Як кріпити балясини до східців та перил на дерев’яних сходах і на підлозі

Щоб зробити сходи красивою і безпечною для пересування, необхідно знати, як кріпити балясини до східців та перил. Ці знання можуть знадобитися і при створенні огорож для балкони, альтанки або містка. І в кожному конкретному випадку вибирається оптимальний спосіб кріплення, який залежить від особливостей конструкції і матеріалу основи, на яку встановлюється балюстрада.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Огорожу на сходах і майданчику другого поверху

Підготовка до монтажу

Стандартних рішень для встановлення дерев’яних огорож на сходи не існує – розмітка, підрізування деталей і спосіб кріплення здійснюються у відповідності з її конструктивом, розмірами і багатьма іншими факторами.

Наприклад, у випадку з косоурными сходами вертикальні елементи балюстради встановлюються прямо на сходинки без подпила нижніх торців, якщо ж опорної виступає тятива, то їх низ запиливается у відповідності з ухилом сходів.

Перед тим, як встановити балясини, необхідно визначитися і з кроком їх установки, щоб проміжок між сусідніми стовпчиками огорожі забезпечував безпеку і неможливість падіння між ними. Вибір цієї величини залежить від глибини ступенів і перерізу самих балясин.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Можливі комбінації: з 1 балясині на щабель, по 2 і з перемінним кількістю

Далі виконують розмітку на проступях або тятивах, домагаючись, щоб осі всіх елементів огороджувальної конструкції перебували на одній лінії, паралельній осі сходів. Тут слід уточнити, що крім балясин до вертикальних елементів балюстради відносяться і опорні стовпи, які мають інше, більш солідне розтин, і ставляться на початку і в кінці всіх прольотів і майданчиків. А якщо прольоти мають довжину більше 1,5-2 метрів, то виникає необхідність і в проміжних стовпах, так як саме вони є основною опорою для перил.

Є один важливий момент в тому, як встановити балясини і перила на дерев’яну драбину зі звисаючими з боків сходинками: стійки в такій конструкції можна кріпити на самий край сходинки, треба відступити від нього хоча б на 2-4 див.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Відступ від краю звисає ступеня

Рада! Щоб зробити точну розмітку по прямій лінії, відзначають точки кріплення на першій та останній проступи, прикладають до них рівну рейку і з допомогою куточка переносять лінію на всі проміжні сходинки.

На торцях стовпів і балясин прокреслюють діагональні лінії від протилежних кутів, щоб знайти осьовий центр на їх перетині (якщо перетин кругле, малюють дві пересічні діаметральні лінії). А на верхній площині проступей по вже наявній лінії розмічають точки кріплення на рівній відстані один від одного. Згодом, сполучивши ці точки з осьовими точками балясин, отримують рівну лінію балюстради.

Відео опис

Детальніше про розмітці у відео:

Способи кріплення до східців

Основна складність у такій справі, як встановити балясини і перила на дерев’яні сходи своїми руками, полягає в особливостях матеріалу. Дерево схильне усихання і зміни структури, з-за чого навіть саме міцне кріплення з часом слабшає. А у випадку з сходовими огорожами це відбувається ще швидше внаслідок постійної расшатывающей навантаження.

Тому монтаж потрібно здійснювати дуже якісно, з запасом міцності. Саме з цієї причини рекомендується посилювати кріплення з допомогою клею або вибирати способи, що дозволяють в процесі експлуатації підтягувати з’єднання.

І ще один момент: спочатку встановлюють опорні стовпи, а потім з натягнутою між ними нитці виставляють балясини. І ті, й інші кріплять аналогічними способами.

Спосіб 1 – врубка в «ластівчин хвіст»

Самий старий спосіб, що вимагає теслярського мистецтва, але дозволяє обійтися без металевих металовиробів і свердлильного інструменту. Годиться тільки для з’єднання дерев’яних елементів, причому балясини повинні бути досить довгими.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
З’єднання «ластівчин хвіст»

У торцях ступенів вибираються пази у формі усіченої піраміди, такі ж по конфігурації шипи-пірамідки формуються в нижній частині балясин. Гранично важливо при їх виготовленні добитися ідеальної сумісності шип-паз. Потім всі суміщаються поверхні обробляються або епоксидним столярним клеєм, вертикальні елементи встановлюються шип у паз і тимчасово фіксуються у вертикальному положенні до повного висихання клею.

