Вертикальне планування ділянки: що собою представляє і як проводиться

Важко знайти ділянку землі з ідеально рівною поверхнею. Нерідко придбаний ділянку землі за містом має якесь ухил. Це необхідно враховувати, виконуючи вертикальне планування ділянки. Вона допоможе зрозуміти, на якій висоті розташувати рівень підлоги першого поверху, можна буде зробити підвал або побудувати повноцінний цокольний поверх. Тому в цій статті будемо розповідати про те, за якими правилами здійснюють вертикальне планування, які нормативи враховують, і як її проводять поетапно.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Нерівний заміський ділянку під будівництво
Джерело marc2000.ru

Які проблеми вирішують за допомогою вертикального планування

Правильна посадка будинку на нерівному земельній ділянці решіт кілька серйозних завдань, а саме:

 • ефективну роботу зливової та дренажної каналізації;

 • правильне формування котлованів і траншей під фундаментні конструкції;

 • точне розташування стін будівель і споруд щодо снігового покриву, розташованого біля об’єктів на ґрунті.

Насправді ці проблеми істотні, тому що від них залежить довготермінова експлуатація будинку, побудованого на нерівному заміському ділянці. Вирішуються ці проблеми за допомогою тієї самої вертикального планування. А для цього проводять кілька будівельних та пошукових операцій:

 • В першу чергу проводять геодезичну зйомку території. Можна обійтися і без неї, але для цього доведеться визначити перепад площині.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Топографічна зйомка ділянки нерівного
Джерело refreshmsk.ru

 • Визначають рівень пролягання ґрунтових вод, а також рівень промерзання грунту.

 • Після чого проводять підсипку ділянки, вирівнюючи його по горизонталі. Взагалі, горизонтальна планування ділянки – самий дієвий спосіб вирішити практично всі проблеми, про які сказано вище.

 • Наступний етап – вибір типу фундаментної конструкції. Все буде залежати від того, на якій глибині розташовуються підгрунтові води. Під малоповерхове будівництво полегшеного типу можна закладати мелкозаглубленние конструкції. Якщо зводиться великий важкий будинок, то доведеться розрахувати і спроектувати дренажну систему. Обов’язково на цьому етапі визначають висоту цоколя.

 • Формується лівневка і заливаються вимощення. Що стосується зливової каналізації, то необхідно визначитися, якого виду вона буде: закритої або відкритої. Звичайно, створюється схема водовідведення за межі заміського ділянки.

В принципі, всі вищеописані заходи для професійної команди не становлять особливих труднощів. Просто розглянемо кожен етап окремо, щоб Ви розуміли, про що йде мова.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Проектування фундаментів і будинки на ділянці нерівному
Джерело atlant-gk.pro

Геодезична топозйомка

Для проведення цього етапу потрібні знання, досвід і навички роботи зі спеціальним устаткуванням. Проведені заходи дають можливість точно вказати кут ухилу грунту в ту чи іншу сторони. Це важливий момент, який дає старт кваліфікованому проведенню інших будівельних операцій.

Крім цього на даній стадії визначають і інші необхідні показники:

 • тип ґрунту на ділянці і його технологічні характеристики;

 • рівень залягання ґрунтових вод, які негативно позначаються на технічному стані фундаменту;

 • рівень промерзання грунту;

 • ступінь морозного пученія грунту.

Після проведення топозйомки та аналізу отриманих даних стає зрозуміло, наскільки придбану земельну ділянку нерівний. А він може бути:

 • дуже рівним і горизонтальним;

 • мати перепад площині в межах 0,4 м;

 • або у межах від 0,4 до 1 м;

 • або мати крутий ухил, що перевищує 1 м.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

З допомогою нівеліра визначають значення перепаду території
Джерело sain.com

Підсипка ґрунту

Досвідчені будівельники запевняють, що підсипку треба проводити в незалежності від того, якою має ухил ділянку. У багатьох випадках піднімають навіть рівні території, щоб знизити рівень ґрунтових вод. Це затратно на перший погляд. Але порівняно з іншими захисними заходами привоз і вирівнювання землі обійдеться недорого.

