Як визначається межа земельної ділянки, особливості складання плану наділу

У статті піде мова про те, як визначається межа земельної ділянки, про те, яка існує різниця між кордоном фізичної та реєстрової. Детально описаний процес межування, наведено найпоширеніші предмети спорів, що виникають із-за неправильного оформлення периметра земельного наділу.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Межі земельної ділянки Джерело pereplan.pro

Що таке межа ділянки

Це відомості, які детально описують конфігурацію земельної ділянки із зазначенням площі його периметра, всіх існуючих правових характеристик, встановлених в суворій відповідності з існуючою державною нормативною базою.

До юристам часто звертаються домовласники з проблемними ситуаціями, виникнення яких спровокувало неправильне межування меж земельної ділянки. Таке трапляється з причини невірного уявлення про цьому процесі. Існує два різновиди меж земельної ділянки, що перебуває у власності приватної особи: фізична і реєстрове.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Поділ землі на ділянки різної конфігурації Джерело kvadmetry.ru

Межа фізична – це лінія, по якій встановлюються на місці паркани, позначають периметр землі власника. Замість них можуть зводитися стіни житлового будинку, споруджуватися господарські будівлі. Є ділянки, у яких фізична межа ділянки формується завдяки природному розташуванню лісосмуги, річки, ярів. Вони символічно позначають, обмеження одного наділу від іншого і дозволяють візуально визначати периметр наділу, перебуваючи на конкретній місцевості.

Межа реєстрова (вона ж кадастрова) – це інформація, відображена в технічному паспорті ділянки. Вона внесена в ЕГРН (Єдиний Державний Реєстр Нерухомості), зафіксована на папері у вигляді точок бічних меж, сполучених між собою прямими лініями. В наочному вигляді це виглядає так, як показано на наступному фото. У кожної точки свої географічні координати, які визначаються по осі Х і Y.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Позначення кадастрової межі земельної ділянки Джерело kadastrdon.ru

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з каталогом найпопулярніших в Підмосков’ї ділянок для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій

Точки один, два, три, чотири – поворотні точки ділянки. Лінії, що з’єднують їх, і є кадастрова (або реєстрова) межа ділянки. Зовнішній контур – це завжди якась геометрична фігура, що складається з кутових точок і прямих відрізків, що з’єднують їх. Координати визначаються в процесі проведення кадастрових робіт. Спеціально навчені співробітники виїжджають на місце і за допомогою геодезичного обладнання проводять всі необхідні заміри.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Професійне обладнання для визначення меж земельного наділу Джерело homeguide.com

Існують і інші способи визначення географічних координат характерних точок. Метод вибирається з урахуванням особливості самого земельного наділу. До 2008 року була проведена кадастрова оцінка всіх існуючих земельних ділянок, зареєстрованих в ЕГРН. При необхідності можна зробити запит і отримати виписку з відповідною інформацією. Вона здатна допомогти власникам, у яких є територіальні суперечки з сусідами, провести межування ділянок і визначення меж кадастрових, вирішити всі розбіжності в судовому порядку, раз і назавжди припинити суперечки про власність землі.

Якщо земельний наділ необхідно сформувати на цілинних територіях і узаконити їх, закріпивши за собою право власності, потрібно звернутися в регіональний кадастровий центр, викликати на місце фахівця і провести процедуру визначення географічних координат. Важливо виділити характерні точки, визначити їх знаходження згідно з бажанням майбутнього власника з урахуванням особливостей місцевості та конфігурації суміжних земельних наділів.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Целинное межування земельної ділянки Джерело geopro.com.ua

У такій ситуації розташування меж земельної ділянки встановлюється у законному порядку, проводиться ідентифікація ділянки на місцевості, після реєстрації в ЕГРН він набуває статусу об’єкта нерухомого майна і стає предметом, який можна продавати, на якому можна зводити житло або вести будь-яку комерційну діяльність.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про планування дачної ділянки.

Інші додаткові бонуси

Межування – безкоштовна можливість отримати додаткові метри до вже наявного ділянки. Воно дозволяє узаконити вже використовувану площу, що особливо актуально для власників дорогих наділів. Цей захід важливо проводити після узгодження з сусідами і не перевищувати нормативи, встановлені місцевою адміністрацією селища, села, садово-городнього товариства. Практика показує, що в середньому вдається до вже наявної площі офіційно додати до шести соток землі. І це дуже істотно.

