Як вибрати болгарку самостійно: поради з вибору, рейтинг інструменту по ринку, які характеристики необхідно враховувати

У цій статті розбираємося, як вибрати болгарку для домашнього використання. Які характеристики є у цього інструменту і на що треба звертати увагу в першу чергу в залежності від того, для яких цілей він використовуватиметься, і як правильно підібрати робочі кола (оснащення).

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Зовнішній вид болгарки
Джерело mitools.ru

Застосування УШМ

Щоб зробити правильний вибір болгарки слід знати, з яким матеріалом доведеться працювати, так як не всі моделі і розміри цього пристрою підходять для універсального застосування. Найчастіше УШМ використовується для обробки металу, бетону або дерева. З її допомогою можна зачистити деталь від іржі, згладити кути, розрізати нетолстый брус або трубу, а також зробити отвір в цегляній або бетонній стіні. Найголовніше гідність болгарки – це її універсальність. З-за великої кількості робочих насадок її можна застосовувати у багатьох побутових процесах.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Розпил металу
Джерело yandex.net

З чого складається болгарка

Конструкція УШМ дуже проста і технологічна, з-за чого її виробництво налагоджене на різних заводах. Рекомендується подивитися, як виглядає болгарка зсередини і її комплектацію, так це допоможе зрозуміти її максимальні можливості та функціональність.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Інструмент зсередини
Джерело a.d-cd.net

У розкритому стані видно всі її частини:

Корпус
Його виготовляють з
армованого пластика, який дуже міцний і прослужить довгий час,
незалежно від зовнішніх умов. З зовнішньої сторони є кнопка включення болгарки
фіксатор. У деяких моделях роблять вікна, що закриваються лючками, щоб можна
було поміняти щітку і дроти.

Електричний двигун
Його живлення йде від мережі
або акумулятора. Для УШМ застосовують приводи з високою частотою обертів. Для
охолодження, усередині конструкції передбачений спеціальний вентилятор.

Редуктор
Найчастіше він має всього 1
ступінь і встановлюється в окремому корпусі. Стінки корпусу робляться з
магнію або алюмінію для поліпшення тепловіддачі. Редуктор складається з шестерень в
формі конуса, а вали цих деталей установлюються на підшипники. Внутрішні
деталі, які закриті корпусом, заливаються мастилом для зменшення тертя і зносу.
Редуктор дає можливість зміни обертів для роботи з різними
матеріалами.

Шпиндель
За допомогою цієї деталі кріпиться
робочий коло. Вона складається з вала, гайки і шайби. Для безпечної заміни оснащення
на тильній частині редуктора встановлюється кнопка-запобіжник, яка
блокує обертання вала.

Рукоятка
Ця деталь потрібна для
утримання та фіксації болгарки. Вона кріпиться на різьблення всередині корпусу і може
бути знята, якщо потрібно проводити роботи в обмеженому просторі.

Захисний кожух
Цей елемент служить захистом
він іскор і шматочків матеріалу, які утворюються в процесі роботи, а також
може вберегти людину від каліцтв при розриві диска.

УШМ повинні мати в комплекті інструкцію по експлуатації та спеціальний ключ для заміни робочого кола, а також змінні щітки.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Ключ для болгарки
Джерело i-a.d-cd.net

Як працює болгарка

УШМ може працювати від різних джерел живлення:

 • Електрична модель – підключається до мережі за допомогою кабелю і має обмежений радіус роботи, але має невелику вартість.
 • Болгарка, яка працює від батареї – не залежить від електромережі і може застосовуватися в місцях, де її немає, але для роботи рекомендується зберігати в комплекті 2 акумулятора. Має високу вартість і порівняно невисоку потужність.
 • Бензинова модель – це професійне пристрій для різання в умовах відсутності електромережі. Мають високу потужність, але залежать від палива.
 • Пневматичні УШМ застосовують в умовах з підвищеною вологістю. Вони не перегріваються, але для застосування потрібно підключення до пневматичної лінії або компресора

На мотор поступає напруга, і його вал починає обертатися. Його крутний момент йде на шестерню, яка крутить вісь З’єднання між цими деталями може бути прямозубое і косозубое (воно надійніше і менше шумить). У сучасних моделей в корпусі встановлюється спеціальна муфта, яка захищає від зворотного удару, якщо диск заклинить. Вона запобіжить повну поломку болгарки, а також отримання травми оператором.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Косозубое зачеплення
Джерело yandex.net

