Вчимося правильно штукатурити стіни з бетону

Зміст

 • 1 Доступні варіанти штукатурки
 • 2 Загальні переваги
 • 3 Підготовчі роботи
  • 3.1 Очищення новобудов і раніше оброблених стін
  • 3.2 Грунтовка
  • 3.3 Сітка
  • 3.4 Остання підготовка
 • 4 Процес штукатурки
  • 4.1 Розчин
  • 4.2 Інструменти
  • 4.3 Перший крок
  • 4.4 Перший шар при нанесенні штукатурки
  • 4.5 Другий шар
  • 4.6 Третій шар
 • 5 Штукатурка по маяках
 • 6 Затирка
 • 7 Наостанок

Будинки будують в основному монолітним методом, тобто встановлений каркас і опалубок заливають розчином бетону. Це значно скорочує витрати і терміни будівництва. Бетонна стіна досить-таки практична і довговічна, але має один істотний недолік: стіни виходять кривими. Саме тому і вирівнюються стіни за допомогою якісної штукатурки.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Штукатурка має безліч корисних якостей

Крім вищезазначеного, на відміну від гіпсокартону, штукатурка здатна витримувати великі механічні навантаження і перепади температури.

Підготовчі роботи

Напевно вже не в перший раз ви чуєте про необхідність правильної підготовки поверхні перед тим, як штукатурити бетонну стіну. І це не даремно, тому що від цього залежить рівність, якість, довговічність і міцність перекриття. Звичайно, слід ретельно очистити стіну від забруднень, пилу та іншого, а також забезпечити її шорсткістю.

Очищення новобудов і раніше оброблених стін

У тому випадку, якщо ви будете очищати стіни щойно відбудованого будинку, вам потрібно видалити всі залишки опалубної мастила, а всілякі напливи, які виступають фрагменти і подібне треба зрубати. Також важливо позбутися всяких жирних плям, пилу і смоли. Це можна зробити як за допомогою підручного інструменту (мітли, щітки, ганчірки або скребка), так і методом обдування стисненим повітрям. Ще, як варіант, може підійти рясне промивання струменем води.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Перед нанесенням штукатурки стіни повинні бути очищені і зволожені

Стіни, які мають залишки старого покриття (фарбу, шпалери і так далі), потрібно очистити досконально. Якщо є незакріплені шари шпаклівки – позбудьтеся від них. Тріщини, вибоїни і інше замажте товстим шаром і затріть наждачним папером.

На бетонні поверхні необхідно нанести насічки, щоб зчеплення зі штукатуркою було більш міцним. Це можна зробити молотком, сокирою, зубилом і подібним інструментом. За допомогою пластикових затичок або пінопласту захистіть інсталяції електрики. А щоб не забруднити системні труби, закрийте їх попередньо плівкою. Далі, перевірте стабільність поверхневого підстави за допомогою постукування по стіні. Якщо приглушений звук виходить – все нормально, в іншому випадку потрібно збити неміцний шар і зробити новий.

Грунтовка

Ґрунтовка сама по собі підвищує міцність і довговічність стіни, покращуючи якість зчеплення. Також слід зазначити запобігання цвілі, корозії, гниття і інших несприятливих факторів. Ґрунтовка чудово прискорює процес висихання, виробляє стійкість до вологи і для більш щільних поверхонь – покращує всмоктування розчинів.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Ґрунтовка бетон-контакт

У сучасному світі виготовляється унікальний вид грунтовки – бетон-контакт, який відмінно стабілізує поверхню і збільшує якість нанесення штукатурки. Це міцний матеріал, але перш ніж нанести його, потрібно ретельно очистити стіну.

Сітка

У місцях стиків бетону з іншими матеріалами, що застосовуються, як правило, різнорідними за своєю структурою, зазвичай штукатурка дає тріщини. Відбувається це із-за того, що коефіцієнт температурного розширення абсолютно різний, «завдяки» чому висихання на них відбувається нерівномірно.

Для того щоб ви могли уникнути подібних проблем, ми розповімо вам, як оштукатурити бетонну стіну правильно. Для цього вам знадобиться спеціальна сітка склотканева (розмір 5×5 мм), яку потрібно прикласти до середини стику і закріпити краю.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Використання стеклотканевой сітки

Буває і таке, що товщина шару більше 20-ти мм, тоді потрібно вирівнювання стін проводити за штукатурної сітки внатяжку. Розтин може бути різним. До речі, така сітка забезпечує надалі міцну захист від розтріскування при ударах, підвищених температурі і вологості. Щоб штукатурна сітка відповідала всім вимогам, натяжка повинна бути максимальною, а якщо сітка металева, її слід пофарбувати щоб уникнути корозії.

