Отмостка навколо будинку своїми руками: як правильно зробити, інструкція

Отмостка навколо будинку – це широка «лента» з твердим або насипним покриттям. Але це тільки видима частина досить складної конструкції. Багато хто сприймають вимощення будинку як вид доріжки вздовж стіни, і хоча таке використання може входити в список функцій, основне призначення конструкції полягає в іншому.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Отмостка навколо будинку з тротуарної плитки
Джерело udachnyi.ru

Навіщо потрібна відмостка

Серед нормативних документів не існує окремого стандарту, СНиП або зводу правил, присвячених тому, як зробити вимощення навколо будинку правильно. Є кілька документів, які визначають її призначення, вимоги по ширині і куту нахилу, взаємодії з іншими елементами відведення атмосферних вод з ділянки, на якій стоїть будинок.

За нормативами навколо будівлі повинна бути водонепроникна відмостка, яка створюється як частина обов’язкових водозахисних заходів спрямованих проти локального замочування ґрунту в зоні підстави будинку.

Тобто мова йде про захист грунту, а не фундаменту. Для захисту матеріалів самого заснування робиться гідроізоляція фундаменту, адже крім атмосферних вод є ще грунтові, які піднімаються високо в сезон дощів та під час танення снігу (так звана верховодка).

А землю треба захищати від намокання, тому що під дією вологи багато видів грунтів (глини, суглинки) втрачають частину своїх несучих властивостей і просто можуть не витримати проектної навантаження від будівлі. Щоб запобігти розмиванню ґрунту і влаштовують вимощення, яка, втім, паралельно захищає ще й фундамент, знімаючи частину навантаження з шару гідроізоляції, що захищає бетонну підставу будинку від промокання.

Крім цього, вимощення навколо будинку – елемент архітектурного вигляду будівлі та частина ландшафту ділянки. Існує досить багато готових дизайнерських рішень, що дозволяють замаскувати вимощення, а при використанні твердого покриття використовувати його як доріжку.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Красива вимощення, що переходить в доріжку, як частина ландшафтного дизайну
Джерело stroitambov.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про ширину вимощення навколо будинку.

Вимога до отмостке

Ні в одному нормативному документі немає вимог, які пов’язували б розміри вимощення зі звисом даху. Тим більше немає вимог щодо перевищення ширини вимощення на 20-30 см по відношенню проекції виносу карниза. Ладу вимощення навколо будинку з бетону своїми руками, не слід орієнтуватися на ці цифри.

Нормативами передбачено тільки два мінімальних розміру ширини. І залежать вони від грунту:

 • на піщаних – від 70 см;

 • на глинистих – від 100 див.

Саме так зазначено в посібнику за схемами операційного контролю будівництва для служб нагляду.

При неорганізованому водостоку бічні звиси даху будинків до двох поверхів повинні бути менше 60 див. Якщо будинок стоїть на піщаному грунті, то різниця ширини вимощення і величини звису покрівлі може бути дорівнює 10 см, та не суперечити вимогам нормативів.

Тобто виходить, що параметр 20-30 см – це просто констатація реального співвідношення двох розмірів для більшості випадків. Але не для всіх.

Відео опис

Наочно про вимоги до отмостке будинку на відео:

Якщо просадні грунти, залежно від їх типу нормативи пред’являють інші вимоги до ширини:

 • I тип – більше 1.5 м;

 • II тип – більше 2 м.

І в будь-якому випадку вимощення повинна бути ширше пазухи котловану на 40 див.

Кут ухилу може перебувати в діапазоні 1-10%, але в разі просадних грунтів мінімальний кут дорівнює 3°, що у перерахунку становить 5.2%.

Піднесення зовнішнього краю вимощення над ділянкою повинно бути більше 5 см

Різновиди відмосток

Перед тим як правильно зробити вимощення навколо будинку своїми руками або замовити її будівництво, потрібно визначитися з різновидом. Можна назвати три варіанти облаштування верхнього покриття:

Жорстке покриття. Являє собою монолітну стрічку з бетону або асфальтобетону. У першому випадку, створюючи вимощення своїми руками, проводять обов’язкове армування, у другому воно не потрібне, завдяки стійкості асфальтобетону на згинальні навантаження.

