Обв’язка каркасного будинку нижня і верхня, етапи монтажу, схеми, фото

Надійність і міцність каркасного будинку багато в чому залежить від нижньої і верхньої обв’язки. Вони повинні виконуватися у повній відповідності з технологією, інакше будинок прослужить не такий великий період часу, як того хотілося б його власнику. Нижня обв’язка каркасного будинку це опора для стін, тому вона надійно фіксується на фундаменті будівлі. Зрозуміло, тільки обв’язка з якісних матеріалів забезпечить надійне прикріплення до фундаменту будівлі, міцну опору для лагових брусів підлоги і стін – все разом це запорука тривалого терміну експлуатації будинку.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Для обв’язки підбирається тільки якісна деревина Джерело lestorg32.ru

Основні вимоги та призначення обв’язки каркасного будинку

Обв’язка покрівлі та фундаменту виробляються для зміцнення каркаса, його міцності і надійності. Нижня і верхня грають різні ролі, але їх конструкція в принципі однакова.

Нижня обв’язка сприяє зміцненню конструкції будівлі внизу. Вона в рівній мірі розподіляє навантаження по периметру будинку. Верхня призначається для об’єднання стінок будинку зовні і всередині в єдине ціле. Вона забезпечує навантаження між стінами і перекриттями, яка розподіляється рівномірно. Перед процесом робіт, фундамент повинен бути готовим.

Всі деталі каркасної будівлі відповідають певним вимогам:

 • Дошки застосовуються стандартні, рівні з розмірами: 38х100 або 38х140 мм. При використанні бруса його розміри становлять: 150х150, 120х120, 100х100 мм.

 • Краще використовувати матеріали з хвойних сортів деревини, оскільки їх експлуатаційні характеристики найбільш підходять для цих цілей.

 • Матеріали повинні служити довгий час. Для цього їх необхідно покривати антисептиком, щоб запобігти гниттю, в іншому випадку, буде потрібно заміна елементів.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Додаткова обробка брусів обв’язки ніколи не буде зайвою Джерело stroyfora.ru

 • Стійки та інші деталі повинні володіти високою міцністю.

Шар обв’язки обов’язково повинен повторювати контури фундаменту. Якщо будуть розбіжності по ширині, то стане накопичуватися волога, що призведе до руйнування деревини.

Вимоги до матеріалів для нижньої обв’язки

Крім дощок, колод або бруса, для монтажу обв’язки потрібні матеріали для створення гідроізоляційного шару (найбільше підходить руберойд), і фурнітура для кріплення: цвяхи (50, 100, 150 мм), саморізи (50, 100 мм).

Вибираючи матеріали для обв’язки, слід враховувати такі вимоги:

 • повинні витримувати найбільші значення навантажень, які можливі при експлуатації;

 • володіти високою стійкістю до механічних впливів;

 • стійкістю до зовнішніх та внутрішніх впливів;

Також треба враховувати вага і щільність застосовуваних матеріалів.

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами каркасних будинків від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Найбільш якісний матеріал потрібно, наприклад, при пальовому фундаменті, так як в такому випадку обв’язка завжди буде практично «на увазі». Але при жорсткій економії деякі йдуть на виготовлення обв’язки з дощок, хоча по суті це така ж лотерея, як і використання стовпчастого фундаменту.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Стовпчастий фундамент і обв’язка з скріплених між собою дощок. Таке поєднання як справжня порохова бочка для житлового будинку – іноді вона навіть не вибухає Джерело deltodom.ru

Важливо знати! За своїми характеристиками фундамент стовпчастого типу неприйнятний для житлових будинків, але дозволений і досить часто застосовується як економ варіант для господарських споруд.

Укладання і кріплення нижньої обв’язки

Кожен вид фундаменту (пальово-ростверковый, стрічковий, гвинтовий, монолітний) складається з декількох складових елементів, які знаходяться через проміжки. Обв’язка стовпчастого фундаменту служить для об’єднання його дрібних елементів, роблячи їх цілісним елементом. Методи укладання обв’язки різноманітні: різьбовий, зварний, з допомогою хомутів.

Після заливки будь-якого виду фундаменту починаються обв’язувальні роботи:

 • Першим і важливим етапом є перевірка на присутність нерівностей на підставі. При їх наявності від них потрібно позбавитися за допомогою цементного розчину. Якщо нерівності до 3-х см, то їх можна залишити.

 • Укладання шару гідроізоляції проводиться за допомогою руберойду і мастики.

 • Обв’язування потрібно починати з кутів підстави. Спочатку проводиться збирання конструкції для першого кута, є початком обв’язування. Будівельний трикутник допоможе визначити чи правильно ведеться робота.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Кут обв’язки каркасного будинку Джерело stroystory.ru

 • Укладання дощок. Розміщення стиків по кутах робиться в двох варіантах: в «лапу» або «в підлогу». Перед фіксацією головних вузлів конструкції, діагональні та кутові боку виводяться дуже рівно. Кріпляться вони за допомогою цвяхів (не менше 150 мм).

