Сад у стилі прованс – основні правила формування

У статті піде мова про те, як оформити сад в стилі «Прованс», які концептуальні прийоми треба використати, які рослини підбирати, який декор здатний як не можна краще підкреслити описуване тематичний напрямок. Фото і відео готових прикладів наочно продемонструють принципи реалізації концепції романтики французького села.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Романтика французького провансу
Джерело landshaft23.ru

Історія створення

Ландшафтний дизайн в стилі «Прованс» родом з французької провінції під однойменною назвою. Воно дісталося їй від рисских завойовників. До тринадцятого століття Прованс був частиною Римської імперії, потім перейшов в руки Французького Королівства. Територія провінції має унікальне географічне положення: з півдня її омивають хвилі Середземного моря, з півночі вона надійно захищена від вітрів і холодів Альпами. Тому всередині Провансу сформувався особливий мікроклімат, який забезпечує велика кількість сонячних днів. Тут дуже спекотне літо, м’яка зима, дощі йдуть тільки в квітні і в жовтні.

Прованс неодноразово змінював своїх господарів, тому тут одночасно можна побачити римські акведуки і середньовічні замки, старовинні монастирі та невеликі садиби, маленькі села і блакитні бухти. Пронизливо чисте небо, бірюзове море, бузкові поля лаванди, золотисті плантації соняшнику, коркові дуби, оливи, пірамідальні тополі, кулясті евкаліпти, зарості жорстколистих чагарників і посухостійких трав – все це природа Провансу.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Красива природа Провансу
Джерело pinterest.com

Місцеві краєвиди настільки мальовничі, що багато художники брали за основу своїх робіт. Дух лаванди, троянди, смак хорошого вина і запах морського повітря зміг надихнути і ландшафтних дизайнерів. Бажання створити на своїй ділянці атмосферу французького Провансу і стало основою народження нового стилю. Його головний атрибут – природність і простота. Формула створення описуваного напряму передбачає наявність восьми основних пунктів.

Пункт 1 – наявність відкритих терас

Велика частина Провансу розташована на горбистій місцевості. Місцеві жителі для зміцнення схилів пагорбів змушені будувати кам’яні підпори. Вони дозволяють отримати основу, на якій можна розбивати літню терасу. На ній часто висаджується виноград або оливкові дерева. Тераса може мати рівну площадку, вона здатна складатися з декількох рівнів: все залежить від висоти і крутизни схилу. Прийом організації такого простору є основоположним принципом формування та реалізації цієї концепції.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Кам’яні підпори в саду Провансу
Джерело pinterest.ru

У самому Провансі є підпірні конструкції, які збиралися в давнину з каменів, які складалися один на одного без розчину. Вони є пам’ятками місцевої архітектури. Метод створення підпірних стін використовується і в наші дні, але сьогодні стіни потрібно зміцнювати будівельними розчинами. Це дозволяє підвищити їх міцність. Поверх стін розсідаються повзучі рослини, таким способом формується основний символ ландшафтного дизайну. Камені і рослини в ньому – рівноправні елементи.

Пункт 2 – характерна рослинність

Сад в описуваному стилі легко дізнатися по деревам, кущам і травам. Тут обов’язково ростуть оливи і кипариси, ароматні пряні трави (лаванда і розмарин), посухостійкі чагарники (лавролиста калина і ладанник). Сад схожий на занедбаний куточок природи, в якому можна, втомившись від прогулянок, сісти і відпочити в тіні гіллястих дерев і насолодитися ароматом пряних рослин.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Дерева, чагарники і трави, характерні для саду Провансу
Джерело landshaftnik.com

Ще один атрибут садів Провансу – посадка персикових дерев уздовж стіни зовнішнього паркану. Дерева по мірі їх зростання обрізають і формують за допомогою них пальмет. Так вони займають менше місця, дають рясний урожай. Кожен плід отримує багато сонця і світла. Тіні від персиків немає, тому залишається місце для висадки трав і квітів. Якщо домогтися одночасного цвітіння саду і городу, вийде створити дуже мальовничий куточок. Поєднання краси і користі – ще одна характерна риса саду «Прованс».

Там, де клімат суворий, персики ростуть погано. Їх можна замінювати яблунями чи грушами. Якщо вибираються декоративні сорти, їх не потрібно висаджувати в ряд: одного дерева буде достатньо для того, щоб воно своїм цвітінням весни прикрасило ділянку, та залучила на нього запилювачів для всього саду.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Пальмети з персикового дерева
Джерело pinterest.ca

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які надають кредит на будівництво і супутні послуги, серед яких проведення ландшафтних робіт: озеленення ділянки, посадка рослин, пристрій водойм, гір, альпинириев, рокаріїв і т. п. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Пункт 3 – теракотова плитка

Вона використовується для створення доріжок. Це традиційний матеріал, який вибирається для мощення відкритих майданчиків. Для стилю характерне поєднання широких доріжок з каменю і вузьких стежок, прикрашених спилом дерева. За допомогою великих і маленьких кругляків формуються звивисті стежки. Вони укладаються на піщано-гравійну подушку, яка надійно захищає покрівлю від проростання бур’янів.

