На якій відстані від огорожі можна будувати будинок, госпспоруди: вимоги до паркану

Будівництво житлового будинку – відповідальна справа, що вимагає чималих витрат часу, праці і капіталовкладень. Неправильне розташування будівель на території земельної ділянки може призвести до непередбачених труднощів, аж до того, що споруди доведеться прибирати. Помилитися можна і в менших деталі: наприклад, паркан з полікарбонату між сусідами на дачі може стати причиною судових розглядів. Щоб цього не сталося, потрібно дотримуватися певні норми, що визначають відстань між житловими та госпбудівлі на ділянці. Основний законодавчий документ, в якому прописані правила будівництва будь-яких об’єктів, називається СНиП — Будівельні Норми і Правила. У ньому містяться рекомендації по розташуванню будівель на території ділянки, огорож і надвірних конструкцій згідно архітектурних, протипожежних і санітарних вимог. Саме ці норми будівництва вказують, на якій відстані від огорожі можна будувати будинок та інші споруди, висаджувати дерева.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Правила планування та забудови міських і сільських поселень регулюють СНиП Джерело ogorod.ru

Будівельні норми у плануванні огорож

При монтажі паркану, що відокремлює земельну ділянку від вулиці або сусіднього домоволодіння, не можна керуватися виключно своїми побажаннями. Побудувати паркан між сусідніми ділянками — можна тільки у відповідності з певними вимогами. Те ж стосується і відстані між житловими будинками.

Існує ряд документів, які унормовують який відступ повинен бути до парканів та огорож. Головний з них – СНиП №441, розроблений в 1972 році. У документі вказана максимально допустима висота огорожі між територіями сусідів – 1,5 м і зовнішнього паркану – 2,2 м. Але місцевий адміністративний орган може внести свої корективи, що стосуються цієї величини. Це пов’язано з архітектурними або іншими вимогами для конкретної місцевості.

Тому перед будівництвом огорож для території необхідно дізнатися параметри допустимої висоти, насамперед, у місцевих муніципальних властей.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Вимоги до зовнішнього вигляду і висоті огорожі можуть висуватися адміністрацією поселення Джерело eracaperealty.com

Протипожежні норми регламентують встановлення паркану з точки зору безпеки при виникненні вогнища відкритого вогню. При скученной забудову, безпосередній близькості великих дерев, пожежа може поширитися дуже швидко.

Санітарно-побутові рекомендації призначені для того, щоб уникнути забруднення повітря, ґрунту та води, поширення неприємних запахів. Це дуже важливо при влаштуванні вигрібних ям, будівництво сараїв для утримання дрібної худоби і птиці, вольєрів для собак на території ділянки. У Сніп вказується мінімальна відстань від будинку до огорожі сусіда. Відстань вимірюють від цоколя споруди або його виступаючій частині, якщо її розмір перевищує 50 див.

Якщо порушувати норми будівництва, що визначають відстань між житловими і не житловими будівлями на територіях сусідніх ділянок, то це може стати причиною серйозних наслідків: непорозумінь із сусідами, судових розглядів, проблем з законом.

Тому потрібно уважно ознайомитись з нормами будівництва на дачній ділянці, прописаних в СНиП, щоб застосувати їх при забудові території.

Допустима відстань між будинками сусідів

Якщо земельну ділянку під ІЖБ придбаний в приватному секторі, де вже живуть сусіди, при закладці будинку слід врахувати існуючі будівлі.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Категорії вогнестійкості будівель Джерело build.4-u.info

Згідно з вимогами СНиП, відстань від будівлі до межі ділянки залежить від матеріалу побудови:

 • Найбільшим повинен бути відступ від існуючого дерев’яного будинку: 15 м при будівництві нового будинку з дерева і 10 м – з каменю, цегли та бетону.
 • Якщо обидва будинки виконані з цегли або бетону, але мають дерев’яні перекриття, відстань між такими житловими будівлями не повинно бути менше 8 м.
 • Ближче всіх можна розташовувати будівлі з негорючих матеріалів без елементів з дерева – це відстань 6 м.
 • Якщо вдома мають 2-3 поверхи, безпечне відстань між ними по СНиП – більше 15 м.

