Як правильно залакувати паркет

Зміст

 • 1 Правильність вибору
 • 2 Підготовчий етап
  • 2.1 Циклювання паркету
  • 2.2 Шліфування паркету
  • 2.3 Ідеально чиста поверхня
 • 3 Нанесення лаку на паркет
 • 4 Усунення дефектів
  • 4.1 На паркеті не сохне шар лаку
  • 4.2 На паркеті з’явилися білясті плями
  • 4.3 Верхній шар лаку спучився
  • 4.4 Після нанесення лаку на паркеті з’явилися бульбашки
  • 4.5 На паркеті з’явилися смуги
  • 4.6 Паркетна підлога став шорстким
  • 4.7 На паркеті з’явилися тріщини
  • 4.8 Поверхню паркету стала зморшкуватою
 • 5 Як доглядати за паркетом, покритим лаком
 • 6 Висновок

Термін експлуатації паркетної дошки багато в чому залежить від правильності догляду за нею. Чи знаєте ви, що паркет через свого складу (100% натуральне дерево) здатний прослужити вам близько сотні років? Для того щоб це стало реальністю, потрібно знати, як покрити паркет лаком правильно. Постараємося розібратися в цьому питанні.

Правильність вибору

Перед процесом фарбування паркету варто визначитися з вибором лаку. Так, спочатку визначитеся з тим, яку картину ви хотіли б бачити в кінцевому підсумку. В залежності від вибору лаку підлога може бути напівглянсовим, глянсовим, матовим і навіть шовковистим. У наші дні існує відразу кілька різновидів лакофарбових матеріалів для паркету.

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Перед нанесенням лаку переконайтеся, що паркет не відходить від підлоги і не скрипить

Циклевальной машинкою знімаються верхні шари паркету, на яких є старий лак. Якщо ви попередньо не очистити паркет розчинниками, тоді ножі циклевальной машини будуть швидко затупляться. Тупі ножі можуть стати причиною появи сколів та тріщин на паркетній дошці. Потрібно зняти приблизно 8-10 мм.

Шліфування паркету

Після того як закінчите процес циклювання, потрібно прибрати зайвий сміття з поверхні і перейти до шліфування. Для цього вам буде потрібна спеціальна шліфувальна машинка. Пристрій такої машинки являє собою круглу вісь з площиною, на яку кріпляться кола наждачного паперу. На першому етапі потрібно взяти наждачний папір з високою зернистістю (від 30 до 40), на другому етапі — середню зернистість (60-80), а на завершальному — низьку зернистість (100 і вище). Ні, ми не помилилися: чим менше число, тим більш зернистий наждачний папір. В ідеалі, більш плавний перехід між зернистістю забезпечує найвищу якість проведених робіт.

До речі, у важкодоступних місцях (кутах, під батареєю) вам потрібно «чобіток». Він являє собою зменшений варіант шліфувальної машинки. У крайньому разі доведеться трохи попрацювати вручну.

Ідеально чиста поверхня

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Після шліфування паркету ні в якому разі не використовуйте домашній пилосос

Нарешті, потрібно буде прибрати все сміття з поверхні. Використовуйте для цього будівельний пилосос. Навіть не думайте в цих цілях братися за звичайний домашній пилосос, якщо не хочете по завершенні робіт бігти в магазин за новим фільтром і пилозбірником.

Після цього перевірте повторно поверхню підлоги на наявність сколів та тріщин. Якщо є тріщина, то слід закласти її шпаклівкою. Безпосередньо перед нанесенням грунтовки і лаку потрібно замазати шви між паркетною дошкою спеціальним розчином для швів. Після цього дочекайтеся висихання такого розчину і знову пройдіться шліфувальною машинкою (але вже тільки дрібнозернистим наждачним папером), приберіть сміття з поверхні, протріть її.

Нанесення лаку на паркет

Наносити лак на поверхню підлоги можна двома способами — за допомогою валика і кисті, а також використовуючи пульверизатор. Рекомендуємо вам саме перший спосіб, оскільки він найбільш простий і гарантує при виконанні нескладних правил ідеально гладку поверхню без розлучень.