Облаштування підстави і заливку вимощення навколо будинку проводять за такою ж технологією, що і для доріжок, але з урахуванням виконання обов’язкової вимоги по ухилу від цоколя.

Захист від води відбувається за рахунок водонепроникності обох видів бетону. Тому важливо, щоб на поверхні не було тріщин і розривів покриття. Друга особливість – між вимощенням та цоколем необхідний зазор, що компенсує температурне розширення монолітного покриття.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Бетонна вимощення з компенсаційним зазором біля цоколя, заповненим герметиком
Джерело stroyobzor.info

Напівжорстке покриття. Роблять з тротуарної плитки, клінкерної цегли або бруківки. Пристрій і спосіб укладання проводять за аналогією з тротуарами і майданчиками з цих матеріалів з обов’язковим створенням гідроізоляційного шару в складі вимощення:

 • водонепроникною геомембрани, при укладанні на суху піщано-цементну суміш;

 • монолітного бетонного підстави.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Напівжорстке покриття з клінкерної цегли
Джерело manesu.com

М’яке покриття. Класичний варіант – облаштування верхнього шару з утрамбованого шару щільного (водотривкої) глини. Як зробити вимощення такого типу, знають багато: її робили раніше навколо сільських будинків, так і зараз таке рішення періодично застосовується як «економ-варіант» навколо невеликих дачних будиночків, але з верхнім шаром з декоративного (кольорового) гравію. Для поліпшення гідроізоляції між глиною і щебенем можна укласти водонепроникну плівку. Потрібно розуміти, що вимощення — це не просто декор, сильно економити на ній не варто.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Щебеневе покриття, як економ варіант
Джерело s-stroit.ru

Зараз набирає популярність новий вид м’яких вимощення навколо будинку на основі профільованої мембрани. Загальний порядок робіт тут наступний:

Мембрану закладають в траншею глибиною 25-30 див.

Дно траншеї трамбують з ухилом від фундаменту.

Поверх мембрани розгортають шар фільтруючого геотекстилю з заходом на стінку підстави будинку.

Потім насипають дренажний шар з щебеню і піску, а поверх нього – родючий грунт, який засівають газонної травою або висаджують декоративні рослини.

Таку вимощення ще називають прихованою. Це гарне рішення, але з істотним недоліком — по м’якому покриттю не рекомендовано ходити. Втім, завжди можна додатково організувати стежку.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Прихована вимощення з декоративними рослинами
Джерело pinterest.com

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про призначення і види конструкції вимощення навколо будинку.

Поширені помилки при створенні вимощення

Помилки можуть бути на будь-якому етапі. Тому дуже важливо знати, як правильно залити вимощення навколо будинку. Але навіть володіючи технологією, потрібно бути уважним.

Наприклад, недостатньо утрамбована зворотна засипка грунту призводить до «незапланованої» усадці і руйнування цілісності гідроізоляційного шару або жорсткого покриття. Такі ж наслідки бувають, якщо з-за недбалості робітників у зворотну засипку потрапив будівельне сміття.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Поперечна тріщина в отмостке, як результат помилки
Джерело stroimdom.com.ua

На етапі ущільнення дна «корита» треба дотримуватися рівень дна ями і його ухил. Це одна з важливих умов як правильно зробити вимощення навколо будинку. Нерівності дна призводять до нерівномірного товщині шару щебеню, різниці в його несучих властивості на різних ділянках, що може бути причиною появи тріщин в бетоні. А при неправильному ухилі профілю траншеї в сезон дощів або танення снігу верховодка буде буквально стікати до фундаменту з насиченого вологою грунту.

