Які камені для лазні краще, які породи каменів вибрати, які камені купити в лазню

Для багатьох людей лазня – це цілий стиль життя. Парилка оздоровлююче діє на організм, крім того, процес миття – захоплююча розвага. Тому ми допоможемо вам розібратися, які камені для лазні краще вибрати, щоб забезпечити гарну якість пара, цілющі випаровування і рівномірний нагрів. Читайте до кінця і дізнаєтеся, якими властивостями повинен володіти банний камінь, які породи підходять для парилки і як їх використовувати.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Піч з кам’янкою – найважливіша складова будь-якої лазні

Якими властивостями повинні володіти камені для лазні

Щоб правильно визначити, які камені для лазні підійдуть до вашої парильні, спочатку варто розібратися з основними характеристиками цих каменів. Вони повинні володіти наступними властивостями:

 • Щільність. Чим важче камінь, тим більше він підходить для лазні або сауни.
 • Термостійкість – здатність відчувати систематичні нагрівання до дуже високих температур.
 • Теплоємність – здатність каменю запасати тепло і плавно віддавати його в навколишнє середовище. Чим більше теплоємність породи, тим довше лазня буде залишатися у натопленому стані.
 • Екологічна чистота: при нагріванні камінь не повинен виділяти шкідливих речовин.
 • Однорідність структури. У лазнях не рекомендується використовувати камені з вкрапленнями і прожилками. Інакше нагрівання буде проходити нерівномірно, що швидко призведе до руйнування.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Краще всього використовувати камені з однорідною структурою

 • Відсутність тріщин. Перевірити камені можна, постукавши ними один об одного. Якщо все в порядку, то звук буде чистим і дзвінким.

Щодо розміру каменів є дві думки. Деякі вважають, що вони повинні бути однакових габаритів. Тоді кам’янка буде рівномірно нагріватися і рівномірно віддавати тепло.

Інші кажуть, що камені краще вибирати різні за величиною. Причому вниз варто укладати найбільші, вище – середні, а нагорі – маленькі. Це потрібно для того, щоб великі нижні камені запасали тепло і довго зберігали його, віддаючи по чуть-чуть і підтримуючи температуру всієї решти кам’янки.

Немає однозначної відповіді на питання, які камені для лазні краще, однакові чи різні за розміром: обидві методики непогано себе зарекомендували.

Тепер про гладких і колотих каменях. Перші служать дуже довго, не тріскаються та не розшаровуються. Другі інтенсивніше віддають тепло з-за великої площі поверхні, але вимагають частої заміни. Тут вибір за вами.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Теплообмін у колотих каменів відбувається інтенсивніше, ніж у гладких

Перед укладанням камені можна перевірити на термостійкість. Для цього їх потрібно розжарити на вогні, а потім відразу ж опустити у відро з холодною водою. Якщо не з’являться тріщини, значить камінь прослужить довго.

Які породи каменів підходять для лазні

Тепер про те, які камені придатні для використання в лазні чи сауні, у залежності від їх породи. Традиційно всі намагаються вибирати натуральні зразки, форму яких створила сама природа.

У продажу можна зустріти і синтетичні камені для лазні, але варто пам’ятати, що вони не володіють ніякими цілющими властивостями.

Жадеїт і його унікальні властивості

Камінь зеленуватого відтінку. З усіх, що використовуються для укладання кам’янки, вважається найкрасивішим. Відноситься до напівдорогоцінним гірським породам, тому дорого коштує.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Жадеїт – дуже гарний камінь

Крім зовнішнього вигляду, жадеїт має й інші плюси:

 • Висока теплоємність. Порода разюче довго зберігає енергію.
 • Цілющі випаровування при нагріванні. Камінь благотворно впливає на сечостатеву і ендокринну систему, а також розганяє кров.
 • Низьке вологопоглинання. Тому виділяється якісний пар.

Так як укласти всю кам’янку цією породою занадто дорого, можна купити кілька примірників і розмістити їх на самому верху. Кілограми жадеїту буде цілком достатньо для лазні середніх розмірів.

Медики кажуть, що жадеїт підходить для тих, у кого проблеми з суглобами. Він випускає позитивне інфрачервоне випромінювання, іонізує повітря та збагачує воду метакремнієвої кислоти. Тому жадеїт підходить для тих, хто замислюється над питанням, які камені краще для лазні в парильні для здоров’я.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Давно доведені цілющі властивості жадеїту

Строк служби цієї породи досягає семи років. Але через п’ять років він починає поступово втрачати свою ефективність.

Для російської лазні більше підходить колотий жадеїт. Завдяки своїй великій площі, він дає багато пари. Шліфовані камені краще використовувати в сауні.

Талькохлорит для лазні та сауни

Талькохлорит являє собою красивий і міцний камінь сірого кольору. Він швидко нагрівається і добре акумулює тепло. Кам’янка з такої породи дає легкий і приємний пар.

