Як не допустити знесення самобуду, легалізувати будівництво та отримати свідоцтво власності

Ця стаття допоможе власникам приватних заміських будинків розібратися з поняттям «самобуд». Ми розповімо про методи узаконення таких будівель, організаціях, відповідальних за видачу дозволу на експлуатацію і нюансах поточного містобудівного законодавства. Отримавши цю інформацію, ви будете знати, що потрібно робити з вашої спорудою: зносити, реконструювати чи можна все узаконити без серйозних додаткових вкладень.

Как не допустить снос самостроя, легализовать постройку и получить свидетельство собственности

Самовільна споруда на ділянці і що з нею робити Джерело zen.yandex.com

Що таке «самобуд»

«Ми будували, будували і нарешті збудували…», – але приходить представник влади і каже, що все потрібно зносити. З такою ситуацією стикаються більше 50% власників заміського житла, що займаються будівництвом самостійно. Порушити яке-небудь правило або будівельну норму при зведенні дачного будиночка або дворовий прибудови дуже легко, тому що за дані норми відповідають кілька різних організацій і рядовий власник земельної ділянки може про них не знати.

Зіткнутися з порушенням можна не тільки при будівництві з нуля, але і при проведенні робіт без відповідного дозволу, пов’язаних з реконструкцією старої будівлі; переплануванням; капітальним ремонтом, переобладнанням нежитлового будинку в житлове; зведенням додаткових будівель. Самовільне будівництво також визнають, якщо вона підпадає під жодне з цих визначень:

  • Земля, на якій зведено будинок, по категорії використання не призначена для будівництва об’єкта такого типу.

  • Споруда порушує одну з містобудівних норм або зведена без відповідного дозволу.

  • Споруда зведена з відступами від правил пожежної безпеки, санітарних норм, або порушує інтереси сусідів.

Как не допустить снос самостроя, легализовать постройку и получить свидетельство собственности

Самовільну споруду можна добудувати або реконструювати Джерело likado.ru

Приклад з життя: В Сургуті, на земельній ділянці, оформленому як місце для гаража, почалося зведення 4-х поверхового будинку для сімейного кафе. Під час проведення будівельних робіт комісія з працівників департаменту архітектури та містобудування склала позов про визнання незаконної споруди та заяву до суду про знесення об’єкта. Слідом власник ділянки подав заяву до суду, з проханням визнати права власності на недобудовану будівлю.

Суд відмовив у праві власності, так як споруда була зведена з порушенням кількох законодавчих норм. Апеляційний суд виніс рішення про знесення будівлі, так як будівельні роботи створювали загрозу життю і здоров’ю громадян та відповідні дозволи власником землі не були отримані перед початком робіт.

Как не допустить снос самостроя, легализовать постройку и получить свидетельство собственности

Знесення будинку, зведеного не за законом з порушенням містобудівних норм Джерело sev.news

Правове врегулювання питань з самобудом

Достатньо трьох невеликих відхилень від нормативів, щоб забудова була визнана самовільного. На самобуд можна оформити право власності, продати або подарувати,спочатку необхідно оформити право власності у відповідних інстанціях. За законом ситуацію з самобудом можна вирішити трьома шляхами:

  • оформити легальні документи;

  • перебудувати;

  • знести.

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами малих форм – лазні, альтанки, гаражі – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Споруди, які підлягають обов’язковому знесенню

Якщо при забудові на приватній землі споруда визнана загрожує життю і здоров’ю оточуючих, — така будівля підлягає адміністративному знесенню. У разі відмови власника від виконання вимог знести споруду у встановлений термін, земельну ділянку можуть примусово відібрати.

Однозначного підлягатимуть знесенню будівлі, неправомірно зведені на земельних ділянках, розташованих у зонах з особливими умовами використання.

До таких зон належать землі, на яких знаходяться охоронювані законом об’єкти культурної спадщини, проходять залізничні колії, прокладені трубопроводи, ліній електромережевого господарства, водоохоронні, лісопаркові смуги, рибоохоронні округу і тому подібні території.

Как не допустить снос самостроя, легализовать постройку и получить свидетельство собственности

Знесення неправомірно зведеної будівлі на землях з особливими умовами призначення Джерело ugra-tv.ru

Якщо споруда була зведена до того моменту, коли земля в цьому окрузі стала входити в зони з особливими умовами і додому є всі дозволи, то зносити таке будова не мають права. У разі якщо домовласник не знав про статус земельної ділянки або придбав землю з наявним будовою (житловим будинком) з оформленим документально правом власності, які йому зобов’язані компенсувати* витрати.

*Компенсація буде виплачуватися державою або недобросовісним забудовником (у разі придбання квартири в багатоквартирних будинках або дачного будинку).

Приклад з життя: Дачний будинок, побудований в межах зони особливих умов використання, поряд з об’єктом культурної спадщини, був рекомендований до зносу. Власник земельної ділянки опротестував наказ місцевих органів самоврядування через суд. На суді домовласник пред’явив документи, які підтверджують, що він перебудував будинок згідно з зазначеним вимогам і тепер він відповідає будівельним нормам, що діють у даній місцевості. Суд визнав за власником право власності та скасував наказ про знесення будівлі.

Відео опис

Що таке самобуд, які існують варіанти легалізації самовільних будівель, які узаконити самобуди можна, розповідає юрист у відеосюжеті:

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу аудиту будівельних робіт, будівництва прибудов до існуючих будинків. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Споруди, які можна легалізувати

У разі, коли капітальна будівля зводилася на землі з дозволеною категорією (ІЖС), з отриманим від муніципалітету дозволом на будівництво, але при цьому були порушені норми забудови, можна узаконити побудова.

Для легалізації необхідно буде врахувати зауваження відповідальних органів влади, внести зміни і зафіксувати їх документально. Після схвалення і заповнення акта введення будівлі в експлуатацію, через суд потрібно отримати право власності на будову.

На момент створення об’єкта будівельні норми і правила відрізнялися від поточних, але не було отримано дозволу на будівництво і були виявлені порушення. Для легалізації необхідно через суд подати документи, що фіксують дату зведення споруди та усунути порушення. За позитивного рішення суду на будівлю, буде дозволено оформити право власності, при негативному рішенні – видана компенсація.

На ділянці з дозволеною категорією землекористування було зведено будівлю без отримання дозволу на будівництво. У даній ситуації необхідно зібрати комісію, яка складе акт щодо відповідності параметрів споруди поточним містобудівним нормам, і зареєструвати будівництво офіційно.

Как не допустить снос самостроя, легализовать постройку и получить свидетельство собственности

Зареєструвати будівництво офіційно – уникнути моральних і матеріальних витрат Джерело zen.yandex.com

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, що потрібно знати, щоб уникнути наслідків від самобуду: права і обов’язки, нюанси, відповідальність.

Резюме

Більшість порушень можна запобігти, якщо вчасно дізнатися про дозволеної категорії земель, взяти дозвіл на будівництво, якщо площа житлового будинку перевищує 500 кв. м., і дізнатися про встановлених в даному регіоні обмеження при забудові в місцевому муніципалітеті.

Оцінок 0