Садове освітлення, декоративне та функціональне — фото прикладів, кращі ідей

Вуличне освітлення дачної ділянки є популярним способом благоустрою території, здатним одночасно вирішити ряд різнопланових завдань. Стаття познайомить вас з особливостями функціонального, декоративного та охоронного освітлення, вкаже на основні вимоги, що пред’являються до системи підсвічування. Ви дізнаєтесь, що входить у схему освітлення, і які освітлювальні прилади функціонують у вуличних умовах найкращим способом.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Комфорт і практичність вечірнього освітлення Джерело pinterest.com

Освітлення заміського ділянки: види та особливості

Вечорами, після заходу сонця, двір і сад розчиняються в сутінках, а ви перестаєте розрізняти що-небудь на відстані десяти метрів. Пересуваючись за власним ділянці, ви часом не помічаєте, де закінчується газон і починаються грядки. Позбутися від проблем, пов’язаних з настанням темряви, допоможе грамотно організоване освітлення заміського ділянки. Таке зовнішнє освітлення реалізується різними способами, в залежності від призначення виділяють наступні види освітлення:

1. Функціональне освітлення

Мета організації функціональної підсвічування – забезпечити комфортне та безпечне пересування по ділянці; для цього підсвічують наступні елементи будинку й саду:

 • Ворота і хвіртки. Їх зручно висвітлювати за допомогою ламп з ручним або автоматичним управлінням, розташованих на ліхтарних стовпах. Лампи, розташовані на значній висоті (від 2 до 4 м), висвітлюють велику площу, включаючи частину доріжки. Перед установкою слід упевнитися, щоб світло не турбувала тих, хто знаходиться всередині будинку.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Підсвічування вхідної зони Джерело srubdacha.ru

 • Парадні вхідні двері, вхід на терасу або веранду облаштовують настінними світильниками або вуличними бра. Таке рішення додасть елегантності будь-якого екстер’єру; лампи наповнять простір м’яким світлом. Завдяки такій особливості, вони зможуть виконувати додаткову, декоративну функцію, беручи участь у фасадній підсвічуванню.

 • Головна садова доріжка, під’їзна доріжка до гаражу, паркувальний майданчик. Основні транзитні зони рекомендується висвітлювати ліхтарями на опорах-стовпчиках висотою 70-140 див. Для них використовують довговічні газорозрядні джерела світла різної потужності. Такі пристрої дозволяють домогтися рівномірного освітлення великій території; їх потужність підбирається в залежності від ширини доріжок і частоти установки приладів. Підсвічування садових доріжок може управлятися ручним або автоматичним способом, програмованим за часом, або релейним, що спрацьовує при настанні сутінків.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Безпека нічних прогулянок Джерело aovox.com

 • Споруди господарської зони. Якщо ви плануєте займатися справами після заходу сонця, практичним рішенням стане установка прожектори заливаючого світла (одного або декількох), керованого рубильником. Такий прожектор принесе максимальну користь, якщо буде піднятий на високу опору або на дах будівлі.

 • Гараж. Зручним рішенням стане використання настінних ламп, що позначають межі в’їзду. Такі освітлювальні прилади (як правило, це енергозберігаючі лампи малої потужності) запалюються разом з іншими елементами системи або спрацьовують під дією датчика руху.

 • Альтанка. Оптимальне рішення для цієї садової конструкції – гірлянда або світильник-плафон, розташований по центру стелі. Плафон краще вибирати матовий; такий матеріал робить світло м’яким і не спотворює кольори. Вимикач монтується в самій альтанці або в будинку (якщо альтанка дерев’яна).

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Світлове оформлення альтанки Джерело fathertobe.info

2. Декоративне освітлення

Якщо ви хочете додати виразності заміського будинку і ландшафту, варто подумати про організацію декоративного освітлення. Воно управляється з пульта, розташованого в житловому будинку, створює романтичну, а іноді казкову обстановку і формально поділяється на дві частини:

 • Архітектурна підсвітка (фасад будинку). Використовується загальна або точкове підсвічування, а джерела розташовуються на будівлі або поруч з ним. Основне (крім візуального ефекту) вимога – світло не повинен створювати незручностей мешканцям, які знаходяться в будинку.

 • Садове освітлення. Ландшафтна підсвічування ідеальна для того, щоб створювати акценти. Ви можете підсвітити клумбу, водойма і декоративний чагарник, огорнути світлом садову скульптуру, лавочку або альпійську гірку. Частково завдання вирішується завдяки архітектурної підсвітки. Але, щоб отримати по-справжньому ефектний вигляд, на території розміщуються ліхтарі-стовпчики і точкові (вкопується і декоративні) джерела світла. Програмований пульт дозволяє настроїти автоматичне включення різних компонентів системи.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Підсвічування фасаду будинку Джерело seattlehelpers.org

 • Святкове. Найпоширеніший варіант – новорічна ілюмінація. Можливо, ви прикрашаєте сад до дня народження своїх близьких і інших подій.