Остання підготовка

Останнє, що вам потрібно зробити, це належним чином провести перевірку на рівність. За допомогою рівня, виска і лазерного нівеліра треба виміряти поверхню, щоб визначити точність по горизонталі і вертикалі площині. Встановивши маяки і марки, їх вирівнюють.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Обов’язково переконайтеся, що поверхня рівна

Ще раз огляньте поверхню на наявність пилу, бруду, плям і виступів. Тому що в процесі підготовки можуть виникнути непотрібні дрібниці. Далі ви можете приступити до штукатурці.

Процес штукатурки

В процес цієї роботи входить не тільки нанесення розчину на поверхню, але і приготування суміші.

Розчин

Приготувати відповідний розчин для того, щоб оштукатурити бетонну стіну, ви можете різними способами. Здебільшого для цих цілей застосовують розчин вапна або піщано-цементний. Зробити його можна власноруч або купити готову суху суміш в спеціалізованому магазині. Приготувати суміш простіше, так як її потрібно просто змішати з певною кількістю води, зазначеному на конкретній упаковці.

На жаль, ціна на подібну суміш висока, тому вона доступна не кожному. Набагато дешевше обходиться розчин, зроблений самостійно. Цементно-вапняний розчин виготовляють із цементу, вапняного розчину і річкового піску у співвідношенні 1:2:7. Спочатку потрібно розвести вапно з водою до тістоподібного стану, окремо змішати пісок і цемент і додати в розчин вапна. Якщо суміш буде занадто рідкою або, навпаки, густий, ви можете розвести її піском або водою.

Цементний розчин складається з однієї частини цементу і двох частин піску. З-за того, що пісок зменшує пластичність суміші, не рекомендується додавати його більше трьох частин. В підготовлену ємність необхідно по черзі всипати складові інгредієнти, потім перемішати і залити водою. Цей розчин швидко твердіє, тому не заготовлюйте його заздалегідь.

Деякі люди застосовують вапняно-глинистий склад для того, щоб оштукатурити бетонну поверхню. Для початку розведіть окремо глину з водою і вапно з рідиною до консистенції тіста, потім з’єднайте глинисту суміш (1 частина) з вапняною (0,4 частини) і з піском (3-4 частини).

Також ви можете зробити суміш з вапна, глини і гіпсу. Спочатку зробіть вапняно-глинистий розчин, а в іншій ємності розведіть водою гіпс. Змішайте ці суміші в пропорціях 1:3. Але для бетонної поверхні домішки глини краще не використовувати.

Інструменти

Перш ніж зайнятися роботою, придбайте інструменти, які вам знадобляться. Для цього вам потрібні: сталеві щітки різного розміру, всякі скребки, зубчатка, сокіл, махова кисть, висок, терка, штукатурні мастерки, спеціальний ківш, полутер, зубчатка. А також рівень і правило, шурупи і дерев’яні рейки, кельма і клин на 1,5 м.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Інструменти для штукатурення

Звичайно ж, суха суміш або складові розчину. Якщо ви віддаєте перевагу готові суміші, тоді слід врахувати, що до їх складу можуть входити синтетичні речовини і пластифікатори, що володіють здатністю уповільнювати або прискорювати процес застигання. Зверніть на це увагу.

Перший крок

Після проведення підготовчих робіт вам необхідно намітити місця для встановлення підготовлених дерев’яних рейок. Висота всіх дощечок повинна бути відповідає висоті стіни, а товщина не може перевищувати 10-ти мм. Цими рейками вам потрібно розділити площу на певні секції приблизно до метра. Прикріпити їх на стіні ви можете шурупами, призначеними для каменю, далі, перевірте рівнем рівність вертикалі. Все це треба зробити для того, щоб вам легше було витягти рейки.

В обов’язковому порядку змочіть поверхню водою і відразу ж штукатурьте стіни. Починати слід від кутової частини кімнати. Коли прийде час розрівнювання розчину, застосовуйте силу, але врахуйте, що робити це треба в межах двох маяків, роль яких виконують рейки. Після повного затвердіння акуратно зніміть досочки, а утворилися канавки замажте.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Починати оштукатурювання слід з кутової частини кімнати

Перший шар при нанесенні штукатурки

Так як штукатурити бетонну стіну потрібно строго в три шари, ми пропонуємо вам ознайомитися з кожним окремо. Перший шар називається «мазок», розчин якого має пастоподібну консистенцію. Це самий рідкий шар. Враховуючи те, що шпаклюється бетон, товщина «обрызга» повинна бути максимум 5мм.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Нанесення розчину

Кельмою необхідно набрати в сокіл частина розчину, потім з нього за допомогою лопатки в довільному порядку накинути на стіну. Потрібно знати, що цей рух здійснюється тільки кистю руки, а не повним помахом. Робиться це для того, щоб всі порожнечі, існуючі в стіні, обов’язково заповнилися.

