Купівля ділянки землі під ІЖБ – що потрібно знати

Ознайомившись із публікацією, ви зрозумієте: як послідовно здійснюється купівля ділянки землі під ІЖС, що потрібно знати при оформленні угоди, які необхідні документи для успішної реєстрації договору і що робити з можливими ризиками. Лише при належному підході до вивчення змісту статті ви зможете нівелювати негативні наслідки, що дозволить зберегти фінансову стабільність, уникнути тимчасових витрат і витрат нервів на дозвіл нікому не потрібних проблем.

Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

Мало просто захотіти купити ділянку для будівництва будинку, потрібно ще розібратися, як це правильно зробити

Процес купівлі-продажу

Розуміння того, як правильно купити земельну ділянку під ІЖБ у власника, дозволить уникнути більшості проблем, що виникають в процесі оформлення угоди, так і після її укладення. Для забезпечення власних інтересів важливо дотримуватися певної послідовності дій.

Етап 1. Вибрати підходящий ділянку

У першу чергу необхідно виділити важливі критерії вибору:

 • розташування;

 • правова «чистота»;

 • розмір;

 • вартість.

Незалежно від даних параметрів слід переконатися у відповідності категорії ділянки заявленим вимогам. Інакше кажучи, закон допускає використання конкретної землі для індивідуального будівництва. Далеко не кожен наділ передбачає таку можливість, тому уточнення такої характеристики вважається першочерговим заходом.

Етап 2. Переконатися в правах власності продавця

Після вибору підходящого ділянки можна переходити безпосередньо до юридичної сторони покупки. Перший крок у цьому напрямі полягає в отриманні письмових підтверджень прав власника – є продавець фактичним і єдиним власником майна. Другий крок передбачає необхідність уточнення наявності обтяжень, які можуть бути виражені в наступному:

 • арешт за рішенням державних відомств або судової інстанції;

 • використання в якості об’єкта застави;

 • надання в тривалу оренду;

 • наявність сервітуту тощо

Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

Потрібно переконатися, що на дільницю не накладено жодних обтяжень

Перевірити інформацію можна шляхом направлення офіційного запиту в ЕГРН. Для цього потрібно лише кадастровий номер ділянки.

Етап 3. Перевірити наявність усіх документів і правильність їх заповнення

Саме цей етап вважається одним з найважливіших, оскільки отримання повної інформації про статус документів дозволить уникнути шахрайських схем або просто невигідною покупки. Для цього потрібно дотримуватися конкретних рекомендацій:

 • в першу чергу слід звірити паспортні дані продавця з даними виписки ЕГРН;

 • якщо право власності повністю не визначено, не рекомендується укладати угоду, так як в подальшому можуть виникнути претензії з боку третіх осіб;

 • якщо в якості продавця виступає юридична особа, слід ознайомитися з їх засновницької документації та уточнити правоздатність, скориставшись сайтом податкової інспекції;

 • якщо продавець перебуває в офіційному шлюбі, важливо перевірити наявність нотаріально завіреної згоди на проведення операції від чоловіка/дружини.

Також слід провести хоча б грубу перевірку реальної площі ділянки на відповідність тих значень, які вказані в документах. Для цього можна скористатися лінійкою на Яндекс Картах.

Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

Відсутність у продавця-якого документа, вже привід засумніватися в достовірності угоди

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

Етап 4. Визначити основні умови договору

Допустимо застосування типового зразка угоди, внісши в нього додаткові позиції, які є важливими для кожної сторони угоди. Так, варто звернути окрему увагу на:

 • відповідність даних про ділянку документальним відомостями;

 • вартість, завдаток і механізм розрахунку;

 • наслідки для кожної із сторін у випадку невиконання договірних зобов’язань;

 • права та обов’язки покупця і продавця.

Якщо виникли сумніви в «чистоті» угоди і відсутній досвід у таких справах, рекомендується залучити фахівця, який роз’яснить основні моменти, як правильно купити ділянку землі. Так, за його послуги доведеться сплатити, але краще витратитися спочатку на невеликі суми, ніж у майбутньому понести великі витрати через власну некомпетентність.

Етап 5. Сплатити завдаток

Перед цим треба постаратися залучити якомога більшу знижку. Не слід поспішати з укладенням договору – краще ретельно досліджувати ринок на наявність більш прийнятних варіантів. Якщо ж вартість вже була затверджена, то за умовами угоди необхідно залишити продавцю завдаток у заздалегідь обумовленої суми.

Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

Щоб продавець гарантовано дочекався остаточної угоди і не продав ділянку іншому покупцеві потрібно залишити завдаток

Важливо розрізняти аванс і завдаток. Перший підлягає поверненню у тому випадку, якщо одна зі сторін була викрита в невиконанні покладених зобов’язань. Другий виплачується покупцеві лише тоді, коли продавець відмовився від угоди, при цьому сума повернення виражається у подвійному розмірі від завдатку.

Відео опис

Відео про те, як діяти, якщо продавцем не були виконані умови попереднього договору:

Етап 6. Оформити угоду Росреестре

Послідовність дій на завершальній стадії така:

 • Необхідно домовитися з іншим учасником договірних відносин про зустріч у найближчому відділенні Багатофункціонального центру.

 • Отримати талон для подачі паперів на реєстрацію прав власності.

