Податок при продажу земельної ділянки: хто і як зобов’язаний платити

Власник земельної ділянки в будь-який час може прийняти рішення про його продажу з метою отримання матеріальної вигоди. Законодавчо встановлено, що після вчинення правочину у громадянина виникає обов’язок перерахувати до бюджету податок при продажу земельної ділянки. Величина нарахування має пряму залежність від кількості років, протягом яких громадянин був власником, а також вартості наділу з урахуванням можливості застосування податкових відрахувань.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Податок при продажу землі зобов’язаний оплатити кожен

У кого виникає обов’язок сплатити податковий платіж

При продажу земельного наділу грошові кошти вважаються доходами громадянина, які обкладаються податком. Обов’язок перераховувати розрахований платіж передбачено у главі 23 Податкового кодексу.

Норма поширюється на всіх резидентів, до яких відносять людей, які проживають не менше 183 днів на території Росії, незалежно від громадянства, а також нерезидентів. Для кожної групи встановлюється своя ставка.

Об’єктом угоди, виручка від якої підлягає оподаткуванню, повинен бути земельний наділ, що знаходиться на території РФ. Якщо резидент здійснює операцію з землею за межами країни, то за продаж земельної ділянки податок в Росії не стягується.

Особливості нарахування податків для операцій із землею та будинком

Пункт 4. Ст. 35 ЗК РФ регламентує обов’язкове відчуження ділянки землі разом з зведеному на ньому будовою. При цьому продати окремо земельний наділ також не вийде. Тому відповідь на питання, чи потрібно платити податок з продажу будинку та земельної ділянки завжди позитивний.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Якщо на ділянці стоїть будинок – продати його окремо не вийде

Правило поширюється на ситуації, коли у володінні однієї людини знаходяться наділ землі і споруда. Якщо будова і земля оформлені у володіння у різних осіб, то при продажу будівлі новий власник набуває право на користування тією частиною наділу, де розташовується будівля на підставі п. 1 ст. 35 ЗК РФ.

Строк володіння землею: чому необхідно враховувати

Для нарахування податку є основоположним строк володіння наділом землі. Кодексом визначено випадки, коли не підлягають оподаткуванню операції з переходом права власності на наділ. Під звільнення від справляння податку потрапляють угоди з об’єктами, якими власник володів протягом граничного мінімального строку або довше. Його визначають у залежності від підстави володіння:

  • Якщо наділ отримано в якості подарунка від громадянина, який є членом сім’ї, то встановлюється строк 3 роки. Спорідненість потрібно підтверджувати документально при подачі звітності. Такий же період поширюється на земельні наділи, право власності на які виникає в ході приватизації або за договорами ренти. При цьому враховуються тільки ті рентні договори, які укладаються на умовах довічного утримання.

  • Для інших випадків виникнення права володіння поширюється термін 5 років.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Податок буде залежати від тривалості володіння земельною ділянкою

Для всіх наділів, право володіння якими оформлено до 31.12.2015 року включно, мінімальний термін визначається як 3 роки. Збільшення терміну до 5 років відбулося в результаті прийняття закону № 382-ФЗ від 29 листопада 2014 року, який діє з 2016 року.

Як визначити базу для нарахування податку?

В офіційному листі Міністерства фінансів № 03-04-07/14677 від 06.03.2019 даються роз’яснення з приводу нарахування податку за земельний наділ, який купувався подружжям у спільну власність. Відповідно до Сімейним кодексом РФ (ст. 34) визначено, що все майно, яким володіють подружжя після офіційної реєстрації шлюбу, вважається власністю спільної. Поганою вважається факт оплати покупки з власних коштів дружини або чоловіка.

При укладенні договору купівлі-продажу чоловік і дружина мають право на зменшення оподатковуваної бази на величину всіх витрат на купівлю, незалежно від того, ким із подружжя вносилися гроші.

При продажу земельної ділянки податок розраховують з урахуванням можливості зменшення бази на величину всіх витрат на купівлю, незалежно від того, ким із подружжя вносилися гроші.

