Ландшафтний дизайн 15 соток: схема планування ділянки з будинком, гаражем та лазнею, проекти і варіанти оформлення, фото

У статті розглянуто планування ділянки 15 соток. Як на такій території грамотно розмістити різні госпбудівлі, дитячий майданчик, сад гараж для авто, зону відпочинку. Дано приклади зонування за допомогою різних насаджень та облаштування вільного простору. Ви дізнаєтеся про ряд правил, яких дотримуються фахівці, і будете знати, про що йдеться під час обговорення проектів.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

15 соток – це досить великий ділянку, на якій буде де розгулятися фантазії
Джерело planvsem.ru

Важливі моменти

Перед початком планування будь-якої ділянки обов’язково треба приділити увагу деяким нюансам.

 • Рельєф. На території іноді можуть бути невеликі пагорби, рідше зустрічається гориста місцевість, на деяких ділянках навіть можуть перебувати природні водойми. Від особливостей рельєфу залежить вибір монтажу необхідних систем і розташування запланованих будівель. Самим оптимальним варіантом є рівна ділянка.

 • Форма. Має одне з найважливіших значень при плануванні всіх зон. У більшості випадків всі ділянки прямокутні, але можуть бути у вигляді трикутника, квадрата, з заокругленнями.

 • Грунт. Найголовніший момент. Від типу грунту повністю залежать можливі насадження та будівлі. Іноді рекомендується завозити родючий грунт.

 • Ґрунтові води та водойми. Цей показник пов’язаний з несучою здатністю грунту. Треба вивчити територію на наявність височин, наявність поруч водойми.

Необхідно пам’ятати, що якщо ділянка в низині, то йому загрожують сезонні підтоплення. Підсипання грунту економічно невигідно і не завжди виправдано. Дуже важливо зробити хорошу дренажну систему.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

При облаштуванні ділянки слід враховувати багато різних моментів
Джерело tr.decorexpro.com

Перший етап планування

Власники ділянок при розробці плану території в основному враховують наступні об’єкти:

 • житловий будинок;

 • хозблок, паркування;

 • баню і гостьовий будинок;

 • сад, невеликий город;

 • ігрову зону для дітей;

 • зону відпочинку, альтанки, басейн.

Важливо заздалегідь визначитися із загальною концепцією майбутнього розміщення зон. При плануванні ділянки 15 соток прямокутної форми необхідно починати з розміщення необхідних будівель. Враховуючи їх, розміщуються всі інші об’єкти. Головною спорудою є житловий будинок, який повинен мати максимально комфортне розташування. Він розташовується на певній відстані від огорожі. Потім можна починати планування інших зон.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Другорядні зони розподіляють по ділянці після спорудження будинку
Джерело elicont.ru

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу проектування та проведення ландшафтних робіт будь-якої складності під ключ. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Зонування території

При розподілі ділянки рекомендується будинок, баню і гараж на північній частині, оскільки вона не підійде для багатьох рослин. Перед визначенням зон треба умовної розділити територію на чотири частини:

 • Відпочинку. Треба приділити увагу цій зоні. Тут можуть розміщуватися точки відпочинку, дитячий майданчик, елементи декору.

 • Садової. Іноді без чітких позначень, може проходити через всю територію, бажана система поливу і доріжки. Треба враховувати особливості змісту рослин. Під город відводиться сонячне і тепле місце, можна використовувати декоративні огорожі.

 • Житловий. Включає будинок, може бути досить великим завдяки території 15 соток, гараж на кілька машин і терасу.

 • Господарської. Хозблоки, для утримання тварин, птиці, в кутку компост, туалет/душ і інші споруди цього призначення. Повинні бути з протилежного боку від території відпочинку.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Зону для рослин виділяють з південної сторони
Джерело pinterest.ch

При плануванні головної будівлі, а саме будинку, він повинен розташовуватися не ближче 5 м від дороги і 3 м від житлових вулиць. Будинок рекомендується ставити на півночі, він буде основним об’єктом. Біля будинку рекомендується розмістити гараж, бажано ближче до воріт. Поруч можуть бути зелені насадження, які не бояться прямих променів сонця. Це все стосується схеми варіантів планування ділянки 15 соток по сторонах світла. Але в деяких випадках доводиться відштовхуватися від інших особливостей території, наприклад, незвичайної форми.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Будинок та інші споруди краще розташувати з північної сторони
Джерело ochag23.ru

Зустрічаються ділянки різної форми: з заворотом, трикутні, нерівні. Деякі можуть розташовуватися, наприклад, на схилі, що теж впливає на зонування і планування. Візуально змінити форму можна доріжками і різними насадженнями. При плануванні на трикутних територіях треба відштовхуватися від сторін світу. Рекомендується розміщувати будинок по центру, а госпбудівлі вздовж паркану, дерева по кутах. Території на схилах потребують додаткових роботах і грошових вкладень. Вирівнюється ділянку з використанням ступінчастих зон, використовуються підпірні стіни. Для всіх ступенів треба облаштувати систему відведення води.

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які при будівництві використовують власні матеріали та комплектуючі – налагоджений повний цикл власного виробництва. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Пропорції

Схема плану ділянки 15 соток має свої особливості розташування всіх будівель для забезпечення максимального комфорту.

При розробці плану слід дотримуватися певних пропорцій:

 • 15% під будівництво будинку;

 • 15% для інших будівель;

 • 20% для зони відпочинку;

 • близько 50% для саду.

