Як отримати земельну ділянку багатодітній родині у Москві

Питання про те, як отримати земельну ділянку багатодітній родині в Москві, цікавить багатьох жителів столиці. Земельний наділ – матеріальна цінність, що має велике значення. Її можна використовувати для різних цілей – звести на її території житловий будинок, організувати дачна ділянка, город або плодовий сад. Більше того, через кілька років наділ можна продати і виручити за нього чималі гроші. Розглянемо особливості, порядок і важливі нюанси, що стосуються цієї процедури.

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

На своїй землі багато планують побудувати будинок

Які є особливості

Процес передачі державного або муніципального земельного наділу у приватну власність (багатодітній родині) регулюється Земельним кодексом РФ, а саме його статтею 39.5. Однак порядок здійснення процедури приймається на місцевому регіональному рівні.

Це обумовлено рядом очевидних факторів, наприклад, різною чисельністю населення по регіонах, відмінностями в економічній і соціальній сферах областей. Також слід враховувати, що у володінні кожного регіону перебуває різну кількість земельних ділянок з різними розмірами, які будуть ефективніше розподілятися під управлінням місцевих адміністрацій.

Щоб багатодітна сім’я могла отримати безкоштовний наділ, вона повинна задовольняти наступні вимоги:

 • у сім’ї має бути мінімум 3 рідних або усиновлених дитини віком до 18 років. В деяких випадках допускається, щоб дитина була до 23 років, якщо дитина навчається за очною формою у вищому навчальному закладі і перебуває на утриманні в батьків. Якщо заявник є опікуном для дітей, то питання розглядається в кожній конкретній ситуації окремо. Проте в Москві і Московській області рішення найчастіше приймається не на користь багатодітної сім’ї, рівно, як і щодо дітей, старше 18 років;

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

У сім’ї має бути мінімум троє дітей

 • сім’я малозабезпечена, має потребу в поліпшенні своїх умов проживання, але не має коштів для реалізації;

 • займає місце в черзі на отримання землі в уповноваженому місцевому муніципальному органі.

У деяких випадках вимоги до претендентів можуть підвищуватися. Це обумовлено обмеженими земельними ресурсами на території міста або області. Іноді влада міста пропонують альтернативні варіанти – квартири в місті, землю в інших регіонах або грошову компенсацію в розмірі еквівалентному.

Згідно із законом, який регулює цей вид державної підтримки, безпосередньо в Москві земельні ділянки не виділяються, заяви на їх одержання не приймаються, отже, процедура не може бути здійснена. Однак за межами столиці в Підмосков’ї механізм надання наділів діє за умов, прописаних у документі від 01.06.2011 №73/2011-ОЗ.

Згідно з цим Московським законом, на момент подачі заяви сім’я повинна відповідати наступним умовам:

 • складатися виключно з громадян РФ;

 • термін проживання батьків на території Московської області повинен бути не менше 5 років;

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

Треба бути місцевим жителем

 • у сім’ї має бути мінімум три дитини у віці до 18 років;

 • ні у одного з членів сім’ї немає у розпорядженні земельної ділянки розміром понад 6 соток або повноцінного житлового будинку на території Московської області, а також з 1 червня 2011 року ніхто з них не поділяв чи не передавав у власність наділи такого ж розміру.

Якщо сім’я повністю відповідає зазначеним вимогам, місцевий муніципалітет приймає рішення про доцільність їх забезпечення безкоштовним ділянкою землі. Родина не може самостійно вибрати вподобаний ділянку, він вибирається уповноваженим працівником місцевої адміністрації.

Покладена земля може мати розміри в межах 10-15 соток (для Московської області), в інших регіонах їх площа варіюється. У теорії до землі повинні бути підведені всі базові комунікації (електрика, газ, вода, каналізація), однак на практиці таке зустрічається досить рідко.

