Як зробити тротуарну плитку своїми руками: поетапна технологія виробництва

У цій статті будемо розбиратися з цікавлять багатьох процесом, як зробити тротуарну плитку своїми руками. Розглянемо поетапно не тільки сам процес виробництва, але і деякі тонкощі виготовлення розчину, заливки і пресування. Це допоможе вам трохи заощадити, не знижуючи якості кінцевого продукту.

Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

Тротуарна плитка різних розмірів і кольору

Етапи виробництва тротуарної плитки

Так як розмова йде про самостійному виготовленні, то найчастіше виробники робіт, вони ж власники земельної ділянки, намагаються заощадити. Можливість їм така представитися, особливо в процесі придбання будівельних матеріалів.

Отже, етапи виробництва тротуарної плитки:

 • Придбання необхідних будівельних матеріалів. З чого роблять тротуарну плитку: цемент, пісок, щебінь, сталевий дріт товщиною 4-6 мм.

 • Виготовлення форм, для чого можна використовувати, наприклад, б/у дошки, які залишилися від будівництва будинку.

 • Виготовлення бетонного розчину.

 • Заливка останнього у форми з пресуванням, щоб домогтися однорідності залитій суміші.

 • Сушка тротуарної плитки у формах.

 • Виїмка плиток з форм.

 • Остаточна сушка на повітрі під навісом.

 • Перед тим як почати робити тротуарну плитку в домашніх умовах, необхідно вибрати майданчик, де будуть проводитися всі операції. Її розміри залежать від того, скільки плиток в день необхідно виготовити. Чим більше кількість останніх, тим більше майданчик має бути. Тому що тут буде вироблятися і заміс бетонного розчину, і заливання у форми, і сушіння готового матеріалу.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Цемент, пісок і щебінь – інгредієнти розчину для тротуарної плитки

  Придбання будівельних матеріалів

  Кількість цементу, щебеню і піску залежить від обраної рецептури і кількості тротуарної плитки. Зазвичай для бетонних будівельних матеріалів, які будуть використані на вулиці, застосовується у виготовленні класична рецептура. А саме:

  • одна частина цементу;

  • дві частини піску;

  • три частини щебеню.

  Приміром, якщо буде виготовлятися тротуарна плитка товщиною 4 см квадратної форми з розмірами 30х30 см. Її об’єм дорівнює: 4х30х30=3600 см3 або 0,0036 м3. Необхідно виготовити 100 плиток, значить, треба 100х0,0036=0,36 м3 – це обсяг всіх плиток.

  Для виготовлення розчину, як було сказано вище, потрібно три компоненти, що складаються з шести частин. Отже, одна частина за обсягом буде дорівнює: 0,36/6=0,06 м3. Це буде кількість цементу. Кількість піску – це дві частини, тобто 0,06х2=0,12 м3. Відповідно щебеню три частини: 0,06х3=0,18 м3.

  Все це можна виміряти, наприклад, десятилитровым відром, обсяг якого в кубах дорівнює: 10 л – це 10 дм3 або 0,01 м3. Тобто 6 відер цементу достатньо для виробництва 100 тротуарних плиток вище зазначеного розміру.

  Щоб не помилитися, рекомендується кількість будматеріалів збільшити на 10%.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Сітка рябиця з оцинкованого дроту

  Що стосується дроту, то найкраще її не купувати. Оптимальний варіант – сітка рябиця з розмірами комірок 5х5 см або звичайна сталева штукатурна сітка. Краще з оцинкованого дроту, можна б/у. Її кількість підрахувати нескладно, тому що площа однієї плитки: 30х30=900 см2 або 0,09 м2.

  Перед тим як виготовити тротуарну плитку в домашніх умовах, необхідно підготувати форми під неї. Вони можуть бути різних розмірів і конфігурації, найпростіші ж – з квадратними осередками. Їх і візьмемо за основу подальшого розбору теми.

  Виготовлення форм

  Переходимо до питання, як зробити форму для тротуарної плитки своїми руками. Найпростіший варіант – дошки шириною 4 див Їх пилкою ріжуть на ламелі довжиною 30 см, і на відрізки довжиною 1 м.

