Недобудова — чи варто купувати?

У періоди криз на ринку з’являється багато недобудованих об’єктів. Причин того, що людям не вистачає грошей на добудовування будинки, безліч: неможливість виплачувати кредит, взятий на будівництво будинку (із-за втрати роботи або зниження рівня заробітку); вихід за межі запланованого раніше бюджету на будівництво будинку (через подорожчання будівельних матеріалів і самої роботи); або в ході будівництва майбутній домовласник зіткнувся з нерозв’язними для нього складнощами підключення будинку до комунікацій або здачі будинку в експлуатацію. Результатом всього цього стає продаж будівлі. Але чи варто купувати недобудова, розглянемо це питання з декількох сторін.

Недострой - стоит ли покупать?

Після початку кризи недобудовані будинки продаються все частіше
Джерело keywordbasket.com

Якщо раніше в такій ситуації господар недобудови міг законсервувати будівництво і чекати «кращих часів» роками, у нинішній ситуації, з введенням обчислення податку за кадастрової вартості землі, затримка з будівництвом будинку може дорого коштувати його господареві. За новими правилами доведеться платити податок і за недобудований будинок.

Коли покупка недобудови може вважатися вигідним придбанням

Експерти заміського ринку вважають: купівля недобудови може бути вигідним придбанням, якщо підійти до цього обережно і послідовно.

Для початку визначимося, що таке недобудови? Недобудова – дуже широке поняття, наприклад, будинок на будь-якому етапі його будівництва: фундамент під майбутній будинок, зведені стіни (так звана коробка будинку) або будинок з розведеними по ньому комунікаціями, вже готовий під чистову обробку.

У чому можлива вигода при покупці, якщо будинок не добудований? Вона може бути у тому випадку, якщо сума на придбання недобудови і на завершення будівництва буде відсотків на 20-30 нижче вартості аналогічних будівель в цьому районі.

Незаперечним плюсом купити недобудований будинок може бути і те, що земля з ним розташований у привабливому для покупця місці – в мальовничому районі, недалеко від роботи або у щільно заселеному престижному або історичному районі.

Недострой - стоит ли покупать?

Крім явних недоліків, завжди треба дивитися «за ширмою» – якщо будинок не добудований до кінця, то можна не розбираючи стін розглянути утеплювач і інші важливі моменти
Джерело quanjing.com

Перевага перед покупкою готового будинку в тому, що новий господар, якщо будинок не добудований, може краще розгледіти «начинку» і можливі огріхи, наприклад, погано покладений утеплювач чи не закладені шви, а також доробити будинок під себе: поміняти планування, збільшити або зменшити віконні або дверні прорізи, перенести електричні розетки або вибрати внутрішню обробку.

Величезним мінусом недобудови може виявитися порушення технологій будівництва. Будинок міг почати тріскатися або гідроізоляція, відокремлює фундамент від стін, не була призначена.

На що треба звертати увагу з юридичної точки зору

Слід зазначити, що рішення придбати недобудований будинок ґрунтується не тільки на економічних міркуваннях. Не варто забувати про правову сторону питання.

1. Хто власник

Перше, в чому обов’язково треба переконатися, – продавець дійсно є власником ділянки і недобудови або законним представником власника. З’ясувати, що земля знаходиться саме у власності, а не в оренду земельну ділянку пройшов процес розмежування.

2. Дозволено будівництво на ділянці

Друге – з’ясувати легітимність початку будівництва. Земля повинна мати статус «під житлове будівництво». Статус землі «дачне будівництво» не дозволить звести на ділянці капітальне будова.

Недострой - стоит ли покупать?

Обов’язково дивимося на документи – як оформлена споруда
Джерело brus-doma.com

Земля не повинна мати обтяжуючих обставин, наприклад, не повинна бути заставою в банку. Також слід поцікавитися про перспективи розвитку даної території: не передбачається проходження по ділянці або поблизу нього автомобільних трас, будівництва багатоповерхових житлових комплексів або заводів. Цю інформацію можна дізнатися в місцевому земельному комітеті.

Продавець повинен мати дозвіл на будівництво. Наявність дозволу полегшить введення будинку в експлуатацію. В іншому випадку майбутній господар буде самостійно проходити всі дозвільні інстанції. І добре, якщо не доведеться домовлятися про дозволи заднім числом.

Для того щоб уникнути надання новому власнику документів про державну реєстрацію незавершеного будівництва, колишні власники найчастіше продають свій недобуд як земельну ділянку з будматеріалами. Однак у цьому випадку для оформлення договору купівлі-продажу необхідно буде надати накладні і чеки, що підтверджують походження матеріалів.

3. Відповідність будівельним нормам споруди

Третій етап – перевірка відповідності недобудови будівельним законами.

Недострой - стоит ли покупать?

Поки будинок ще не добудований, перевірити відповідність будівництва або прокладки «инженерки» нормативами ГОСТ, набагато простіше
Джерело br.depositphotos.com

Це може зробити фахівець, який має будівельне або архітектурну освіту і здатний оцінити якість будівництва будинку. Бажано, щоб недобуд стояв не більше двох-трьох років. Необхідно впевнитися, що при будівництві не були грубо порушені технології, а усунення недоліків можливо і не вимагає величезних грошових витрат. Головне, щоб руйнування не досягли того моменту, коли треба зносити недобуд і будувати заново.

4. Правильність підключення інженерних комунікацій

Четвертий етап – перевірка законності підключення до інженерних комунікацій (електрика, газ, вода, каналізація). У власника на руках повинні бути договори і платіжки, що підтверджують повну оплату підключення. Якщо підключення поки немає і воно тільки у планах, то слід поцікавитися про можливості підключення, наприклад, про наявність потужності, а також про терміни і вартість підключення будинку.

Відео опис

Які проблеми можуть виникнути при покупці недобудови і як їх уникнути, дивіться у відеоролику:

Звертаємо увагу на дрібниці

Таким чином, якщо покупець заздалегідь перевірив стан споруди і уточнив правові аспекти, придбання недобудови буде вигідним. Але варто випустити з уваги пару деталей, і новий власник сам опиниться в ролі продавця проблемного недобудови.

Оцінок 0