Стовпи для паркану: які застосовуються матеріали та особливості їх використання

Вибір опор для огорожі ділянки не менш складний, ніж вибір фундаменту для будинку. Довжина прольотів, висота стовпів для паркану, і самого паркану, характер матеріалів, вид грунту – все має значення. І є велика різниця – чи це будуть дерев’яні стовпчики для огорожі з паркану або профільна труба для секційної металевої огорожі. Зайва міцність збільшує вартість конструкції, а недостатнє – знижує термін служби. І хоча наслідки помилки не настільки катастрофічні, але краще відразу зробити правильно, ніж переробляти весь паркан через нетривалий час. Наприклад, після першої ж зимівлі.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Профлист може бути зірваним з кріплення, а куточок – погнутим, якщо не врахувати сили пученія
Джерело derevyannyy.com

Матеріали для стовпів – зсередини і зовні

При правильних розрахунках досить багато матеріалів можна використовувати в якості стовпів для забору і при цьому бути впевненим, що вони здатні витримати навантаження на огорожі. В залежності від матеріалу самого паркану, встановлюють такі стовпи:

 • з дерева;
 • з металевого профілю;
 • із залізобетону;
 • з цегли;
 • з природного каменю.

Тільки виходячи з матеріалу, який планується використовувати в конкретному випадку, визначаються несучі здатності опор, а значить – частоту їх установки і товщину.

Іноді на «поверхні» можна бачити зовсім інші матеріали, але вони виконують допоміжні функції, хоча і підсилюють міцність стовпа. Наприклад, азбестоцементні труби це одночасно незнімна опалубка, всередину якої закладають металеву арматуру і заливають бетонну суміш.

І якщо підходити суворо, то цегляні стовпи під паркан зсередини армують сталевою трубою. Найчастіше, цегла це просто облицювання монолітної залізобетонної опори, що становить єдине ціле з фундаментом, для важкого кам’яного або комбінованого паркану.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Так виглядає стовпа для забору в одну цеглину – якщо вушка просто замурувати в камінь, то з часом метал розхитає вітровими навантаженнями
Джерело stroim-dom.net

Кам’яні стовпи для паркану можуть бути складені різними способами – з необроблених «булижників» чи блоків з пиляної поверхнею, але в середині обов’язково повинна бути основа із сталевого або залізобетонного сердечника.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Комбінований паркан з пиляного природного каменю і кованих прольотів – еліта серед огорож
Джерело freepatriot.club

За таким же принципом роблять і опори з гиперпрессованных блоків з поверхнею під натуральний камінь.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Будівництво стовпів з штучного каменю – важка та копітка робота
Джерело vest-beton.ru

Розмір підземної частини

Відразу треба сказати, що кам’яні паркани – це окрема категорія огорож. По суті, вони схожі стін з цегли або блоків, але на відміну від останніх, армування відбувається не закладкою сітки в розчин шов, а посиленням стовпа металевим профілем. Вважається, що проліт у вигляді стінки, складеної в одну цеглину, досить міцний за рахунок перев’язки кладки несучих здібностей бічних опор, якщо він має довжину та висоту не більше трьох метрів. Тому вибір ширини та глибини залягання стрічкового фундаменту для кам’яного паркану визначають за стандартним алгоритмом.

Для стовпів з дерева, металу і залізобетону є різні підходи до вибору розміру підземної частини. В першу чергу рекомендації залежать від типу ґрунту.

Пучіністие грунти вимагають, щоб підошва опори залягала нижче рівня промерзання – інакше її просто почне «видавлювати» наверх при замерзанні ґрунтової вологи.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Весь фундамент не обов’язково опускати до рівня промерзання грунту – достатньо буде використання столбчато-стрічкової технології укладання
Джерело jon-bet.ru

У щільних грунтах встановлення стовпів під паркан допускається з підземною частиною дорівнює 1/3, а в рихлих – 1/2 від надземної частини. Але це справедливо, якщо прольоти не суцільні, і на них не впливають вітрові навантаження.

У будь-якому випадку, фахівці застосовують поглиблені методики розрахунку, які, з великою часткою ймовірності, покажуть цифри, які відрізняються від одержаних у результаті спрощених обчислень.