  Збирають з них прямокутник, одна сторона якого 1 м, інша 30 див. Між собою елементи з’єднуються саморізами і металевими куточками. Останні встановлюються з зовнішніх сторін форми. Потім вставляються всередину ще дві дошки довжиною по 30 см на рівних відстанях від країв форми і між собою. Головне – щоб ці відстані рівні були 30 див. Кріплення проводиться саморізами завдовжки 60-70 мм, які вкручуються з зовнішніх сторін по два на кожну вставлений всередину дошку.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Форма в одну комірку

  На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу розробки проектів і проведення ландшафтних робіт. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

  В принципі, строгих обмежень в розмірах форм немає. Тобто вони можуть включати в себе не лише три клітинки. Їх може бути дві, чотири, п’ять і так далі. Просто, чим довше форма, тим складніше звільняти її від готових плиток. При витаскуванні каркас може зламатися.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Форма в кілька осередків

  Виготовлення бетонного розчину

  Якщо виготовлено невелику кількість форм, то для їх заповнення потрібно невелику кількість розчину. Тому його можна замісити в який-небудь тарі, приміром, у кориті або на відкритому майданчику.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Заміс бетону лопатами на відкритому майданчику

  Є кілька технологій замісу:

 • Змішують всі інгредієнти, потім додається вода з подальшим перемішуванням до одержання однорідної маси.

 • В цемент додається вода, розчин замішується до утворення цементного молочка. Потім у нього додають порційно і пісок, і щебінь.

 • Проводиться сухе змішування піску і щебеню. В окремій тарі виготовляється водний цементний розчин, який після приготування вливається в суху суміш. Остання перемішується остаточно.

 • Якщо форм багато, то краще для замісу використовувати бетономішалку. У неї спочатку треба засипати цемент, включить барабан на обертання, додати води. Як тільки з’явиться цементної молочко, можна засипати порціями пісок і щебінь.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Маленька бетонозмішувач для замісу бетону

  Заливка бетону форми

  Переходимо безпосередньо до відповіді на питання, як зробити тротуарну плитку:

 • В першу чергу форми зсередини треба обробити відпрацьованим технічним маслом, щоб висохла плитка легко відділялася від дощок.

 • Потім у неї лопатами заливається розчин наполовину. Суміш необхідно утрамбувати, використовуючи ті ж лопати. Головне завдання – випустити повітря, який при застиганні суміші всередині утворює пори. Останні знижують міцність бетонного виробу.

 • Укладається підрізаний за розміри сітка. Вона виконує функції армокаркаса.

 • Комірки форми заповнюються бетоном до країв і знову проводять трамбовку.

 • Верхню площину вирівнюють та проводять процес цементації. Тобто посипають сухим цементом і розгладжують кельмою або напівтерткою.

 • У формі тротуарна плитка повинна простояти добу. Після чого її витягають і укладають на ребро де-небудь в тінистому місці. Вона повинна пройти процес природної сушки.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Поетапний процес виготовлення тротуарної плитки

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про вимощення з тротуарної плитки.

  Виготовлення тротуарної плитки на вібростолі

  Найважливіша операція в процесі виготовлення тротуарної плитки – трамбування залитого бетонного розчину. Зрозуміло, що лопатами та іншими інструментами видалити все повітря з бетонної суміші не вийде. Тому для цієї мети були розроблені спеціальні пристосування та інструменти – вібратори, вібростоли та інші.

  Для виробництва тонких залізобетонних виробів, до яких належить плитка, використовують вібростоли. Що це таке, і як зробити вібростіл для тротуарної плитки своїми руками – піде розмова далі.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Вібростіл для виробництва тротуарної плитки

  Вібростіл своїми руками

  Не можна говорити про те, що вібростіл – пристосування дуже просте. Щоб його виготовити, треба володіти навичками зварювальника і слюсаря. Існує величезна кількість варіацій цього обладнання. Але принцип роботи його один: станина з металопрофілів, на якій на шарнірах або пружинах встановлена стільниця. До останньої приєднаний вібратор, який підключений до мережі електроживлення.