Ще одна помилка – відсутність компенсаційних швів між бетонною вимощенням та цоколем. При високій температурі повітря, в бетоні біля стіни виникають сили внутрішнього напруги, які призводять до появи тріщин. Це ж відбувається, якщо в залізобетонній отмостке не закласти або не нарізати поперечні температурні шви.

Неприпустимо при підготовці бетонного розчину використання піску містить глину і брудної води. Це погіршить якість бетону, і знизить термін служби вимощення.

Якщо в цоколі приватного будинку передбачений кран для поливу, то під ним треба закласти окремий жолоб. Він потрібний для відводу води за межі вимощення у разі підтікання запірної арматури або негерметичного під’єднання шланга.

Відео опис

Ще одна помилка при встановленні вимощення на відео:

Максимальний кут ухилу вимощення дорівнює 10%. А при організований відвід води з даху повинні бути укладені лотки під водостічними трубами з ухилом більше 15%. Це вимога нормативів іноді ігнорують.

Визначення товщини вимощення

На ділянці приватного будинку використовують бетон, збірне напівжорстке або м’яке покриття. Товщина напівтвердого покриття задається самим матеріалом для вимощення навколо будинку: клінкерною цеглою, плиткою або бруківкою. А от розмір бетонного покриття треба обчислити. Хоча б для того, щоб розрахувати об’єм розчину і глибину траншеї для всіх верств населення.

Знаючи нормативну ширину вимощення і мінімальний рівень піднесення зовнішнього краю над ділянкою, можна розрахувати єдиний параметр, який не регламентований нормативами – товщину жорсткого покриття з урахуванням його ухилу.

Мінімальна товщина армованого бетону дорівнює близько 70 мм – товщина двох прутків з обв’язкою з дроту плюс товщина шару бетону з усіх боків більше 30 мм.

Відео опис

Які особливості жорсткою і товстої вимощення на відео:

Цей розмір треба помножити на величину ухилу, ще раз помножити на ширину стрічки, розділити на 100. Це буде різниця висот між зовнішнім бровкою та цоколем. І тепер до товщині бровки треба додати різницю висот, щоб отримати товщину біля цоколя.

Якщо товщина бровки 70 мм, ухил 5%, ширина вимощення 1000 мм, то висота покриття біля цоколя дорівнює 120 мм.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про вимощення фундаменту.

Технологія виготовлення бетонної вимощення

Покрокова інструкція на тему того, як робити вимощення навколо будинку, виглядає так:

 • Підготовка траншеї («корита») під вимощення. На всю ширину знімають родючий шар (від 20 до 30 см). Ущільнюють дно траншеї і формують ухил. Особливо ретельно трамбують ділянку біля фундаменту з зворотним засипанням, при цьому підсипаючи місцевий грунт – товщина ущільненого шару в цьому місці становить не менше 15 см Глибина траншеї повинна бути достатньою для підземної частини твердого покриття, товщини подушки (мінімальна 10 см, рекомендована 15 см) і утеплювача для вимощення навколо будинку на пучнистых грунтах. Якщо траншея після виїмки родючого грунту вийшла глибше розрахункової, то різницю компенсують засипкою з ущільненням або місцевого ґрунту, або шару глини (другий варіант краще).

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Траншея під вимощення з ухилом від фундаменту
Джерело stroidom-shop.ru

 • Подушка. Для слабких ґрунтів в якості нижнього шару рекомендовано створення щебеневої основи. Спочатку засипають, розрівнюють і трамбують щебінь середньої фракції (40-70 мм). Потім – дрібний щебінь (5-10 мм) для заповнення пустот попереднього шару. При ущільненні бетонної його поливають водою. Наступним засипають пісок, який також вирівнюють, поливають і трамбують. Саме пісок за нормативами служить підставою для пристрою вимощення. Рівень щебеневої підготовки повинен мати максимальне відхилення 15 мм на 2 м, піщаної 10 мм на 3 м.

