Піч із цегли: як виконується кладка – порядовки, варіанти конструкцій

Один з ознак зручності проживання в приватному котеджі – це незмінно комфортна обстановка в будь-який час року. Яким би гарним не було будову, але по-справжньому затишним може бути тільки теплий будинок. Одне з найкращих рішень – організація опалення за допомогою цегляної печі для дому. Переваги цього матеріалу наявності – різноманіття форм дозволяє цегельних печей гармоніювати з будь-якою обстановкою, а характеристики теплопередачі одні з кращих.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
При правильному проектуванні і монтажі, цегляну піч можна використовувати і в дерев’яних будинках
Джерело taldomstroi.ru

Які бувають печі з цегли для будинків

Печі з цегли, призначені для житлових будинків поділяють на такі види:

 • Опалювальні. Головне призначення – забезпечення обігріву окремих кімнат або повністю всього будинку;
 • Варильні. Конструкція влаштована таким чином, щоб основний потік тепла йшов вгору – на варильну поверхню. Топиться така піч тільки під час приготування їжі;
 • Опалювально-варильні. По суті, це опалювальна піч з варильної поверхнею. Так як функціональне призначення у такій печі змішане, готувати на ній їжу в літній час не завжди комфортно.

До якого б вигляду не ставилася піч, деякі загальні якості повинні бути присутніми в будь-якому випадку:

 • піч повинна добре прогріватися;
 • конструкція димоходу повинна забезпечувати хорошу тягу;
 • високий рівень загальної пожежної безпеки;
 • піч повинна гармонійно вписуватися в загальну обстановку, створюючи відчуття затишку.

Виходячи з форми виробу, цегляні печі діляться на квадратні, круглі, кутові, Т-образні, прямокутні.

На тепловіддачу в першу чергу впливає товщина стінок виробу. Виходячи з цього параметра, печі роблять товстостінними, тонкостінними і комбінованого типу.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Товщина стінок визначається не тільки кількістю цеглин, але і способом їх кладки
Джерело akson-quick.ru

Переваги і недоліки печі з цегли в будинку

Причин, за якими піч для будинку з цегли виявляється більш кращою, ніж вироби з інших матеріалів декілька:

 • Продумана до дрібниць конструкція прекрасно виконує роль накопичувача тепла. Саме ця особливість дозволяє топити піч з цегли набагато рідше інших аналогів (сталевих, чавунних). Період утримання тепла становить близько 24 годин. Для порівняння – дрова в металеві печі треба закладати з періодичністю 5-6 годин;
 • Завдяки високому накопичення тепла, цегляна піч має високу економічність і менше шкодить екології, чого не скажеш про металевих аналогах. Оптимальне згорання палива дає максимальну тепловіддачу, спостерігається практично повний розпад органіки – розщеплення на вуглекислоту і водну основу. Надлишок тепла нагріває кладку, яка в свою чергу обігріває приміщення;
 • Відсутній ефект розжарювання зовнішніх частин, тому теплове випромінювання цегляних конструкцій набагато м’якше, ніж у сталевих.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Зовні цегла гарячі, але не розпечені, на відміну від залізних деталей
Джерело minsknews.by

Це цікаво! При нагріванні з цегли випаровується сконденсована в порах волога, а при охолодженні всмоктується назад. Цей процес прийнято називати подихом печі і завдяки йому рівень вологості нагрітого повітря завжди залишається комфортним – від 40 до 60 %. Інші опалювальні прилади вимагають установки додаткового зволожувача, без нього повітря пересихає.