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послугу будівництва парканів та огорож. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Особливості урахування вітрового навантаження

Розрахунок цієї характеристики нормований відповідним СНиП, в якому враховують регіон і статистичні показники по швидкості вітру на різній висоті. Є методика розрахунку і для суцільних стін висотою до 5 м, куди потрапляють і паркани з глухими прольотами.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Якщо не врахувати вітрові навантаження, то одного разу паркан просто складеться
Джерело kursremonta.ru

Методика непроста, але тиск вітру можна приблизно оцінити і самому за простою формулою:

W= 0.5*1.265*v2, де 1.265 – це щільність сухого повітря на рівні моря при нормальному тиску (кг/м3), а v – швидкість вітру (м/с).

Результат виходить у Па, і щоб його перевести в кг/м2, треба помножити на поправочний коефіцієнт 0.10197.

При максимальній швидкості вітру до 30 м/с на 1 квадратний метр суцільного прольоту буде тиснути близько 58 кГс. Тобто при ширині прольоту 2.5 м і висотою 2 м, стовп буде сприймати крутящую навантаження в 290 кГс. Щоб визначити глибину підземної частини стовпа, цей крутний момент множать на аеродинамічний коефіцієнт 0.8 (у землі швидкість вітру падає) і ділять на константу 225 (коефіцієнт моменту опору). Результат дорівнює 1.3 м, що вже не задовольняє рекомендаціям навіть при наявності на ділянці щільних грунтів, і щоб вийти на глибину підземної частини 1 м, ширину прольоту необхідно зменшити до 2 м.

Зрозуміло, це далеко не повна методика розрахунків – таким чином можна лише приблизно визначити необхідну відстань між опорами, в залежності від довжини стовпів для паркану. Детальні розрахунки робляться з урахуванням місцевих кліматичних особливостей і грунту на ділянці.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Також у розрахунках треба враховувати спосіб монтажу опорних стовпів
Джерело pinterest.ru

Площа опори і відстань між ними

Більшість рекомендацій як правильно встановити стовби для огорожі по довжині прольоту зводяться до вибору між 2.5 м і 3 м. Якщо зробити менше, то це збільшить вартість паркану, більше знизить його міцність і призведе до того, що стовпи доведеться закопувати ще глибше. А так як довжина прольоту впливає на навантаження, то важливо правильно вибрати розмір перерізу опори і спосіб її встановлення в грунті.

Існують нормативи розрахункового опору грунту. І цю характеристику своєї ділянки треба знати.

Щоб вибрати оптимальне значення прольоту, діаметр круглої опори або сторону квадратного профілю приймають рівним якомусь рекомендованого розміру: для важких огорож – до 20 см, для легких – до 10 див. Також попередньо вибирають довжину прольоту.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Для декоративних парканів не завжди треба враховувати вітрові навантаження, тому тут методи розрахунків будуть абсолютно іншими
Джерело inex-build.com

Потім обчислюють навантаження від всіх матеріалів, що припадає на одну опору. А це вага стовпа плюс прольоту (по половині з кожної сторони). Отримане значення підсумовують з вітровим навантаженням, додають 20% для надійності, а потім ділять на площу перерізу стовпа (у см2). Результат повинен бути вище нормативної характеристики грунту на 10%.

Якщо не так, то треба або зменшити довжину прольоту (або висоту паркану), або збільшити площу опори, яка виступає в ролі стовпчастого фундаменту.

У другому випадку зазвичай діаметр стовпа або переріз прямокутного профілю не міняють, а проводять бетонування підземної частини або роблять «п’ятку» біля опори.

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про паркани з евроштакетника.

Дерев’яні стовпи

Цей матеріал вибирають для дерев’яних парканів. І справа не в естетиці, а в нетривалому терміні служби дерев’яного стовпа, який «переживуть» будь-які металеві огорожі. Крім того, такий вид опори краще використовувати для невисоких огорож або паркану, щоб навантаження були пропорційні міцності матеріалу, а підземна частина – невеликий.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Штахетник – вид огорожі, для якої в якості опори підійде дерев’яний брус
Джерело stroy-dom-svoy.ru

Якщо в якості стовпа застосовують колода, то воно обов’язково повинно бути ошкурено.