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

Покрокова інструкція для багатодітних сімей

Щоб оформити та отримати земельну ділянку багатодітним сім’ям в Московській області необхідно провести процедуру за наступним алгоритмом:

Чи маю право

В першу чергу, як це не банально, не завадить переконатися в наявності законного права на безкоштовне оформлення землі. Для цього потрібно ще раз ознайомитися з вимогами до багатодітним сім’ям та перевірити відповідність кожному з пунктів переліку.

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

Я вас перевіряв, перевіряю і перевіряти буду, як казав класик

Збираємо документи

Базовий пакет документів, як мінімум, складається з таких:

 • відповідної заяви, оформленої за єдиним зразком. У ньому потрібно вказати мету, з якою буде експлуатуватися наділ (будівництво будинку, садівництво та інше), а також прохання на постановку в загальну чергу на отримання;

 • документів, за якими можна ідентифікувати кожного з членів сім’ї, а також встановити їх родинні взаємозв’язку. Це можуть бути паспорти, свідоцтва про народження, укладення шлюбу, його розірвання, смерті;

 • відповідної виписки з домової книги;

 • довідки з ЕРГН, в якій вказана вся зареєстрована нерухомість на кожного з членів сім’ї, починаючи з 1997 року;

 • документів від архіву бюро технічної інвентаризації (обласного значення), які також будуть свідоцтва про закріпленої за заявником та членами його сім’ї нерухомості;

 • папери з органів опіки та піклування, де буде вказана інформація про тих дітей, які не беруться на облік при присвоєнні статусу багатодітної сім’ї;

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

Коли справа стосується дітей, то в цей кабінет доведеться заглядати часто

 • свідоцтва від місцевого органу самоврядування муніципального освіти в Московській області, в яких прописуються відомості про постановці на облік на надання земельних ділянок багатодітним сім’ям.

Що стосується останніх чотирьох документів, то в останні роки їх не запитують безпосередньо у заявників. Обласної муніципалітет сам робить на них запити у відповідних відомствах. Інші ж документи необхідно приносити самостійно в оригіналі, і бажано зробити їх якісні ксерокопії.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте – іпотека на заміський будинок або збирати?

Відправка документів особисто або поштою

Заява та додані до нього документи подаються до органів обласного самоврядування за місцем проживання (реєстрації). Цю ж процедуру можна зробити віддалено через портал Держпослуг, надіславши на електронну скриньку цифрові копії документів та заповнивши заявку на отримання землі.

Чекаємо попередній відповідь

Термін, у який має прийти відповідь від муніципалітету, не перевищує одного місяця. Всього може бути два варіанти відповіді: ствердну з підтвердженням взяття сім’ї на облік або відмову через невідповідність сім’ї вимогам, неповної або неправдивої інформації або інших конкретних причин. Якщо заявники не згодні з рішенням, вони мають право оскаржити його в судовому порядку.

Отримуємо постанова

Далі слід дочекатися рішення органу самоврядування про остаточне надання ділянки.

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

Та сама папірець, що «броня»

Весь процес оформлення проходить, виходячи із спеціального списку доступних земель, який затверджується місцевими адміністраціями. У разі якщо уповноважений орган не має ділянкою необхідного розміру (10-15 соток в Московській області), він може призначити сім’ї наділ площею менше, якщо є письмова згода заявника. Як тільки земля буде надана, необхідно буде зареєструвати на неї право власності.

Про що потрібно знати

Для багатьох багатодітних і малозабезпечених сімей перспектива отримання безкоштовного земельної ділянки в Підмосков’ї буде вигідним і корисним пропозицією. Однак як показує практика, до цієї процедури супроводжують безліч труднощів, які не передбачені законодавчими нормами.

Вас багато, а мене мало…

Перш за все, слід враховувати, що попит значно перевищує пропозицію. Це означає, що в розпорядженні муніципалітету доступних земель набагато менше, ніж кількість бажаючих їх отримати. Процедура здійснюється за своїм порядком. В органах місцевого самоврядування розподіляють всіх претендентів по групах в залежності від цілей, з якими вони бажають отримати ділянку.

