Планування і дизайн дачної ділянки для заміського будинку: схеми зонування, фото

Коли доводиться планувати земельну ділянку, навіть досвідчений господар потребує практичних радах. Обраний варіант повинен забезпечити майбутній комфорт і гідну якість життя сім’ї. Завдання ускладнюється, якщо проводиться планування дачної ділянки, 6 соток з будинком. Варіантів облаштування завжди кілька, а помилка недозволенна. Іноді вибрати найкраще рішення буває непросто.

Планування дачної ділянки: з чого починається благоустрій території

Власники прагнуть розпланувати територію так, щоб кожен квадратний метр використовувався раціонально і грамотно. Необхідно оптимально розмістити споруди та доріжки, доречно декорувати наявну площу. Як дотримати всі норми (в тому числі, і норми пожежної безпеки), а в підсумку отримати упорядкована ділянка з привабливим зовнішнім виглядом? На самостійне рішення може піти невиправдано багато сил і часу.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
На вибір рослин впливають місцеві кліматичні умови
Джерело mirstrojka.ru

Відповідь на ці (і багато інших) питання простіше всього отримати у людей, що професійно займаються питаннями благоустрою території. Маючи за плечима великий практичний досвід, фахівці визначать особливості ділянки і, враховуючи індивідуальні уподобання власників, дадуть слушну пораду.

Початковий етап планування: вивчення території

Планування і дизайн ділянки для заміського будинку, на підставі яких будуть проводитися геодезичні роботи, будуються на принципі зонування території. Але щоб розділити ділянку на зони з урахуванням потреб господарів, вивчають його характеристики. У багатьох випадках вирішальним фактором, що задає положення будівель, доріжок та газонів, стають не особисті побажання, а особливості території.

Підготовчі роботи

Оцінку ділянки починають з вивчення особливостей місцевості — в якій природній зоні розташована на височині або в низині. Схил, яр або протікає по території струмочок також вплинуть на результат. До уваги береться комплекс особливостей:

 • Форма і розмір ділянки

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Ділянка зі складним рельєфом володіє своїми перевагами
Джерело findgroundmates.com

 • Рельєф. Він визначає розміщення споруд та інженерних комунікацій. На ділянках зі складним рельєфом проводять вирівнювання, знімаючи чи піднімаючи грунт з подальшою рекультивацією (повернення родючого шару).
 • Кліматичні умови (середні температури, переважні вітри).
 • Грунт. Її кислотність і родючість впливає на вибір рослин. Часто потребує додаткової підгодівлі добривами (особливо, якщо власники планують вирощувати овочі, фрукти і ягоди).
 • Грунтові води. Якщо їх рівень високий або місцевість болотиста, передбачають дренаж.
 • Освітленість. Розташування найбільших будівель і рослин на північній стороні дозволить розвантажити ділянку і звернути фасад садиби на південь. Земля буде отримувати максимальну кількість сонячного світла, що благотворно позначиться на грядках і клумбах.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Фото ділянки заміського будинку, дизайн і планування
Джерело yandex.ru

Поділ земельної ділянки на зони

Після вивчення особливостей території проводиться її зонування. Кількість зон залежить від способу життя сім’ї; для більшості господарств зручно виділення 4 зон. Ландшафтні архітектори і дизайнери радять виділяти на кожну зону певну частину площі:

 • житлова зона, 10-20%.;
 • господарська зона, 5-15%;
 • зона відпочинку, 10-20%;
 • садово-городня зона, до 75%.

Такий підхід дозволяє гнучко розпланувати територію, враховуючи уподобання власників. Розміри зон можуть бути змінені, якщо, наприклад, ділянка призначена більше для відпочинку, ніж для вирощування врожаю та заготівлі запасів на зиму. Визначившись з розміром і кількістю зон, можна приступати до їх заповнення необхідними деталями, спорудами і рослинами.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Житлова зона потребує ретельної плануванні
Джерело seattlehelpers.org

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу проектування будинків і ділянок. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Житлова зона

Першим визначається місце для будинку. Будинок на ділянці 8 соток (або більше) розміщують по центру або в північній частині ділянки. Господарські будівлі намагаються розподілити з протилежної сторони фасаду. Північна сторона будинку також підходить для вічнозелених рослин (ялинок) та декоративних кущів, не бояться тіні. З їх допомогою можна відокремити господарську частину від решти території. Щоб захистити внутрішню частину житла від літнього сонця, на південній стороні часто облаштовують веранду.