Пункт 4 – перголи, арочні рами і шпалери

Перші встановлюються безпосередньо перед будинком і є прикрасою фасаду. Вони служать опорою для гіллястих красиво квітучих рослин, які, розростаючись, створюють тінь біля парадного входу. Часто під перголой виставляється садові меблі. Вона використовується для ранкових і вечірніх чаювань.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Перголи перед хатою в саду Провансу
Джерело chelnyogneupor.ru

Арки встановлюються уздовж плоских доріжок, по яких можна гуляти і насолоджуватися природою. Вони допомагають створювати дуже мальовниче вертикальне озеленення, яке теж служить для створення тіні. У літній час року температура повітря часто прогрівається до +35 градусів, тому є необхідність у створенні великих тінистих куточків, в яких можна сховатися від полуденної спеки.

Шпалери теж служать основою затінення доріжок і терас, їх найчастіше використовують для опори виноградників. Якщо біля шпалери висадити платани, з часом їх крона переплете основу і сформує дуже гарний навіс від сонця.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Шпалери для гіллястого винограду
Джерело sdelajrukami.ru

Пункт 4 – фонтани

У Провансі часто бувають тривалі посухи, тому будь-джерело води – дорогоцінний ресурс. У кожному саду місцевих жителів обов’язково є великий або маленький фонтанчик. Вони одночасно постачають воду й охолоджують повітря в жарку пору року. Найчастіше фонтани вбудовуються в кам’яні підпори. Виглядає такий елемент декору завжди ефектно.

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які володіють повним циклом власного виробництва і пропонують послугу монтаж металоконструкцій (навісів, теплиць тощо), пристрій зимових садів. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Пункт 5 – басейни і кам’яні колодязя

Коли такі джерела води були необхідні для задоволення потреб місцевих жителів у воді. В наші дні колодязя будують рідко: вже давно проведений скрізь магістральний водопровід. Але такий елемент декору здатний зв’язати воєдино багато розрізнені об’єкти дизайну. Він також підкреслить чарівність романтичного саду.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Фонтан в саду в стилі «Прованс»
Джерело pinterest.com.au

Пункт 6 – квіткові горщики і вазони

Вони виступають в якості основного прикраси саду. Зроблені з глини або каменю, вазони зустрічаються в кожному саду Провансу. Але там вони використовуються дуже помірно. Це робиться для того, щоб не перевантажувати загальну композицію. У такі ємності часто висаджуються рослини, які не переносять зими. З настанням холодів горщики просто заносять у тепле приміщення. Клумба в стилі прованс – це невеликий город з пряними травами.

При виборі квітучих рослин важливо враховувати поєднання фарб. У Провансі немає яскравих і помітних кольорів, тут домінує колір чистого неба і блакитної гладі. Створювати її можна за допомогою килимових посадок шавлії, ісопу та котовника.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Квіткові горщики з травами замість традиційних клумб
Джерело yeutrongrau.com

Небесно блакитний і лазурний відмінно поєднується з сріблястими відливами. Створювати їх можна за допомогою посадки лоха і полину. Без лаванди ніяк не обійтися. Вона погано росте в умовах холодного клімату. Замінити її там здатний іван-чай або гірська м’ята, сорт якої називається «палаючий захід». Колір у неї не лавандовий, а скоріше, світло-фіолетовий. Але стиль прованс допускає подібні відхилення.

Пункт 7 – слід потертості і старості

Багато села в Провансі мають пошарпаний вигляд. Але він ніяк не псує загальне чарівність природного ландшафту, навпаки, надає йому деякий чарівність. Тому і при відтворенні концепції необхідно обов’язково використовувати сліди старовини. Їх можна відтворити, вибираючи предмети меблів або садовий декор з великою історією. Так, наприклад, біля горщиків з квітами можна поставити старе колесо від воза. Нехай воно повністю заросте травами, тоді колесо перетворитися в оригінальний декоративний об’єкт.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Старе колесо як декор саду
Джерело in.pinterest.com

Підійде все, що можна знайти на горищі: старий дерев’яний стіл, потерті стільці з різних колекцій. І навіть глиняний кухоль, покрита тріщинами або сколами, буде доречною в якості підставки під серветки. Якщо всі ці предмети ретельно очистити, по дереву пройтися шкіркою, старі предмети перетворяться в крутий модний декор.

Добре мати в саду ажурну альтанку, по плетистими трояндами. У ній можна поставити обідню групу або помістити зручний диван з великою кількістю подушок. У всьому повинна при цьому бути присутнім легка недбалість і неохайність, але вони не повинні порушувати атмосферу затишку і душевної теплоти.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Альтанка, обвита трояндами, в саду Провансу
Джерело pinterest.com

Зрозуміло, що багато дизайнерів переробляють французький стиль під національні традиції. Тому велика кількість пропозицій дають можливість вибрати той або інший стильовий напрям.