Основні характеристики УШМ

Рекомендується ознайомитися з основними параметрами болгарки, перед тим як вибрати УШМ. Це допоможе підібрати модель під запланований обсяг робіт і функціонал. Наприклад, якщо він потрібен тільки для шліфування, то підійде малопотужний апарат з невеликим радіусом кола. Існую маленькі болгарки, які не мають рукояті і застосовуються у вузьких місцях. Великі моделі мають ручку і місце для утримання, що знаходиться біля основи.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Маленька УШМ
Джерело bosch-presse.de

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами будинків, побудованих за технологією ЛСТК (легкі сталеві тонкостінні конструкції) – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Кількість обертів

Щоб знати, як вибрати болгарку для будинку слід з’ясувати також і кількість обертів (об/хв). Ця характеристика вказує на те, скільки оборотів робить шпиндель протягом 1 хвилини. Якщо він буде крутитися занадто швидко, то може лопнути диск або зламатися механізм обертання, а якщо повільно, то коло швидше зітреться. Деякі виробники залишають на корпусі виробу пам’ятку про допустимому кількості об/хв. Вони визначаються розміром полотна і потужністю пристрою.

Граничне значення може бути від 2,8 тис. до 11 тис. об/хв і змінюватися з допомогою спеціального механізму на редукторі. Оптимальне число об/хв. визначається в залежності від обраного матеріалу, наприклад, для шліфування мармуру вистачить 2,8 тис., а для різання металу близько 6 тис.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
Таблиця допустимих частот вказується на корпусі приладу
Джерело i.piccy.info

Потужність болгарки

Потужність двигуна найчастіше становить від 0,5 до 2,6 кВт і збільшується пропорційно розміру полотна. Наприклад, для нормальної працездатності пристрою з розміром полотна в 125 мм вимагається повний привід, 750 Вт. Якщо не планується використовувати важку оснастку, то потужність болгарки можна обмежити до 1 кВт.

Також слід звернути увагу на те, що інструмент з великим радіусом кола може мати невисоку потужність, від якої залежить крутний момент. Цей параметр показує, чи зможе диск під час обертання подолати силу тертя в процесі різання або шліфування і не зупинитися. Всі складові характеристики змінюються від якості виробу, який вибрано виробляє стороною.

Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
КШМ з максимальним розміром полотна 125 мм
Джерело n1.ge

Оснащення

На початку слід вибрати оптимальний діаметр оснащення. Важливо розуміти, що захист обмежує максимальний допустимий розмір для кола. Але при достатній потужності болгарки можна встановити диск великого розміру, якщо зняти захисну деталь до початку роботи. Робити це суворо заборонено правилами експлуатації і безпеки, так як поломка диска, в момент використання, може призвести до травми.

Глибина отвору, яке може прорізати полотно, залежить від розміру кола. Цей параметр важливий, якщо потрібно різати стіни або великі деталі. Для таких цілей слід вибирати УШМ 230 мм з запобіжною муфтою, так як глибина різу у неї до 70 мм. Для 125 мм кола вона найчастіше становить до 34 мм Болгаркою з маленьким полотном не рекомендується різати метал, а великим не слід шліфувати поверхні.

Відео опис

У цьому відео показано оснастка для УШМ

Для правильного використання диска слід розуміти до якого матеріалу він підходить:

 • Відрізні круги з корунду потрібні для обробки металів, з карбіду кремнію для каменю і бетону, а алмазні потрібні для роботи з плиткою
 • Кола для дерева найчастіше виготовляються для циркулярних пив, але їх можна використовувати і з болгаркою. Є різновид з зубцями і ланцюгом від бензопили.
 • Обдирні щітки робляться з металевого дроту і мають форму чаші або кола. Їх використовують для зняття фарби, корозії або грунтовки з різних поверхонь. Від товщини і форми (розпущена, вита) дроту залежить грубість роботи.
 • На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які спеціалізуються на монтажі інженерних мереж і металоконструкцій. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

  Для шліфування різних поверхонь також є кілька варіацій дисків:

