Вид дозволеного використання земельної ділянки: що це і чим загрожує порушення

За законом кожна людина може отримати земельну ділянку для особистого користування або ведення бізнесу, при цьому використовувати його як завгодно не вийде. Владою заздалегідь планується розподіл видів діяльності між існуючими землями, тому не можна, наприклад, культивувати зернові на землі для житлового будівництва. Завдяки цьому матеріалу ви будете знати, що таке вид дозволеного використання земельної ділянки, що загрожує за його порушення, і як можна скорегувати призначення території.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

Кожен вид земельного наділу призначений для певної задачі

Поняття цільового призначення

Всі існуючі землі поділяються за категоріями відповідно до державної стратегії землекористування. У ході оцінювання виявляються і фіксуються якості земель, їх родючість, наявність рослинності, склад ґрунтів. При цьому деякі території знаходяться під державною охороною, оскільки являють собою цінні для науки і екології території.

Таким чином, якщо земля належить до категорії, встановленої державою, повинен дотримуватися режим експлуатації, прописаний у законі. Поняття категорії земель, а також їх цільового призначення – тотожні, тому використовуються обидва позначення. Щоб об’єднати основні категорії землекористування, був створений спеціальний класифікатор.

Категорії земель

В Земельному кодексі РФ встановлено 7 категоріальних груп земель, основним критерієм яких є можлива діяльність. Серед них виділяються:

 • населені пункти (призначені для утворення поселень);

 • наділи сільгосппризначення;

 • спеціальні – на них зазвичай будуються об’єкти енергетичної сфери та промисловості, комунікації проводяться і організовуються заходи щодо

 • забезпечення державної безпеки;

 • природні зони, що охороняються владою;

 • лісові угіддя;

 • водний фонд;

 • запасні території.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

Для забудови вибираються ділянки, які підлягають категорії «населені пункти»

Остання категорія об’єднує в собі незатребувані громадянами та юридичними особами землі. Тобто, при потребі вони можуть бути задіяні для всіх потреб, і звичайно не передаються цивільним особам. Деякі категорії потрібно розглянути детальніше, оскільки з ними не все так однозначно.

Землі населених пунктів

Дана категорія ділянок створена для проживання людини і розміщення відповідної інфраструктури. Вона має певні межі, які відрізняють її від інших земель. Так, на таких землях можуть розташовуватися багатоповерхові будинки або індивідуальні житлові будівлі, рекреаційні зони, що застосовуються в цілях відпочинку і туризму, а також спортивної діяльності.

Промислові будівлі та об’єкти адміністративного призначення, споруди комунального господарства і установи, що займаються постачанням населення, як продовольчих, так і іншим, також передбачені для перебування на таких ділянках. Також призначенням таких земель можуть бути:

 • розміщення об’єктів електропостачання;

 • формування транспортних інфраструктурних елементів;

 • проведення комунікаційних з’єднань, у тому числі об’єктів зв’язку;

 • відкриття, розвиток ОПГ і т. д.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

Населений пункт відрізняється наявністю транспортної розв’язки, комунікацій та електропостачання

БРЕШИ ніяк не позначається на можливих формах власності, адже на ділянках, які передбачають постійне проживання людей, можуть бути державні, приватні та муніципальні об’єкти. Окремі будови на землі не перекладають всю територію у категорію для населених пунктів. З цього випливає, що якщо на ній навіть знаходяться будинки і виробничі приміщення (на віддалених підприємствах, в лісових зонах і на фермах), їх не можна вважати частиною міста або селища, поки не буде прийнято рішення про включення відповідної ділянки в таку територію.

Землі сільгосппризначення

Коло застосування обмежений тільки сільськогосподарськими роботами, при цьому самі землі повинні розташовуватися поза населених пунктів. Основною їх функцією є виробництво сільськогосподарської продукції і забезпечення заходів, які для цього необхідні.

Усього законом встановлено дві підкатегорії: сільськогосподарські та несільськогосподарські угіддя, причому, незважаючи на означений поділ, всі вони забезпечують нормальне ведення відповідного виробництва.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

Земля сільгосппризначення розташовується за межами населених пунктів та використовується лише за призначенням

До сільськогосподарських ділянок відносять призначені для землеробських заходів чи тваринництва. Це ріллі, а також сіножаті, пасовища для худоби, ділянки з деревами для захисту посівів від вітру і деякі інші землі. Особливими вважаються землі, які пройшли процедуру меліорації. Адже щоб вони отримали необхідні властивості, проводився ряд заходів щодо осушення, відновлення родючості та інших факторів.

Несільськогосподарські угіддя призначені здебільшого для допоміжних споруд, у числі яких автомобільні дороги, водойми та інші об’єкти, які допомагають налагодити нормальну сільськогосподарську діяльність.

