Септик з бетонних кілець: схема, пристрій, етапи установки

Сучасний заміський будинок обладнаний безліччю технологічних благ, недоступних ще навіть пару десятиліть тому і для функціонування яких потрібна вода. Крім приготування їжі і миття рук ще є як мінімум душ, пральна машина, а може ще і посудомийна машина. Для всіх цих пристроїв потрібно налагодити не тільки подачу чистої води, але ще і злив отриманих стоків. Це означає, що звичний рівень зручностей неможливо уявити без сучасного обладнання для очищення побутових стічних вод. Коли неможливо підключити будинок до центрального колектора, септик із з/б кілець може стати одним з небагатьох способів, що дозволяють грамотно переробити відходи і запобігти забрудненню грунту.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Вид на септик з бетонних кілець у дворі приватного будинку
Джерело mirhat.ru

Як влаштований септик

Для невеликого приватного будинку пристрій септика з бетонних кілець проводиться за класичною схемою, що включає два резервуара. Якщо передбачається значний обсяг стоків, встановлюють три резервуара (колодязя), різні по влаштуванню і функціональним призначенням. Перші два колодязя робляться герметичними, в третьому облаштовується фільтр з щебеню, через який вода йде в грунт.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Принцип пристрою септик з бетонних кілець
Джерело admiral-oz.ru

Призначення і пристрій камер

 • Перший колодязь-септик служить для прийому і відстоювання стічних вод. Тут, завдяки роботі анаеробних бактерій, відбувається випадання осаду і часткова обробка стоків (Бактерії-анаероби здатні розкласти складну органіку на прості речовини без доступу кисню). Первинно освітлена вода перетікає у другу секцію. Об’єм камери повинен дорівнювати половині всього запланованого об’єму системи; її основу бетонується.
 • У другому колодязі (дренажному) з герметичними стінами і дном відбувається додаткова фільтрація. Тут можуть встановлюватися додаткові фільтри, виготовлені з гравію.
 • У третьому колодязі відбувається остаточна фільтрація. Дно тут не бетонується; засипається піщано-щебенева (або піщана) суміш для остаточної фільтрації.

Переваги і недоліки септик з бетонних кілець

Завдяки особливостям використання, конструкції і монтажу, така система є оптимальним рішенням у багатьох випадках.

Розглянемо всі плюси і мінуси септиків з бетонних кілець:

До її переваг відносяться:

 • проста технологія монтажу й використання. Не треба підводити електричне живлення, влаштовувати додатковий дренаж, встановлювати насос;
 • надійна автономна конструкція з високою механічною міцністю;
 • повна свобода при виборі габаритів споруди;
 • тривалий термін експлуатації;
 • великий корисний об’єм і просте обслуговування;
 • стійкість до агресивного середовища стічних вод;
 • вага кільця – гарантія того, що ґрунтові води не витіснять септик з грунту;
 • доступні матеріали і розумна ціна будівництва септика.

Відео опис

Додатково септик можна поліпшити – приклад на відео:

Недоліки септиків з бетону:

 • Вага будівельного матеріалу. При установці важко обійтися без будівельної техніки.
 • Необхідність якісної герметизації швів між кільцями і стиків з трубами.
 • Гігроскопічність бетону, що не дозволяє використовувати метод на обводнених ділянках.
 • Необхідність регулярного очищення ємностей і відкачки стоків.

Робимо правильні розрахунки: ємність і конструкція

На етапі проектування створюється схема септик з бетонних кілець, потім визначається обсяг майбутнього устрою:

Кількість камер

Кількість камер залежить від кількості людей, що користуються каналізацією. Якщо сім’я активно користується душем, ванною і побутовою технікою, слив в каналізацію буде значним. Стоків потрібно ретельне очищення, для чого знадобиться септик з трьох колодязів, два з яких будуть камерами-відстійниками.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Схема пристрою септик з бетонних кілець
Джерело tolkobeton.ru

Ємність

Щоб визначити обсяг стічних вод, що надходять в септик від кухні, ванни і санвузла, потрібно обчислити добовий витрата води. Знаючи, що денна норма побутового споживання води одним проживають прирівняна до 200 літрам, нескладно підрахувати, що сім’я з 4 чоловік буде заповнювати септик зі швидкістю 800 літрів на добу.