Відео опис

Про податкове вирахування при продажу майна у відео:

Як використовувати стандартні відрахування

Законодавчо встановлено, що платникам податків дозволяється застосувати вирахування величиною не більше 1 000 000 рублів для дач, наділів землі, садових будиночків, якими володів громадянин менше встановленого мінімального граничного терміну. В цьому випадку база для оподаткування буде розрахована зменшенням виручки від продажу наділу на величину вирахування.

При цьому скільки наділів продано за звітний рік, не має значення. Загальна сума вирахування з усіх наділів не зможе перевищити максимально установлену величину в 1 000 000 рублів. У наступному звітному році громадянин знову володіє правом використання вирахування встановленої величини при продажу нерухомості.

Іншою можливістю зменшити базу для оподаткування є видатковий вирахування. У загальну величину витрат можна включити не тільки витрати на придбання земельного наділу, але і відсотки по виплаті іпотечного кредиту, якщо покупка була здійснена з залученням кредиту. Для підтвердження понесених витрат до податкової інспекції потрібно подати підтверджуючі документи.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Щоб знизити базу оподаткування, потрібно подавати в податкову і документи на понесені витрати при покупці землі

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

Чи можливо зменшити розмір податкового платежу?

Для власників важливе питання: при продажу земельної ділянки чи потрібно платити податок. Його величина буде залежати від кадастрової вартості наділу, яка часто буває завищена. Але в деяких випадках її можна оскаржити.

Згідно із законом № 237-ФЗ від 03.07.2016 оцінку кадастрової вартості можливо проводити через 3-5 років. Правомірно оскарження фізичними особами кадастрової оцінки тільки в ситуації, коли зачіпаються їхні обов’язки чи права.

У регіональному органі реєстрації прав створюється спеціальна комісія по розгляду заяву про оскарження чи усунення помилок при визначенні кадастрової вартості. Заявник направляє заяву з додатком правовстановлюючих документів та звіту про ринковою оцінкою вартості. Комісія може встановити кадастрову вартість на рівні ринкової або відхилити заяву. При зменшенні кадастрової вартості нарахування будуть перераховані.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Комісія повинна провести повну переоцінку кадастрової вартості землі

Розрахунок суми нарахувань

Стандартна ставка податку для громадян, які є резидентами, становить 13%. Для людей, які не є резидентами, встановлюється підвищена ставка – 30%.

При розрахунку величини платежу з продажу наділу землі необхідно базу помножити на ставку. Наприклад, якщо земельний наділ вартістю 3 520 000 рублів продається резидентом, то він сплачує бюджету 3520 000* 13% = 457 600 рублів. Якщо для нерезидента вважається податок з продажу будинку та земельної ділянки вартістю 3 520 000 рублів, то йому необхідно сплатити 3 520 000 * 30% = 1 056 000 рублів бюджету. При наявності права користуванні вирахуванням спочатку на відрахування зменшують базу, а потім обчислюють платіж бюджету.

Якщо власність на наділ тривала менше граничного мінімального періоду, то базу для оподаткування можливо зменшити на фактичну величину витрат, які були понесені для придбання наділу у власність. Так, якщо ділянка продається за 4 млн. рублів, а фактичні витрати на придбання склали 1,2 млн. рублів, то нарахування податку буде проводитися на 2,8 млн. рублів.

Відео опис

Як розрахувати податок при продажу нерухомості у цьому відео:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про перелік документів для продажу дачі з земельною ділянкою в садовому товаристві.

В який термін і куди необхідно подавати звітність

Офіційним документом, у якому розраховується величина платежу підлягає перерахуванню до бюджету, є податкова декларація. Форма 3-ПДФО розміщується на офіційному сайті інспекції. Заповнення форми та розрахунок податкового платежу платник здійснює самостійно. Звітність повинна бути подана в податкову інспекцію платником особисто або через офіційного представника.

Останнім днем деклараційної кампанії є 30 квітня. За угоду, зроблену в 2018 році, декларація подається не пізніше 30.04.2019. Якщо громадянин використовує витратний вирахування, то обов’язково додаються документи, що підтверджують фактичні витрати.

За порушення термінів подачі декларація накладається штраф. Кожен день затримки платежу оцінюється в 5% надходжень грошових коштів від продажу, але не менше 1 тис. рублів. Сплатити в бюджет розрахований платіж необхідно не пізніше 15 липня. Кожен день прострочення оплати оцінюється в 20% від надходжень грошових коштів.