  Вібратор передає вібрації стільниці, на якій встановлені форми з залитим в них бетонним розчином. Дрібні коливання передаються бетону, який починає утрамбовываться, витісняючи дрібні бульбашки повітря.

  Увага! Чим більше площа стільниці, тим більше на неї поміститься форм. Але при цьому доведеться збільшувати потужність вібратора, а точніше, його електродвигуна. Остання характеристика може починатися від 250 Вт. Оптимальні розміри самого верстата: 1800х800 мм.

  Відео опис

  У відео показано, як працює вібростіл:

  Що стосується двигуна, то можна використовувати мотор від старої пральної машинки. Ресурс у агрегату невеликий, але якщо не ставити завдання – забезпечити тротуарною плиткою весь заміський селище, то він прослужить роки два чи три. Можна купити готовий вібратор. Сьогодні це не проблема. Пружини доведеться підбирати дослідним шляхом в залежності від навантаження на них.

  Відео опис

  У відео показано, як працює вібростіл з мотором від пральної машинки:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про укладання тротуарної плитки на пісок.

  Далі поетапно технологія складання вібростолу:

 • Збирається станина з профільної труби 40х40 мм Це чотири стійки, обв’язані горизонтальними елементами. З’єднання між частинами – електрозварювання.

 • По кутах каркаса в місцях розташування стійок приварюються відрізки труб круглого перерізу довжиною по 5-10 см. Діаметр труби вибирається під внутрішній діаметр придбаних пружин. Замість труб можна приварити болти М12-М18 капелюшками вниз, на які надягають гумовий шланг. Довжина болтів вибирається під довжину пружин.

 • Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Станина з профільної труби для вібростолу

 • Якщо є сумніви, що стійки будуть міцними і не зламаються під час вібрації столу, то їх можна додатково зміцнити поперечками або укосинами з куточка, арматури або тієї ж профільної труби.

 • Під кожну стійку приварюється підошва з сталевого листа товщиною 1,5 мм і розмірами 55х55 мм

 • Виготовлення стільниці

  Для цього потрібно сталевий лист товщиною 6-10 мм. З одного боку до нього по периметру приварюються бортики. Їх призначення – форми для тротуарної плитки не з’їхали з поверхні.

  З протилежного боку приварюється два відрізка профільної труби. Відстань між ними визначається розміром монтажних лапок електродвигуна вібратора. Це своєрідна станина, на якій робляться отвори для кріплення вібратора. Останній тут же можна встановити.

  Тепер по кутах стільниці з нижньої її сторони приварюються сталеві пружини. Вільної стороною вони будуть вставлятися в приварені до станини трубні склянки.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Стільниця з бортиками для вібростолу

  В принципі, все готово, можна збирати вібростіл. Для цього стільницю встановлюють на станину так, щоб пружини були надіті на відрізки круглих труб. Залишається тільки провести монтаж електричної частини. Якщо не заморочуватися, то від вібратора можна просто провести кабель з вилкою, яку треба буде вставити в звичайну розетку. Можна ускладнити, встановивши де-небудь на станині вимикач. Це зручніше, не доведеться весь час бігати і витягувати або вставляти вилку в розетку.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Зібраний вібростіл

  Відео опис

  У відео показана конструкція саморобного вібростолу:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про ціни на бруківку.

  Виробництво тротуарної плитки на вібростолі

  Перед тим як зробити тротуарну плитку в домашніх умовах на вібростолі, необхідно зрозуміти, що це все той же процес, тільки механізований. Вироби будуть більш якісними. А операції ті ж самі:

 • Заміс бетонного розчину.

 • Далі лопатами суміш наполовину заливається у форми, які встановлені на стільниці вібростолу.

 • Укладається сітка-армокаркас.

 • Заливається інша бетонна суміш.

 • Включається вібростіл, чого розчин у формі почне утрамбовываться і зменшуватися в об’ємі.