Якість роботи септика підвищується, якщо стічні води затримуються в камерах досить довго. Збільшивши обсяг, можна поліпшити якість стоків і убезпечити систему від засмічення трудноразлагаемым жиром.

За будівельним нормам, установка повинна вміщати стоки, які утворюються за три дні (витрата за добу необхідно помножити на 3). Дане число і визначає обсяг септика і кількість камер:

 • однокамерний септик встановлюється, якщо добові стоки не перевищують 1 кубометра;
 • двокамерний – до 5 кубометрів;
 • трикамерний – 8 і більше кубометрів.

У септику з двома камерами перший відстійник займає обсяг 2/3 всього септика, в трехкамерном – половину.

На що звернути увагу перед початком робіт

Якщо в даній місцевості високий водоносний шар:

 • Проводиться ретельна герметизація швів септика, інакше він буде постійно підживлюватися ґрунтовими водами і переповнюватися. Виникнуть додаткові витрати на виклик асенізаційної машини.
 • Пристрій фільтраційного колодязя втрачає сенс; для доочищення та відведення води з септика необхідний інший варіант.

Відео опис

Про септики на високих грунтових водах на відео:

Збільшення міцності конструкції:

 • Щоб захистити споруду від можливих зрушень грунту і зрушування кілець, їх додатково скріплюють металевими стяжками.
 • Щоб зменшити осідання септика і поліпшити його термоізоляцію і дренаж, при установці навколо влаштовують подушку з піску, щебеню або гравію.

У скільки обійдуться кільця

Бетонні кільця підбирають, грунтуючись на розрахунках обсягу септика. Розміри бетонних кілець для септика вказані на маркуванні. Вони характеризуються висотою, діаметром і товщиною стінок конструкції, а також типом вироби:

 • КС – кільце стінове, підходить для зведення стін;
 • ПП – плити перекриттів;
 • ПД – плити дорожні, встановлюються на дні котловану.

На вартість бетонних кілець впливає їх розмір і місце виробництва. Для каналізації підходять ж/б кільця низької поверхневої проникності, стійкі до агресивного середовища.

Висота може становити 290, 590, 800, 900 мм. Типове виріб висотою 900 мм може мати діаметр 700, 800, 1000, 1500 і 2000 мм. Середня ціна на нього коливається від 1200 до1800 рублів. Кільця з іншими параметрами можуть коштувати від 680-1050 до 1500-2400 руб.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Кільця для септика
Джерело humphrey.alpvd.ru

Слід пам’ятати, що у деяких кілець у маркуванні зазначається внутрішній (корисний) діаметр, в інших – зовнішній, що важливо для підбору кришок. Середня вартість ж/б кришки або полімерного люка коливається від 1700 до 2000 руб.

При складанні кошторису на септик з бетонних кілець ціна складається з урахуванням додаткових матеріалів: труб, цементу, герметика, а також вартості робіт (викопування, установки кілець). Остаточна середня ціна септика «під ключ» знаходиться в проміжку від 38 000 до 69 000 руб.

Які матеріали знадобляться ще

Крім необхідної кількості з/б колодязних кілець та плит з отвором для люка потрібні додаткові матеріали:

 • пісок, гравій, цемент, щебінь для «подушки»;
 • цемент, рідке скло для герметизації швів між кільцями;
 • герметичні (полімерні) люки;
 • лопати, перфоратор;
 • труби і арматура.

Етапи будівництва

Монтаж проводиться в наступному порядку:

 • Вибирається місце, будується схема монтажу, виконується розрахунок параметрів септика.
 • Викопується яма.
 • Встановлюються кільця, підводять труби.
 • Проводяться роботи по герметизації і гідроізоляції.
 • Встановлюються перекриття.
 • Проводиться зворотна засипка.

Відео опис

Порядок робіт і пристрій септика з бетонних кілець на відео:

Як вибрати оптимальне місце для септика

Конструкцію монтують вище рівня грунтових вод. Найкраще розміщення – на максимальному видаленні від будинку (не менше 7 метрів, але не більше 20, щоб не збільшувати витрати на будівництво трубопроводу). Логічно розташовувати септик на кордоні ділянки, поруч з дорогою. Це знизить витрати при експлуатації, так як на вартість виїзду цистерни-асенізатора впливає доступ до системи і довжина шланга. До того ж при правильному розташуванні асенізаційної машини не треба заїжджати у двір, а шланги не будуть валятися на грядках або доріжках (інакше при згортанні шланга відходи можуть потрапити на город).