Але тим, хто думає, які камені для лазні краще вибрати, і розглядає талькохлорит, варто пам’ятати, що це дуже запилена порода. Хоча проблема вирішується: перед укладанням всі камені потрібно ретельно промити і просушити на сонці.

Батьківщина талькохлорита – Карелія і Фінляндія. Тому він вважається класичним каменем для сауни.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Талькохлорит – традиційний камінь для саун

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами кам’яних лазень – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Малиновий кварцит

Думаючи про те, які камені краще для печі в баню, варто звернути увагу на малиновий кварцит. Порода має яскравий рожево-пурпуровий колір. Добре запасає і віддає тепло, а також не поглинає вологу. Вважається найбільш стійким до розтріскування каменем. На розпечену кам’янку, викладену малиновим кварцитом, можна лити навіть крижану воду.

Вченим багато відомо про лікувальні властивості малинового кварциту:

 • Нормалізує тиск і зміцнює кровоносну систему.
 • Знеболює суглоби.
 • Лікує мігрень і допомагає при проблемах, пов’язаних зі зміною погоди.
 • Регулює роботу статевої системи.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Малиновий кварцит – гарний камінь червоно-коричневого кольору

Але найголовніше для лазні якість малинового кварциту або порфіру, як ще його називають, в тому, що він тривалий час може видавати легкий пар, навіть після того, як піч зупинена. Тому митися в такий парильні легко і приємно.

Які ще камені підходять для лазні

Розповідаючи про те, які камені краще для лазні в парильні, варто звернути увагу на наступні породи:

 • Білий кварц – напівпрозорий камінь. Дуже ефектно виглядає в кам’янці, тому що при нагріванні створює світіння, з-за якого він отримав назву – «жаркий лід». Однак білий кварц неміцний і нестійкий до високих температур, тому його краще використовувати у кам’янках відкритого типу. Хоча це і дорогий камінь, він прослужить недовго.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Білий кварц – красивий, але недовговічний камінь

 • Габро-діабаз – міцний камінь, добре акумулює тепло. Багато в чому схожий з талькохлоритом. Але є велика різниця в ціні. Габро-діабаз коштує значно дешевше, тому зустрічається у багатьох парильнях.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Габро-діабаз – бюджетний варіант для лазні або сауни

 • Базальт являє собою чорний камінь. Служить дуже довго, швидше за все кам’янку не доведеться оновлювати до самого кінця експлуатації лазні. Це пов’язано з високою щільністю і міцністю, низьким водопоглинанням і стійкістю до різких і частих перепадів температур. До того ж у нього дивно висока теплоємність.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Базальт популярний серед всіх шанувальників російської лазні

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послуги з будівництва лазень і супутніх робіт. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

 • Морська галька. Цікавить тих, хто задається питанням, які камені підходять для лазні в парилку, але готовий виділити на покупку невелику суму. Для укладання кам’янки можна брати тільки ті зразки, які довго не контактували з морською чи річковою водою. Справа в тому, що якщо камінь недостатньо просушений, то при нагріванні він дасть неприємний запах. Ще структура «мокрого каменя більш схильна до розтріскування.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Морська галька – найдоступніший камінь для лазні

Ще кам’янку у парильні можна викласти з таких порід, як:

 • Неврит
 • Яшма
 • Хроміт
 • Дунит
 • Долерит
 • Граніт

Відео опис

Рекомендуємо подивитись це відео, в якому фахівець розповість про банних каменях, про їх властивості та про те, як вибирати їх:

Неможливо однозначно сказати, які камені в лазню краще. У кожної породи свої плюси і мінуси, а у кожної людини свої уподобання. Когось цікавить довговічність, когось здатність зберігати тепло, а кого-то цілющі властивості. Вибір каменю для лазні – справа індивідуальна.

Варто збирати камені для лазні

Питання про те, чи можна назбирати цінною і ефективної породи турбує багатьох, хто замислюється, як вибрати камені для лазні. Адже це реальна можливість заощадити і при цьому створити якісну кам’янку.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Камені для лазні цілком можна назбирати своїми руками

Найчастіше підходящий камінь для лазні можна знайти на схилах гір, на берегах морів чи річок. Причому все знайдене поблизу прісних водойм буде якісніше, ніж морські зразки. Хоча і ті і ті камені піддавалися тривалій обробці природою, вплив морської води згубно позначається на міцності породи.

Але збираючи каміння самостійно, потрібно пам’ятати, що багато породи можна добути тільки промисловим способом. Наприклад, габро-діабаз, кварцит і жадеїт не будуть лежати на поверхні. Тому ручний збір припускає, що доведеться використовувати тільки ті екземпляри, які вдасться знайти.

В той же час є багато спеціалізованих магазинів, де продаються будь-які породи. Тут можна вирішити, які камені для лазні краще купити в умовах необмеженого вибору.

Часто з каменів створюють збалансовані набори з певними властивостями. У цьому випадку цілком можна викласти 80% кам’янки власноруч зібраній галькою, а решта 20% – купленими цінними породами.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Спеціалізовані магазини пропонують великий вибір каменів для лазні

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про вуличний камін.

