Чи можна на материнський капітал купити земельну ділянку

У цій статті є всі відповіді на питання, які може задати сім’я, яка бажає придбати ділянку на материнський капітал. Тут зібрана вся інформація про те, що каже закон про подібної операції, які ділянки можна придбати, в якому порядку подавати документи і в які органи влади звертатися.

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Купити ділянку на материнський капітал – хороша ідея! Але чи це можливо?

Материнський капітал та земля – що каже закон

З 1 січня 2007 року Урядом Російської Федерації діє закон щодо підтримки сімей, які мають 2-х і більше дітей, а саме про отримання сертифіката на материнський (сімейний) капітал, сума якого становить 453 026 на поточний 2019 рік. Розмір материнського капіталу швидше за все не дозволить купити готове житло в хорошому стані без залучення власних коштів. Тому багато сімей задумалися про те, щоб витратити материнський капітал на земельну ділянку під будівництво житла. Розбираємося, чи це можливо.

Перше, що потрібно знати, материнський капітал виділяється з коштів федерального бюджету, так і регіонального. Федеральний материнський капітал виділяється при народженні(усиновленні) дитини другого. Сума сертифіката, умови отримання і використання єдині для всієї Росії. У випадку з регіональним материнським капіталом все залежить від регіону, в якому ви проживаєте. Що стосується федеральної підтримки сімей з дітьми, то тут чітко прописані випадки, коли і куди родина може витратити ці кошти:

 • На покупку готового житла (в тому числі погашення іпотеки)

 • На будівництво або реконструкцію житла

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Будівництво будинку на маткапитал точно прописано в законі

 • На пенсійні накопичення матері

 • На освіту дитини

 • На купівлю товарів (послуг) для адаптації дитини-інваліда

Як ви зрозуміли з цього списку, придбати ділянку за материнський капітал не можна, так як закон прийнятий для покращення житлових умов сімей з дітьми, а придбання земельної ділянки, на думку федерального закону, таким не є. Але, якщо у вас вже є ділянка, причому не обов’язково бути його власником, ви зможете побудувати на ній будинок на кошти материнського капіталу. У Федеральному законі від 29.12.2006 N 256-ФЗ (ред. від 18.03.2019) Про додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей сказано, що земельна ділянка не обов’язково повинен належати на праві власності. Іншими словами, ділянка, на якій ви хочете побудувати будинок з використанням федерального материнського капіталу може бути:

 • взято в оренду на довгий термін

 • з правом на довічне успадковуване володіння

 • виділено органами місцевої влади у безстрокове користування

У будь-якому варіанті необхідно, щоб ділянка був зареєстрований на ім’я одного з подружжя, а це підтверджувалося випискою з ЕГРН. До такого ділянці також є вимога, щоб він був категорії ІЖС (індивідуальне житлове будівництво).

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Якщо у вас є ділянка на території ІЖС, то за наявності всіх необхідних документів та наявності додаткових коштів материнський капітал дозволять пустити на будівництво будинку

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

Однак є спосіб придбати ділянку на материнський капітал, при цьому дотримуючись закон: якщо на ділянці стоїть будинок. Вимоги до дому не високі:

 • повинні бути основні елементи конструкції (фундамент, стіни, дах)

 • необхідно наявність робочих систем опалення, електро — та водопостачання,

 • знос не повинен становити більше 50%

 • статус індивідуального житлового будинку (не частка)

 • відсутність рішення про визнання будинку старим або аварійним

Якщо будинок відповідає всім вимогам ПФР, але проживання в ньому не настільки комфортне, як хотілося б, і ви вирішили його знести, а на цьому місці побудувати новий будинок, то ось що важливо знати. Якщо слідувати букві закону, то спочатку необхідно виділити частки всім дітям вашої родини, далі запитати дозвіл на знесення будинку у місцевих органів опіки. Ті, в свою чергу, видадуть такий дозвіл за умови, що дітям надані взаємозамінні частки у їх власність. Іншими словами, потрібно виділити частки дітям у власність іншої житлової нерухомості, не гірше зноситься. Органи опіки можуть запропонувати варіант грошової страховки, тобто на рахунок дітей можна покласти депозит у розмірі вартості їх часток під контроль опіки.

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Але долю для депозиту на кожну дитину ще потрібно знайти

Але на практиці інша ситуація, мало хто дотримується всі ці зобов’язання. Так, це не законно, однак ніякими нормативно-правовими актами не встановлено порядок контролю за цим і не передбачені санкції за їх порушення. Більш того, не налагоджено зв’язок між ПФР, органами опіки і Росреестром. Незважаючи на це, намагатися обійти закон не найкраща ідея, так як зараз почастішали перевірки з боку прокуратури незаконного використання материнського капіталу.