Положення об’єктів на території приватного ділянки протипожежними нормами строго не регулюється.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Мінімально допустима відстань між сусідськими будинками – 6 м Джерело build.4-u.info

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу проектування будинків. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Відстані від надвірних будівель до паркану

Норми будівництва регламентують розташування надвірних будівель на ділянці щодо огородження:

 • Якщо на території планується будівництво сараю для зберігання садово-городнього інвентарю або гаража, мінімальною відстанню від огорожі слід прийняти 1 м. Ухил ската даху необхідно направляти на свою ділянку.
 • Якщо в сараї передбачається вирощування дрібної живності, від меж ділянки розмір відступу буде як мінімум 4 м. Теплиці на органічному добриві розміщують на такій же відстані від огорожі.
 • Споруди з підвищеною пожежною небезпекою, де використовується відкритий вогонь, не рекомендується наближати будову до огорожі ближче, ніж на 5 м. У цьому списку лазні, котельні, сауни на твердому паливі.
 • Відстань від гаража до паркану не менше метра. Але тільки в тому випадку, якщо інші споруди віддалені від огорожі на 6 м.

Норми розташування будівель на земельній ділянці і відступів між ними не варто ігнорувати не тільки уникнути проблем з законом, але і з метою зручної та безпечної експлуатації цих будівель.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Дозволені відстані від будівель до паркану, встановлені санітарно-побутовими і протипожежними нормами Джерело garshinka.ru

 • Душ і туалет дозволяється розміщувати на території ділянки не ближче 2,5 м від огорожі. Лазні і сауни на газовому паливі та електриці можна будувати на такій же відстані.
 • Розлогі високорослі дерева не повинні розташовуватися ближче 3 м від огорожі. Відстань визначають від центру стовбура до краю ділянки. При дотриманні цієї умови тінь від крони не буде заважати сусідам.
 • Середньорослі дерева можна садити не ближче 2 м, а кущі – 1 м від меж території.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

В будівельних нормах вказується мінімально допустима відстань між будівлями, насадженнями та парканом Джерело zen.yandex.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дешевий паркан.

Висота паркану перед вікнами сусіда

Огорожа між ділянками повинно приносити незручностей живуть поруч сусідам. Вимоги до висоті багато в чому залежать від типу огорожі.

Паркан не може мати висоту, більшу, ніж 1,5 м в разі, якщо його конструкція решітчаста або сітчаста.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Сітчастий паркан може мати максимально допустиму висоту для огорож – 1,5 м Джерело dub.by

Висота глухих огороджень не повинна бути більше 0,70 м. Якщо розмір перевищує рекомендовану величину, слід запастися письмовим дозволом у сусідів. При виникненні конфлікту він може знадобитися.

Допускається нарощування глухого огородження висотою 0,70 м будь-якими світлопрозорими матеріалами до максимальної величини до 1,5 м без погоджень з сусідами.

Довідка! У деяких регіонах норми будівництва на дачній ділянці допускають огороджувати територію прозорою огорожею до 2,2 м, глухий – до 0,75–1,5 м.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Глухий паркан можна наростити сіткою з гратами, дерев’яними латами з просвітами Джерело build.4-u.info

При встановленні паркану товщиною понад 5 см, слід розташовувати його на території дачної ділянки. Якщо потрібно встановити конструкцію великої товщини на межі, письмова згода сусідів обов’язково.

Якщо паркан, встановлений на ділянці, є причиною підтоплення талими та дощовими водами сусіднього домоволодіння, необхідно зробити водовідведення, інакше конструкцію огорожі потрібно буде змінити або доведеться прибирати зовсім.

Жодних нарікань з точки зору норм і правил не викличе установка навколо території гратчастого, сітчастого паркану або живоплоту з декоративних і плодових чагарників.

Дощаті огородження повинні мати просвіти від 50% від загальної площі.

Важливо! Матеріали і конструкції для огородження території дачної ділянки повинні бути безпечними, надійно закріплені і не мати гострих виступаючих частин.

Капітальний паркан навколо території можна зводити тільки після того, як в кадастровому бюро будуть зареєстровані межі ділянки. До цього потрібно користуватися тимчасовою огорожею, наприклад, з сітки-рабиці.

Відео опис

Про що в першу чергу треба задуматися після покупки ділянки, дивіться у наступному відео:

Як розташувати будівлі всередині ділянки

До початку будівництва необхідно скласти план ділянки з розташуванням житлового будинку та госпбудівель. Основний закон, що регламентує будівництво об’єктів на території ділянки, СНиП 30-02-97. Тут прописані рекомендації, спрямовані на безпеку і збереження здоров’я людей. Норми будівництва вказують, на якій відстані можна будувати об’єкти всередині дачної ділянки:

 • Туалет з вигрібною ямою, сарай для птиці та худоби дрібної розташовувати не ближче 12 м від житлового будинку і льоху.
 • Септик, туалет, компостна купа влаштовуються на відстані 8 м від колодязя.
 • Душ, баня, сауна – не менше 8 м між ними і житловими будівлями і погребами.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Допустима відстань між будівлями всередині ділянки Джерело o-nedvizhke.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про стовпи для паркану з профнастилу.