3. Маркувальне освітлення

Воно є одночасно частиною декоративного та функціонального освітлення. Його роль – зробити безпечним пересування людей і автомобілів. Світлом маркуються наступні об’єкти:

 • Сходинки сходів (розташованих як в саду, так і зовнішніх сходів житлового будинку). Вибираються моделі, призначені для вуличного використання (сезонного або цілорічного). Вони виготовляються з ударостійких матеріалів і розраховані на багаторічну роботу.

 • Краї дитячого майданчика, межі зони відпочинку або доріжки. Для цієї ролі підбирають універсальні світильники, стійкі до впливу перепадів температур, атмосферної вологи і пилу.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Маркування зони отдыхаИсточник dovel.me

4. Охоронне (чергове) освітлення

Охоронна підсвічування є частиною охоронної системи; вона покликана грати суто функціональну роль – повідомляти про незаконне вторгнення на присадибну територію. Охоронне освітлення садової ділянки має наступні характеристики:

 • Складається з окремо розташованих газорозрядних джерел світла, забезпечених датчиками руху (СНиП 23-05-95 рекомендує натрієві і галогенні лампи, також допустимі лампи розжарювання і світлодіоди).

 • Місця розміщення світильників вибирають таким чином, щоб датчики перекривали всі підходи до дверей.

 • При установці перевіряють наявність мертвих зон, де дія датчиків відсутня. Лампи встановлюють ліворуч або праворуч від об’єктива камери, що дозволяє отримати більш рівномірне освітлення при сприйнятті зображення камерою.

 • Система спрацьовує (прожектори і лампи включаються) автоматично, коли в зоні дії виявляється рухомий об’єкт, і відключається (гасне) через кілька хвилин (інтервал налаштовується за бажанням господарів і може становити від п’яти до тридцяти хвилин).

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Чергове освещениеИсточник daewoocenter.ru

 • Охоронне освітлення може грати роль супроводжуючого і використовуватися для періодичного освітлення доріжок або господарських будівель. Це зручно, оскільки господарям не доведеться витрачати час на включення-виключення ліхтарів або постійно тримати їх включеними.

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послуги ландшафтних та електротехнічних робіт. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна, відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Освітлення заміського ділянки: вимоги до організації

При організації освітлення необхідно дотримуватися правил, пов’язаних як з безпекою використання, так і з естетичними якостями системи. У число висунутих умов входять наступні параметри:

 • Електропроводка. Облік правил монтажу зробить її безпечною для мешканців будинку. В схему неодмінно додається УЗО і автоматичні вимикачі; це допоможе вберегти мережу від короткого замикання і знеструмити її (в автоматичному режимі), якщо виникнуть перевантаження.

 • Захист. Всі елементи системи, призначені для експлуатації на вулиці, повинні бути захищені від механічних ушкоджень і пилу. Живильний кабель прокладається в гофре або пластиковій трубі; застосовуються джерела світла, розетки та вимикачі, додатково захищені від вологи.

Відео опис

Про вибір вуличного освітлення в наступному відео:

 • Зручність контролю. У господарів повинен бути вільний доступ до всіх елементів системи і можливість місцевого або аварійного відключення будь-якого джерела світла.

 • Економія. Для економії кращим рішенням стане використання енергозберігаючих ламп: світлодіодних і заряджаються від сонячних батарей. Установка подібних приладів дозволить заощадити від 40 до 70% електроенергії.

 • Схема освітлення ділянки. Її складають заздалегідь і реалізовують до початку ландшафтних робіт. В іншому випадку великий ризик зіпсувати роботу ландшафтного дизайнера, прокладаючи підземні кабелі з готовим газонами і клумбами.

Про схему освітлення заміського ділянки

Якщо ви не хочете виявитися господарем хаотичною, погано працюючої колекції світильників, до питання освітлення присадибної території слід поставитися системно.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Схема освітлення дачної участкаИсточник aviarydecor.com

Для цього недостатньо просто вибрати вподобані лампи; до початку монтажних робіт складається докладний план освітлення, що включає наступну інформацію:

 • План-схему з розміткою розташування всіх джерел світла, необхідної зони підсвічування і маршрутів підземних кабелів. Щоб не довелося витрачати час і кошти на переробку, місця розташування світильників наносяться на план ділянки, де вказані всі наявні (і майбутні) споруди та ландшафтні елементи. Місця багатьох освітлювальних приладів можна намітити лише після того, як буде готовий проект тераси, садових доріжок, альтанки.

 • Місця підключення ламп і з’єднання окремих електроліній. В залежності від зручності використання, вибирається місце для розташування вимикачів і влагозащищенных розеток.