У будь-якому випадку всю підземну частину колоди або бруса треба обробити мастикою на основі бітуму, щоб захистити деревину від впливу ґрунтової вологи. Ще краще перед нанесенням обмазувальної гідроізоляції обпалити поверхню паяльною лампою – термообробка закриває пори, через які вода проникає в дерево, а сама деревина стає «непривабливою» для мікроорганізмів (грибка, плісняви).

Металеві стовпи

Найбільш поширений варіант – установка металевих стовпів для паркану.

Існуючий на ринку асортимент готових виробів поділяється на три типи профілю: круглий, квадратний, прямокутний. Фабричні металеві стовпи вже мають приварені майданчики для кріплення прожилин і заварені з двох сторін торці, щоб всередину не потрапляла дощова вода. Як правило, вся поверхня вже загрунтована, але це не скасовує додаткову обробку підземної частини бітумною мастикою, а надземну частину все одно необхідно забарвити – тільки в цьому випадку стовп не буде іржавіти і прослужить довго.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Недорогий варіант забірних стовпів з труб
Джерело adrum.ru

Найдорожчі готові стовпи випускають з захисним цинковим покриттям, і виробник пропонує зазвичай до них в комплект поперечні лаги, систему кріплення і додаткові аксесуари.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Оцинкований профіль прослужить довго, але буде коштувати дорожче звичайного
Джерело www.doka-metal.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про паркани на гвинтових палях.

Єдиний недолік фабричних стовпів – фіксована довжина і розміри перерізу. Вони можуть бути недостатніми або надлишковими для конкретних умов. Тому іноді є сенс пошукати, де можна виготовити опори під замовлення – зазвичай цим займаються невеликі компанії з власним виробництвом. Головне завдання, яке залишається вирішити проектувальнику – яка повинна бути товщина стінки у таких залізних стовпів для паркану.

Розрахунок міцності балки з одним защемленным кінцем – стандартна задача з опору матеріалів. Та фахівці вже давно підрахували, що для максимальної довжини прольоту в 3 м, суцільного настилу з профлиста та граничних вітрових навантаженнях, досить профілю 80х80 мм або круглої труби з такою ж площею перерізу за умови товщини стінки 3 мм

Відео опис

Про помилки при будівництві парканів дивіться у відео:

Але якщо подивитися пропозиції на ринку готових опор, то можна побачити, що на практиці частіше застосовують труби з меншими розмірами профілю, а стандартна товщина стінки дорівнює 2 мм. Це далеко не завжди ознака неправильних розрахунків – просто тут враховуються і додаткові фактори:

 • рельєф ділянки, рослинність, сусідні паркани та будівлі знижують силу вітру;
 • строго перпендикулярно площині прольоту, тим більше в повну силу, вітер дме досить рідко, а якщо це трапляється, то ненадовго – напрямок руху повітря часто змінюється;
 • глухі прольоти зазвичай мають довжину не більше 2.5 м.

Залізобетонні стовпи

На відміну від металевих, цей вид опор налічує кілька варіантів:

 • «Виноградні» – найпростіші. Застосовують для огорожі дачних ділянок сіткою рабицею. Так називають, тому що використовуються в якості опор для підв’язки лози.
 • Стовпи з пазами входять у фабричні комплекти залізобетонних декоративних «європарканів».

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

Бетонний паркан у радянські часи був мрією власника приватного будинку
Джерело zemeljka.ru

 • Комплекти зі стовпів і нижній бетонної перемички – для комбінованих огорож.

Столбы для забора: какие применяются материалы и особенности их использования

А так виглядає сучасний європаркани з бетонними стовпами
Джерело durvisriga.lv

 • Опори, що виготовляються на місці, шляхом заливання розчину в опалубку з покладеним армуючим каркасом.
 • Заливка азбестоцементних труб за принципом незнімної опалубки.

Відео опис

У відео дивіться приклади, як робляться опори для красивих парканів:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про металеві паркани і огорожі.

Висновок

Стовпи для огорожі будь-якого, треба ретельно прораховувати, особливо це стосується кам’яних огорож, для яких потрібен фундамент. Головне, щоб його несучі здібності відповідали увазі паркану, а установка була проведена за всіма правилами – від схеми розкладки до величини заглиблення і способу установки в грунті. Якщо не врахувати всі фактори, то вже протягом сезону можна отримати перекошену огорожу, яку доведеться повністю переробляти.

Оцінок 0