Как получить земельный участок многодетной семье в Москве

Як не прикро, але другий варіант, найчастіше, реальніше

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про головні страхи при виборі заміського будинку і ділянки.

Виходячи з отриманих переліків, формуються кілька черг, за якими організовується виділення земельних ділянок багатодітним сім’ям в Московській області. Іноді черга рухається швидко і протягом декількох місяців бажаючі отримують свої готові наділи, але часто процес затягується, і очікування може тривати роками. Деякі дані вказують на те, що станом на 2019 рік з усіх заявників, які підійшли під вимоги, свої ділянки отримали менше половини – близько 40%.

Також процедура передбачає, що земельний наділ повинен офіційно пройти всі етапи підготовки, які включають:

 • узгодження питань власності;

 • визначення та документальне підтвердження точних меж ділянки із залученням фахівців у галузі геодезії;

 • перевірку ділянок на відповідність заявленим цільовим категоріями (можна на них зводити будівлі, розміщувати сади, городи та інше).

Куди Вас, пане, занесло?

Ситуація з отриманням земельної ділянки багатодітним сім’ям в Московській області на даний момент виглядає вкрай гнітюче. Багато сімей, яким все-таки вдалося зареєструвати свій полагаемый наділ, отримали землі у лісах, на болотах або ярах. Також були зареєстровані випадки, коли місце розташування межувала зі звалищами, скотомогильниками, очисними спорудами, заповідниками або зовсім перебувало на їх території.

Відео опис

Земля багатодітним Москви – насмішка чи ні, дивіться у відео:

Все це призвело до того, що за документами сім’я реалізувала своє право на безкоштовні сотки землі від держави, але на ділі не зможе використовувати їх за цільовим призначенням. Це спричинило за собою фінансові та часові витрати, а також спровокувало хвилю судових процесів між багатодітними сім’ями та муніципалітетами.

А у нас є газ, а у вас?

Наступний факт, який потрібно враховувати перед подачею заявки, – фактична відсутність комунікацій. Хоча в законодавстві строго рекомендується надання земельних ділянок багатодітним сім’ям в Московській області з заздалегідь підведеними газом, водою, електрикою і дорогою, в реальності з цього переліку присутні тільки дороги. Та й то не у всіх випадках.

А якщо враховувати той факт, що органи місцевого самоврядування розпоряджаються, як правило, віддаленими ділянками, то забезпечення базової інфраструктури для наділу спричинить за собою додаткові серйозні витрати. При частковому перерахунку може виявитися, що дешевше купити довколишній ділянку неподалік від будинку того ж розміру, ніж отримати наділ в глушині безкоштовно, і намагатися привести його в порядок.

Відео опис

Ще кілька думок про земельні ділянки багатодітним сім’ям в наступному відео:

Це може бути цікаво! Іноді ділянку «на відшибі» можна вигідно використовувати. У статті за наступним посиланням читайте про будинок для ретрита в горах – на станції Клозберн.

Коротко про головне

Багатодітні сім’ї в РФ мають багато преференцій, серед яких є і можливість безкоштовного отримання землі у своїй області. Її можна використовувати для різних цілей, включаючи житлове і дачне будівництво. Порядок проведення процедури регулюється місцевими органами самоврядування. Остаточне рішення також приймається локальним муніципалітетом.

Це відмінна соціальна програма, яка може допомогти нужденним сім’ям, однак на практиці є безліч підводних каменів, які можуть затьмарити перспективи отримання житла. Тому перш ніж подавати заявку, варто передбачити всі особливості оформлення ділянок багатодітним сім’ям в Московській області, і оцінити рентабельність рішення.

Ще трохи уваги!

Напишіть в коментарях, як думаєте, чи варто витрачати свій час на отримання ділянки, або краще почекати, поки наведуть порядок у розподілі землі?

Оцінок 0