Які ще переваги у підсипання:

 • збільшується несуча здатність землі, розташованої під фундаментом;

 • знижується рівень промерзання грунту, а це зниження сил, що діють під дією морозного пученія;

 • з’являється можливість простіше організувати відведення талих і дощових вод з будмайданчика;

 • збільшується товщина ґрунту над рівнем проходження грунтових вод;

 • в процесі експлуатації заміського ділянки поступово підвищується рівень землі навколо будинку, тобто останній виявляється в ямі, а підсипка цього зробити не дає;

 • грунт, виймаємо з котлованів і траншей, можна використовувати для підсипки, що знижує витрати на його перевезення і утилізацію.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Засипка нерівного ділянки грунтом
Джерело pesok-klmn.ru

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, віддаленість від МКАД, вартість за сотку, розмір, наявність інфраструктури, газу, води, електрики та інших комунікацій.

Планування на рівній ділянці

Як приклад вертикального планування ділянки рівного типу – це територія рівна, але розташована в низині, куди весь час стікаються атмосферні опади і вода від розталого снігу. Умови, при яких можна на такій ділянці побудувати будинок, це підсипка, плюс використання мелкозаглубленного фундаменту. Іноді використовують пальові конструкції.

Товщина грунту в даному випадку – 20-50 див. При цьому ґрунт, тобто грунт з рослинними і іншими органічними домішками, використовувати тут не можна. Береться чистий щільний грунт. Подсыпанную ж територію по периметру отсыпают піщано-гравійної сумішшю, яку добре утрамбовують.

Будівництво будинку на схилі

Існують дві технології зведення фундаменту на схилі.

 • Формують фундаментну конструкцію, яка вирівнюється по верхньому торці. Тобто на схилі викопують траншею, а в нижній його частині заливку проводять в опалубку, виставлену по горизонталі. На фото нижче показаний стрічковий фундамент, зібраний з каменів і споруджений на схилі. Необхідно зазначити, що можна використовувати на схилі і комбінований варіант фундаменту. На високій частині схилу заливають стрічкового типу конструкцію, в низькій монтують палі.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Стрічковий фундамент на схилі
Джерело readmehouse.ru

 • Другий варіант – використання підсипання. Якщо перепад площині території не перевищує 1 м, то сам процес проводиться, як вирівнювання ділянки. Іноді просто високу сторону території зрізають бульдозером і переносять на нижчу частину. Якщо перепад перевищує 1 м, то без завезення грунту з боку не обійтися.

Якщо з двох варіантів був обраний перший, але перед виробником робіт стоїть завдання вирівнювання ділянки, то зазвичай схема проведення робіт така: спочатку споруджують фундамент з розрахунку його висоти і горизонтальності, а потім проводять вирівнювання території навколо фундаментної конструкції. Але це все буде залежати від того, який дизайн-проект заміського ділянки був обраний. Тому що ландшафтні дизайнери часто залишають схил і роблять основою оформлення. Наприклад, як на фото нижче.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Будинок, зведений на схилі
Джерело rwwanganui.co.nz

І ще один момент, який стосується подушки, засипаємо під фундамент. Робити її толстой не можна. Цей параметр не повинен перевищувати 60 см. При цьому необхідно укладати матеріал подушки пошарово, вирівнюючи кожен і утрамбовувавши. Причина – навіть добре утрамбований пісок або щебінь не можуть похвалитися щільністю і несучою здатністю, якими володіє природний грунт, розташований нижче грунтового шару. Тобто протягом певного часу подушка буде сідати. І чим товще вона, тим більше відсоток усадки, а це тріщини на стінах новозбудованого будинку.

Якщо перепад схилу перевищує 1 м, то оптимальний варіант будинку – це цокольне приміщення, сформований схилом, а всі інші приміщення розташовуються в основній частині будинку, зведеного на цоколі фундаменту. Знову-таки, щоб Ви зрозуміли, про що йде мова, картинка знизу.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Будинок на схилі з цокольним поверхом
Джерело bel-dom-stroy.ru

Необхідно зазначити, що грунт на схилі піддається досить серйозних навантажень від будівлі, що зводиться. З’являється небезпека сходження ґрунту вздовж площини ковзання. І це може статися, якщо маса будівлі перевищує несучу здатність грунтового настилу. Іноді несуча здатність знижується за рахунок рухається по схилу дощової і талої води. Цю проблему вирішують отмостками і дренажною системою водовідведення.

