Як видалити фарбу з дерева

Зміст

 • 1 Потрібно видаляти стару фарбу?
 • 2 Вибираємо спосіб зняття старої фарби
 • 3 Використовуваний інструмент і витратні матеріали
 • 4 Основні способи видалення
  • 4.1 Хімічний спосіб видалення
  • 4.2 Термічний спосіб видалення
  • 4.3 Механічний спосіб очищення
 • 5 не рекомендовані методи видалення

Під час ремонту кімнати або будинку в цілому неминуче виникає потреба у видаленні старих оздоблювальних матеріалів для підготовки поверхні під нову декорацію. Одним з таких матеріалів, які необхідно видаляти, є фарба. Видалення цього виду покриття з бетонних або металевих поверхонь не складає особливих труднощів, оскільки ці матеріали мають жорстку поверхню. Однак, перед тим як зняти фарбу з дерева, багато стикаються з певними труднощами, оскільки дерево є м’яким матеріалом і при його очищенні можна сильно пошкодити поверхню.

Как удалить краску с дерева Как удалить краску с дерева Как удалить краску с дерева Якщо старий шар фарби тонкий, його знімати не треба

В залежності від обраного способу очищення для роботи знадобиться:

 • металевий шпатель, стамеска або спеціальний скребок;
 • фен для будівельних робіт;
 • електрична дриль з насадкою для чищення та шліфування;
 • болгарка з диском для чищення та шліфування;
 • рідина для зняття фарби;
 • засоби індивідуального захисту у вигляді рукавичок та окулярів.

В залежності від площі оброблюваної поверхні і обраного способу деякі з перерахованих інструментів і матеріалів вам обов’язково знадобляться.

Основні способи видалення

Перед тим як видалити стару фарбу з дерева, необхідно ознайомитися з основними способами очищення поверхні і підібрати оптимальний варіант для вашого дерев’яного виробу.

На сьогоднішній день найбільш поширеними є:

 • хімічний спосіб з використанням спеціальних реагентів;
 • термічний спосіб із застосуванням високих температур;
 • механічний з використанням механічного впливу на поверхню.

Хімічний спосіб видалення

Для здійснення цього методу застосовуються спеціальні розчини, які містять в собі хімічні реагенти для руйнування шару фарби на поверхні.

Как удалить краску с дерева Как удалить краску с дерева Наносьте хімічні засоби пензликом або валиком

Реагенти наносять на оброблюваний виріб за допомогою звичайної щітки або валика з дрібним ворсом. Після цього необхідно почекати встановлений час для того, щоб хімічна речовина зробило свою роботу і в кінці видалити старий шар фарби за допомогою шпателя, не докладаючи зусиль.

Такий варіант очищення вважається найшвидшим і не вимагає фізичних навантажень, однак, хімічні речовини мають їдкі запахи і при роботі з ними виділяються токсичні речовини. Перед їх використанням необхідно забезпечити провітрювання приміщення і користуватися респіратором для захисту дихальних шляхів. Також необхідно використовувати захисні рукавички, оскільки потрапляння цієї речовини на шкіру може викликати хімічний опік. Варто зазначити, що такі засоби коштують досить дорого і відпрацьований матеріал вимагає спеціальної утилізації.

Склад для руйнування старого лакофарбового речовини можна приготувати самостійно. Для цього використовують суміш з вапна і карбонату калію, проте, такий засіб має набагато меншу ефективність.

Термічний спосіб видалення

Всім давно відомий спосіб видалення старого покриття за допомогою звичайного будівельного фена, оскільки такий варіант найбільш дешевий і досить ефективний.

Досить просто нагрівати пофарбовану поверхню до потрібного стану, після чого фарба легко змивається звичайним скребком, шпателем або стамескою. У випадку якщо у вас немає будівельного фена, а на покупку нового немає необхідних фінансів, то можна скористатися звичайною металевою фольгою. Притуліть фольгу до поверхні і нагрійте її праскою, після чого сміливо знімайте старий шар.

Перед тим як прибрати стару фарбу з дерева термічним способом, варто враховувати, що оброблюване покриття може спалахнути при сильному перегріві, тому подбайте про можливості гасіння заздалегідь. Також не рекомендується застосовувати фен у місцях з електропроводкою або пластиковими виробами, оскільки температура може їх пошкодити.

Механічний спосіб очищення

Якщо для видалення старого покриття застосовувати термічний або хімічний способи немає можливості, то можна скористатися механічною очисткою. Цей метод досить ефективний при роботі на великих площах, оскільки за рахунок використання різних електричних пристроїв істотно прискорюється процес. Найчастіше застосовується болгарка зі спеціальним колом, на який надівається наждачний папір або будь-який інший аналогічний матеріал з абразивом.

Как удалить краску с дерева Как удалить краску с дерева Іноді для видалення фарби з дерева застосовують болгарку

При використанні болгарки або електричної дрилі видалення фарби відбувається всуху, що супроводжується великою кількістю пилу. При роботі обов’язково потрібно використовувати захисні рукавички, окуляри і респіратор. Перед тим як прибрати фарбу з дерева механічним способом, необхідно враховувати породу деревини, оскільки використання абразивних матеріалів можуть нанести пошкодження на оброблювану поверхню при неправильному виборі наждачного паперу.

Якщо наждачний папір має велике зерно, то при обробці з великим тиском на поверхню, можуть виникнути великі подряпини і западини в деревині. Якщо це відбувається, то поміняйте наждачний папір на більш дрібну або не прикладайте великих зусиль при обробці. При виникненні подряпин і поглиблень поверхню перед фарбуванням необхідно зашпаклювати і обробити грунтом.

Не рекомендовані методи видалення

Деякі майстри в роботі використовують термічний спосіб видалення старого покриття шляхом впливу відкритого вогню на оброблювану площу вироби. Застосовувати такий спосіб вкрай не рекомендується через підвищену небезпеку можливого загоряння.

Как удалить краску с дерева Как удалить краску с дерева Видалення старої фарби за допомогою відкритого вогню небезпечно

До того ж, обробляючи вироби з різних порід деревини таким методом, відбувається пересихання матеріалу і порушення його внутрішньої структури, що істотно знижує міцність виробу і терміни його служби.

Деякі породи дерева при такій обробці можуть виділяти смоли, які легко спалахують або створюють плівку на виробі. Ця плівка істотно знизить адгезію, а може і зовсім не дати можливості нанести новий шар на поверхню.

Вибираючи методи видалення старого покриття, головне дотримуватися правил особистої безпеки, використовувати захисні засоби і дотримувати техніку безпеки при роботі з електроприладами.