Якщо громадянин звільнений від необхідності сплачувати податок за чинним актам законодавства, але йому надсилається податкове повідомлення про оподаткування операції купівлі-продажу, то йому потрібно буде подати до інспекції підтвердження пільги. Податок на продаж будинку з земельною ділянкою їм не сплачується.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Зразок форми декларації 3-ПДФО для заповнення і подання у податкову службу

Які документи подаються разом із звітністю

Для підтвердження величини коштів, отриманих і зроблених витрат у податковий орган представляються наступні документи:

  • Договір продажу наділу. В документі повинні бути зазначені сторони, об’єкт угоди і його вартість. Доходом визнається вся величина грошових коштів, сплачених покупцем продавцю.

  • Документи, в яких відображені витрати власника на покупку наділу з будинком або без будівель. До них належать платіжні документи банку, розписка про отримання коштів за проданий наділ, оформлена із зазначенням паспортних даних сторін, кадастрового номера, вартості. Подання цих документів обов’язково у випадках, коли громадянин для зменшення бази оподаткування застосовує вирахування витрат.

Разом із звітністю представляються копії вищезазначених документів, завірені підписом громадянина, які інспектор звіряє з оригіналами і перевіряє, якою податок з продажу будинку та земельної ділянки необхідно утримати.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Приклад договору купівлі-продажу земельної ділянки. Оригінал заповнюється згідно з домовленістю між сторонами і посвідчується нотаріусом

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, що потрібно знати, щоб продати будинок, куплений на материнський капітал.

Особливості подання звітності по угоді для компаній і підприємців

Якщо громадянин має оформлене ІП і після укладання угоди у нього виникає питання: чи потрібно сплачувати податок з продажу будинку і земельної ділянки, то необхідно знати про відсутність особливих пільг для компаній та ІП. Підприємці і компанії, що використовують земельні наділи для цілей виробництва товарів або надання послуг, враховують надходження з продажу цих об’єктів як виручку.

Залежно від використовуваного режиму оподаткування отримані кошти будуть обкладатися податком за ставкою загальної системи або спеціального режиму. Терміни подання звітності визначаються загальними правилами складання та подання податкової звітності.

Відео опис

У відео ще кілька пунктів, коли податок можна не платити:

Зміни в законодавстві з 2020 року

Федеральним законом № 63-ФЗ від 15.04.2019 року в податковому кодексі викладається в новій редакції ст. 217.1. Зміни будуть застосовуватися з 01.01.2020.

У новій версії законодавчого акта дохід від продажу необхідно порівнювати не тільки з кадастрової вартістю, розрахованою на 1 січня року, коли була проведена реєстрація права володіння, але і з кадастровою вартістю на дату постановки на облік (якщо наділ утворений протягом податкового періоду). В обох випадках застосовується зменшує коефіцієнт 0,7.

Якщо ціна операції вище, ніж зменшені на 0,7 кадастрові вартості в зазначені періоди, то для оподаткування приймається вартість землі, відображена в договорі продажу. У разі коли ціна угоди менше однієї з кадастрових з урахуванням понижуючого коефіцієнта для оподаткування використовується кадастрова вартість. Однак нововведення стосуються тільки тих земельних наділів, для яких на 1 січня року, коли громадянин оформив право володіння або на день постановки одягла на облік, визначено кадастрові вартості.

Налог при продаже земельного участка: кто и как обязан платить

Податок може вираховуватися виходячи з кадастрової вартості ділянки

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про оригінальний будиночок на деревах.

Важливим є законодавчо встановлена можливість змінювати граничний мінімальний строк володіння об’єктами нерухомості на регіональному рівні. Для цього приймається регіональний закон, який може зменшити граничний строк до нуля, а також коефіцієнт, коригуючий кадастрову вартість. Перед укладанням угоди рекомендується вивчити законодавство регіону, де відбувається угода, і потрібно буде сплачувати податок на продаж будинку із земельною ділянкою.

Ще трохи уваги!

Напишіть в коментарях, як думаєте – оплату податку при продажу ділянки можна якось спростити, чи це і так досить нескладна процедура?

Оцінок 0