Вибираючи місце для будинку і будівель, не можна забувати про нормативних документах, що визначають параметри планування і забудови. У їх число входить Містобудівний кодекс РФ, Федеральний закон від 15.04.1998 N 66-ФЗ і СНиП 30-02-97.

Згідно з документами, регулюються протипожежні та санітарно-побутові відстані між житловими будівлями, матеріал несучих конструкцій, відстані від високих дерев до межі сусідньої ділянки та інші параметри

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
У господарській зоні можна знайти місце і для декоративних елементів
Джерело myhomebook.de

Господарська зона

В цій зоні необхідно розмістити безліч будівель, тому досягти компромісу буде складніше всього. Сюди відноситься сарай для зберігання інвентарю, літня кухня, теплиця, погріб, майстерня, вольєр для тварин. Також як гараж, баню, місце їм раціональніше визначити в північній частині території. Можливість під’їжджати до будівлям на машині буде також корисною.

Зона відпочинку

В цій зоні знаходиться альтанка, дитячий майданчик з гойдалками, місце для барбекю. Якщо садово-городня зона задумана невеликий, тут можна спорудити ставок або басейн, засіяти газон для рухливих ігор.

Зона відпочинку повинна радувати око, бути комфортною і служити відновленню сил. Саме тут розташовуються найбільш ефектні клумби та декоративні елементи. Вона буде найбільш підходящим місцем для декоративного ставка з рибками, оповитої рослинами альтанки і альпійської гірки.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Мальовнича зона відпочинку
Джерело ledidesign.ru

Садово-городня зона

Зони не повинні обмежуватися чіткими лініями, межі між ними можуть бути розмитими. Грядки можуть відділятися від будинку ягідним чагарником, а від зони відпочинку — фруктовими деревами, створюють прохолодну тінь. Для городу підходить сонячна, південна сторона, куди не потрапляє тінь від будівель.

Елементом, роз’єднуючим і одночасно поєднують різні зони, служать доріжки, багаторічні рослини і система зрошення. Кущі смородини та малини можуть служити постійної кордоном для грядок, які змінюються при щорічній перепланування.

Відео опис

Що потрібно знати про проектування та облаштування заміського ділянки, дивіться у наступному відеоролику:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про басейн на ділянці заміського будинку.

Зони можна частково змішувати. Популярним прийомом є пристрій грядок з пряними і лікарськими травами перед головним фасадом, поруч з квітником. Такий прийом актуальне для невеликих за площею ділянок. Планування ділянки (5 соток з будинком) із застосуванням змішаних зон дозволить оптимально використовувати кожен наявний метр.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Декоративні рослини — важливий елемент садової зони
Джерело pinterest.ru

Визначення стилю

Після досконального вивчення ділянки та її попереднього зонування визначаються зі стилем. Щоб після закінчення роботи територія не перетворилася в накопичення не поєднаних між собою деталей, до питання треба підійти серйозно.

Все розмаїття існуючих і ще не втілених планувань присадибних ділянок можна віднести до одного з двох стилів (або їх комбінації):

 • Регулярний (геометричний, формальний стиль. Родом з Франції трьохсотрічної давності, він досі актуальний. В основі стилю лежить симетрія (осьова або кругова); об’єкти мають строгі форми (круглі клумби, підстрижені під лінійку кущі). Неодмінною рисою є декоративні елементи, розташовані попарно або в шаховому порядку (кущі троянд або клумби) і прямі доріжки.

Відео опис

Облаштування нової ділянки на відео:

 • Пейзажний (мальовничий, ландшафтний стиль. Англійська за походженням, він побудований на використанні природних особливостей — схилів, нерівностей рельєфу, джерел. Основними прикметами стилю служать звивисті доріжки, природна форма дерев, кучеряве огорожі і пишні квітучі чагарники.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Пейзажний стиль у всій красі
Джерело landshaftm.ru

Складання плану – особливості планування ділянок різних розмірів і незвичайної форми

Підсумком усіх виконаних вишукувань та основою майбутніх ландшафтних робіт стане план ділянки. Крім меж території, він повинен включати будови, рослини та елементи дизайну (доріжки, клумби, альтанки, город). План виконується в масштабі 1:100. Ландшафтний архітектор також може підготувати 3D-презентацію, що дозволяє побачити і оцінити проект зсередини.

План особливо корисний, коли ділянка невеликої або має нетипову, хитромудру форму кордонів і рельєфу. Він може виявити упущення, які на цьому етапі легко виправляються. Це дозволить уникнути втрат часу і коштів під час робіт, а також майбутніх проблем з сусідами (якщо споруда буде кидати тінь на їх ділянку).