Отже, розглянемо, як фарбувати паркет лаком. Спочатку покрийте поверхню паркетної дошки грунтовкою.

Важливо: не для кожного лаку потрібно попередньо наносити ґрунтовку

Більше того, існують лаки і зовсім не передбачають використання ґрунтувального шару. Після того як ґрунтувальний шар на поверхні, дочекайтеся його всмоктування. Можна злегка зашкурити поверхню, використовуючи дрібнозернисту наждачний папір. Робиться це вже вручну.

Беремо в руки валик, опускаємо його в малярському лотку (так ви гарантуєте, що на валику не залишиться зайвого лаку) і починаємо рухатися від дальній частині кімнати. Лак потрібно наносити валиком строго в одному напрямку. Причому, зробивши одну смугу уздовж стіни, а наступний раз проходимся валиком так, щоб він не більше, ніж на чверть заходив на попередню смугу, а інші три чверті фарбували чисту підлогу. Так робіть доти, поки не завдасте перший шар на всю поверхню підлоги всередині приміщення.

Далі потрібно почекати висихання першого шару, після чого, взявши в руки дрібнозернисту наждачний папір, зачистити поверхню вручну.

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Не завжди перед лакуванням паркету на нього потрібно наносити ґрунтовку

Прибираємо пил пилососом, по можливості вимиваємо поверхню змоченою в теплій воді ганчіркою (тільки у разі стійкого до вологи лаку), і наносимо другий шар. Тут також є два способи нанесення другого шару на поверхню. Перший спосіб передбачає нанесення шару на поверхню в такому ж напрямку, що й раніше. Другий спосіб — лак наноситься перпендикулярно попередньому шару. І той і інший способи дієві. На цьому можна зупинитися. Якщо ви хочете зробити поверхню більш міцною, то можна нанести і третій шар. Між другим і третім шарами також потрібно зачистити поверхню дрібнозернистим наждачним папером.

Ви питаєте, навіщо потрібна пензлик? Все дуже просто: не скрізь можна підібратися валиком. Так, місця під батареєю, а також кути кімнат потрібно фарбувати за допомогою пензля.

Усунення дефектів

Розглянемо ряд проблем, з якими ви можете зіткнутися під час будівельно-ремонтних робіт.

На паркеті не сохне шар лаку

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Якщо на паркеті залишився віск, лак може не висохнути

Це перша проблема, причиною якої може бути:

 • деревина, з якої зроблена паркетна дошка, виділяє природні масла (алкідні або алкідно-уретанові лаки не сохнуть на деревині з екзотичних порід дерева);
 • алкідні, поліуретанові лаки кислотного затвердіння і безводні не можуть висохнути, якщо на паркетній дошці залишилися частинки воскового покриття (наприклад, ви недбало поставилися до підготовчого етапу і погано відшліфували поверхню);
 • якщо ви використовуєте двокомпонентний лак, то, можливо, розбавили його не в тих пропорціях або зовсім не додали затверджувач;
 • низька температура приміщення (не нижче 8 градусів);
 • ви могли помилитися з вибором затверджувача.

Усунути це можна наступними методами. Якщо паркетна дошка містить олії або в приміщенні недостатньо висока температура, то вам доведеться нагріти повітря до 20 градусів за Цельсієм, а також підвищити провітрювання. Якщо ж ви помилилися в пропорціях з затверджувачем або додали не тим, то доведеться повторно відшліфувати паркет.

На паркеті з’явилися білясті плями

Ще один найбільш зустрічається дефект після покриття поверхні паркету шаром лаку. Можливо, він був дуже холодним, а ви поспішили і нанесли його на поверхню підлоги. Іншою причиною може стати висока вологість приміщення і одночасно низька температура поверхні підлоги. Часто зустрічається підвищена вологість у новобудовах.

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Висока вологість приміщення може спровокувати появу плям на паркеті

Щоб позбутися цих плям, потрібно прибрати шар лаку, використовуючи розчинник, після чого повторно нанести його на поверхню. Але перед цим обов’язково підвищить температуру повітря в приміщенні!

