Сухий струмок – основні рекомендації з облаштування та вибору форми

Стаття розповість про те, що таке сухий струмок, які основні функції несе цей декоративний елемент ландшафту, які матеріали і рослини для цього краще всього використовувати, покрокова технологія його будівництва. Вивчивши матеріал, Ви будете знати, про що розмовляти з ландшафтним дизайнером і майстрами, яким довірили на власному заміському ділянці виготовити цей елемент ландшафту.

Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

Імітація води у сухому струмку
Джерело nstyl.com.ua

Історія виникнення

Сучасний пристрій сухого струмка – інтерпретація японських кам’яних садів. Кожен житель країни Висхідного Сонця дуже трепетно ставиться до природи. Вона зведена в ранг духовного об’єкта і є частиною філософських навчань. Багато хто, дивлячись на красу, вчаться медитувати і знаходити відповіді на питання світобудови. Саме для цих цілей сімсот років тому стали створюватися невеликі сади з каменю, в яких були сухі струмки.

Споглядач міг спостерігати за їх руслом і уявляти, як воно ось-ось почне заповнюватися водою і перетворюватися в повноводну річку. Подібні ілюзії, запевняють психологи, дуже корисні для відновлення душевної рівноваги. Людина, занурюючись у себе, має можливість поміркувати про своє життя, проаналізувати свої вчинки і продумати плани на майбутнє. З часом ця ідея ландшафтного дизайну отримала широке поширення на Заході. Тепер вона активно освоюється в Росії.

Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

Об’єкт для медитації в японському саду
Джерело cruisebe.com

Основні функції та переваги нового елемента

Сьогодні сухий струмок в ландшафтному дизайні допомагає чітко розмежовувати різні функціональні зони, позначати центр саду. Він здатний виступати в якості колодязя для дренажу, бути елементом системи водовідведення. Таке споруда здатна стати затребуваним там, де на ділянках є глибокі ущелини, в які навесні спрямовуються талі води. Струмки з каменів доцільно робити і там, де сформувати справжній водойма на ділянці не представляється можливим з яким-небудь технічних причин.

Багато хто, приїжджаючи на дачу, просто не хочуть обслуговувати насосне обладнання, очищати подібні об’єкти від мулу. Все це дуже трудомістко. У штучному струмку немає необхідності постійно міняти воду, в ньому не будуть рости водорості, застилающие дно цих водойм.

Від описуваного об’єкта не буде виходити затхлого запаху, навпаки, якщо правильно підібрати рослини і висадити їх уздовж його меж, нескладно створювати квітучі килими, пахучі приємним ніжним ароматом. Навколо сухого струмка ніколи не будуть збиратися хмари комарів, мошок, сухий струмок на дачі – безпечне місце для маленьких дітей і тварин.

Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

Блакитний струмок на зеленій галявині
Джерело gomelgazon.by

Подібні елементи ідеально вписуються в дизайн будь-якого заміського ділянки. Вони вигідно підкреслюють переваги рельєфу, гідності обраної концепції ландшафту. За допомогою них можна успішно приховувати зливні ями або каналізаційні люки.

Існують різні види виконання. Вибираючи якийсь конкретний об’єкт, нескладно створювати унікальні елементи, реалізовувати найрізноманітніші свої фантазії, адже для цього існують різноманітні матеріали і рослини.

Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

Сухі озера в центрі мальовничого саду
Джерело fotovmire.ru

Де і як краще розміщувати струмки без води

Зробити декоративний струмок можна де завгодно: у тіні рослин, на сонячній стороні, на височини, в межах западини. Але для того щоб описуваний об’єкт виглядав органічно, необхідно скористатися наступними порадами:

 • Вибираючи розміри штучного водоймища, необхідно враховувати площу ділянки. Якщо вона велика, можна створювати не тільки поточні річки, але і великі озера.

 • Створюючи форми, можна візуально змінювати простір саду: на довгому витягнутому ділянці кругле озеро допоможе розділити і зробити дві різні зони однакової форми. Звивистий струмок допоможе візуально подовжити широкий ділянку.

 • Визначаючи геометрію сухого водойми, іноді дизайнери створюють одне русло або кілька рукавів, за допомогою галькового каменю намагаються відтворити потоки вируючої води, що обіймають острівці з каменів-скель. Такі прийоми завжди виглядають найбільш ефектно.

 • Позначаючи форму описуваного ландшафтного об’єкта, потрібно пам’ятати про те, як розтікається справжня річка. Якщо змінювати ширину русла на різних ділянках, вдасться домогтися найбільшої натуральності. Необхідно врахувати і те, що у описуваного елемента є чіткі композиційні структури. Він складається з двох елементів: витоку і гирла.

 • Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Приклад оформлення джерела
  Джерело green-dream.com.ua

  Джерело фахівці рекомендують розташовувати на невеликій височині. Такий прийом дозволить сформувати центр майбутньої композиції. Красиво виглядає, коли штучний потік бере свій початок зі скелі або гірки великих каменів неправильної форми або з грота, при створенні якого відчувається рука людини. При його створенні можна використовувати найпростіші прийоми: складати з гальки колодязя, різні поріжки, що нагадують обрив водоспаду.