Отже, підведемо проміжний підсумок. Купити землю на федеральний материнський капітал, вільну від забудов, неможливо, але, дозволено на ці гроші побудувати будинок на своїй ділянці, або купити будинок з ділянкою.

Як діяти, якщо ви вирішили купити житловий будинок з ділянкою

Список основних документів, необхідний для придбання будинку з ділянкою:

 • посвідчення особи одержувача сертифіката

 • сертифікат на материнський капітал

 • СНІЛС

 • виписка з ЕГРН

 • договір купівлі-продажу

 • виписка з рахунку продавця з банку

Даний список може змінюватися в залежності від виду угоди (з використанням іпотеки або інших житлових позик, з використанням власних коштів та інші).

Відео опис

Як придбати готовий будинок за материнський матеріал покроково у відео:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, як побудувати будинок за материнський капітал.

Для оформлення ділянки у власність краще оформити окремий договір. Щоб оформити договір купівлі-продажу, потрібно звернутися до нотаріуса, так як у зв’язку з останніми змінами в законодавстві, всі операції з нерухомістю повинні відбуватися нотаріально. Якщо покупка без участі іпотеки або інших житлових позик, то, як правило, частки всім членам сім’ї виділяються відразу при угоді, у договорі купівлі-продажу нотаріус це пропише. У випадку з позиками, нотаріус зобов’язаний узяти із покупця зобов’язання, що після погашення кредиту і зняття кредитором обтяження з житла, він протягом 6 місяців виділить частки дітям. Перед укладенням договору нотаріус вимагатиме з одержувача сертифіката виписку з ПФР про стан рахунку, щоб не допустити повторного використання дотації. Після оформлення договору купівлі-продажу потрібно звернутися в МФЦ (багатофункціональний центр), або на пряму в Росреестр. Після закінчення декількох робочих днів пройде реєстрація права власності, що буде підтверджувати виписка з ЕГРН. З пакетом документів, перелік яких зазначено вище, необхідно звернутися до ПФР. Той у свою чергу протягом 2-х місяців буде приймати рішення, до вас направлять комісію, яка обстежить вашу нерухомість на відповідність вимогам.

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Зібравши всі документи потрібно звернутися в ПФР

Після прийняття позитивного рішення протягом 10-ти робочих днів гроші будуть переведені продавцю на зазначений рахунок. Якщо у вас покупка в іпотеку, то гроші будуть зараховані в банк, а після погашення кредиту необхідно взяти довідку банку про закриття кредитного договору та подати її в МФЦ для зняття обтяження з нерухомості.

Регіональний материнський капітал

За законом регіональні влади мають право надавати підтримку сім’ям з дітьми. Вони ж визначають суму допомоги і на які цілі родина може витратити ці гроші. У більшості регіонів ці кошти виділяються після народження(усиновлення) третьої дитини. В іншому умови та порядок отримання такої ж, що і для федерального материнського капіталу. У багатьох регіонах влада дозволяють купити землю за регіональний материнський капітал. Більш того, на відміну від федеральної влади, місцеві чиновники часто не проти покупки земельних ділянок під дачу або підсобне господарство. Щоб дізнатися докладніше про умови отримання та використання регіонального материнського капіталу у вашому регіоні, зверніться до ПФР вашого міста.

Можно ли на материнский капитал купить земельный участок

Більш точну інформацію про використання материнського капіталу можна дізнатися в пенсійному фонді

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про перетворення гаража в комфортний будиночок в стилі Лофт.

Коротко про головне

Отже, тепер ви знаєте, що придбати ділянку за материнський капітал, що виділяється федеральним бюджетом, не вийде, але це можна зробити на регіональні дотації. Однак мрія про власний будинок на земельній ділянці цілком реальна, якщо купувати житловий будинок або побудувати його на кошти сімейного капіталу на вже наявному ділянці.

Відео опис

Про проблеми, які можуть виникнути при купівлі нерухомості за материнський капітал у відео:

Ще один важливий момент. Нерідкі випадки шахрайства з обома видами державної підтримки. Щоб не стати жертвою шахраїв, укладайте угоди тільки за безпосередньої участі органів соцзахисту, не погоджуйтеся на послугу готівку материнський капітал за винагороди, не купуйте нерухомість з сумнівним статусом. Це є кримінально карним діянням і тягне за собою важкі наслідки для всіх учасників подібних угод.

Ще трохи уваги!

Напишіть в коментарях, як думаєте – у батьків повинно бути більше варіантів, як розпорядитися материнським капіталом, або закон справедливо захистити інтереси дитини?

Оцінок 0