Будівництво даху приватного будинку: пристрій, проектування та монтаж, фото

Мрією багатьох міських жителів є наявність дачної ділянки, який можна відразу обладнати будівельний майданчик. При складанні проекту будівлі, важливе значення має будівництво даху приватного будинку. Від вибору її форми, правильних розрахунків при проектуванні і дотримання технології робіт, залежить комфорт у майбутньому будинку.

Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
Якість даху і покрівельних матеріалів безпосередньо впливають на комфорт проживання і термін служби будинку
Джерело rapidroofs.com

Форма дахів

Змонтована покрівельна система може мати кілька різновидів. Конструкція даху приватного будинку буває:

 • Односхила. Залежно від матеріалу покриття, має нахил в один бік до 35°. Для обладнання житлового будинку використовується рідко, так як виключає можливість наявності повноцінного горищного приміщення. Найчастіше встановлюється на другорядних дачних будівлях: гараж, веранда, парник, сарай.
 • Двосхилий. Легко монтується і витримує значні зовнішні навантаження. Має два бічних ската, які утворюють з торців трикутні фронтони. Довжину скатів можна змінювати, залежно від потреби. При цьому форма фронтонів і обсяг в горищному приміщенні також буде змінюватися.
 • Двосхилий ламана. Скат покриття з кожної сторони від гребеня складається з двох частин, які мають різний кут нахилу по відношенню один до одного і горищного перекриття. Найбільш популярний вид покриття, що дозволяє повноцінно використовувати горищне приміщення або обладнати мансардний поверх.
 • Трьох або чотирьохскатний. Будівництво даху приватного будинку такого плану полягає об’єднання скатів у верхній точці, вони можуть мати різну довжину та кути нахилу. Складна форма і оригінальність пристрої дали їй другу назву – несиметрична.

Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
Поширені форми дахів приватних будинків
Джерело socratstroy.ru

 • Напіввальмові. Різновид двосхилим конструкції. На кожному фронтоні кроквяної системи виготовляється вальмовый скат.
 • Вальмовий. Скати у формі трапеції розташовані по обидва боки довгої покрівлі. З двох сторін короткої покрівлі обладнуються трикутні скати.
 • Багатосхилий або щипцеві. Складається з декількох видів скатів, об’єднаних в одну конструкцію. Виконується як єдиний настил кроквяної системи складною конструкційної форми.

В якості матеріалу для укриття будинку може застосовуватися металева або натуральна черепиця, профільний настил, ондулін, шифер або склопакет.

Пристрій даху будинку зі скла може мати будь-яку з перерахованих різновидів. Монтаж склопакета можливий по всьому периметру покрівлі або на її окремі елементи.

Вибір виду покрівлі і його покриття багато в чому залежить від кліматичних умов місцевості, в яких розташований будинок, побажань і фінансових можливостей господаря будинку.

Елементи даху та їх призначення

Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
У кожної деталі своє призначення та технологічні вимоги
Джерело ms-aig.ru

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу проектування та ремонту покрівлі. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Пристрій даху приватного будинку складається з таких елементів:

 • Армуючий пояс. Це залізобетонна форма, змонтована по периметру стіни. Призначена для вирівнювання поверхні стін і кріплення дерев’яних елементів кроквяної системи до стін будівлі.
 • Мауерлат. Є підставою для кроквяної системи будівлі і служить для кріплення крокв рівномірного розподілу навантаження на стіни будівлі.
 • Кроквяна система. Несуча ферма для монтажу покрівлі, тепло-і гідроізоляційного матеріалу, деяких комунікаційних ліній. Включає в себе наступні елементи:
  • крокви – основний елемент конструкції, з яких складається каркас кроквяної конструкції;
  • прогони – складові системи, з допомогою яких крокви з’єднуються між собою. Надають додаткову жорсткість конструкції;
  • обрешітка – виконується в двох варіантах: зовнішня та внутрішня (необхідна для створення вентильованого простору, кріплення тепло і влагоизоляторов, обшивального матеріалу);

