Як зробити цегляну арку своїми руками

Нерідко можна побачити арочні конструкції на вікнах, дверних прорізах або між декількома вертикальними колонами. У багатьох цей елемент асоціюється з Давньою Грецією або візантійською культурою, однак, це не зовсім вірно. Наші слов’янські предки вже давно знали, як викласти арку з цегли чи каменю і активно цим користувалися.

Такі елементи можна зустріти практично у всіх будівлях, починаючи від звичайних печей для приготування їжі і закінчуючи грандіозними арочними склепіннями царських світлиць і храмів. Арка в усі часи служила елементом декоративного прикраси будь-якої конструкції.

Как сделать кирпичную арку своими руками Как сделать кирпичную арку своими руками Как сделать кирпичную арку своими руками Існують різні типи цегляних арок

Після того, як ви остаточно визначилися з типом майбутньої конструкції, необхідно приготувати інструмент і витратні матеріали. Кожна з перерахованих конструкцій має свої позитивні риси і недоліки, які засновані на складності виготовлення, технології виготовлення і тимчасових витратах, проте послідовність виконуваних дій у всіх практично однакова.

Інструменти і матеріали

На першому етапі підраховуємо кількість необхідного матеріалу і готуємо необхідний інструмент. Для якісного і швидкого виготовлення вам знадобиться:

 • ручна пила для обробки деревини;
 • ножівка для обробки цегли;
 • молоток;
 • кельма для укладання розчину;
 • будівельний рівень, бажано з лазерним покажчиком;
 • розшивка;
 • мотузка або шнур для розмітки радіусу і контролю колу.

  Как сделать кирпичную арку своими руками Как сделать кирпичную арку своими руками Для кладки цегли вам знадобиться стандартний набір інструментів

З витратних матеріалів приготуйте заздалегідь:

 • цементний розчин для кладки;
 • цегла в потрібній кількості;
 • дерев’яні бруси для виготовлення каркасу;
 • листи ДСП для виготовлення колу;
 • саморізи або звичайні цвяхи для кріплення всіх елементів каркаса.

В залежності від обраного типу арки або її конструктивних особливостей список інструментів і матеріалів може доповнюватися.

Послідовність дій

Вся процедура споруди арочної конструкції залежить від обраного типу арки і ваших індивідуальних можливостей. Перед тим як зробити цегляну арку, необхідно чітко розділити виробничий процес на кілька основних етапів:

 • проектування та спорудження арочного шаблону;
 • монтаж шаблону на місце передбачуваної арки;
 • укладання цегли відносно вибраного типу конструкції;
 • закріплення конструкції;
 • демонтаж дерев’яного шаблона;
 • декоративна обробка поверхні арки.

Шаблон для майбутньої конструкції виготовляють з дерев’яних брусів і листів ДСП. Цьому елементу варто приділити особливу увагу, оскільки від якості його виготовлення і міцності залежить зовнішній вигляд арочної конструкції. Бруси використовують в якості несучого каркасу, а з листів ДСП вирізають окружність необхідної форми.

При виготовленні шаблонів важливо враховувати можливість його вільного демонтажу та повторного використання після укладання цегли. Для цього сам шаблон потрібно робити трохи менше розміру отвору, оскільки під впливом вологи дерево може розбухнути і його демонтаж істотно ускладниться.

Как сделать кирпичную арку своими руками Как сделать кирпичную арку своими руками Конструкція цегляної арки має свої особливості

Перед тим як побудувати арку з цегли, на листи з ДСП переносять розмітку майбутньої конструкції. Для цього на аркуші зазначають нижні і верхні точки передбачуваної конструкції, а потім олівцем або маркером з’єднують їх разом у вигляді півкола.

За наявною розмітці вирізують дві окружності, використовуючи пилу або лобзик, потім скріплюють їх між собою за допомогою дерев’яних брусів так, щоб вийшла необхідна вам арка в повнорозмірну величину. Виготовлений шаблон встановлюють у дверний або віконний отвір, потім фіксують на потрібному місці, використовуючи опори з брусів, таким чином, щоб після зняття опор його можна було легко демонтувати.

Перед тим як покласти арку з цегли, необхідно по краях дверного або віконного отвору змонтувати спеціальні штроби. Вони дозволять затиснути конструкцію замком і не дадуть кладці розійтися в різні боки. Укладання цегли починається від прорізу до центру арочної конструкції і робити це потрібно одночасно з обох сторін. Для того щоб тиск на шаблон було рівномірним і кладка зійшлася точно по центру верхньої точки.

Відео про те, як викласти арку з цегли:

Після того, як цегла покладена на місце, завершальним етапом йде установка замку. Замком називають останній верхній цегла, який встановлюється точно по центру і забивається із зусиллям. Таким чином, він розпирає конструкцію, і арка стає фіксованим цілісним елементом.

Після того як замок встановлений, необхідно демонтувати шаблон і провести остаточне доопрацювання конструкції. Під доопрацюванням передбачають видалення зайвих частин розчину і вирівнювання швів, надаючи арці гарний вигляд.

Поширені помилки при створенні аркових конструкцій

Спочатку необхідно провести точні розрахунки майбутньої конструкції і вивчити технологію зведення для того, щоб уникнути повного або часткового руйнування. З найбільш часто припускаються помилок можна відзначити наступні:

 • недотримання пропорцій будови. Дуже часто висота конструкції виявляється недостатньою по відношенню до її ширині, в результаті чого йде нерівномірний розподіл навантаження, і замок не може утримати вагу всього цегли. Це може привести до появи тріщин або повного обвалення;

  Как сделать кирпичную арку своими руками Как сделать кирпичную арку своими руками Правильно викладена арка простоїть не один десяток років

 • використання металу для спорудження шаблону. Металевий шаблон не має потрібної еластичністю, і тому не дає можливості природної укладання і рівномірного розподілу навантаження, що призводить до появи тріщин;
 • якщо виготовлений з дерева шаблон вчасно не видалити, то деревина в процесі розбухання також перешкоджає природній укладанні і створює зворотне напруга. Для того щоб цього уникнути, накрийте шаблон руберойдом або щільною будівельної плівкою перед початком укладання.

Висновок

Освоївши технологічний процес створення арки самостійно, ви можете вносити різні декоративні зміни в конструкцію і прикрашати ваше житло по своєму смаку. Подібна споруда додасть будівлі елегантності і вигідно підкреслить ті елементи будови, в яких є арка.