Також піч в будинку з цегли не позбавлена недоліків:

 • Довгий остигання цегельної кладки, по науковому зветься тепловою інерційністю, це великий плюс, але у цієї медалі є й зворотний бік – не менш тривалий прогрів. Тому при розпалюванні печі в холодному приміщенні великої площі, підвищення температури в будинку буде відбуватися повільно – особливо це відчувається в далеких кутах. В такому випадку, додатково рекомендується мати конвектором.
 • Оскільки цегляна піч це досить масивна споруда, в ідеалі її зводять одночасно з будинком. Піч повинна функціонувати без перебоїв, тому потрібні спеціальні знання і досвід, щоб її спроектувати і зробити. Навіть незважаючи на вільний доступ до креслень з порядовками цегляних печей для будинку, у цій справі без фахівця не обійтися, а хороші пічні майстра в дефіциті.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Для якісної кладки печей мало просто знати порядовку – у цієї роботи є безліч нюансів, знання яких приходить лише з досвідом
Джерело fasaddomstroy.ru

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу монтажу камінів і печей. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Яка цегла вибрати для печі

Вибираючи цегла, увага насамперед акцентується на його стійкості до температурних впливів. Будівельний матеріал повинен витримувати неодноразові процедури нагріву і охолодження. Саме від характеристик цегли, з якої буде виготовлятися піч, залежить загальний термін її експлуатації.

Цеглу прийнято маркувати. Одні з головних показників це щільність і марка міцності. Чим щільніше виріб, тим повільніше буде відбуватися розпалювання і нагрівання. Щоб побудувати піч потрібні цеглини, в маркуванні яких вказана марка міцності М150-250, з максимальною теплопровідністю і мінімальної гігроскопічністю.

Зверніть увагу! Сама щільність не є ознакою якості. Занадто висока марка міцності може говорити про наявність у складі цегли речовин, шкідливих для людини при нагріванні.

Наступний показник маркування – рівень морозостійкості, який повинен бути найвищим. Він грає важливу роль при виборі виробів, що застосовуються при кладці димоходу (особливо частині, що виступає над покрівлею).

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Маркування цегли для печей в порівнянні з іншими різновидами матеріалу
Джерело iqlevsha.ru

Морозостійкість передбачає можливість поглинання виробом вологи. Її кристалізація всередині матеріалу може викликати деформацію останнього. Краще підійдуть облицювальні пустотілі.

При формуванні внутрішньої частини димоходу потрібен повнотіла червона цегла. Пластична формування краща. Ці вироби стійко переносять перепади температури і не розтріскуються навіть при істотному просте.

Протипоказано використання в будівництві печей:

 • силікатних і пресованих цегли;
 • цеглин, зроблених із застосуванням методу шликерного лиття;
 • необпалених сирцов.

Максимальна витримка шамотних цеглин (зроблених у відповідності з ГОСТом) – до 1350 °C. Такі вироби цілком можливо використовувати для створення більшої частини конструкції або застосувати їх окремо для термозахисту (футеровки) внутрішніх поверхонь.

Для топки підійде марка Ш8 (такі цеглини мають солом’яно-жовтий колір і темнуваті вкраплення). Для зведення топки рекомендовано використовувати шамотні вироби (Ш 22-Ш45). Виняток – тільки банні печі, де з-за високої вологості така цегла застосовувати протипоказано.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Вогнетривка цегла марки Ш8 відрізняється солом’яно-жовтим кольором
Джерело pcentr.by

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про цегляну піч для лазні.

Як визначити оптимальне місце розташування печі

Визначати місце в будинку для печі потрібно за певними параметрами. У розрахунок беруться такі показники:

 • площа житлового будинку;
 • скільки кімнат повинно опалюватися;
 • для чого потрібна піч і якого виду;
 • як буде відбуватися відведення газів при горінні;
 • розташування печі повинно відповідати вимогам пожежної безпеки.

Піч повинна по можливості рівномірно обігрівати кожне приміщення в будинку. Якщо ця умова не дотримується, потрібно або додаткова піч або обладнання системи водяного опалення.

В цілях опалення кімнат, що межують з кухнею, використовується опалювально-варильна піч. Її розміщують на кухні, а інші кімнати прогріваються за рахунок теплоотдающей стіни.

При будівництві будинку з каменю можна відразу продумати схему розміщення димоходів в стінах, що дозволить збільшити корисну площу будинку і забезпечити оптимальне опалення.