  Гирло – імітація місця, в якому струмок впадає в невелике озерце. Дуже красиво виглядає, коли в кінці штучного потоку висаджуються об’ємні великі рослини (папороті, астильби, хости). За допомогою них створюється ілюзія того, що водний потік ховається під ними і йде кудись у нескінченність.

  Може сухий струмок на ділянці йти під паркан. Він теж здатний бути символічним завершенням потоку з каменю. Якщо на території дачі є декоративний фонтан або природний струмок, дизайнери охоче використовують його і поєднують між собою два об’єкта. Для цього вони використовують однакові елементи (схожі типи обробки, однакові рослини). Загальна композиція виглядає дуже декоративно.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Складний рельєф, просте оформлення
  Джерело thespruce.com

  Основні види

  Чіткої розбивки на окремі різновиди немає. Ключову роль відіграє політ фантазії, але все ж фахівці виділяють три типи, які можна брати за основу виконання.

 • Звивистий водойма. Його розбивка передбачає наявність одного русла, яке на різних ділянках звужується і розширюється, десь огинає якісь острівці. Створення такого об’єкта передбачає максимально точну імітацію руху річки. Найкраще такий тип сухого струмка підходить для великих ділянок.

 • Розгалужене русло. Це складна за виконанням конструкція. Її необхідно ретельно продумувати ще на етапі планування ландшафтного дизайну. Вона передбачає створення кількох струмків, що з’єднуються в одній точці, а потім знову розходяться в різні боки. Якщо кліматичні умови передбачають наявність великої кількості опадів, створювати такий об’єкт краще з гальки: піщані річки швидко розмиються потоками дощу.

 • Каскади й водоспади. Для створення такого варіанту виконання необхідно наявність височини. На ньому потрібно розташовувати витік, а потім від нього вести основний потік.

 • Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Велика річка, створена з гальки
  Джерело brezhnevnews.ru

  Простота споруди в поєднанні з відмінним результатом, відсутність хворих фінансових витрат, відсутність складного догляду пояснює, чому популярність подібних об’єктів неухильно зростає в усьому світі.

  Поетапне керівництво по створенню сухого струмка

  Процес створення описуваного елемента ландшафтного дизайну нескладний. Його сьогодні пропонують реалізувати багато дизайнерські компанії та архітектурні бюро. Пропонуємо ознайомитися з покрокової інструкцією яка дозволить уникнути найпоширеніших помилок і підвищить якість готового результату.

  Початок робіт

  Попередньо потрібно оформити контури майбутнього об’єкта. Для цих цілей беруть пісок і за допомогою нього роблять розмітку на ділянці. Щоб сухий струмок в ландшафтному дизайні дачі виглядав максимально натурально, важливо уникати чітких геометричних ліній.

  Підбір відповідного матеріалу

  Найбільше для імітації водної гладі підходить річкова галька, мармурова крихта або дрібний гравій. Сьогодні в продажі такі бази представлені в різному колірному різноманітті. Галька буває сіро-блакитний або бежевою, гравій синьо-зеленим або синім, мармур сріблястим або білим. Чудово виглядають об’єкти, при створенні яких використовувалися різні поєднання.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Сухий водотік з гальки та мармурової крихти
  Джерело landshaftm.ru

  Є професійні хитрощі, які можна брати за основу. Дизайнери радять для створення порогів і мілин використовувати камінчики або крихту світлих відтінків, для глибоких вирів кам’яну розсип синього кольору, для «біжить русла» сіру гальку. Якщо камінці поганяти граблями, можна створювати легкі нерівності хвиль. Спрямовувати рух штучного потоку допоможуть камені-скелі різної форми. Навколо них іноді дизайнери створюють «вихры». Вони формуються за допомогою гладенької великої гальки, викладена на ребро.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Камені, викладені ребром
  Джерело sadogorodsad.ru

  Гальку і камені перед укладанням фарбують. Якщо для цих цілей вибрати вологостійку фарбу, то вийде створити ефект мерехтіння води, якщо лак, вийде мокрий ефект. Коли для цього використовують пульверизатор, робота стає менш трудозатратой. Дуже красиво виглядає оплавленное скло, викладене поверх кам’яної основи струмка.

  Облаштування котловану

  Після того як буде куплений і привезений матеріал, починають основний обсяг робіт. В першу чергу створюють русло струмка. По намічених з піску лініях по всій довжині струмка виривають траншею завглибшки 30 см. Підстава ретельно утрамбовують, на дно укладають геотекстиль. Його застосування дозволить запобігти проростання трави, а також помітно полегшити процес догляду за новим об’єктом саду. Не варто дно заливати цементом: це відразу у рази збільшить кошторис, в майбутньому створить проблеми з переплануванням ділянки.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Траншея під сухий струмок
  Джерело furosemide.club

  На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують послуги будівництва малих архітектурних форм. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

  Укладання каменів

  Починають створювати струмок з країв: берегову лінію формують за допомогою великих каменюк. Вони будуть підпорою для внутрішніх країв. Відразу укладають і пороги. Їх краще збирати з плоских каменів, поставлених на ребро. Бажано для позначених цілей використовувати матеріал світлого відтінку. Після вільні місця засипають дрібною галькою або кам’яною крихтою.