 • Перед фіксацією головних вузлів конструкції діагональні і кутові боку виводяться дуже рівно. Кріпляться вони за допомогою цвяхів (не менше 150 мм). Проміжок від кромки – 2 см і більше.

Перед обвязыванием необхідна гідроізоляція фундаменту.

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу будівництва каркасних будинків. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

З’єднання обв’язувального бруса

Обв’язка каркасного будинку проводиться при забезпеченні міцного приєднання ростверку на кутах, там, де внутрішні і зовнішні стінки примикають один до одного. Зазвичай стандартного розміру матеріалу недостатньо на всю довжину будівлі, тому потрібно нарощувати. З’єднання виконуються різними методами:

 • «в підлогу деревини» і «в лапу» для збільшення довжини;

 • «ластівчин хвіст» відмінно підходить для з’єднання стінок внутрішніх до зовнішніх (є дуже важким, але герметичним);

 • «встик» – нескладне з’єднання, але не дуже надійне;

 • «корінний шип» – застосовується для кутів.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Види з’єднань обв’язувального бруса і лад для підлоги Джерело teplye-doma.ru

В залежності від перерізу пиломатеріалу вибирається довжина стиків «в підлогу» або «в лапу». Розмір з’єднання – 2-3 висоти балки. Для найбільш міцної фіксації застосовуються нагелі.

Підлогу каркасного будинку

Обв’язка підлоги в каркасному будинку є раціональним і економічним рішенням. Вона виступає як елемент підлоги будівлі. В якості несучих балок виступає брус, між якими розміщується утеплювальний матеріал. Над каркасом укладаються матеріали підлоги нижнього поверху.

Оптимальна товщина матеріалу для утеплення залежить від району, в якому ведеться будівництво. Середня величина приблизно 150-200 мм Обчислити необхідну товщину можна по СП «Теплова захист будівлі».

Пристрій верхньої обв’язки каркасного будинку

Верхня обв’язка виготовляється з дощок, ширина яких не повинна бути менше 100 мм. В якості матеріалу можна застосувати нестроганные дошки. Обв’язка служить для рівномірного розподілу ваги покрівлі і будь-якої кількості снігу, який передається кроквами на стіни. Для полегшення роботи нижня і верхня обв’язки виробляються з однакового матеріалу з аналогічним перетином.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Краще всього, коли обв’язки ідентичні один одному Джерело m.2gis.ru

Якщо майбутнє будівля має кілька поверхів, то необхідно робити два ряди обв’язки нагорі. Вона потрібна тільки зовні, але, щоб уникнути різниці по висоті, проводиться також і всередині, хоча і не таку міцну. Зрощувати обв’язку потрібно прямо над стійкою. Кріпляться один з одним обидва шару приблизно через 20 см, більше проміжок робити не слід.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про обв’язку пальового фундаменту.

Кріплення верхньої обв’язки

Кріплення можна проводити за допомогою трьох способів:

 • До торця стійки, яка розташована у вертикальному положенні, цвяхами або саморізами. Метод підходить при виконанні конструкції з одинарною дошки.

 • До торця стійки за допомогою врубок. При такому варіанті в обв’язці проводиться врубка, глибина якої повинна складати третину або половину товщини деревини. У це поглиблення поміщається верхній край стійки.

 • Кріплення сталевими куточками. Дуже надійний спосіб, підсилює кріплення першим способом.

Обвязка каркасного дома нижняя и верхняя, этапы монтажа, схемы, фото

Додаткове кріплення сталевими куточками підвищують міцність конструкції Джерело initechno.ru

Перевагою першого і другого способу полягає в тому, що можна виставляти і закріплювати вертикальні стійки один за одним. Для фіксації за допомогою врубки потрібні обов’язкові розрахунки і абсолютно точна розмітка. Якщо будуть порушення, то буде і дефект в вертикальності розміщення стійок, в результаті чого будівля почне руйнуватися.

У обвязочном брусі або дошці під всі стійки робляться пази, обов’язково збігаються з такими ж пазами, які є на кріпленнях для стійок нижньої обв’язки. До всього іншого, конструкція закріплюється за допомогою цвяхів. Кріплення з використанням куточків фіксація здійснюється саморізами.

Відео опис

Про нестандартний варіант обв’язки гвинтових паль брусом дивіться у відеоролику:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про стать каркасного будинку на гвинтових палях.

Висновок

Верхня і нижня обв’язка каркасного будинку з дощок або бруса гарантує надійність і тривалий термін експлуатації конструкції. При відповідності технологічним вимогам, матеріал міцно пов’язує окремі деталі каркаса, створюючи дуже міцну єдину конструкцію, яка значно підвищить стійкість стінок. Крім того, навантаження на фундамент розподілиться рівномірно. Якщо планується самостійна робота, то необхідно ознайомитися з усіма нюансами обв’язки, так як цей процес є дуже важливим.

Оцінок 0