Вкрай не рекомендується збирати камені для лазні на залізничних насипах. Звичайно. По фізичним властивостям вони підходять, але всі вони піддаються хімічній обробці реагентами. Тому при нагріванні може з’явитися неприємний запах і шкідливі випаровування.

Відео опис

Цікавий вигляді ролик про самостійному зборі каменів для лазні:

Як укладати каміння в кам’янку

Швидкість нагріву кам’янки безпосередньо залежить від способу укладання. Звичайна піч для російської лазні передбачає поступовий рівномірний прогрів. Процес протоплювання – тривала операція, а активне пароутворення почнеться вже після того, як все паливо прогорить. Правильне укладання каменів може значно скоротити час приведення парилки в робочий стан.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Правильна укладка кам’янки – запорука швидкого прогрівання

Дві найважливіші характеристики банних каменів – теплоємність та теплопровідність. Ближче до вогню краще розташовувати більш теплопровідні, але менш теплоємні камені. Таким чином тепло буде швидше передаватися знизу-вгору. Особливо актуально це правило при використанні різних порід.

Укладати в кам’янку бажано камені різних фракцій: чим дрібніше, тим вище. Адже чим більше камінь, тим довше і інтенсивніше його потрібно розігрівати. Дрібні камені необхідні для того, щоб створити велику площу теплопередачі.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Зверху потрібно розташовувати камені подрібніше

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про розпис каменів.

Більшість каменів має витягнуту форму. Їх не потрібно класти плазом. Рекомендується ставити такі камені на попа, більш вузькою стороною вниз. Справа в тому, що тепло швидше поширюється вздовж пластів породи, а не впоперек. До того ж при торцевій кладці залишається більше зазорів, з-за чого утворюється більше пари. До того ж будь-який матеріал при нагріванні збільшується в розмірах, що може перешкодити нормальній циркуляції повітря.

Краще залишайте невеликий зазор між каменем і стінкою печі. Інакше всі споруда може постраждати від теплового розширення.

У відкритих кам’янках краще не робити красиву гору. Верхні камені при такому укладанні не будуть добре прогріватися.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Всі камені шару у відкритій кам’янці повинні бути на одному рівні

Якщо кам’янка відокремлюється від печі гратчастої перегородкою, то потрібно не забувати про вплив відкритого вогню. Тому вниз варто укладати самі жаростійкі породи. Добре пристосовані до високої температури дунит, перидотит і профіт.

Відео опис

Окрема тема – укладання каменів в електропіч для бані. Дивіться відео, щоб зробити все правильно:

Правильний догляд за камінням для лазні

Навіть природний камінь, здавалося б, дуже міцний і довговічний матеріал, що через якийсь час використання в екстремальних умовах лазні приходить в непридатність. За рік тепловіддача печі може знизитись на 15-20%.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Із-за постійної високої температури банні камені швидко втрачають важливі властивості

Рекомендується хоча б раз на рік проводити повну ревізію всієї кам’янки. Пошкодження, сколи, тріщини – це сигнал про те. Що камінь потрібно поміняти. Після огляду всі бажано промити чистою проточною водою. Кожні два роки варто проводити повну заміну всіх каменів, однак якщо лазня використовується відносно рідко, то термін служби може досягати і п’яти років.

Відео опис

Ось цікаве відео, як мити камені для лазні:

Щоб парилка нормально функціонувала, необхідно правильно розраховувати масу каменів. Вважається, що на один квадратний метр має припадати 5-6 кг породи. Тоді буде досягнутий необхідний ефект і максимальна довговічність кам’янки.

Какие камни для бани лучше, какие породы камней выбрать, какие камни купить в баню
Різні породи каменю відрізняються один від одного терміном служби

Для печей з закритою кам’янкою потрібна порода, більш стійка до високих температур. У відкритих же печах нагрівання менш сильний, тому вирішити, які камені кам’янки для лазні краще, значно простіше.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дровник для каміна.

Коротко про головне

Основні властивості каменю для лазні – термостійкість, здатність запасати тепло і не вбирати вологу, щільність і однорідність структури.

 • Жадеїт – дорогий і рідкісний камінь, який оздоров впливає на людський організм.
 • Талькохлорит – північний камінь, що часто використовується для саун.
 • Малиновий кварцит – красивий бурий камінь, стійкий до високих температур і дає якісний пар.

Для укладання кам’янки можна використовувати габро-діабаз, білий кварц, морську гальку, базальт.

Деякі породи каменів для лазні можна знайти самостійно. Але не варто робити це на залізничного насипу.

Укладати каміння в кам’янку потрібно, ставлячи на попа. Знизу повинні бути самі масивні екземпляри і самі термостійкі породи.

Мало знати, як вибрати камені в баню, за ними ще й потрібно ретельно доглядати. Обов’язково мити їх і періодично замінювати пошкоджені.

Оцінок 0