   коник – верхня точка з’єднання крокв, місце виходу повітря з вентильованого простору;

  • опорні стійки і підкоси – конструкційні деталі, призначені для зміцнення крокв і підвищення жорсткості конструкції;

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  Загальна схема конструкції даху
  Джерело slide-share.ru

  • лежень – колода, розташоване під коником на перекритті між фронтонами. Призначене для монтажу підкосів і вертикальних стійок, додає жорсткість і стійкість кроквяної системи;
  • затяжка – кріпильний елемент, за допомогою якого крокви кріпляться до мауерлату і між собою;
  • кобилка – брус, призначений для подовження крокв і звису покрівлі;

   звис покрівлі – частина кроквяної системи, яка виходить за межі стін (основне завдання звису – це відведення дощової води від підстави будівлі та стін).

 • Утеплювальний і гідроізоляційний наповнювач. Утеплювач необхідний для збереження тепла в будинку. Гідроізоляційна плівка служить для запобігання попаданню вологи всередину будинку.

 • Покрівельний настил. Необхідний для захисту будівлі від атмосферних опадів, надання будинку естетичного та красивого вигляду.

 • Розрахунок даху будинку

  Для полегшення розрахунків рекомендується зробити фронтальний креслення даху в розрізі. Наприклад, якщо провести розріз ламаної конструкції, то отримаємо декілька геометричних фігур. У центрі розрізу буде розташовуватися прямокутник, над ним буде знаходитися рівносторонній трикутник, ліворуч і праворуч будуть розташовані прямокутні трикутники. Це дасть можливість розрахувати обсяг підпокрівельного простору.

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  Складні форми завжди можна розділити на прості і розрахувати всі окремо
  Джерело tirez.ru

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дах з металочерепиці.

  Далі виготовляється під влаштування даху приватного будинку схема монтажу, яка повинна мати ретельні розрахунки всіх елементів конструкції. Проводиться розрахунок даху по пунктах:

 • Розрахунок кутів нахилу скатів. Залежно від різновиду покрівлі, кут її нахилу буде мати величину 30-60°.
 • Розрахунок довжини конькових і бічних крокв. Виконується за спеціальними формулами. Довжина залежить від висоти опори і кута нахилу даху.
 • Відео опис

  Приклад розрахунку дивіться у відеоролику:

  • Визначення величини перерізу крокв і кроку їх монтажу. Перетин крокв залежить від величини кроквяної ноги. Чим довше нога, тим більше перетин. Крок монтажу залежить від перерізу крокв. Чим більше діаметр, тим ширше крок установки кроквяних ніг. При розрахунку кроку необхідно врахувати, що першими монтуються крокви на фронтонах будинку.
  • Розрахунок площі покриття. Проводитися по геометричним фігурам. Наприклад, двосхилий покрівля складається з двох прямокутників. Обчислюється площа кожного з них, після чого дані підсумовуються. Це дозволяє розрахувати необхідну кількість покрівельного покриття.

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  У випадку з вальмового дахом розраховуються площі трикутників і трапецій
  Джерело tl.decorexpro.com

  • Визначення кількості деревини на обрешітку. Товщина обрешітки і крок її установки залежить від матеріалу покрівельного покриття. Якщо для покриття використовується м’яка покрівля, то рекомендується виготовлення суцільної обрешітки або укладання фанери. Якщо покрівля буде з жорсткого або напівтвердого покриття, то решетування може бути щільною або рідкою.
  • Обчислення маси покриття, утеплювача і гідроізолятор. Ця величина вказана на пакувальній тарі і необхідна для визначення загального навантаження.
  • Розрахунок загальної маси матеріалів, використаних для будівництва даху. Підсумовується маса всіх елементів: мауерлат, кроквяна система, покрівельний настил, тепло і гидроизоляторы. Цей показник не повинен перевищувати несучої здатності стін будівлі з урахуванням коефіцієнта поправки. Для розрахунку дерев’яних елементів застосовується вага кубічного метра деревини при вологості не більше 20%.