 • Гідроізоляція. Поверх піску укладають гідроізоляційну плівку. Вона служить не для захисту грунту, а захищає бетон від втрати вологи на період його дозрівання. В нормативах цей шар називається «розподільчим». Для цього використовують геомембрану або поліетиленову плівку товщиною 200 мкм.

Відео опис

Ще можна застосовувати наплавляемую гідроізоляцію – приклад на відео:

 • Утеплення. При створенні вимощення на пучнистых грунтах, конструкцію утеплюють екструдованим пінополістиролом. Якщо укладають два шари, то шви верхніх листів зрушують щодо нижніх швів.

 • Опалубка. Її роблять з обрізної дошки і бруски. В цей же час закладають рейки для поперечних температурних швів. Зазвичай ці рейки монтують на проектному рівні поверхні вимощення із заданим кутом нахилу, і по них, як по маяках проводять заливку бетону. Ширина рейки – 20 мм, висота в перерізі – більше 25% товщини вимощення. Приблизна відстань між швами обчислюють шляхом множення коефіцієнта 25 на товщину бетону біля цоколя. Зазвичай для бетонних покриттів температурні шви поєднують з технологічними (одна порція заливки між рейками). Температурний шов у цоколя формують з складених смуг руберойду з сумарною товщиною близько 5 мм

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Монтаж вимощення навколо будинку з бетону своїми руками
Джерело fondeco.ru

 • Армування. Найпростіший спосіб – укладання дорожньої сітки з вічком 100х100 мм і діаметром прутка 4 мм. Сусідні карти (смуги) укладають внахлест на одну клітинку (або більше) і зв’язують дротом. Відстань від гідроізоляції або утеплювача не менше 30 мм. Цей розмір треба витримувати по відношенню до всіх поверхонь – лицьової, по торцях бровки і щодо цоколя.

 • Бетонування. Використовують бетон М200. Після заливки, протягом чотирьох годин, бетон треба вкрити. А протягом 14 днів – зволожувати.

 • Захист від руйнування. Щоб поліпшити зносостійкість і міцність поверхні, проводять железение. Є два види: сухе – після заливки, мокре – одночасно з заповненням температурних швів герметиком. Після вилучення рейок (через 14 днів після заливки бетону) шви заповнюють бітумною мастикою з добавкою мінерального наповнювача.

 • Примітка. В якості посилення поверхні та надання привабливого декоративного виду, можна використовувати технологію штампованого бетону.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Штампований бетон від вимощення до доріжки
Джерело vest-beton.ru

Якщо вимощення потребує ремонту

Якщо бетон почав руйнуватися, то залежно від ступеня шкоди технологія відновлення має наступний вигляд:

 • при локальному характері (до 30% поверхні) і нешироких тріщинах – їх заливають цементним тестом (пропорції цементу і води 1:1);

 • при локальному ремонті і широких тріщинах – їх розшивають, обробляють видиму арматуру антикорозійним складом, закладають ремонтним полимерцементным розчином;

 • при крошении і розшаруванні – слабкі ділянки зачищають і проводять по всьому периметру будинку заливку шару стяжки із цементно-піщаного розчину (з попередніми монтажем нового бордюру і установкою армуючого каркаса).

При виконанні кожного виду ремонту, поверхня відмостки треба очистити від бруду і сміття, обробити грунтовкою глибокого проникнення.

В якості підсумку. Важливо пам’ятати, що вимощення це тільки частина водозахисних заходів. Найбільш ефективна вимощення у зв’язці з зливової каналізацією, коли вода збирається в спеціальні приймачі і по трубах відводиться подалі від фундаменту.

Отмостка вокруг дома своими руками: как правильно сделать, инструкция

Система зливової каналізації
Джерело bloknot-voronezh.ru

В результаті фундамент отримає надійний захист не тільки від дощу або розталого снігу, але ще і від ґрунтових вод.

І сподіваємося ви отримали відповіді на свої головні питання — як зробити вимощення навколо будинку і кому це довірити.

Оцінок 0