Чорнову підлогу в каркасному будинку: пристрій, технологія, відмінності для першого і другого поверху, фото

Пристрій чорнової підлоги в каркасному будинку залежить від виду фундаменту, на якому він стоїть. А тип підстави навіть такого легкого будови залежить від характеру грунту. І тут ніяких обмежень за матеріалами ні – це можуть бути і бетонні підлоги по грунту і дерев’яні підлоги по лагам. Але перший варіант, якщо й використовують, то тільки на плитному або стрічковому фундаменті. Хоча і для стрічкового фундаменту чорнова підлога на лагах зустрічається частіше. А з урахуванням того, що каркасний будинок зазвичай ставлять на гвинтовому або стовпчастому фундаменті (якщо дозволяють геологічні особливості ділянки), чорновий дерев’яна підлога є найбільш поширеним.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Всі огороджувальні поверхні каркасного будинку влаштовані схоже – тонколистова обшивка з утеплювачем усередині Джерело k-dom74.ru

Загальні умови

В принципі є два види дерев’яного чорнової підлоги першого поверху каркасного будинку:

 • несуча провітрюваних конструкція на стрічковому чи свайне (гвинтовому) фундаменті;

 • гратчаста конструкція на плиті або бетонній стяжці.

У першому випадку горизонтальний рівень вже повинен бути дотриманий на рівні цоколя, ростверк або обв’язки, у другому – при заливці підстави.

При наявності підпідлоги в стрічковому мелкозаглубленном фундаменті в несучих стінках підстави за периметром і всередині нього повинні бути закладені отвори для вентиляції.

Примітка. Продухи також треба залишати при облаштуванні забирки (цоколя) пальового фундаменту.

Щоб захистити дерево від гниття при контакті з бетонною або металевою поверхнею, місця обпирання несучих балок перекриття на фундамент ізолюють з допомогою рулонної бітумної гідроізоляції.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Дерев’яну балку обов’язково ізолюють від контакту з бетоном Джерело metasold.com

Всі дерев’яні елементи повинні бути оброблені антисептиками, використовується металевий кріплення і вузли кріплення повинні мати антикорозійне покриття.

Структура чорнової підлоги

За структурою пристрій підлоги в каркасному будинку не відрізняється від стін.

Тут також є силові елементи, що відповідають за надійність і міцність конструкції – лаги і перемички. Їх кріплять до несучої основи – фундаменту. І в розрізі це той же самий сендвіч – тонкошарова обшивка каркаса, всередині якого розташований утеплювач. А щоб утеплювач і деревина не намокали від конденсату і атмосферної вологи, їх захищають спеціальними плівками і мембранами.

Облаштовують чорнова підлога в каркасному будинку в два етапи.

Особливості чорнової підлоги першого поверху. Перший Етап

На першому етапі, відразу після закінчення будівництва фундаменту, встановлюють несучу конструкцію підлоги – лаги і поперечки.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Так виглядає простий «скелет» перекриття першого поверху Джерело sk-rusdom.ru

І тут є різні варіанти їх кріплення:

 • Лаги кріплять зверху бруса обв’язки пальового фундаменту або лежня стрічкового фундаменту на цвяхи. Спочатку уздовж двох протилежних стін на брус або лежень кріплять фасадну (каркасну) дошку для лаг. А потім між ними в розпір встановлюють самі лаги. При необхідності їх нарощують внапуск, який повинен спиратися на одну з внутрішніх несучих стінок стрічкового фундаменту або внутрішню балку ростверку (прогін).

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Схема з кріпленням лад до фасадної дошці Джерело ms.decoratex.biz

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами каркасних будинків від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Відео опис

Жорсткість конструкції забезпечується за рахунок додаткових розпірок, довжина яких повинна відповідати кроку лаг (мінус їх товщина). Як це робить Ларрі Хон можна подивитися у відео нижче:

 • Лаги кріплять зверху бруса обв’язки або лежня, фіксуючи їх безпосередньо до стійок стін на цвяхи і скоби. У цьому випадку розкладка лад повністю збігається з кроком стійок, а це не завжди «зручно».

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Стійки і лаги в одному вузлі кріплення Джерело stroiremdoma.ru

 • Лаги кріплять в брусі обв’язки, для чого роблять спеціальні прорізи.

 • Лаги кріплять до бруса обв’язки по внутрішній стороні, використовуючи спеціальні кронштейни.

З приводу кроку розкладки лад немає однозначної думки.

Більш «економічний» варіант – 600 мм. А якщо говорити про осьовому відстані, то з врахуванням товщини лад – 625 мм. Але деякі фахівці рекомендують крок – 400 мм. І хоча при утепленні мінеральною ватою мати доведеться різати, конструкція чорнової підлоги вийде набагато міцніше.

Важливо! У місцях установки важкого обладнання (печі, каміна, підлогового котла з бойлером) розкладку (крок) лад додатково зменшують.

Відео опис

Принцип зменшення розкладки лад у місцях установки важких предметів використовується не тільки в каркасних будинках. Приміром, той же пораду можна почути і в наступному відеоролику, хоча тут розповідається про пристрій чорнової підлоги брусового будинку. Як можна побачити, на практиці принципових відмінностей немає – це таке ж дерев’яне перекриття першого поверху:

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу реконструкції та перебудови будинків. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Монтаж чорнової підлоги. Другий етап

До другого етапу облаштування чорнової підлоги приступають після того, як стоять стіни і змонтована покрівля. Хоча каркасні будинки відносяться до швидкомонтованих, опади можуть трапитися в будь-який час, а мінеральну вату треба укладати за умови, що вона не намокне від дощу.