Відстань до найближчого джерела питної води (колодязь, свердловина) – мінімум 30 (а по можливості більше) метрів.

Підготовка котловану

Земельні роботи із застосуванням екскаватора займають 2-3 години. Розмір котловану повинен бути трохи більше габаритів колодязів. Це необхідно для безперешкодної установки кілець і їх гідроізоляції. Дно засипають щебенем і бетонують.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Підготовка котловану для септика з бетонних кілець
Джерело rostovgruz.ru

Монтаж кілець і каналізаційних труб

Кільця для септика встановлюють з допомогою підйомної техніки, що значно економить час (якщо порівнювати з ручним монтажем). Фіксація швів забезпечується цементним розчином, додатково ставляться металеві стяжки (скоби, пластини).

В кільцях пробиваються отвори і підводяться пластикові переливні труби. Вони мають вигнуту форму і працюють за принципом гідрозатвори.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Відповідальний момент — процес встановлення кілець
Джерело remoskop.ru

Герметизація і гідроізоляція

Герметизація швів септик з бетонних кілець проводиться з обох сторін споруди. Для цього використовують цемент і обмазувальні захисні розчини. Всередині колодязя можна встановити готові пластикові циліндри. Такі додаткові витрати зроблять систему герметичній на 100%.

В процесі гідроізоляції бетонних кілець для септика, з’єднання обробляють рідким склом, мастикою на основі бітуму або полімеру, бетонною сумішшю. Щоб запобігти заморожування (й руйнування) конструкції взимку, рекомендується теплоізолювати його шаром пінополістиролу.

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Герметизація стиків і гідроізоляція септик з бетонних кілець
Джерело zen.yandex.ru

Монтаж люка і засипка

Колодязі накривають бетонними плитами, з отворами для люків. У перших двох колодязях облаштовують вентиляцію, необхідну для відведення метану (газ з’являється як результат життєдіяльності анаеробних бактерій). Для засипки встановлених перекриттів використовують ґрунт, вийнятий з котловану (зворотна засипка).

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Засипка готових колодязів
Джерело lanshaft.com

Як відбувається запуск септика в роботу

Щоб система почала ефективно функціонувати, зведений септик необхідно наситити анаеробною мікрофлорою. Природний процес накопичення займає кілька місяців, тому його прискорюють, насичуючи септик привізною мікрофлорою. Зробити це можна двома способами:

 • Новий септик наповнюють стічними водами і відстоюють їх 10-14 днів. Потім в нього завантажують муловий осад з чинного анаеробного септика (2 відра на кубометр).
 • Можна придбати готові биоактиваторы (штами бактерій) в магазині (головне тут не переплутати їх не переплутати з аеробами, які призначені для інших очисних систем).

Септик из бетонных колец: схема, устройство, этапы установки
Готовий до запуску септик з кілець
Джерело remont-book.com

Які правила потрібно дотримуватися при обслуговуванні септика

Існують прості правила, які підтримують якісну роботу системи.

 • Очищення. Два рази на рік, крім очищення стоків, септик необхідно оглядати і прочищати трубопроводи. Раз у 5 років (а краще 2-3 роки) проводиться очищення від донних важких жирів. Об’єм мулу не повинен перевищувати 25% від об’єму резервуара. При чищенні частина мулу залишають для відновлення мікрофлори.
 • Якість роботи. Стоки на виході з системи повинні очищатися на 70%. Аналіз стоків в лабораторії визначить показник кислотності, що дозволить дізнатися якість роботи дренажної системи.
 • Заходи безпеки:
  • Роботи всередині септика можна тільки після посиленого провітрювання та з використанням страхувального пояса (гази, що утворюються всередині можуть бути небезпечні для життя людини).
  • Необхідні заходи підвищеної безпеки при роботі з електроінструментом (вологе середовище).

  Септик з бетонних кілець робить приватне житло більш автономним і, незважаючи на недоліки, він є одним із самих надійних і довговічних варіантів очисних споруд для заміської нерухомості.

  Оцінок 0