Додатково з’єднання можна пробити цвяхами центр шипа або зміцнити саморізами. Непрезентабельний вигляд торців ступенів обробляють накладними дерев’яними планками, приклеюючи їх по всій площі або прикручуючи саморізами з наступним маскуванням капелюшків декоративними пробками.

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами двоповерхових будинків – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Спосіб 2 – кріплення наскрізь болтами

Самий легкий і швидкий спосіб, як кріпити балясини до східців, полягає в тому, що їх накручують на довгий болт-глухар діаметром не менше 8 мм, пропущений через ступінь наскрізь.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Наскрізне кріплення болтами

Робиться це так:

 • сходинка свердлиться по розмітці наскрізь свердлом трохи менше діаметра глухаря;
 • знизу отвір збільшують під головку болта, щоб вона виявилася втопленою всередину;
 • аналогічне отвір влаштовують у торці балясини в точці перетину діагоналей;

Рада! Якщо щаблі й огородження зроблені з твердої деревини, отвір під болт допускається робити не набагато менше діаметра. Якщо ж матеріалом послужила м’яка деревина, наприклад, сосна, розміри болта і свердла повинні відрізнятися на 2-3 мм, інакше кріплення швидко розхитається.

 • болт вставляється в отвір знизу через шайбу, на нього накручується уручну елемент огорожі, після чого болт докручують торцевим ключем – тріскачкою.

При бажанні отвір нижньої площини ступені закривають декоративними пластиковими заглушками, підібраними за кольором, або дерев’яними пробками.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Дерев’яні декоративні пробки

По мірі необхідності заглушки прибирають, а підтягують кріплення, зменшуючи виник люфт.

Спосіб 3 – з’єднання шкантами

Конструктивні особливості сходи не завжди дозволяють здійснити врубку з торця ступіні або встановити кріплення знизу. Такої можливості немає, і якщо огорожа встановлюється навколо сходового отвору на другому поверсі або на балконі. У таких ситуаціях вибирають інші методи, як закріпити балясини і перила з дерева до підлоги. Один з них передбачає використання шкантов – виточених з дерева циліндрів діаметром 50-60 мм і висотою 10-16 мм:

 • у дерев’яному підставі суворо вертикально свердлиться отвір глибиною в половину висоти шканта і діаметром на пару міліметрів менше;
 • відповідь отвір влаштовується в торці балясини;
 • в нижній отвір заливається епоксидний клей і забивається шкант;
 • коли він схопиться, змащують клеєм його виступаючу частину і нижній торець балясини. Потім вона надівається на шкант і вирівнюється по вертикалі в двох площинах.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Кріплення шкантами

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які спеціалізуються на реконструкції і перебудови будинків. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Щоб з’єднання було максимально міцним, шканты повинні бути зроблені з тієї ж деревини, що і з’єднуються деталі. Тоді усі елементи сайту будуть однаково розширюватися і стискуватися при змінах вологості.

Спосіб 4 – з’єднання шпильками

Аналогічним способом можна вирішити завдання, як встановити балясини на сходи, використовуючи замість шкантов різьбові шпильки. Вони набагато міцніше і краще тримають навантаження за рахунок вгвинчування в деревину. Посилити кріплення можна клеєм, заливши його в підготовлені отвори перед установкою кріплення.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Різьбові шпильки

Спосіб 5 – кріплення зіп-болтами

Спосіб зручний, надійний, дозволяє підтягувати кріплення, але досить дорогий. Зіп-болт являє собою різьбову шпильку зі знімним редуктором на одному кінці. Ще один його різновид – дві шпильки з шарнірним з’єднанням – зручний кріплення для з’єднання двох елементів під непрямим кутом. Його використовують для закріплення поручнів на верхній частині балюстради.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Zipbolt прямий

