Поділ земельної ділянки на два: правила, порядок, документи та законодавчі акти

Життєві ситуації часто складаються так, що належить одній родині земельну ділянку починають ділити її члени. Зазвичай весь процес поділу відбувається в суді. Але можна домовитися і полюбовно. Тому в статті розглянемо, як відбувається поділ земельної ділянки на два, які способи і юридичні технології для цього використовуються.

Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

Розділ земельної ділянки на два Джерело vzelenke.ru

Законодавчі акти

Всі спірні питання щодо земельних наділів вирішуються на підставі Земельного Кодексу Російської Федерації. Що стосується поділу ділянки по часткам, то ця процедура визначена у статтях 11.2 11.4.

А ось визначення розмірів цих пайових наділів, тут мається на увазі максимальний параметр і мінімальний, за це відповідає Містобудівний Кодекс. На підставі цих двох законодавчих актів проводиться межування землі. Цей процес довіряють так званого кадастрового інженера. Це не обов’язково чиновник. Сьогодні багато компаній пропонують ці послуги за певну плату. Головне, щоб у цих компаній була ліцензія на проведення даного типу робіт.

Увага! З компанією пайовики ділянки укладають договір, в якому зазначаються строки проведення межування, ціна надаваних послуг і терміни визначення меж нових ділянок.

Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

Робота кадастрового інженера Джерело ueni.com

Кадастровий інженер визначає межі з допомогою спеціального обладнання. При цьому в обов’язковому порядку повинні бути присутнім самі пайовики і власники сусідніх ділянок. Якщо якийсь із пайовиків прийняти участь у цій процедурі не може, то його може замінити інша людина, що має на руках нотаріально завірену довіреність від майбутнього власника нової ділянки.

Інженер згодом становить креслення, на підставі якого готує акт. Останній визначає межі двох ділянок. Акт підписують пайовики або їх представники.

Правила поділу земельної ділянки

Найчастіше між собою ділянки ділять подружжя, які розірвали шлюб, або спадкоємці померлого власника (законні чи за заповітом). Але необхідно зазначити, що розділом підлягають не всі ділянки. Іноді трапляється так, що технічна можливість просто відсутня. І ще є одна перешкода – відсутність правовстановлюючих документів на землю.

Але якщо ділянка підлягає розподілу, то необхідно враховувати права обох пайовиків. Це в першу чергу стосується вільного проїзду чи проходу. Наприклад, якщо після розділу одну з ділянок виявився відрізаним від дороги, то через другий повинна бути залишена дорога або алейка до будинку, і власники першої ділянки змогли б переміщатися по них вільно.

Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

Сервітут – право обмеженого використання сусідньої ділянки Джерело pronovostroyku.ru

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з каталогом найпопулярніших в Підмосков’ї ділянок для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій

Право обмеженого використання не своєї ділянки називається сервітутом. Його можна досягти за обопільною домовленістю. Якщо обидві сторони не дійшли згоди, то конфлікт розв’язується в суді.

Отже, якщо власники домовилися про розподіл землі, то необхідно просто оформити угоду. У цього документа немає типового зразка, і завіряти його за законом у нотаріуса не треба. Але фахівці рекомендують до нотаріуса все ж сходити та документ запевнити. На всяк випадок в цілях правової надійності.

Необхідно відзначити, що поділ ділянки на два і виділення частки із загального об’єкта користування землею – речі різні. У першому випадку кожен новий ділянка отримує новий кадастровий номер. Тобто на площі одного об’єкта землекористування утворюються два нових.

У другому випадку кадастровий номер основного об’єкта не змінюється. А виділена частка отримує свій номер. Відповідно у неї змінюються і всі інші відомості.

Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

Кадастрові номери земельних ділянок Джерело penza-post.ru

Як показує практика, найчастіше такі справи тривають судові тяжби. Тут або один з власників не хоче розділу, а хоче отримати весь об’єкт, або виникають перешкоди, які створюють органи місцевого самоврядування, нерідко в такій якості виступають державні інстанції. У першому випадку одному з власників необхідно звернутися в суд. У другому потрібно готувати так зване адміністративне позовну заяву.

Через суд

Позов в суді подається по-різному, залежно від того, з ким ведеться тяганина.

 • Якщо з фізичною особою або компанією, то заява складається за статтею 131-132 ЦПК Російської Федерації.

 • Якщо з муніципальними або державними органами, то за основу треба взяти статті 124-126 КАС РФ.

 • В обох випадках важливе значення має, було проведено попереднє межування ділянки. Якщо «ТАК», то виграти справу в суді буде найпростіше.

  Якщо межування не проводилося, а точніше, один з власників не прийшов на цю процедуру і не надіслав своїх представників, то позивачеві доведеться докласти чимало сил, щоб довести суду, що його претензії на розділ ділянки мають правову і технічну можливість. Як показує практика, якщо один з пайовиків не став брати участь в межуванні, тобто він не хоче поділ земельного наділу, то судові розгляди можуть затягнутися надовго.

  Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

  Зразок позовної заяви Джерело gopri-rda.gov.ua

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, як оцінити об’єктивно вартість ділянки землі.

  І все ж подати позов треба. Його подають у районний суд, де розташована дільниця. І тут неважливо, де проживає позивач і відповідач. Що потрібно вказати в позовній заяві:

  • найменування суду;

  • якщо до суду звертається компанія, то вписуються всі її реквізити та найменування;

  • якщо приватна особа, то адреса, ПІБ і контакти;

  • дані про третіх осіб, зазвичай це кадастровий інженер, представники місцевої адміністрації, представники земельного регіонального комітету;

  • ціна позову;

  • відомості про права на ділянку;

  • опис причин конфлікту, а також причин, чому обидві сторони не прийшли до мирної угоди;

  • опис, на які частки в плані розмірів повинен бути розділений земельний наділ;

  • список документів, які до позовної заяви додаються;

  • дата, підпис.

  Найважливіший момент в позові – це відомості про те, що земельну ділянку можна поділити, і на це є всі технічні можливості. Якщо є якісь сумніви, то можна вимагати проведення землевпорядної експертизи. До речі, прохання про її проведення можна прикласти до позову.

  Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

  Ідеально – запросити для складання позову юриста Джерело handyflash.de

  Земельні спори – процес підвищеної складності. Тому при складанні позовної заяви рекомендовано залучити до його складання юриста з великим досвідом у цих справах. Саме таким чином можна уникнути грубих помилок, а відповідно не програти справу.

  Які документи треба прикласти до заяви:

  • нотаріально завірену копію паспорта заявника;

  • копію межового акта, якщо такий є в наявності;

  • всі документи, що стосуються права власності: зазвичай це кадастровий паспорт, план, на якому зображені межі наділу, виписка з ЕГРП;

  • якщо була проведена землевпорядна експертиза, то її треба докласти обов’язково;

  • квитанцію сплати державного мита.

  Рекомендується крім копій, доданих до позову, принести на судовий розгляд і оригінали. Іноді суддя просить ознайомитися з ними.

  Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

  Спірні опитування вирішуються в суді Джерело kievvlast.com.ua

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про дачну амністію – що робити, куди бігти і як узаконити будівлі на ділянці.

  За угодою сторін

  Це найпростіший варіант. В цьому випадку всі сторони домовляються між собою. І якщо домовленості досягнуті остаточно, то обидві сторони викликають кадастрового інженера, який проводить межування і складає відповідний акт і угода. Останній документ сторонами підписується і завіряється у нотаріуса.

  Вся процедура відбувається в присутність власників або їх представників. А також при участі сусідів. Інженер визначає межі та встановлює на них межові мітки. Після чого він переходить до складання плану двох ділянок.

  Самий важливий документ – угода. У ньому зазначаються такі дані:

  • дата;

  • паспортні дані пайовиків;

  • опис проведеної процедури (детально): місце знаходження, для яких цілей будуть використовуватися, зазначаються межі;

  • порядок розподілу та передачі нових ділянок своїм власникам.

  Увага! У межевом справі не вказується адреса земельної ділянки, а тільки точне місце розташування. За адресою доведеться звернутися до землевпорядного комітет місцевої адміністрації. Для цього треба написати заяву і прикласти до нього межове справа, мирова угода або рішення суду.

  Разделение земельного участка на два: правила, порядок, документы и законодательные акты

  Мирова угода сторін Джерело ldk1.ru

  Якщо розділення відбувається за участю юридичної особи, то на угоді повинна стояти його друк. Що стосується кількості примірників угоди, то в законі про це нічого не прописано. Але врахуйте один примірник треба надати в Росреестр. До нього треба буде прикріпити копії паспортів учасників розділу, кадастрові документи, сертифікат про власність, висновок експертизи, що ділянку можна технічно поділити, та квитанцію про оплату держмита.

  Реєстрація прав власності

  Вся вищеописана процедура не підлягає державній реєстрації. Але після поділу земельної ділянки кожен пайовик повинен зареєструвати новий наділ. Для цього треба буде зібрати ще один пакет документів:

  • заяву;

  • угода або рішення суду;

  • межове справу;

  • квитанція про оплату держмита.

  Відео опис

  У відео юрист розповідає про те, як можна розділити земельну ділянку:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про сучасний котедж з обробкою з кедра.

  Висновок – коротко про головне

  Поділ земельної ділянки на два і продаж одного з них або використання в інших цілях – процес непростий, тому всі справи рекомендується проводити через досвідченого юриста. Вся справа в тому, що постійні зміни в законодавстві відомі тільки їм. А значить, велика ймовірність, що справа закінчиться позитивно.

  Ще трохи уваги

  Земельні спори нерідко залишаються невирішеними. Обидві сторони несуть матеріальні витрати, які тільки погіршують відносини між пайовиками. Тому юристи завжди рекомендують домовитися. Хотілося б в коментарях почути Вашу думку. Може бути, хтось із читачів потрапляв в такі ситуації. Ваш досвід буде цінною інформацією для інших.

  Оцінок 0