Маючи піч на кордоні кімнат, потрібно продумати місце її найбільш вдало розміщення так, щоб поверхні передають тепло від печі, дозволяли забезпечити рівномірне і максимальний розподіл тепла.

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Варіанти розташування печі в будинку
Джерело pechnoy.guru

Зазвичай місцем для розміщення топки служить коридор або кухня. Якщо піч добре спланована, в будинку її практично непомітно. Вона не захаращує житлову площу і ідеально гармонує з усіма елементами інтер’єру. Наприклад, часто використовується комбінований варіант. В одній кімнаті розташовується одна сторона будівлі – піч, а в суміжній кімнаті, друга її частина – камін. Система димовідводу загальна.

Піч для будинку з цегли можна назвати мобільного, тому планування місця для неї вимагає уваги. Також не слід забувати, що піч потребує регулярного обслуговування, а значить, треба ретельно продумувати зручні підходи.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про альтанки з пічкою і мангалом.

Фундамент для печі

Оскільки питома маса всієї конструкції висока, їй потрібен міцний фундамент.

 • Фундаменти для печі поділяють на такі види:
 • залізобетонні;
 • пальові;
 • пальово-гвинтові;
 • стовпчасті;
 • викладені з блоків.

Це важливо! До якого б вигляду не належав фундамент, він повинен створюватись окремо від заснування будинку (крім монолітної плити). Вибір фундаменту залежить від грунту, на якому він буде закладатися.

 • Гравійно-піщаний тип грунту вимагає підготовки мелкозаглубленного підстави;
 • При глинистому або осадовому грунті, заливка фундаменту виконується з використанням щебеневої подушки;

Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
Відмінності між облаштуванням фундаменту для цегляної і залізної грубки
Джерело kaksdelatbanyu.ru

 • У зоні вічної мерзлоти використовують пальово-гвинтове підстава;
 • Сухі скельні грунти дозволяють обійтися або мінімальною товщиною підстави або не використовувати його зовсім;
 • У зонах насипного грунту піч встановлювати не можна.

Етапи облаштування підстави для цегляної печі:

 • Враховуючи тип грунту і глибину його промерзання, готується котлован.
 • Дно трамбується з горизонтальним вирівнюванням. Рівномірним шаром насипається щебінь, бита цегла і камінь. Знову трамбування.

 • Готується розчин (пропорція 1:3). Насип заливається розчином;

 • Далі три варіанти:
 • використовувати поєднання щебеню та цементу;
 • застосувати каркас з арматури з подальшою заливкою його бетоном;

 • заливається армована бетонна плита, на якій з цегли і заливки бетону і бута, робиться фундамент.
 • До наступних етапів переходять після того, як весь використаний розчин висох.

  • Укладання тришарової гідроізоляції.
  • Далі укладаються рядами цегли.

  Не можна використовувати в будівництві цеглу, що зберігалися під відкритим небом. З-за неодноразового промерзання і намокання вони стають крихкими, що зменшить експлуатаційний термін печі.

  Відео опис

  Наочно про деякі нюанси вибору фундаменту для печі дивіться у відео:

  Для засипки простору між пічним фундаментом і фундаментом будинку, використовують звичайний річковий пісок.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про камін в дерев’яному будинку.

  Порядок кладки печі

  Як правильно побудувати піч в будинку залежить від використовуваних матеріалів і обраної конструкції, але основні етапи роботи завжди однакові:

 • Початок створення пічки – першими двома рядами цеглин формують її подтопочную частину;
 • Укладання третього ряду цеглин – у нього встановлюється дверцята піддувала;
 • Укладання жарової частини;
 • Як тільки викладено кілька рядів, над зольної камери встановлюють колосникові ґрати. Розміщується вона на шамотних цеглі;
 • Встановлюється топкова дверцята. Формується топкова камера;
 • Поверх топкової камери укладають варильну плиту;
 • Продовження кладки з поступовим оформленням газоконвекторной системи;
 • Коли сформоване тіло печі, то переходять до будівництва димоходу.
 • Установка дверцят печі

  В залежності від конструкції печі встановлюють складаються, підйомні, розсувні або класичні стулчасті двері.