 • Пелюстковий. Він потрібний для робіт з великим об’ємом деревних матеріалів. На його поверхні перебувати наждачний папір.
 • Модель з липучкою – застосовується для полірування, так як на її поверхню наноситься спеціальний абразив.
 • З дротяними насадками. Такий інструмент потрібен для очищення заліза від корозії і фарби.
 • Круги з алмазним напиленням. Він потрібен для роботи з твердими породами каменю, наприклад, граніт або мармур.
 • Ватні насадки застосовуються для м’якої обробки матеріалу.
 • Заточні круги мають товщину до 5 мм і часто використовуються у верстатах для заточування інструменту.
 • Не рекомендується різати болгаркою скло, так як воно кришиться, порошить і може призвести до травм. При роботі з деревом слід уважно стежити за температурою матеріалу. При високих обертах, з-за тертя воно може загорітися або обуглиться. Для перерахованих матеріалів слід застосовувати спеціалізований інструмент.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Диск для різьби по дереву
  Джерело arbortech-shop.de

  Існує 5 різновидів розміру полотна. Від нього залежить і максимальні оберти, рекомендовані для інструменту:

  Діаметр (мм)
  Кількість оборотів (rpm)
  Де застосовують

  115
  13,3 тис.
  Вироби такого розміру частіше
  всього використовують для шліфування, так як глибина пропила 25 мм

  125
  12,3 тис.
  Серед загального рейтингу, 125 мм УШМ займають місце найпоширеніших моделей. З її допомогою можна робити розпил, глибиною до 40 мм і різати всі різновиди матеріалу, також шліфувати поверхні.

  150
  10 тис.
  Таке полотно застосовуються при невеликих ремонтних роботах, так як ним можна різати стіни, а глибина пропилу досягає 50 мм.

  180
  8,5 тис.
  Коло такого розміру здатний робити проріз до 60 мм. Рекомендується застосовувати 180 мм полотно для об’ємних будівельних робіт.

  230
  6,7 тис.
  Такий тип виробу найчастіше застосовують професійні будівельники, так як він має глибину різу до 70 мм і не призначений для шліфування.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Дані на колі для визначення характеристик
  Джерело omsk.artem-tools.ru

  Всі диски необхідно вибирати в залежності від використання. Наприклад, для того, щоб розпиляти бордюр, не підійде диск 125 мм. А щоб зашліфувати дерево недоцільно брати коло з дротяною насадкою.

  Відео опис

  У цьому відео розповідається про те, які є незвичайні диски для КШМ:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про полірування і шліфування мармуру або граніту – технологія проведення робіт.

  Додаткові параметри

  Щоб зрозуміти, яку вибрати болгарку для дому, потрібно також знати функції, які не вважаються обов’язковими, але можуть захистити від травм і поломок або спростити використання інструменту:

 • Плавний запуск механізму, який потрібен для того, щоб уникнути різкого ривка диска. Ця функція може вберегти диск або мотор від поломки, якщо відбулося заклинювання.
 • Захист щіток від перепаду або відключення електроенергії, яка самостійно перерве роботу мотора.
 • Функція балансування гасить вібрації і сприяє більш рівному резу, а також не дає диску розбовтуватися, щоб він не лопнув.
 • На деяких моделях кнопку натискання можна зафіксувати, що допомагає не сильно напружувати кисть.
 • Існують болгарки, до яких можна приєднати трубку від будівельного пилососа, щоб прибирати продукти різання з робочого місця в процесі роботи.
 • Заборона на повторний запуск після припинення подачі струму. Прилад не включиться під час повторного надходження електрики, якщо воно пропало чи був стрибок напруги.
 • Болгарка з такими додатковими параметрами буде дорожче, але велика ймовірність, що вона прослужить довше.

  Відео опис

  У цьому відео пояснюються особливості інструменту

  Кращі варіанти для вибору

  Серед різноманітності на ринку, кращими болгарками вважаються японські, німецькі і американські. Але за останні роки також добре просунувся вітчизняний сегмент, інструменти якого можна знайти за бюджетною ціною. З безлічі фірм для домашнього користування можна скласти певний рейтинг болгарок:

  • Makita;
  • Hilti;
  • Bosh;
  • Metabo;
  • DeWalt;
  • DWT;
  • Интерскол.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Модель DWT WS08-125 T
  Джерело prom.st

  Ці компанії на ринку вже достатню кількість часу і встигли зарекомендувати себе, як виробники якісних інструментів.