У кріплення такими метизами є свої особливості:

 • спочатку в балясині і в проступи свердляться отвори, загальна довжина яких дорівнює довжині різьбової частини зіп-болта без головки-редуктора;
 • у балясині збоку робиться ще один отвір, яке спрямовано перпендикулярно першому. Ці два отвори перетинаються своїми осями з поздовжньою віссю балясини, але друге повинно мати діаметр, що дозволяє вставити в нього редуктор і закрутити його;
 • після установки зіп-болта в опору на неї накручується балясина, потім в бічний отвір встановлюється редуктор і затягується до упору шестигранним ключем. Монтажний отвір по закінченні монтажу закривається декоративною заглушкою.

Відео опис

Дуже наочно цей процес описаний у відео:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дизайн сходів в будинку.

Цей спосіб є універсальним і дозволяє вирішити завдання, як кріпити балясини до підлоги з бетону, цегляних сходах або поверхонь, облицьованих керамічною плиткою. У цих випадках нижня частина зіп-болта вмощується в просвердлений отвір і фіксується хімічним анкером. Також його можна приварити до раніше встановлених металевих закладних.

Спосіб 6 – кріплення саморізами

Це самий простий і недорогий, але і самий непрезентабельний метод установки балясин і стовпів, який зазвичай не застосовують на «парадних» сходах і огорожах. Але він незамінний, якщо потрібно швидко встановити тимчасову сходи або організувати безпечний підйом на верхній ярус підсобного приміщення.

Реалізується це завдання простим вкручування шурупів в бічні площини балясини під кутом 30-45 градусів, щоб вони увійшли в основу. Попередньо під головки саморезов рассверливаются гнізда, які потім можна закрити шпаклівкою для дерева, замаскувавши некрасивий кріплення.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Саморізи вкручуються по діагоналі

Кріплення до тятиві

Для з’єднання балясин з тятивою годяться всі описані способи від врубки до кріплення сучасними зіп-болтами. З тією різницею, що нижні торці огороджувальних елементів спилюють під тим же кутом, який тятива утворює з горизонтальною лінією підлоги. Тільки в цьому випадку їх вийде встановити вертикально.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Опорні стовпи відпилюють по довжині під прямим кутом, а проміжні стійки для установки на тятиву обрізають під кутом

Корисна порада! При кріпленні на глухарі, зіп-болти або шканти в подрезанном підставі балясини важко визначити центр і просвердлити поздовжній отвір. Тому їх роблять до підрізання, а після того, як стійка буде підігнана до тятиві, досверлівают до потрібної глибини.

Ще один спосіб, як закріпити балясини і перила до дерев’яних сходів з тятивами, заснований на використанні допоміжного елемента – подбалясенника. У його нижній грані виточений паз, що точно відповідає формі верхнього зрізу тятиви. Схожий паз шириною, що дорівнює перерізу опорної частини балясин, є і на верхній грані.

Как крепить балясины к ступеням и перилам на деревянной лестнице и на полу
Підбалясенник

Спочатку все балясини фіксуються наскрізним кріпленням на подбалясеннике, а потім він насаджується на тятиву. Для з’єднання використовують клей, а для додаткової фіксації – цвяхи або саморізи. Проміжки між балясинами у верхньому пазу закриваються планкою, яка приховує капелюшки кріплення.

Після монтажу всіх балясин в одному ряду вони затискаються між рівними рейками у суворо вертикальному положенні. На кожній з них по направляючої відзначаються лінії зрізу. Після обрізки на балясини прикручується подперильная планка, а на неї встановлюється поручень.

Відео опис

На відео цей етап розписаний детально:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про горищні сходи з люком.

Епілог

Знаючи, як кріпляться балясини з дерева до дерев’яного або будь-якому іншому основи, можна вибрати найбільш підходящий для вашої конструкції спосіб і впевнено контролювати роботу майстрів по установці сходів. Або навіть виконати її самостійно.

Оцінок 0