 • Вказується вид, розмір і стильове оформлення освітлювальних приладів з урахуванням кліматичних особливостей (освітлення для саду повинна виконувати свої функції цілорічно, при будь-якому морозі і сніговому покриві).

Відео опис

Про вуличному освітленні системи Розумний будинок в наступному відео:

 • Розробляється електрична схема підключення. Щоб система надалі не доставляла турбот і була максимально безпечною, її монтаж рекомендується доручити фахівцеві.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про фасадне освітлення заміського будинку.

Що вибрати для садових підсвічування

Виробники пропонують величезну кількість світильників, призначених для експлуатації на вулиці; їх класифікують за місцем установки наступним способом:

 • Вуличні ліхтарі і стовпчики різної висоти. Такі вироби привертають увагу своєю витонченістю і практичністю.

 • Вуличні підвісні світильники, гірлянди і бра. Ними прикрашають альтанку, вхід в будинок, гілки дерева; зустрічаються оригінальні оптоволоконні різновиди.

 • Настінні світильники. Пропонуються вироби в класичному та сучасному стилі, що дозволяє підібрати такий освітлювальний прилад для будь-якого фасаду.

 • Підсвічування фасадів. Такі ліхтарі мають відбивач, що направляє потік світла в потрібному вам напрямку (вгору або вниз).

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Вулична гирляндаИсточник satukubik.com

 • Вбудовувані світильники. Їх використовують для прихованого підсвічування, монтують в отвори стін або даху, де вони практично непомітні.

 • Вкопується світильники. Вони призначені для монтажу в грунті, матеріалі доріжки або асфальтному покритті. Освітлення доріжок на дачі може доповнюватися ефектним підсвічуванням ганок, басейну, фонтану або клумб.

 • Прожектори і світильники з датчиком руху. Такі електроприлади, оснащені потужними лампами, нерідко встановлюються на рівні землі. З їх допомогою можна отримати яскравий вузьконаправлений промінь світла, який ефектно виділить споруду або красиве дерево.

Відео опис

Про візуалізації освітлення ділянки у наступному відео:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про тонкощі ландшафтного проектування.

 • Декоративні світильники. Крім звичних традиційних моделей існує чимало яскравих рішень з нестандартним дизайном. Популярні варіанти в стилі модерн або хай-тек, а також у вигляді скульптур, які надають обстановці вишуканий вигляд.

Лампи, що працюють цілорічно на відкритому повітрі, повинні мати певні експлуатаційні характеристики, не боятися високої вологості і перепадів температури. Для роботи в таких досить жорстких умовах підходять кілька видів ламп, в число яких входять:

 • Лампи розжарювання. Один з найпоширеніших способів підсвічування. Вироби мають низьку вартість і строк служби в кілька тисяч годин; недоліком вважають низький ККД і нагрівання, що висуває вимоги до термостійкості матеріалу світильника.

 • Світлодіодні джерела і стрічки. Дають яскраве світло, служать довго, а електрики споживають мало. Деякі різновиди оснащені регулюванням яскравості.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Вінтажні світильники на столбеИсточник seattlehelpers.org

 • Галогенні і люмінесцентні. У порівнянні з лампою розжарювання, служать набагато довше, мають високу світловіддачу, а електроенергії споживають набагато менше, що забезпечує економію при експлуатації. Люмінесцентні лампи мають обмеження по кількості включень-виключень, тому їх не рекомендують застосовувати в схемі з датчиками руху.

 • Оптоволоконні системи. Фактично, це кабель, який можна протягнути в місці, недоступному для інших освітлювальних приладів.

 • Натрієві лампи. Характеризуються приємним теплим спектром і тривалим терміном служби (близько 30 тис. годин).

 • Світильники на сонячних батареях. Енергонезалежні прилади днем акумулюють сонячну енергію (заряджаються і в хмарну погоду), а з настанням сутінків випромінюють м’яке розсіяне світло. Вони працюють на протязі 8-10 годин, зручні простим монтажем і невибагливістю в обслуговуванні; при необхідності розстановку точкового освітлення легко змінити.

Садовое освещение, декоративное и функциональное - фото примеров, лучшие идей

Ландшафтні світильники на сонячних батареяхИсточник seattlehelpers.org

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про варіанти освітлення присадибної території.

Висновок

Господарі, які вирішили влаштувати на своїй ділянці сучасну систему освітлення, повинні вибирати світильники з урахуванням їх призначення. При благоустрої обжитого простору допускається широке використання вбудованих і фіксованих джерел світла. Для ландшафтного освітлення нового земельної ділянки доцільно вибирати джерела на вертикальних опорах (стовпчиках). Така передбачливість дозволить вам змінювати розташування світильників слідом за зростанням саду.

Оцінок 0