Пропорції бетону: склад розчину і як розрахувати кількість складових

Навколишній світ неможливо уявити без сучасної архітектури. При цьому важливо пам’ятати, що бетон є, без перебільшення, основним матеріалом, використовуваним в будівництві. Аналогічний матеріал застосовували ще в Стародавньому Єгипті. Застосовуючи цемент для різних цілей важливо застосовувати правильні пропорції бетону, підходять до конкретного випадку.

Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

Бетон – найважливіший будівельний матеріал.

Що таке бетон

Фізичні особливості бетону визначаються тим, з чого він складається і яким чином був виготовлений. Для того, щоб краще розібратися в цьому, необхідно приділити увагу його компонентів.

Цемент

Цей елемент можна вважати основним у процесі приготування бетону. Законодавство передбачає, що його якість повинна відповідати TP-166-04, ГОСТ 31108-2003 та СНиП 2.03.11-85.

Для того, щоб переконатися, що цемент є якісним, треба, щоб він відповідав певним умовам. Ось деякі з них:

 • Тонкість помелу повинна досягати 350-380 кв. метрів на кілограм. Відрізнятися від зазначеної норми він може, але не більше, ніж на 10%.

 • Розчин через 2-3 години повинен показати перші ознаки того, що він схоплюється. Процес повинен завершитися після того, як пройдуть 4-5 годин.

 • Густота цементної суміші повинна бути такою, щоб вміст води в ній не перевищував 25-27%.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  З бетону можна робити внутрішнє оздоблення приміщення.

  Використання заповнювачів

  У цій якості використовуються: пісок, гравій або їх поєднання, які виконують наступні функції:

  • Завдяки добавкам бетон стає набагато більш міцним.

  • Заповнювачі здешевлюють використання бетону – адже пісок і камені коштують дешевше, ніж цемент.

  Важливо відзначити, що будівельний пісок відрізняється від звичайного. Різниця полягає у формі більшості його піщинок – у будівельного піску вони мають округлу форму і приблизно рівну величину. Крім того, в його складі присутній трохи глини, яка забезпечує збільшення його пластичності.

  Як крупноразмерного заповнювача найчастіше використовуються гранітна крихта, гравій або щебінь. Перший варіант застосовується для виробництва найбільш міцних марок бетону (наприклад, 500 М). Для М 350 і слабкіше використовуються гравій і щебінь.

  Вода

  Цей компонент можна назвати другим за важливістю. Використовується чиста вода. Однак необхідна її кількість визначається з урахуванням водопоглинання цементом і залежно від наявності та складу спеціальних добавок.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Відповідне кількість води дозволить отримати розчин потрібної консистенції.

  Застосування добавок

  Використання додаткових речовин при виробництві бетону переслідує такі цілі:

 • Надання бетону певних бажаних властивостей.

 • Прискорення затвердіння цементної суміші.

 • Необхідність застосування добавок і пластифікаторів визначається конкретним використанням бетону.

  Застосування

  У будівництві цей матеріал застосовується на кожному кроці. З нього роблять не тільки стіни, але і несучі балки. Там, де потрібна підвищена міцність, використовується армований бетон, в якому всередині для збільшення міцності знаходяться металеві штирі.

  Цей матеріал має багато сфер застосування:

  • при будівництві будівель і споруд;

  • виконання ремонтних робіт;

  • військова галузь;

  • застосування в дизайнерських цілях;

  • використання в гірничодобувній галузі;

  • будівництво об’єктів нафтової або газової галузі.

  Конкретні властивості бетону залежать від того, яким чином він був зроблений виробником або приготований самостійно.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Бетон активно застосовується в різних галузях економіки.

  Стандартний склад бетону

  Для того, щоб зробити бетонний розчин, потрібно: цемент, вода, щебінь і пісок. У розчині треба дотримуватися пропорції. Для цього потрібно взяти такий склад бетону:

  • 1 частина цементу;

  • 1/2 частини води;

  • 5 частин щебеню;

  • 3 – піску.

  Їх необхідно ретельно розмішати.

  Цей склад визначений приблизно, тому що цифри можуть змінюватися з різних причин. На це можуть впливати:

  • марка використовуваного цементу;

  • бажаний тип бетону;

  • особливості піску або щебеню.

  • наявність додаткових добавок і їх поточний обсяг.

  Бетонні суміші залежно від складу можуть мати різні властивості.

  Основою їх отримання є використання цементу і води. В результаті їх взаємодії виникає цементний камінь. Однак при його використанні виникають проблеми. Він, по мірі затвердіння, здатний деформуватися. Цементний камінь дає усадку величина якої становить не менше 2 міліметрів на один метр.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Сходи з бетону.

  На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найбільш популярними в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

  Процес затвердіння є складним. При цьому зазвичай виникають в різних місцях внутрішні напруги, що створюють тріщини в затверділому матеріалі. Зазвичай вони не видно з-за свого мікроскопічного розміру. Їх наявність сильно зменшує міцність бетонної кладки. Для того, щоб зробити матеріал більш міцним, застосовують різні добавки: пісок, керамзит або щебінь.