Відео опис

Приміром, на цьому відео архітектори запропонували альтанку в стилі «Прованс а ля Рус»:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про пейзажний стиль в ландшафтному дизайні: як відтворити красу природи.

Пункт 8 – оформлення фасаду будинку

Правильно оформити екстер’єр житлової споруди – найбільш складне завдання. Він повинен відповідати концепції ландшафтного дизайну. Для багатьох господарів це найболючіший момент. Якщо нічого не робити, весь труд з озеленення саду буде безглуздим. Будинок перетвориться на чужорідний об’єкт, який сильно буде відрізнятися від загального ландшафту. Це обов’язково зіпсує загальне враження про ділянці. Тому потрібно постаратися, щоб прибрати такий дисонанс.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Будинок у стилі прованс
Джерело pinterest.fr

Будинок не повинен справляти враження сучасного житла. У його обробці не повинно бути штучних оздоблювальних матеріалів (пластику, наприклад, або штучного каменю). Добре, якщо будівля буде зведена з цегли або дерева.

Якщо немає бажання стилізувати фасад будівлі під обрану концепцію, його просто потрібно закрити зеленими кучерявими рослинами. Перед вхідними дверима розставити горщики з пряними травами, побудувати перед будинком відкриту терасу і прикрасити її підвісними кашпо з квітами.

Відео опис

У відео показано будинок, оброблений в стилі «Прованс»:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, які риси притаманні стилю модерн в ландшафтному дизайні.

Як реалізувати все це на ділі

Характерна риса стилю «Прованс» – поєднання практичності, мистецтва і затишку. Відтворити на ділі красиву картинку складно. Але якщо дотримуватися певних правил, все дуже успішно вийде.

Починати потрібно з фарбування паркану. Важливо його пофарбувати в білий колір, біля нього посадити велику плодове дерево (декоративну яблуню), сформувати з неї пальметту. Поруч посадити деревце груші з таким же формуванням крони. Якщо немає бажання бачити у себе на ділянці плодові дерева, їх можна замінити тисом пірамідальної форми.

В ногах у дерев фахівці радять висаджувати троянди, рясно квітучі блідо-рожевими суцвіттями. Щоб вийшло красиво, потрібно садити кущі по особливому методу: в одну посадкову яму занурювати на великій відстані один від одного саджанці.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Ярусну озеленення в стилі «Прованс»
Джерело houzz.com

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, в який час року краще вибирати заміський будинок – чим добре кожен сезон.

В ногах у троянди краще садити розрісся шавлія. Він своїми дрібними квітами буде вдало контрастувати з пишними бутонами царівни. Після цвітіння залишаться кущики пряної трави.

Нижче по зростанню шавлії висаджується сіро-блакитна гвоздика з сизими листочками. Відкриті місця і підніжжя яблуні варто закрити посадками полину, підніжжя груші можна закрити рожевим чистецом. Розростаючись, він повністю закриє нижню частину стовбура дерева.

Представлену схему клумби в стилі прованс можна додати кабачок, у якого є красиві декоративні листи (вони доречні для оформлення краю квітника). Інший край від кабачка можна заповнити кущиками знаменитої лаванди. З нею добре перегукується герань зі своїми різьбленими листям. Останній завершальний штрих дозволить поставити листова капуста, сорт якої має незвичайну назву «Кай і Герда». Її краще посадити на самому краї. До такої клумбі повинна вести мощена доріжка.

 Сад в стиле прованс – основные правила формирования

Клумба з троянд, шавлії і лаванди
Джерело zapify.co

Для композицій описуваного стилю характерні природні композиції, на яких є відбиток пейзажу. Використовується відносно регулярне планування. Вона припускає наявність відкритих сонячних просторів. Перголи, арки прикрашають декоративними видами винного винограду, сортами клематиса і плетистих троянд. Важливо пам’ятати про те, що сади Провансу – це не просто красива картинка, але ще й запах пряних трав. Тому серед посадок обов’язково повинен бути базилік, аніс і м’ята, чебрець і материнка, а також зелена рукола.

Відео опис

Відео підкаже, які ще прийоми можна використовувати для формування саду з гарним зовнішнім виглядом французької провінції:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про норвезька модульний будинок – підзорна труба: проект для будівництва в самих мальовничих місцях.

Узагальнення по темі

Сад у стилі французького провансу створюється за допомогою певних елементів. У ньому обов’язково повинні бути фруктові дерева або кипариси пірамідальної форми, пряні трави, квітучі рослини, чиї суцвіття представляють всі відтінки рожевого і синього. Потрібно обов’язково висаджувати ароматні троянди, прокладати кам’яні доріжки, стіни фарбувати в спокійні пастельні тони. В якості садових меблів краще використовувати предмети, на яких легко читається відбиток старовини.

Оцінок 0