 • Обладнання відключається, форма заповнюється розчином до країв, вібростіл знову включається.

 • Відео опис

  У відеоролику показаний процес виготовлення тротуарної плитки за допомогою вібростолу:

  На чому можна заощадити

  Якщо тротуарна плитка буде використана для покриття садових доріжок або алейок, то її можна зробити тонше. Плюс, можна не використовувати в конструкції армуючий каркас із сітки.

  Міцність плитки для садових доріжок можна також зменшити. Це відбувається шляхом зменшення кількості використовуваного цементу. Наприклад, збільшивши порцій щебеню або піску. Тобто рецептура розчину буде такий: 1:2:4 або 1:3:3. Можна взагалі відмовитися від щебеню, використовуючи як заповнювач грубозернистий пісок. Хоча це не найкращий варіант.

  Альтернативна технологія

  Сьогодні в будівельних магазинах продаються готові наскрізні форми для тротуарної плитки, виготовлені з силікону або пластику. Вони мають різну форму і розміри, і застосовують їх за спрощеною технологією, де крім виготовлення плитки виробляється її укладання.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Форма для виготовлення тротуарної плитки

  Як робити тротуарну плитку за цією новою технологією:

 • В першу чергу необхідно підготувати доріжки або майданчика, на які плитки будуть укладатися. Тут просто – засипка грубозернистого піску, який утрамбовується з водою і відразу вирівнюється.

 • Проводиться заміс бетонної суміші.

 • Укладається форма за місцем заливки тротуарної плитки.

 • Заливається в неї суміш, яка вирівнюється по краях форми. Можна за останньою постукати киянкою, щоб домогтися трамбування.

 • В такому стані форма повинна простояти годину, щоб бетон схопився. Після чого її можна зняти. Плитка виявиться готовою в потрібному місці. Між елементами покриття згодом проводиться засипка піском або заливають цементний розчин.

 • Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Виробництво і укладання тротуарної плитки

  У продажу є силіконові та пластикові форми закритого типу. Тобто в них присутня днище, яке зазвичай покрите малюнком. Таку форму покривають відпрацьованим маслом (не завжди) і заливають в нього підготовлений розчин. Через годину вона легко знімається, залишаючи плитку з малюнком на лицьовій стороні.

  Відео опис

  На відео показаний процес виготовлення тротуарної плитки в пластикових формах:

  Увага! Перед тим як зробити тротуарну плитку своїми руками в домашніх умовах, вирішіть для себе – а чи буде цей будівельний матеріал сірого кольору або іншого. Якщо обраний другий варіант, то додайте в підготовлюваний бетонний розчин колер на ваш розсуд.

  Варіацій на тему декоративного оформлення тротуарної плитки чимало. Ось лише кілька варіантів:

  • річкова галька, яку укладають поверх готового плиткового вироби;

  • щебінка, яку укладають плоскими сторонами вгору;

  • фарба, яку наносять не на поверхню плитки, а в розчин, що укладається, як верхній шар будівельного матеріалу.

  Как сделать тротуарную плитку своими руками: поэтапная технология производства

  Тротуарна плитка з гальковим покриттям

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про укладання тротуарної плитки на вимощення з бетону.

  Коротко про головне

  Отже, була розібрана тема, як самому зробити тротуарну плитку. Процес цей насправді не найпростіший. Виготовити форми самостійно з дощок ще можна, а от зібрати вібростіл під силу фахівця, який володіє навичками електрозварника і слюсаря. Що стосується самого процесу виготовлення, то якщо правильно витримати рецептуру бетонного розчину, якщо точно витримати всі операції, зазначені вище, то можна гарантувати високу якість кінцевого результату.

  Ще трохи уваги!

  Хотілося б почути від вас свою історію виробництва тротуарної плитки своїми руками. Який підсумок кінцевого результату, чи задовольнив він вас, не розчарувалися ви, що самостійно зробили кроки для виготовлення тротуарної плитки. З якими труднощами зіткнулися або, навпаки, все було легко і просто?

  Оцінок 0