  Добавки беруть на себе значну частину напружень, які утворюються від усадки.

  Відео опис

  Яким має бути бетон додатково у відео:

  Маркування

  Позначення різних марок бетону робляться у вигляді літери «М» та цифри. Наприклад: М-75 або М 1000. Цифра характеризує ступінь опірності бетону силі стиснення. Чим вона вища, тим матеріал міцніший. Опір розглядається вже у затверділому матеріалі, що відбувається на 28 добу. Ця величина вимірюється в кг на квадратний сантиметр. Наприклад, якщо взяти марку М 300, то розглянуте значення складе 300 кілограмів на квадратний сантиметр.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Розбираючись в позначеннях бетону можна вибрати найбільш підходящий.

  Також застосовуються інші характеристики:

  • Якщо цей склад планується використовувати при низьких температурах, то велике значення має ступінь його морозостійкості (F). Для її визначення необхідно провести максимально можливу кількість повних циклів замерзання і відтавання твердого бетону. Чим ця величина більше, тим вище морозостійкість матеріалу.

  • Ще одна особливість полягає в тому, що під тиском всередину бетону може надходити вода. Чим більш високий тиск для цього потрібно, тим сильніше водостійкість матеріалу (W). Її вимірюють за шкалою від 1 до 20. Якщо цей показник становить 17 або більше, то такий бетон може застосовуватися при будівництві гідроелектростанцій або дамб.

  • Показник (П) характеризує властивості ще не застиглої суміші. Він розповідає про те, наскільки легко така суміш приймає потрібну форму. Найменш пластичні суміші характеризуються значеннями П1 або П2. Середній рівень відповідає П3-П5. Зазвичай така пластичність присутній у М 350. Такі суміші можна використовувати для заповнення опалубки складної форми. Однак час застигання у такого бетону буде збільшено.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Для виготовлення бетону треба брати якісний цемент.

  • Параметр (Б) являє собою вказівку ступеня міцності застиглої суміші в балах. Ця величина пов’язана з параметром (М). М 100 відповідає Б7,5, М 350 – Б35.

  Характеристики використовуваного бетону повинні відповідати типу виконуваних завдань.

  На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими проектами будинків з арболіту – від будівельних компаній, представлених на виставці будинків «Малоповерхова Країна».

  Застосування різних марок

  Бетон у будівництві використовується майже повсюдно. Однак для кожної роботи потрібно використовувати певну марку:

  • При виготовленні бетонних подушок, на яких буде розташовуватися підстава фундаменту будівлі застосовують М 100, М 150. При цьому повинні застосовуватися спеціальні пропорції бетону для фундаменту.

  • Для установки статевих стяжок, різних доріжок або підпор підійде марка М 200.

  • Найпоширеніша марка – це М 350. З такого цементу можна робити монолітний фундамент. Він також підійде для різного роду опорних конструкцій. Ця марка використовується для створення дорожніх покриттів.

  • Цемент М 250, М 300 являє собою матеріал з проміжними між властивостями 350 М і 200 М.

  • Більш міцні різновиди застосовуються відносно рідко. Так, наприклад, М 400 і 450 М використовуються при будівництві гідроспоруд.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Важливо правильно вибрати марку бетону для конкретної задачі.

  • Особливо міцні різновиди цементу використовуються в тих випадках, коли до будівель і споруд застосовуються особливі вимоги. М 500 М 550 можуть використовуватися при закладці метро або греблі.

  Ступінь міцності матеріалу повинна відповідати виконуваній роботі.

  Відео опис

  Про марку і клас бетону в відео нижче:

  Порядок виготовлення суміші

  При замішуванні бетону необхідно зробити наступні кроки:

 • Спочатку треба взяти пісок, цемент, щебінь та добавки і ретельно перемішати їх до тих пір, поки буде отримана однорідна суміш.

 • В отриманий складу треба потроху доливати води і акуратно перемішувати.

 • На завершальному етапі додають великорозмірний наповнювач (камінь, щебінь). При цьому потрібно стежити, щоб кожен камінчик був повністю покритий розчином.

 • При використанні бетономішалки в неї насипають потрібну кількість цементу і доливають води. Потім суміш перемішують і насипають пісок і щебінь. Якщо недостатньо води, її треба долити. Потім бетономішалку включають і виконують приготування суміші.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Розчин, підготовлений для роботи.

  На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу розрахунку та проведення робіт з ремонту фундаментів. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

  Бетон для фундаменту

  Для того, щоб скласти цементну суміш для виготовлення бетону для фундаменту, повинні бути приготовлені:

  • Бетонозмішувач, в якій буде відбуватися розмішування складу.

  • Цемент відповідної марки.

  • Потрібну кількість будівельного піску і щебеню.

  Склад бетону для фундаменту, пропорції частин будуть більш детально розглянуті далі.