 • Внести суму для оплати державного мита за вчинення реєстраційних дій.

 • В присутності уповноваженого співробітника відомства підписати документи та передати продавцю обумовлену суму.

 • Після цього угода вважається завершеною. Після закінчення 14 днів залишається лише отримати в тому ж відділенні МФЦ зареєстрований належним порядком договір.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, як допомагає будувати будинок послуга «під ключ».

  Причини призупинення реєстрації земельної ділянки

  В якості достатніх підстав можуть бути прийняті наступні позиції:

  • наявність судового рішення про арешт об’єкта нерухомості;

  • приватний або публічний сервітут;

  • використання землі в заставному зобов’язанні або в іпотечному кредитуванні;

  • концесійну угоду, що передбачає укладення з державою договору про оплатній передачі землі на певний період для цільового використання;

  • наявність непогашеної заборгованості по податковим зборам.

  Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

  Наявність несплачених податкових зборів також привід відкласти покупку ділянки

  Щоб знати, як купити ділянку землі у власника без проблем, треба приймати в першу чергу вищевказаний перелік обмежень, які зведуть нанівець всі раніше досягнуті домовленості продавця та покупця.

  Які потрібні документи?

  Для отримання повноцінної відповіді з приводу того, як правильно купити ділянку, необхідно окремо розглянути питання про обов’язкові документи для оформлення угоди в Росреестре:

  • заяву, в змісті якого прописується факт переходу прав власності від одного громадянина іншому;

  • договір купівлі-продажу. Оформляється в трьох примірниках: по одному на кожну сторону угоди і один для реєстратора;

  • цивільні паспорти покупця і продавця;

  • стандартно для ділянок під ІЖБ потрібна наявність кадастрового паспорта. При його відсутності допустимо надати актуальну виписку з ЕГРН;

  • письмове підтвердження права колишнього власника на предмет угоди: дарча, договір купівлі-продажу, документи на спадщину тощо;

  • акт прийому-передачі землі;

  • квитанція, яка доводить факт внесення суми для оплати державного мита. Не вважається обов’язковою, але все ж рекомендується надати для прискорення процесу розгляду.

  Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

  Тільки при наявності всіх необхідних документів можна отримати Свідоцтво про реєстрацію

  Залежно від конкретних обставин ситуації можуть бути запитані інші документи. Приміром, якщо відчужувана нерухомість купувалася продавцем в період шлюбу, то знадобиться нотаріально завірений дозвіл чоловіка/дружини на укладення договірних відносин.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про повернення прибуткового податку за покупку будинку.

  Ризики при придбанні ділянки під ІЖС

  Розуміння того, як правильно купити земельну ділянку, допомагає не тільки знання покрокової інструкції, а також прийняття до обліку можливих ризиків при здійсненні угоди. Поспіх при придбанні нерухомості може стати причиною виникнення значних проблем з оформленням і експлуатацією майна. У зв’язку з цим варто виділити кілька актуальних категорій ризиків:

  • Недобросовісність продавця. На практиці не рідкість, коли для прискорення укладення угоди, продавець не повідомляє покупця про важливі особливості. Наприклад, земля має обтяження у вигляді застави або належать до лісового фонду, що робить здійснення процедури передачі майна просто неможливим. Іноді продавець підробляє дані, що стосуються категорії ділянки. Так, сільськогосподарські наділи не підходять для безпроблемного індивідуального житлового будівництва, тому у випадку з помилковою покупкою покупцеві доведеться самостійно займатися питанням переведення нерухомості в іншу категорію.

  Покупка участка земли под ИЖС – что нужно знать

  Перекласти-то категорію землі з однієї в іншу можна, але не завжди

  • Недбале оформлення документів. Буває, що зміст договору не збігається з даними кадастрового паспорта або паспорта. Часто при оформленні угоди упускається важливий момент, що стосується інтересів третіх осіб, які мають право на землі. Якщо з роздільною здатністю від чоловіка/дружини все вже зрозуміло, то з неповнолітнім варто уточнити окремо. Якщо дитина володіє майновими правами на ділянку, то у змісті угоди обов’язково повинно бути зазначено згоду законних представників або співробітників органів опіки та піклування.

  • Неуважність. Людський фактор діє у всіх сферах, тому позбутися від нього досить проблематично. Щоб уникнути даної групи ризиків рекомендується залучати в якості спостерігачів довірених осіб Це може бути член сім’ї або близький родич. Вони можуть помітити якусь помилку, на яку не звернули увагу учасники процесу.

  Відео опис

  Питання, які не можна обійти при купівлі земельної ділянки під забудову будинку у відео:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про поворотну майданчик в гаражі для автомобілів.

  Висновок

  Отже, лише знання всіх вищезазначених основ дозволить досягти достатнього знання на тему, як правильно купити ділянку землі у власність. Не потрібно сподіватися на сумлінність продавця, на компетентність реєстратора – завжди важливо самому знати, як діяти і на що потрібно звернути увагу в тому чи іншому випадку. Адже в разі допущення помилки, навіть з вини інших людей, саме Вам доведеться терпіти наслідки і нести витрати на їх усунення.

  Ще трохи уваги!

  Напишіть в коментарях, як думаєте, навіщо існує поділ земельних наділів на ІЖС та інші – це спрощує або ускладнює життя середньостатистичного громадянина?

  Оцінок 0