В принципі, можна розчин для штукатурки і намазувати, але цим способом практично ніхто не користується. Намагайтеся після кожного чергового ділянки, який ви обштукатурити, промивати інструмент.

Другий шар

Після остаточного висихання першого шару замісіть ґрунтовий розчин, який повинен мати тістоподібну структуру. Укладаючи шар «ґрунту», використовуйте той же метод накидання. Заповнивши всю ділянку, вирівняйте поверхню стіни правилом і зніміть надлишки.

Звертайте увагу на виникаючі порожнечі, які слід заповнити сумішшю. Після всього цього вирівняйте стіну таким інструментом, як напівтерток у двох основних напрямках: по горизонталі і по вертикалі. Не забувайте весь час контролювати рівність стіни за допомогою рівня. Товщина шару – 10 мм.

Третій шар

Цей шар завершальний, тому і називається «накривка», консистенція цього розчину повинна відповідати попередньої, а товщина нанесення – не більше 2 мм. Цей шар вважається оздоблювальним, тому виконувати його треба дуже акуратно, без будь-яких похибок. Він повинен приховати всі вади ґрунтового.

Перед змішуванням розчину обов’язково просіяти інгредієнти і ретельно вимішайте, щоб не було грудок і великих часток. Далі необхідно змочити другий шар штукатурки і за допомогою кельми нанести невеликий шар розчину, потім розрівняти полутерком, роблячи це круговими рухами або ж хвилеподібно.

Відео про те, як вироблятися оштукатурювання бетонних стін:

Штукатурка по маяках

Крім вищеописаного основного способу можна займатися штукатуркою, застосовуючи різного виду маячки. Це необхідно тоді, коли стіни дуже нерівні і опуклі. В основному, щоб ідеально розрівняти стіну проводять суворий контроль горизонтальній і вертикальній лінії. Це дуже складний процес, який краще довірити досвідченому професіоналу.

Щоб вам було зрозуміліше, ми коротко розглянемо, як штукатурити бетонну стіну за допомогою маячків. Для цього виду робіт потрібно зробити розмітки вгорі і внизу на одному рівні і вкрутити в них саморізи, підвісити грузик, який буде виконувати роль схилу. Між двома цвяшками треба нанести трохи розчину. Таким же чином потрібно розвісити маяки по всьому периметру кімнати. Маяк встановлюється на купки нанесеного розчину і вдавлюється в нього. Робити це треба так, щоб маячки упиралися в саморізи.

Відео про те, як вироблятися оштукатурювання по маяках:

Потім ви перевіряєте рівність поверхні по маяках, відносно один до одного і в площині. Після цього замазують розчином і просихають. Далі наносяться штукатурні шари згідно загальноприйнятим методом.

Затирка

Після того як обштукатурити бетонну стіну останнім шаром, відразу переходите до затірці, не дочекавшись просихання. Затірку потрібно робити в два етапи. Спочатку вкруговую, тобто вам необхідно полотно дерев’яних гладилки притиснути до поверхні і здійснювати кругові рухи строго проти годинникової стрілки. При цьому гостре ребро полотна буде зрізати всі виступи, нерівності і непотрібну штукатурку.

Учимся правильно штукатурить стены из бетона Учимся правильно штукатурить стены из бетона Затирка стін

Наступний етап передбачає затірку в розгін. Для цього притисніть тертку до стіни і різкими рухами робіть прямі помахи. Таким чином прибираються сліди затірки, вчинені вкруговую. А для того щоб удосконалити затірку, надягніть на тертку м’яку тканину (наприклад, повсть або фетр) і потріть поверхню.

Наостанок

В принципі, ви вже зрозуміли, як штукатурити бетонну стіну, тому залишається тільки доповнити і підсумувати. Для того щоб зробити якісно та отримати бездоганний результат, не пожалійте грошей і купіть весь необхідний інвентар, тому що він полегшує працю і допомагає в роботі.

Пам’ятайте, що кожен шар розчину наноситься тільки після повного висихання попереднього. Розчин на основі вапна вважається висохлим тоді, коли стіна побіліє, на цементній – протягом 2-6 годин, на вапняно-гіпсової – протягом 10-15 хвилин. Не експериментуйте з різними розчинами ― це неприпустимо. Застосовуйте для кожного шару один і той же розчин. І не забувайте головна умова якісної штукатурки: як останній, так і кожен інший шар, повинні бути виконані акуратно, рівно і чисто. Від цього залежить якість подальшої декоративної обробки.