  Вибираючи матеріал дверки для пічки, враховують такі моменти:

  • чавунні конструкції зі вставками зі скла або повністю скляні вироби вибирають, якщо в будинку люблять милуватися грою полум’я;

  Печь из кирпича: как выполняется кладка – порядовки, варианты конструкций
  Крізь скло добре видно як у печі горить вогонь
  Джерело idei-landshafta.ru

  • повністю чавунні зразки застосовують, якщо піч топиться коксом, вугіллям або змішаним паливом. Для пічки на дровах підійдуть дверцята із сталі або скла;
  • щоб уникнути опіків і захистити від небезпечної обстановки дітей або домашніх улюбленців, потрібно металева дверцята з додатковим термощитом.

  Встановлюються вибрані дверцят на відповідному етапі кладки печей з цегли, згідно заданої схеми.

  Правила експлуатації печі з цегли

  Щоб піч прослужила довго, треба дотримуватися певні правила експлуатації:

  • Незмінність характеристик печі забезпечується підтриманням цілісності її корпусу. Навіть маленька тріщина в 2 мм в районі засувки призведе до втрати 10 % виробленого при згорянні палива тепла.
  • Слід топити піч правильно. Втрата тепла при розкритому піддувалі досягає 15-20 %. Якщо ж при горінні відкритої виявиться дверцята топкового відділення, відкрите повітря вийдуть всі 40 %.
  • Для топки обов’язково використовують сухі дрова, заготовлені завчасно. При використанні сирих, тепла виділяється менше і за рахунок утворення їдкого конденсату відбувається руйнування цегляних стінок.
  • Рівномірний прогрів можливий тільки при спалюванні приблизно однакових полін – товщиною від 8 до 10 див.

  Відео опис

  Наочно про помилки монтажу та експлуатації печей з цегли дивіться у відео:

  • Закладку дров слід виконувати із залишенням порожнього простору між ними в 10 мм. Дрова в топку завантажують паралельними рядами або з перетинанням. Оптимальний варіант заповнення топки – на 2/3. Зазор між закладкою дров і верхи топки не повинна бути менше 2 див.
  • Для розпалу палива застосовують звичайний папір, скіпу і т. п. не Можна використовувати горючі речовини: бензин, гас або ацетон.
  • Як тільки пічка растоплена, трохи прикривається змія, інакше все тепло тут же буде зникати.
  • Орієнтир під час налаштування тяги в ході розпалювання – колір вогню. Оптимальним вважається жовтий колір полум’я. Якщо біле полум’я, це говорить про надлишок кисню – багато тепла йде відразу в димохід. Червоне полум’я – повітря мало, паливо згорає частково з викидом в повітря шкідливих речовин.

  Чистка

  Капітальну чистку, як і ремонтні роботи, краще організовувати в літній період, а взимку теж треба періодично оцінювати кількість сажі в димоході. Іноді з-за неправильної розпалювання, поганих дров чи інших причин забруднення відбувається набагато швидше і потрібна додаткова чистка. При накопиченні сажі в кращому випадку знижується теплова ефективність печі, а в гіршому – весь дим і чадний газ можуть піти в приміщення.

  Відео опис

  Про чистку цегляної печі дивіться у наступному відео:

  Зольний камеру і прочищення колосників слід виконувати кожну топку.

  Такі елементи, як засувка, змія і піддувальна дверцята служать для регулювання тяги печі і її робочого режиму. Потрібно постійно стежити за їх функціональністю і цілісністю. Як тільки виникли проблеми або зносилися окремі деталі, вирішувати питання потрібно негайно.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про вітальню з каміном в приватному будинку.

  Висновок

  Якщо в будинку є піч, значить, є тепло і домашній затишок. Але незалежно від обраної конструкції печі з цегли, її справне функціонування залежатиме не тільки від того, наскільки якісно зроблена, але також і від належного її обслуговування мешканцями будинку.

  Оцінок 0