Але саме тип грунту дозволяє точно визначити його несучу здатність. Ось чому так важливо на першому етапі провести геологічні дослідження.

І ще один момент. У нагірній частині схилу діють сили, які штовхають фундамент вниз. Тому дуже важливо точно розрахувати глибину закладення конструкції. Тобто мелкозаглубленний варіант тут краще не використовувати.

Відео опис

У відео показана технологія спорудження комбінованого фундаменту, що закладається на схилі:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про правила вирівнювання ділянки під газон: нормативи, рекомендації, нюанси.

Відведення атмосферних опадів

Як вже було сказано вище, для цього доведеться спорудити вимощення і закласти систему водовідведення.

Що стосується першого, то для цього по всьому периметру будинку робиться підсипка з міцного грунту або суміші піску і щебеню висотою 10 див. тобто необхідно починати спорудження відмотування на майданчику, яка буде вище площині основного грунту.

Ширина вимощення – 80 см, кут нахилу в бік від фундаменту – 5°. Зазвичай її заливають бетонним розчином, але можна використовувати асфальт або штучні плитні вироби (кам’яні або бетонні), які укладають без зазорів. Основна вимога до отмостке – стовідсоткова непроникність воді. Якщо на заміській ділянці пучіністие грунти, то вимощення заливають не цільної стрічкою, а секціями з розмірами по довжині в межах 1,5-2,5 м.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Вимощення будинку, зведеного на нерівному ділянці
Джерело www.remontnik.ru

Що стосується зливової каналізаційної системи, то в першу чергу необхідно розуміти, що до початку будівництва тала і дощова вода стікала по слону, не зустрічаючи на своєму шляху перешкоди. Зведений будинок з нагірної сторони – величезна нездоланну перешкоду. Тому саме в цьому місці вода буде накопичуватися. Відводити її треба вміло, для чого використовують лотки, встановлюються уздовж фундаменту, розташованого на нагірній частині схилу, з невеликим ухилом убік від будинку, але вздовж нього.

Тепер про глибинний дренаж. Його споруджують тільки у тому випадку, якщо на ділянці грунт піщаний, але внизу під ним розташовується щільний глинистий грунт, який не пропускає через себе воду. У дощову пору року вода проходить через пісок, але не проникає через глину. Утворюється водоносний шар, який називають верховодка. Вона дуже небезпечна для фундаменту. Тому на рівні верховодки закладають дренажні труби, з допомогою яких виробляють відведення води.

Відео опис

У відеоролику показаний весь комплекс послуг: підсипка ділянки, формування зливової та дренажної каналізації:

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, які можуть бути наслідки від самобуду: що необхідно знати власнику ділянки.

Висота цокольної частини фундаменту

Цей параметр розраховують з урахуванням висоти снігового покриву. В основній частині Росії він не перевищує 70 см, в північних регіонах його розмір більше 1 м. Виходить так, що висота цоколя – це висота снігового покрову, плюс 10-20 див.

Причина такого розрахунку полягає в тому, що навесні, коли сніг починає танути, волога негативно позначається на конструкціях стін. Зволожені конструкції піддаються негативному впливу води, яка може проникнути у внутрішні приміщення будинку. Але найбільше від цього страждає зовнішня обробка.

Необхідно розуміти, що в багатьох будинках, зведених на схилі, цокольна частина використовується в службових цілях, і навіть для житлових кімнат. Тому дуже важливо грамотно провести гідроізоляційні заходи як зовні, так і зсередини цокольного поверху. А також організувати ефективно працюючу вентиляцію.

Вертикальная планировка участка: что собой представляет, и как проводится

Неправильно вибрана висота цоколя
Джерело otlivhouse.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про микродом у формі яйця – повністю автономний заміський будиночок.

Висновок по темі

Вертикальне планування земельної ділянки дає можливість побудувати на нерівній території будинок, який за всіма технічними параметрами не буде відрізнятися від будівлі, зведеної на рівній ділянці. Основне завдання – провести геологічні вишукування, і на основі отриманих результатів правильно спланувати будівництво будинку з урахуванням перепадів території.

Оцінок 0