При суміжному розташуванні госпблоку з тваринами та житлового будинку – входи влаштовують окремо і видаляють один від одного на відстані не менше 7 м.

Потрібно суворо дотримуватися санітарні норми, що стосуються мінімальних відступів між житловими будинками та об’єктами, що несуть підвищену епідеміологічну небезпеку. Сусідні прилеглі території також підпадають під дію норм.

Відео опис

Як планувати забудову на території власної земельної ділянки, детально розказано у відеоматеріалі:

Відстань від дороги до будинку

При будівництві будинків вживається термін «червона лінія». Він позначає межу між територією приватного ділянки і вулицею або проїздом.

Якщо огорожа розташована безпосередньо на «червоній лінії», стулки воріт і хвіртка повинні відкриватися всередину. Умовну межу не можна захаращувати і забудовувати ні в жодному разі, оскільки порушується проїзд автомобілів і прохід пішоходів.

СНиП 30-02-97 визначає відстань від «червоної лінії» до:

 • житлового будинку – 5 м;
 • надвірних будівель – 5 м.

У випадках, коли ділянка не межує з вулицею (з назвою), а проїздом (провулком без назви), ці відступи рівні:

 • до житла – 3 м,
 • до надвірних будівель – 5 м.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Відстань від будівлі до межі ділянки – «червоної лінії» залежить від типу вулиці Джерело promstall.ru

Ці величини є обов’язковими для виконання, а не рекомендаційними. У випадку порушення цього пункту місцеві влади можуть вимагати демонтажу огорожі і навіть будівлі. Крім того, мінімальна відстань від огорожі до дороги буде залежати від прокладених комунікацій.

На якій відстані від огорожі можна побудувати будинок на садовій ділянці

Згідно з нормами ІЖС відстань від огорожі до житлового будинку не може бути менше 3 м. Переміщати будову до краю території ближче не варто не тільки з-за суворих правил, але й здорового глузду. Крім захисту від вуличного шуму і цікавих поглядів, такий проміжок дасть можливість проводити обслуговування та зовнішній ремонт будівлі.

Навіть якщо існує домовленість з власником сусіднього дачного ділянки про те, що його влаштовує більш близьке сусідство, не варто порушувати цей пункт. Недотримання мінімальної відстані до паркану при будівництві будинку часто буває причиною усобиць, що може призвести до розглядів в суді. Будуть витрачені нерви і гроші, а суд винесе рішення не на користь людини, який порушив закон.

Недотримання цих норм будівництва на дачній ділянці призведе до великих адміністративних штрафів або навіть примусового демонтажу споруди.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

Суперечки з сусідами з-за неправильного розташування будівель, огорожі нерідко закінчуються судовими розглядами Джерело stargate-rasa.info

При плануванні будівництва будинку потрібно врахувати вимоги, що пред’являються до його розташуванню. Відстань від межі ділянки до будови визначаються наступним чином:

 • Відступити від «червоної лінії» 5 м у разі, якщо за парканом знаходиться вулиця, або 3 м, якщо там проїзд.
 • Від сусідського будинку повинно розділяти відстань, що передбачає пожежну безпеку. Залежно від горючості матеріалів і зводиться існуючої будівлі, вибирають мінімальну величину, яка може становити від 6 до 15 м.
 • Одночасно повинно виконуватися умова – відстань між будинком і парканом не менше 3 м.

При суміщенні житлового будинку з гаражем або госпбудівлі відступи до огорожі приймаються рівними 3 м.

Інші об’єкти господарсько-побутового призначення розташовуються від будинку не ближче мінімально допустимих відстаней з дотриманням обмежувальних норм по відношенню до сусіднього ділянки і будинку.

На каком расстоянии от забора можно строить дом, хозпостройки: требования к забору

На розташування будівель, огорож, насаджень на садовому і дачній ділянці поширюються будівельні норми Джерело proprietor.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про паркан з цегли та профнастилу.

Висновок

Перший крок при будівництві будинку – уважне ознайомлення з будівельними нормами і правилами. Дотримання вимог, прописаних у документі, допоможуть уникнути проблем з сусідами і владою. До того ж правильно розташовані на території ділянки житлові будови, госпбудівлі менше схильні до ризику пожеж, не забруднюють навколишнє середовище. Дотримання норм при будівництві – гарантія збереження вашого майна і здоров’я.

Оцінок 0