Є три способи як зробити підлогу в каркасному будинку (точніше його нижню частину):

 • Підстава підшивають знизу лад. Його роблять з дошки, вологостійкої фанери або OSB. Так як декоративні якості для цього не потрібні, то дошку можна взяти необрізну, але обов’язково при цьому видалити обзол (кору) та обробити антисептиком. Вся навантаження, що доводиться на це підстава – вага мінеральної вати. Тому достатньо, якщо дошку товщиною 20 мм, а фанера або OSB – 10-15 мм. Недолік способу – кріплення підстави відбувається з боку підпідлоги, а це можливо лише при достатньому просвіті до землі.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Так виглядає схема підлоги з підшивкою знизу Джерело chrome-effect.ru

 • Підшивку підстави проводять по «черепного» бруска. Так називають невеликий в перерізі брусок (зазвичай 50х50 мм), який кріплять до лагів по шпалери сторони в самому внизу. На ці бруски укладають дошки підстави або розрізані фанерні листи (плити OSB). Причому їх кріплення до черепного бруска проводять чисто «символічно». Перевага цього способу – монтаж ведуть «зверху», тому немає обмеження по просвіту між перекриттям і землею. Недолік – лаги повинні бути висотою не менше 200 мм (ще краще – 250 мм), щоб компенсувати втрату корисного простору для утеплення підлоги. Можна ще відзначити як недолік додаткову закупівлю бруска.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Схема чорнової підлоги з черепним бруском Джерело smesystroy.ru

 • Пиріг чорнової підлоги каркасного будинку
  монтують зверху лад
  . Цей спосіб використовують, якщо цоколь невисокий і підпідлоги фактично немає. По суті треба перпендикулярно лагів основного чорнової підлоги укласти додаткові лаги. У такому разі до основних лагів кріплять підстава чорнової підлоги, а на нього монтують додаткові лаги – вони служать для кріплення фінішного підлогового покриття.

Після того як змонтовано підстава, між лаг (основних або для третього способу – додаткових) укладають гідроізоляційну мембрану і утеплювач.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, чим утеплити підлогу в приватному будинку.

Пиріг чорнової підлоги першого поверху

Правильне розташування шарів дерев’яного перекриття першого поверху виглядає так:

 • підстава;

 • дифузійна гідроізоляційна мембрана;

 • утеплювач між лад;

 • пароізоляційна плівка;

 • безпосередньо сам чорнова підлога, як підстава фінішного підлогового покриття.

Примітка. Якщо в якості фінішного покриття використовують статеву шпунтовану дошку, то її монтують на лаги поверх пароізоляції.

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Дошка поfigcaption> Джерело nehomesdeaf.org

Таке розташування захищає утеплювач від проникнення парів води з теплим повітрям з боку приміщення, і не перешкоджають їх вивітрюванню назовні – в підпідлогу.

Для підлоги каркасника вибирають мінеральну вату, ековату, звичайний або екструдований пінополістирол. Перевагу віддають мінеральній ваті з-за її негорючості. Але якщо треба зробити підлогу тепліше при однаковій товщині теплоізоляції, то використовують комбінацію пінополістиролу і мінеральної вати. Знизу кладуть пінопласт товщиною 10 см, а зверху мінеральну вату.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, чим пофарбувати дерев’яну підлогу в будинку.

Чорнову підлогу другого поверху

Пристрій чорнової підлоги в каркасному будинку на другому або мансардному поверсі відрізняється від цокольного перекриття.

Тут по-іншому розташована пароізоляція і додатково повинні бути пружні прокладки для компенсації ударних і структурних шумів. Крім того, в якості ізолюючого шару використовується тільки мінеральна вата. Причому це пояснюється не тільки її горять, а й здатністю поглинати повітряні шуми, якої у пінопласту немає. Тобто вона виступає не як теплоізоляція, а як шумоізоляція. Тому її товщина буде менша (хоча для цього випадку краще вибрати мати спеціальної акустичної вати).

Черновой пол в каркасном доме: устройство, технология, отличия для первого и второго этажа, фото

Для перекриття і підлоги другого поверху каркасного будинку важлива шумоізоляція Джерело rubankom.com

Примітка. До повітряних шумів відносяться будь-які хвилі в акустичному діапазоні – це мова, музика, працюють телевізор або музичний центр. Ударні шуми – це ходьба на верхньому поверсі, звуки від впали на підлогу предметів або меблів, що пересувалися. Структурні шуми поширюються по елементах конструкції від працюючого устаткування (вентиляції, кондиціонерів, насосів системи водопостачання та опалення).

Рекомендована з точки зору шумоізоляції послідовність розташування шарів підлоги другого поверху (зверху вниз):

 • чистове покриття (для ламінату – з підкладкою зі спіненого поліетилену);

 • фанера або OSB плита;

 • гумова або пробкова підкладка, приклеєна поверх плити ДСП (або фанери);

 • гумові або коркові прокладки на балках перекриття;

 • мінеральна вата між балок;

 • пароізоляція;

 • обрешітка;

 • стельова обшивка (гіпсокартон, вагонка або панелі);

 • Відео опис

  Ще кілька корисних нюансів по пристрою чорнової підлоги в наступному відеоролику:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про гідроізоляцію підлоги в дерев’яному будинку.

  Висновок

  Чорнова підлога повинен бути надійним і міцним – його основні елементи входять до складу несучої конструкції каркасного будинку. Крім того, він повинен володіти хорошими тепло — і звукоізоляційними властивостями – саме дотримання цієї частини умов відповідає за комфорт. Тому тут все потрібно робити на підставі проекту, розрахунок якого повинен проводитися з урахуванням нормативних вимог і кліматичних умов регіону. А це робота для професіоналів.

  Оцінок 0