Бувають випадки, коли з часом наділ, що знаходиться у власності у власника, набуває складну форму. Наприклад, з одного боку, формується велика автомобільна автострада, з іншого боку розростається молодий ліс і перетворюється в повноцінне угіддя. У такій ситуації краще провести повторне межування і документально зафіксувати наявні зміни.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Оформлення нового межового справи дозволяє вносити зміни в публічну кадастрову карту Джерело srvgeo.ru

Зверніть увагу! Чинне законодавство регулює всі земельні операції з урахуванням реєстрових кордонів, а не фактичного периметра. Якщо вони внесені в ЕРГН і не збігаються з фактичної лінією, на якій стоїть паркан, у власника земельного наділу рано чи пізно виникнуть проблеми, вирішувати які доведеться в судовому порядку.

Якщо межування не проведено, в кадастровому паспорті ділянки буде записано, що «межа наділу не встановлена у відповідності з існуючими законодавчими нормами. Ніякого порушення з такої фрази не випливає, власник не буде нести кримінальне або адміністративне покарання, але для деяких «недобросовісних» чиновників це буде приводом для формування перешкод при оформленні угод купівлі-продажу, обміну, здачі в оренду, передачі у спадок. Грамотно оформлене межування – можливість обійти бюрократичні бар’єри без фінансових втрат.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Кадастровий паспорт ділянки без проведення межування Джерело 001rus.ru

Кадастровий облік меж земельних наділів, як вже було сказано вище, був введений з 2008 року. Але не все зробили їх оформлення і внесення в єдиний реєстр. Є власники, що отримали землі у далекі дев’яності роки, огородившие його по периметру, і вважають, що цього достатньо, щоб ніхто не спокусився на їх територію. Але в такій ситуації, якщо сусід захоче «відхопити метр від іншої території і офіційно оформити свої нові кордони в ЕГРН, при виникненні спору, що потребує в судовому рішенні, позитивний результат на його користь.

Відео опис

У відео розповідається про те, в яких випадках необхідно провести межування земельної ділянки

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про найпопулярніші садові та господарські споруди на ділянці – що пропонує ринок.

Біда таких спірних ситуацій у тому, що навіть досвідчений юрист не може допомогти клієнту, який не зміг вчасно офіційно оформити межі свого наділу. Суперечки про кордони ділянках є найскладнішими в практиці юриспруденції.

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Кадастровий паспорт ділянки з межеванием і точним визначенням реєстрових кордонів Джерело zu.lih20k4.ru

Ціна питання

Провести межування стандартного ділянки в області, прилеглій до столиці, обійдеться в середньому в 10-15 тисяч рублів. За термінами це займе не більше трьох місяців. Кадастровий паспорт ділянки оформляється протягом 30 днів з дня здачі межового справи.

Документообіг

Для того щоб запустити процес, власнику землі необхідно укласти договір з будь-якою спеціалізованою землевпорядною організацією та підготувати для неї пакет документів, в який входить:

  • свідоцтво про право власності на землю;

  • постанова про надання наділу;

  • свідоцтво про право на спадщину (якщо таке є);

  • судовий акт, який підтверджує право власності);

  • ксерокопія паспорта;

  • довіреність (якщо процес оформлення виробляє довірена особа).

Після подачі документів землевпорядна організація перевірить справжність їх, вихідних геодезичних точок, перевірить розташування реєстрових меж сусідніх ділянок. Потім фахівці приступлять до складання технічного паспорта об’єкта (на місцевості проведуть необхідні геодезичні виміри, обмерят периметр, зроблять нові креслення і запустять процес узгодження з усіма необхідними інстанціями).

Как определяется граница земельного участка, особенности составления плана надела

Титульний аркуш межового справи Джерело www.krebc.prirodakomi.ru

По завершенню власник отримує на руки межове справу у двох примірниках. Один здається у відділ ЕГРН, інший в архів. Після закінчення 30 днів Росреестр видає кадастровий паспорт. Його необхідно надати в реєстраційну палату разом з документом, що підтверджує особистість. Ця організація і видає власнику свідоцтво про право власності встановленого зразка, в якому чітко (з геодезичної точністю) будуть визначені уточнені межі.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про планування вузької ділянки.

Висновок – коротко про головне

Нехтувати оформленням меж ділянки і внесенням їх в ЕГРН не можна: у судовій практиці сьогодні розглядається тисячі позовів, у яких власники землі програють спір і позбавляються своєї власності. Якщо хтось ще досі не оформив свій заміський надів як годиться, зараз саме час це зробити. З 2018 року заборонено здійснювати будь-які операції, операції з описуваним видом нерухомості, якщо в ЕГРН немає відомостей про її точних кордонах.

Ще трохи уваги

Напишіть в коментарях після прочитання статті – як думаєте, чи можна жити спокійно тим, хто придбав земельну ділянку до 2008 року і не оформив ще його кадастрові кордону в ЕГРН, чого можна чекати таким власникам, чого їм треба боятися.

Ще, скажіть, чи є серед ваших знайомих хоч один чоловік, який досі живе за старими поняттями і не хоче офіційно закріпити за собою право власності на свій заміський наділ.

Оцінок 0