Відео опис

Планування ділянки, поради фахівців на відео:

 • Планування витягнутого ділянки. Основне завдання такого планування ділянки — зробити його візуально ширше. Оптимальним стане розміщення будинку і зони відпочинку в ближній половині, а господарських споруд — у середній і дальній частині городу. Для зорової зміни пропорцій корисно висадити саджанці високих дерев в дальній частині, а низькі сорти — в ближній.

Поширеною помилкою є пристрій прямої доріжки, що перетинає всю ділянку. Згладити такий варіант (якщо інша форма неможлива), допоможуть посаджені поруч з нею чагарники і квіти. Щоб простір повністю не проглядалося, його можна розділити за допомогою арок з витких рослин або живоплоту.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Місце для відпочинку на ділянці Г-подібної форми
Джерело michalschein.com

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про освітлення ділянки заміського будинку.

 • Планування ділянки Г-подібної форми. Проект такої ділянки у чому збігається з проектом прямокутного. Відособлену виступаючу частину можна перетворити в затишну зону відпочинку, сховавши за живоплотом.
 • Планування трикутної ділянки. Такі ділянки часто мають неправильну форму, нерівні межі, але їх досить просто обіграти. Будинок, розташований поблизу центру ділянки, не дає охопити його поглядом повністю, і це безсумнівний плюс. Фахівці з ландшафтного оформлення радять робити кілька варіантів плану, причому споруди треба орієнтувати по сторонах світла, а фруктові дерева розташовувати в далекому (вузькому) куті.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Тераси на ділянці з крутим схилом
Джерело pinterest.com

 • Проектування ділянки на схилі. На таких ділянках прагнуть зменшити крутизну схилу, організовуючи тераси. Значну частину часу та фінансів відводиться на земляні роботи і організацію системи зрошення і водовідведення.
 • Планування маленького земельної ділянки. При складанні дизайн-проекту дачної ділянки в 6 соток необхідний практичний підхід. Все необхідне доведеться розташовувати компактно, однак це не завадить грамотно розподілити місце. Невелика ділянка зможе радувати своїх власників привабливістю і комфортом.

Як впорядкувати двір і зробити його затишним – рекомендації з ландшафтного оформлення

Як театр починається з вішалки, так ділянка — з парадної зони, яка не обов’язково розташована перед фасадом. Часто для її оформлення вибирають урочистий регулярний стиль, залишаючи для інших зон природну планування.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Затишне оформлення партерної зони
Джерело katasiana.com

Такий класичний варіант не завжди використовується в чистому вигляді. Оригінальний ефект можна отримати, розбивши на газоні круглу грядку і засадивши її кучерявими овочами (декоративної гарбузом і турецькими бобами).

Якщо є будинок на 6 сотках, під парадну зону виділена невелика площа і її доцільніше оформити в пейзажному (природному) стилі. В якості елементів дизайну можна використовувати альпійську гірку, декоративна водойма, вічнозелені рослини і пишні чагарники, які не потребують стрижці.

Планування та подальше облаштування дачної ділянки — процес, що вимагає від господарів чималих зусиль. При складанні плану легко втратити важливі деталі і в результаті отримати не той результат, який бачився в мріях.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Увага до деталей — важливий штрих вдалого планування
Джерело arbousses.com

Красивий і доглянутий ділянку, предмет захоплення друзів і сусідів, найлегше створити на основі докладного, продуманого плану. Грамотний і творчий підхід до його складання забезпечить спеціаліст — ландшафтний дизайнер або архітектор зі значним досвідом роботи.

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
Невелику ділянку до…
Джерело in.pinterest.com

Планировка и дизайн дачного участка для загородного дома: схемы зонирования, фото
… і після перепланування
Джерело decorordesign.com

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дизайн ділянки 6 соток.

Висновок

Зовнішній вигляд вашої ділянки завжди буде перед очима, тому до планування треба ставитися з усією відповідальністю. Не пошкодуйте часу, щоб детально обговорити з дизайнером ваше бачення ідеального ділянки. Фахівець-практик не тільки допоможе на цьому етапі уникнути помилок, властивих людям з непрофесійним поглядом на благоустрій, але й повністю проконтролювати всі етапи проекту. Підсумком його роботи стане присадибна територія з загальною концепцією та оригінальним дизайном, створена з урахуванням потреб вашої сім’ї.

Оцінок 0