  Онлайн калькулятор покрівлі

  Щоб дізнатися приблизну вартість покрівлі різних типів, скористайтеся наступним калькулятором:

  Підготовчі роботи

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  Фронтальна проекція креслення даху, плюс варіант ламаної форми
  Джерело legkovmeste.ru

  Для виготовлення кроквяної системи рекомендується вибирати основу, яка має високу міцність, невелику власну масу, стійкість до вологи і перепадів температур. Найкраще для цього підходять хвойні породи дерев, з вологістю до 20%, які не мають тріщин, великих сучків і інших недоліків. Підготовлені дерев’яні частини повинні бути оброблені вогнетривким розчином. Для запобігання грибкових захворювань, гниття або псування гризунами, деревину необхідно обробити антисептичним розчином.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про вибір форми даху.

  Етапи будівництва

  Принцип будівництва покрівельної конструкції полягає в поетапному зведенні її елементів. Щоб зрозуміти, як правильно будувати дах приватного будинку, необхідно процес будівництва розділити на кілька основних етапів:

  • Обладнання армованого поясу. В підготовлену опалубку, по всьому периметру стіни і по її ширині, заливається бетонний розчин. В процесі застигання розчину, у нього встановлюються залізні штирі, на які згодом буде посаджений мауерлат. Процес установки опалубки, заливка бетону і його застигання тривати від 5 до 7 днів, залежно від розмірів будинку. Якщо будинок побудований з дерева, то необхідність установки армованого поясу відсутня.

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  Армопояс для даху
  Джерело lineyka.net

  • Установка і кріплення мауерлата. Укладання мауерлата проводитися через отвори на штирі в армованому поясі. Якщо металеві штирі не були встановлені заздалегідь, то кріплення мауерлата до стін проводитися за допомогою кріпильних скоб з кроком, не більше 1.0 метр. Укладання мауерлата проводиться по всій довжині армуючого поясу і займає не більше 1-2 днів.
  • Монтаж кроквяної системи. Роботи починаються з монтажу крокв на фронтальних стінах. Після цього встановлюється лежень і опорні стійки, на які кріпиться конькова балка. Надалі, згідно з проектом, встановлюються внутрішні крокви. У верхній частині вони кріпляться до конькової балці, в нижній частині – до мауерлату з врубкой або без врубки. Цей самий трудомісткий обсяг робіт може займати від 3 до 5 днів.
  • Монтаж тепло і гідроізоляції. Виконання робіт проводиться за схемою покрівельного пирога, в якому монтаж елементів, починаючи зсередини, проводиться в наступній послідовності:
  • внутрішнє облицювання;
  • обрешітка;
  • пароізоляційний шар;
  • утеплювальний наповнювач;
  • гідроізоляційний шар;
  • обрешітка;
  • контробрешетка.

  Наявність тепло і гідроізоляційних шарів обов’язково для будь-якої покрівлі. Їх монтаж може тривати 2-3 дні.

  Строительство крыши частного дома: устройство, проектирование и монтаж, фото
  Тепло і гідроізоляція на схемі даху
  Джерело stk-prof.ru

  • Укладання покрівлі. Покрівельні роботи можуть зайняти 2-3 дні. Це залежить від вибору покрівельного матеріалу. Чим більше площа, тим швидше буде проведено його монтаж.

  Якщо не враховувати армований пояс, то зведення покриття будинку може зайняти від 7 до 14 днів.

  Відео опис

  Наочно весь процес монтажу дахів дивіться у відеоролику:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про світло під дахом.

  Висновок

  В цілому, зведення покрівельної системи не є дуже складним завданням, але треба враховувати, що від якості вибору та монтажу всіх елементів залежатимуть майбутні тепловтрати вашого будинку. Тому настійно рекомендується довірити будівництво будівельникам, а отримані знання конструкції даху та етапів монтажу використовувати для контролю ходу робіт.

  Оцінок 0