Верхній шар лаку спучився

Це може бути зумовлено:

 • верхні шари були нанесені на поверхню, на якій залишився старий шар іншого типу лаку;
 • ви помилилися при виборі розчинника;
 • валик, яким ви наносили лак на поверхню підлоги, був забруднений (можливо, ви його чистили за допомогою розчинника і його частина залишилася на ворсинках);
 • як варіант, ви могли погано відшліфувати поверхню підлоги між нанесенням першого і другого шару лаку.

Для усунення такого дефекту варто спочатку визначитися з масштабністю проблеми. Якщо дефекти тільки на невеликих ділянках статі, то можна зашліфувати ці місця і повторно нанести шар лаку. Якщо ж таких дефектів багато, то доведеться повністю відшліфувати поверхню і провести повторне фарбування.

Після нанесення лаку на паркеті з’явилися бульбашки

Це обумовлено холодною поверхнею підлоги, товстим шаром лаку, впливом ультрафіолетових променів або через неправильного вибору валика або кисті.

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Якщо на паркеті з’явилися бульбашки, його доведеться шліфувати і наносити лак заново

У більшості випадків бульбашки являють собою ті ж пухирі на шкірі — зверху є плівка (отверділа), але всередині залишається частина рідини. На жаль, звичайного проколювання бульбашок недостатньо, оскільки тоді шар лаку буде нерівномірним. Доведеться знову відшліфувати поверхню і нанести новий шар.

На паркеті з’явилися смуги

Вони можуть з’явитися з наступних причин:

 • температура повітря чи підлоги в приміщенні дуже висока;
 • шар лаку досить товстий;
 • лак наносився з непотрібними паузами (приміром, ви завдали лак на одну половину приміщення, пішли на перекур, а потім пофарбували другу частину кімнати);
 • неправильна технологія нанесення на поверхню.

Проведіть шліфувальні роботи, після чого нанесіть шар лаку, ввівши відповідні корективи (прискоривши темп робіт, зменшивши кількість лаку на валику, знизивши температуру приміщення).

Паркетну підлогу став шорстким

Можливою причиною можуть бути ті ж бульбашки, але дрібні за розмірами, які важко розгледіти. Інші причини: пил між верств, ви погано відшліфували поверхню, з банки з лаком потрапила затверділа плівка (зазвичай вона осідає на дні або ви погано перемішали суміш перед нанесенням). Знову ж таки, для усунення потрібно буде знову шліфувати поверхню підлоги, після чого нанести шар лаку, дотримуючись повну чистоту в приміщенні. Потрібно стежити і за робочими інструментами.

Как правильно залакировать паркет Как правильно залакировать паркет Пил може бути основною причиною шорсткості паркету після нанесення лаку

На паркеті з’явилися тріщини

Найчастіше причиною є дуже товстий шар лаку або велику кількість затверджувача в двокомпонентному розчині. Тут, як і в ряді інших випадків, буде потрібно повна шліфування поверхні та внесення коректив.

Поверхня паркету стала зморшкуватою

Нарешті, зморшки на поверхні можуть з’явитися з поважних причин:

 • недостатнє проміжку часу, який ви виділили на те, щоб полимеризовался перший шар лаку, і швидко завдали другий;
 • занадто товсті шари;
 • розчинник обраний неправильно.

Найчастіше такий дефект зустрічається при роботі з лаками, що містять у своєму складі штучні олії. Потрібно шліфування і повторне фарбування поверхні лаком.

Як доглядати за паркетом, покритим лаком

Тепер розглянемо декілька порад по догляду за паркетною дошкою:

 • Температура всередині приміщень повинна бути не нижче 12 градусів.
 • Постарайтеся не проводити вологе прибирання.
 • Використовуйте спеціальні склади і пилосос з м’якою щіткою, щоб очищати поверхню паркету від пилу.
 • Дрібний сміття (наприклад, пісок) може призвести до появи подряпин на поверхні підлоги.
 • Забудьте про те, щоб ходити по паркету у вуличному взутті. Не здумайте ходити по ньому на підборах!
 • Висновок

  Як нам здається, ми відповіли на питання у повному обсязі. Якщо ви хотіли б дізнатися що-небудь ще, то відпишіться в коментарях нижче!