  Бетономішалка необхідна лише у тих випадках, коли потрібно зробити велику кількість цементного розчину.

  Для того, щоб суміш мала потрібну консистенцію, потрібно правильно розрахувати необхідну кількість компонентів:

  • цемент;

  • пісок;

  • великорозмірний наповнювач;

  • вода.

  Зазвичай вагове кількість води береться з розрахунку того, що це половина використовуваного цементу.

  Можуть застосовуватися пропорції бетону у відрах або по вазі.

  Зазвичай для фундаменту використовується марка М 300 або 350 М, пропорції для бетону в даному випадку дорівнюють:

  • 1 частина цементу;

  • 1,9 частини піску;

  • 3,7 частини крупноразмерного кам’яного наповнювача.

  Води буде потрібно 0,5 літра.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Вміння приготувати хороший бетон дуже важливо для будівельника.

  Наприклад, для 10 кг цементу буде необхідно 18 кг піску і 37 кг щебеню.

  Хоча М 300 і 350 М є найбільш поширеним рішенням, тим не менш, допустимо скористатися цементом інших марок. У цьому випадку буде необхідно скористатися іншими пропорціями:

 • Якщо взяти марку М 100, то співвідношення цемент:пісок:щебінь буде виглядати таким чином: 1:4,6:7,0.

 • Для М 200 знадобиться: 1:2,8:4,8.

 • М 400 потрібно використовувати з урахуванням пропорцій 1:1,2:2,7.

 • Більш міцний цемент, марка М 450, зажадає пропорції 1:1,1:2,5.

  Якщо розглядати потрібні співвідношення не у ваговому, а в об’ємному співвідношенні, то можна дізнатися пропорції бетону на 1м3, таблиця представлена далі.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Таблиця пропорцій.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про штукатурку для газобетону.

  Тут показані для бетону пропорції в частинах за вагою і за обсягом.

  Потрібно розрізняти марку цементу і марку бетону, яка вийде в результаті. Прийнято вважати, що для бетону певної міцності необхідно використовувати цемент, який має вдвічі більший відповідний показник.

  Розчин для будівництва будинку

  Для цієї мети прийнято застосовувати розчин М 100, який роблять у жорсткої консистенції. Для доріжок або сходів можна використовувати такий же цемент, але робити з нього бетон більш пластичний.

  Якщо будинок будують на вологому грунті, то застосовується цемент М150.

  Якщо робиться стрічковий фундамент, або будується ненагруженная частина будівлі, то підійде М 200 або 250 М. Зробивши розчин пластичнішим, можна застосувати його при влаштуванні септика, відстійника або вигрібної ями.

  Фундамент житлового будинку буде міцним і надійним, якщо його зробити з цементу марки М 300, причому в якості крупноразмерного наповнювача використовувати фракції 20-40 міліметрів.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Зроблений з бетону під’їзд до гаражу.

  Пропорції для бетону повинні відповідати його застосовуваної марці.

  М 450 і 500 М при будівництві приватного житлового будинку зазвичай не застосовуються. Вони мають підвищені характеристики міцності і призначені для тих випадків, коли до будівель пред’являються підвищені вимоги надійності.

  Рецепт приготування розчину

  Якщо розчин готується на будівництві, то проводити зважування не завжди зручно. Тому в такому випадку можна визначити пропорції бетону у відрах для бетономішалки.

  Далі наводяться пропорції для найбільш часто використовуваних варіантів:

  • Для отримання бетону М 150 необхідно взяти цементу одне відро, піску – три, а гравію – п’ять.

  • Марка М 200 на ту ж кількість цементу зажадає 2,5 відра піску і 4 – гравію.

  • Для отримання 300 М для відра цементу беруть 1,7 – піску, 3 – гравію.

  Тут використовувався цемент марки М-400. У кожному з перерахованих випадком води треба брати трохи менше, ніж повне відро.

  Використовувати зазначені пропорції бетону для фундаменту у відрах можна не тільки так, як сказано, але і замінити цю міру обсягу на будь-яку більш зручну.

  Пропорции бетона: состав раствора и как рассчитать количество составляющих

  Якщо потрібно багато бетону, то вигідно використовувати бетономішалку.

  Відео опис

  Ще про приготуванні бетону у цьому відео:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про мелкозаглубленний стрічковий фундамент для будинку з газобетону.

  Висновок

  При підготовці розчину можна використовувати пропорції складових частин за вагою або з урахуванням обсягу. При другому способі немає необхідності проводити зважування вихідних компонентів..

  Для виконання роботи потрібно використовувати відповідну марку цементу і спосіб приготування розчину. При цьому необхідно дотримуватися пропорції складових частин розчину. В цьому випадку правильно вибраний і зроблений бетон буде міцним і довговічним.

  Ще трохи уваги!

  Напишіть в коментарях, як думаєте – бетон, куплений на заводі і привезений на бетономішалці вигідніше, ніж зроблений самостійно, чи все ж таки краще витратити час на ручне замішування, але заощадити гроші?

  Оцінок 0