  З усіх фірм було б неправильно вибирати 2-3 і робити рейтинг УШМ за ним, так як у різних моделей своє призначення, тому не слід порівнювати професійний інструмент з болгарками для дому. Вони відрізняються не тільки за призначенням, але і ціною. Є відгуки користувачів, які допоможуть розподілити інструменти по мірі популярності:

  • Интерскол УШМ 230/2600М (професійна)

  Один з бюджетних зразків, який випускає вітчизняний ринок. Даний інструмент має той діаметр 230 мм і потужність 2600 Вт. Об/хв. досягають 6500, що дозволяє працювати з твердими матеріалами. Ця модель підключається до мережі, а також має регулювання швидкості і механізм плавного запуску.

  З переваг можна виділити: герметичний корпус з магнію, який захищає від перегріву, пилу і зовнішніх пошкоджень, доступну ціну, а також трехпозиционную рукоять. Ця модель дуже важка з-за свого розміру.

  Відео опис

  У цьому відео проводиться огляд на Интерскол УШМ 230/2500М

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про легкий будинок зі сталевим стрижнем.

  • Bort BWS-905-R

  Це болгарка, яку збирають в Азії з німецьких деталей. Добре підходить для домашнього використання. Її потужність становить 900 Вт, а максимальний розмір кола обмежений 125 мм. Швидкість у 11000 оборотів і невеликий розмір дозволяють працювати з керамічними деталями або залізом.

  Якщо є сумніви в тому, яку болгарку 125 мм вибрати, то можна зупинити вибір на цьому примірнику. Переваги: широкий функціонал, хороша комплектація (запасні щітки, кожух, запасна ручка і ключ для заміни круга), простота управління, маленька вага, ціна. З недоліків можна виділити те, що довжина кабелю всього 2 метри, тому доведеться використовувати подовжувач.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Модель Bort BWS-905-R
  Джерело onlinetrade.ru

  • Bosch GWS 12-125 CIE

  Німецький інструмент, що підходить для будь-якої задачі і є частим вибором серед професіоналів. Її потужність досягає 1200 Вт. Можливість зміни оборотів дозволяє налаштувати інструмент «під себе», а їх максимальна кількість обмежена 11000.

  Розмір диска цієї моделі обмежена 125 мм. Плавний запуск і регулювання положення ручки роблять болгарку більш зручною, а блокування роботи при перевантаженні і заклинюванні допоможе уникнути поломки інструмента.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Модель Bosch GWS 12-125 CIE
  Джерело amazon.com

  • Makita BGA452RFE

  Це модель японського виробництва, яка добре підходить для домашнього застосування. У неї є вбудований акумулятор, який здатний пропрацювати до 30 хвилин на одному заряді. Вона має обмеження розміру круга 115 мм і швидкість обертів до 10000.

  До мінусів можна віднести велику вартість, а також перегрів механізму, який відбувається при використанні кола більше 1,4 мм завтовшки, так як із-за малої потужності він сильно напружується.

  Как выбрать болгарку самостоятельно: советы по выбору, рейтинг инструмента по рынку, какие характеристики необходимо учитывать
  Модель Makita BGA452RFE
  Джерело kingfisher.com

  Перед вибором інструменту слід ретельно ознайомитися з його можливостями і відгуками, так як це допоможе з’ясувати, для яких цілей він підійде, а для яких немає.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про п’ять речей, про які мріють власники квартир у багатоповерхівках.

  Коротко про головне

  Болгарки можуть бути для професійного частого використання або для домашніх робіт.

  Якщо потрібно придбати УШМ, то слід спочатку визначитися з областю її застосування.

  При виборі інструменту рекомендується звертати увагу не тільки на основні, але і додаткові можливості болгарки.

  Вибираючи оснащення необхідно враховувати його призначення. Насадка для каменю не підійде для дерева і навпаки. У шліфувальних насадок теж є своя область застосування, за яку не рекомендується виходити.

  Оцінок 0