Якщо є бажання під якусь зону виділити більше місця, тоді краще всього жертвувати садом, лазнею, іншими будівлями. Територія саду повинна бути найбільшою. Заповнення ділянки обов’язково починається з будинку, він будується так, щоб з нього можна було зручно дістатися в будь-яку точку ділянки.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Умовний розподіл зон ділянки
Джерело yurlkink.ru

Планування ділянки

Варіанти схеми планування ділянки 15 соток бувають різноманітні, але це підходить для простих форм. Якщо будинок поставити збоку, то акцент робиться на будь-який декор або компонент території відпочинку. Біля декоративного об’єкта можна насадити клумби. Фруктові дерева слід садити від воріт, а госпбудівлі розташувати в іншій стороні. Біля господарських будівель робиться город. Лазня і зона ігор/відпочинку можуть бути недалеко від будинку і забору, але з протилежних сторін. Оптимальним рішенням є розміщення гаража біля самого будинку. Альтанку можна поставити практично в будь-якій точці ділянки, поруч можна зробити невелике штучне озеро.

Відео опис

Ще приклади планування у цьому відео:

Планування ділянки 15 соток з розмірами дозволить уникнути багатьох труднощів. Завдяки позначення точних розмірів всіх зон можна точно визначити, скільки і що буде займати. Так надалі легше орієнтуватися при розробці дизайну з використанням різних напрямків. На території можна розсадити більше кущів і дерев, залишиться багато місця під клумби, декоративні елементи. Планувати територію набагато простіше квадратних ділянках.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Зона відпочинку може займати значну частину
Джерело yandex.uz

При роботі з вузькими ділянками враховується форма площі. Масштабні зони розміщуються з боків, кордонами між зонами виступають клумби. Не варто використовувати додаткові паркани – вони займають місце і територія здається ще вже. Ділянка у формі «Г» має свої особливості, у відростку можна зробити зону барбекю, майданчик будь-якого призначення і так далі. Центральна частина повинна бути вільною, щоб можна було повністю переглядати всю територію.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Проект облаштування ділянки неправильної форми
Джерело studio-dizain.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням думку експерта – хороший сад робить будинок дорожче приблизно на третину.

Дизайн ділянки 15 соток з будинком допомагає в реалізації самих різноманітних задумів. Геометричний або регулярний стиль враховується рельєф. Для всіх рівних територій варто вибирати стиль, в якому є прямі лінії, зручність і економічність. Бажано, щоб дизайнерські елементи відповідали симетричним осях. При вільному/ландшафтному стилі зони на місцевості можуть значно відрізнятися при роботі з рельєфними і рівнинними площами. Облаштування ділянки на височини/схилі виконується тільки в цьому стилі. Будь-які спуски обігруються звивистими лініями, виключаються правильні форми і симетрія. Ще один варіант – змішаний, де одночасно використовують звивисті, не повинно бути симетрії. Такий стиль підійде для ділянок з будь-якими рельєфами, дає великі можливості для дизайнерських задумок.

Відео опис

Як розподілити ділянку під забудову покаже відео:

Озеленення території

При озелененні такої великої ділянки не треба намагатися насадити все і більше, необхідно комбінувати рослини, але все має бути в міру. Для ділянки 15 соток рекомендується висаджувати до 20-ти дерев та 10 кущів. В іншому випадку грунт може бути сильно зволоженою, а територія затіненій, а в результаті відсутність врожаю.

Треба пам’ятати, що деякі чагарники дуже швидко розростаються і постійно вимагають догляду у вигляді підрізування. Деякі дерева можуть давати дуже багато тіні, а коріння навіть руйнувати фундамент будівель. Інші рослини зовсім погано переносять сильні морози, тому в північних зонах від них краще відмовитися. Деяким насаджень важливо багато просторого місця, визначені плодові дерева треба висаджувати парами для запилення, тому якщо у ваших сусідів немає яблуні/груші, то від них треба відмовитися або висаджувати попарно. Також важливо, що на фруктових деревах часто заводяться паразити.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

Недостатньо зробити красиве оформлення ділянки, щоб він радував завжди, треба весь час підтримувати на ньому порядок
Джерело ladysovety.ru

При насадці кущів/дерев треба користуватися правилом півкола або діагоналі. При посадці рослин треба пам’ятати про догляд за ними та дотримуватися сусідство. Ретельно треба відбирати декоративні рослини. Натуральний вид оформлення можна надати на схилі або піднесеності. Гірки та клумби краще робити овальної форми. У затишні куточки гармонійно вписуються альтанки, лавки, невеликі ставки. На такій території можна спробувати змішаний стиль оформлення.

Ландшафтный дизайн 15 соток: схема планировки участка с домом, гаражом и баней, проекты и варианты оформления, фото

При посадці дерев, чагарників та інших насаджень враховують їх сумісність
Джерело stoyer.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про найпопулярніші садові та господарські споруди на ділянці – що пропонує ринок.

Висновок

Планування ділянки розміром 15 соток має свої особливості. При розробці враховується форма ділянки, її рельєф і деякі інші нюанси. Щоб домогтися кращого результату треба знати, як правильно розмістити будинок та інші будівлі, визначити та впорядкувати зони. Велику роль у плануванні грає озеленення території, розміщення декоративних озер, басейну, барбекю, альтанки і так далі. Планувати розташування всіх елементів на ділянці краще з кваліфікованим фахівцем, з яким можна розробити правильний дизайн ландшафту.

Оцінок 0