Особливості будівництва приватних будинків на природних мерзлих грунтах

У певних кліматичних поясах досить поширений природний мерзлий грунт. Важливо знати, що при проведенні будівельних робіт на ньому потрібно дотримання деяких специфічних умов, щоб після початку будівництва це не стало несподіванкою. Адже невиконання певних робіт загрожує виникненням серйозних деформацій аж до руйнування зведених будівель.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
У мерзлих грунтів є ряд особливостей
Джерело assets.nrdc.org

Особливості природного мерзлого грунту

Під мерзлим грунтом мається на увазі грунт, температура якого має негативні показники або дорівнює нулю. До його складу входить певний відсоток замерзлої води, яка надає цементуючий вплив на тверді складові такого грунту.

Характерною особливістю такої грунту є те, що в замерзлому стані вона достатньо міцна. Однак при будівництві будівель відбувається її прогрів і поступове відтавання. В такому стані це вже не твердий грунт, а жижеподобная маса.

Небезпека будівництва на мерзлому ґрунті полягає в тому, що незабаром після зведення фундамент почне давати осад, причому відбуватися це буде досить нерівномірно. Наслідком стане поява тріщин і руйнування споруди.

Також ще однією особливістю такої ґрунту є її спучування в процесі замерзання, тому біля будинків часто починає витріщає фундамент.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
Наслідки морозного пученія, якщо не врахувати всіх факторів
Джерело krytosdelal.ru

Глибина залягання грунтових вод і її значення

При закладці фундаменту майбутньої будівлі глибина залягання грунтових вод має величезне значення: чим вона вище, тим більше буде вологість і, відповідно, нижче несуча здатність грунту. На практиці це призводить до того, що при будівництві фундаменту по мірі наближення до рівня води він буде нею регулярно подтопляться.

Проводити заливку фундаменту без попереднього відкачування води та облаштування гідроізоляції категорично заборонено. Особливо важливо знати про рівні залягання грунтових вод при будівництві на мерзлих ґрунтах. По-перше, подібне будівництво передбачає велику глибину заземлення, що при високому заляганні води може спровокувати підтоплення.

По-друге, близьке розташування води викликає поступове підтавання мерзлого грунту, що неминуче призведе до деформації будови. Тому дуже важливо перед початком будівельних робіт провести необхідні дослідження місцевості на предмет наявності грунтових вод.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
Грунтові води на мерзлих грунтах проявляються при відтаванні
Джерело static.imfast.com

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами одноповерхових будинків з цокольним поверхом – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

Ухил грунту на мерзлому грунті та його значення

Кут нахилу грунту розраховують за спеціальною формулою і обчислюють у відсотках. При забудові ділянки з нахилом важливо створити грамотний проект і якісно виконати роботи, не допускаючи перекосів і деформацій.

Наявність мерзлому грунту в цих умовах тільки ускладнює завдання: глибина заземлення опорних конструкцій повинна розраховуватися з обов’язковим урахуванням кут ухилу, тому, чим більше вона буде, тим на більшій глибині повинна розташовуватися опора.

Оптимальний фундамент

Запорукою тривалої та успішної експлуатації зведеного на мерзлому ґрунті споруди є дотримання певних технічних умов при будівництві і правильно підібраний його метод. Вибір необхідного методу має обов’язково базуватися на достовірній інформації про геологічному і гідрогеологічному стан ґрунту.

Перед початком будівництва на таких ґрунтах необхідно провести ряд досліджень території:

  • визначення температури ґрунту на достатній глибині;
  • вивчення процесів промерзання і просідання грунту в даній місцевості;
  • визначення механічних якостей мерзлого і відталого грунтів.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
Будь-грунт потрібно попередньо обстежити
Джерело www.belge.com

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які спеціалізуються на утеплення будинків та облаштування зимових садів. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Для благополучного будівництва і тривалої експлуатації будівель на мерзлоті застосовуються наступні методи:

  • Підтримка мерзлого стану ґрунту – застосовують при великих обсягах мерзлоти, стабільній температурі грунту, якщо планується споруда не дуже великого за площею будови та за умови його опалення до стандартних температур. Під час будівництва облаштовують підпілля з провітрюванням (є спеціальною конструкцією цоколя), застосовують сучасні матеріали для теплоізоляції. Спорудження зводять на опорах (палях) таким чином, щоб між підпіллям і грунтом залишався простір для провітрювання в зимовий період. При цьому заземлення підстави виконується на велику глибину.
  • Врахування того факту, що земля буде поступово танути – за нестабільності температури грунту, якщо споруда буде виділяти надмірне тепло при його опаленні, а також при наявності опадів грунту при його відтаванні. Цей метод застосовується досить рідко.
  • Відтавання грунту перед проведенням будівельних робіт – застосовується при невеликих обсягах мерзлоти і в разі відсутності можливостей застосувати інші методи, так як він досить новий, тому вивчений і розроблений слабо. Він передбачає наявність штучного утеплення відталого грунту.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
Один із способів відтавання мерзлого грунту
Джерело novosibirsk.genprokat.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про особливості природних скельних грунтів.

Колодязь або свердловина на мерзлому ґрунті

Вирішити питання з водопостачанням на ділянці можна, викопавши власний колодязь або свердловину. Проте зробити це на мерзлому грунті буде набагато складніше, ніж на звичайній.

Для заглиблення в грунт, особливо, якщо до грунтових вод кілька метрів, знадобиться спеціальний інструмент (відбійний молоток), який може значно полегшити процес.

Також потрібно буде подбати про заходи проти морозного пученія, яка здатна розривати кільця внутрішньої гідроізоляції колодязя. Для цього рекомендується застосовувати кільця зі спеціальними замками, що запобігають їх зміщення, або спеціальні скоби.

А ще потрібно обов’язково продумати способи зовнішнього утеплення конструкції.

Сад і клумби на мерзлих грунтах

При облаштуванні саду і клумб на присадибній ділянці слід розуміти, що далеко не всі культури здатні переносити суворі зими. Тому свій вибір краще зупинити на морозостійких сортів рослин. До того ж корисно буде дізнатися, що саме добре приживається і росте в даній місцевості.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
Не всі рослини можуть приживатися на мерзлому ґрунті
Джерело rasekhoon.net

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про особливості природних дисперсних грунтів.

Особливістю посадки рослин в мерзлий ґрунт є той факт, що їх не слід поглиблювати. Практикується ямки для посадки копати тільки до шару глини або, у разі необхідності, насипати невеликий пагорб з родючого грунту і проводити посадку рослини безпосередньо в нього.

Висаджені рослини бажано замульчувати, а при необхідності зафіксувати у опори, яка дасть можливість саджанцю вкоренитися в умовах неглибокій посадки.

Особенности строительства частных домов на природных мёрзлых грунтах
В деяких випадках вимагається зміцнення схилу георешеткой
Джерело kascada.ru

Відео опис

У наступному відео дивіться про особливості випробування мерзлих грунтів:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про особливості техногенних ґрунтів.

Коротко про головне

Мерзлий ґрунт досить поширений в певних кліматичних поясах.

Головна особливість – міцність грунту в замерзлому стані і відтавання після зведення на ній будівель. Це особливо важливий фактор при високих грунтових водах.

При наявності ухилів ґрунту, може знадобитися її додаткове зміцнення.

Рішення про типі використовуваного фундаменту має прийматися виключно після георозвідки.

При облаштуванні колодязя швидше за все знадобиться його додаткове утеплення.

Враховуючи характер грунту, вибір рішень по ландшафтному дизайну досить обмежений.

Оцінок 0