  Зверніть увагу! Якщо струмок буде експлуатуватися як дренажної системи, камені необхідно закріплювати за допомогою бетонного розчину, на дно не укладати геотекстиль. В іншому випадку вода швидко змиє рукотворний струмок, або він перетвориться на болотну жижу.

  Відео опис

  У відео показано, як треба споруджувати найпростіший сухий струмок з дерев’яним містком:

  Висадка рослин

  Без зелених насаджень рукотворний струмок не буде виглядати повноцінним. Тому кам’янисті береги необхідно обрамляти рослинами. Дизайнери рекомендують для цього використовувати ті, що асоціюються зі стихією води. Це може бути живучка повзуча, блакитна костриця, обриетта, назабудочник крупнолистий. Береги оформляють будь низькорослими чагарниками. Нижній ярус квітучими рослинами. Головне композицію складати таким чином, щоб вона, розростаючись, не закривала сам струмок.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Зелене обрамлення сухого струмка
  Джерело pinterest.com

  Струмок з квітів

  Такі композиції незмінно стають центром ландшафту. Тут можна включати свою фантазію на повну котушку і творити все, що завгодно. Якщо вибрати рясно квітучі рослини з синіми, блакитними або бузковими суцвіттями, можна створювати прохолодні потоки води. Краще всього для цих цілей підходить лоберия, дзвіночок Портеншлага, костриця сиза або лаванда.

  Білі квіти (алиссиум, гвоздика-травянка, нивняк), якщо їх висадити біля великих каменів, дозволять сформувати легку піну. Якого ефекту можна домогтися, продемонструє наступне фото.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Квіткові струмки – центр ландшафтного дизайну
  Джерело desktopbackground.org

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про незвичайному погляді на альтанку: 10 цікавих ідей.

  Струмки їх квітів – це можливість поекспериментувати на дачній ділянці. Його можна міняти кожен рік різними насадженнями. Навіть можна продумати сезонне наповнення. При цьому завжди є можливість змінити русло струмка. Для цього треба просто посадити квіти там, де хочеться.

  Відео опис

  Готові ідеї для створення струмків з квітів у відео:

  Додаткове декорування

  Вже готовий об’єкт можна додатково прикрашати дерев’яними містками, кам’яними плитами, перекинутими впоперек русла. Мальовничо виглядають садові скульптури, розставлені вздовж струмка, вуличні ліхтарі. Вони привносять нотку романтичності, дозволяють формувати атмосферу особливого затишку у вечірній час доби.

  Сухой ручей – основные рекомендации по обустройству и выбору формы

  Дерев’яний міст через сухий струмок
  Джерело landscapee.ru

  Необхідний догляд

  Будь-який елемент ландшафтного дизайну вимагає догляду. Струмок з каменю – не виняток. Для підтримки привабливого зовнішнього вигляду потрібно проводити деякі роботи. Вони полягають у наступному.

 • Важливо не допускати зайвої сухості грунту на всьому протязі рукотворного струмка. Скупчення каменів формує особливий мікроклімат, щоб в ньому було комфортно існувати рослинам, необхідно поливати струмок водою.

 • Щоб новий елемент ландшафту не покрилася покривалом бур’янів, необхідно періодично висмикувати бур’яни, посадки звільняти від сухої трави, від відцвілих бутонів. Важливо регулювати висоту висаджених рослин, намагатися не допускати їх сильного розростання.

 • Фахівці рекомендують стежити за комахами, не дозволяти мурашкам будувати під камінням свої будиночки. Вони – найпоширеніша проблема штучно створеного ландшафту. Комахи поступово руйнують рукотворні об’єкти. Вони воліють облаштовувати своє житло під великими валунами, тому систематично їх потрібно піднімати і проводити інспекцію. Якщо цього не робити, дуже скоро в струмку з каменю з’являться острівці сипучого піску.

 • Відео опис

  Кілька готових ідей сухого струмка у відео:

  Певних сил зажадає догляд, пов’язаний зі зміною сезонів. На початку весни грунт навколо струмка корисно розпушувати і удобрювати, тоді весь теплий період активно розростатися зелень. В кінці літа доведеться чистити струмок від сухого листя, взимку утеплювати посадки, які бояться морозу.

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про топ-10 сходів в стилі модерн: складне в простому.

  Висновок по темі

  Струмок з каменю – структура, яка незмінно стане центром прибудинкової території. Вона здатна викликати захоплення, але тільки в тому випадку, якщо за нею правильно доглядати. Якщо є бажання створити щось подібне у себе на дачі, не варто відкладати. Дана стаття допоможе реалізувати мрію, а додані до неї фото — і відеоматеріали наочно продемонструє, наскільки просто і легко створити об’єкт подібного роду. Головне, як показує практика, не стримувати фантазію. Дайте волю дизайнеру, нехай він творить.

  Оцінок 0