На нашому сайті Ви можете ознайомитися з найпопулярнішими в Підмосков’ї ділянками для будівництва заміського будинку. У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.

Лісовий і водний фонди

Якщо земля офіційно зарахована до таких природних об’єктів, то використання її у господарських цілях дійсно дозволено, але не більше того, що передбачає категорійна належність. Так, на лісових територіях зазвичай ведеться лесоустроительное зонування, що полягає у виборі ділянок для вирубки і для відновлення. Після проведення погодження та поділу зон, які отримали дозвіл компанії або особи вправі здійснювати рубку деревини.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

На проведення яких-небудь масштабних дій в лісовій зоні потрібен спеціальний дозвіл

Водний фонд об’єднує в собі ділянки, де присутні штучні і природні водойми. Завдяки таким земель організується повноцінний водозабір, будуються електростанції та інші споруди, покликані налагодити життєдіяльність людини. Як свідчить закон, землі водного фонду зазвичай не можуть належати людині, оскільки вода, як і інші природні цінності і надра, що належить всім громадянам Росії.

Відео опис

Детальніше про категоріях використання земельних ділянок у відео:

Види дозволеного використання

Категорія землі – це не основний спосіб вираження сфери її використання, адже дозволене використання земельної ділянки – це просто поділ території, розміщеної у певних межах. Як правило, за ознакою цільового застосування діє поділ на три типи:

 • основною;

 • умовно-дозволений;

 • допоміжний.

Основні

Ці БРЕШИ були введені не так давно в зміненому класифікаторі, а під загальною назвою об’єднуються наступні підвиди:

 • зони сільського господарства;

 • використовувані в зведенні будинків (ІЖС або розраховані на велику кількість квартир);

 • призначені для роботи підприємців;

 • рекреаційні (заповідники, парки тощо);

 • виробничі зони;

 • створення транспортної інфраструктури;

 • забезпечення захищеності країни;

 • охоронювані на федеральному чи регіональному рівнях;

 • лісові зони;

 • водні об’єкти;

 • використовувані громадськістю.

Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

Розподіл наділів за призначенням достатньо широке

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, на що звертати увагу при виборі земельної ділянки.

Умовно дозволені

У громадянина, який працює з землями або планує це робити, резонно виникає питання: умовно дозволений вид використання земельної ділянки що це таке? Чіткої регламентації немає, але мається на увазі, що на території можна вести діяльність, що доповнює основну. Це можливо за умови, що в особи є відповідний дозвіл влади, порядок запиту якого прописаний в законодавчих актах і ділиться на етапи:

 • Щоб внести новий умовно дозволений вид використання земельної ділянки – слід направити письмове звернення местнойвласти.

 • Чиновники проводять публічні слухання щодо можливості зміни БРЕШИ, а за підсумками роблять висновок.

 • Якщо рішення було позитивним для прохача, йому направляються рекомендації щодо процесу землекористування, при відмові йому повинні надіслати письмовий документ, в якому чиновники посилаються на нормативно-правові акти.

 • Відомості про призначення додаткового БРЕШИ вписуються в кадастр.

 • Наприклад, якщо земля передбачає тільки проведення житлової забудови, на ній можуть дозволити торгову споруду і так далі. Кожна ситуація індивідуальна і вимагає докладного розгляду представниками державної влади.

  Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

  Навіть в самій маленькій селі невеликий торговий центр необхідний

  Допоміжні

  Таке дозволене використання земельної ділянки класифікатор вводить для обслуговування інших БРЕШИ, а також збільшення кількості їх функцій. Наприклад, територія може використовуватися для розташування доріг та проїздів, комунальних об’єктів, парковок і гаражів, спортивних майданчиків, туалетів і тимчасового житла. По суті, це уточнююча категорія, що передбачає офіційний дозвіл на розміщення невеликих об’єктів для повноцінної діяльності.

  Застосування ділянки з порушенням БРЕШИ

  Оскільки землі знаходяться під державним захистом, користувачі і власники повинні вести свою діяльність на них згідно дозволених напрямків. Таким чином, застосовується поняття нецільового використання землі, до якого можна віднести експлуатацію землі не так, як це передбачає її категорія, або ж якщо рекомендації влади виконуються не повністю.

  Крім цього, громадяни та підприємства, які користуються ділянками, повинні доглядати за ними і не допускати погіршення стану. Як правило, для цього проводиться рекультивація та інші заходи для поліпшення якості землі. За те, що суб’єкт господарської діяльності не виконує вимоги закону, він отримає досить великий штраф як покарання.

  Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

  Для збереження своїх родючих властивостей земля вимагає догляду

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про те, як оцінити об’єктивно вартість ділянки землі.

  Фізична особа, тобто громадянин користується землею або володіє їй, заплатить державі 2-5 тис. рублів, залежно від тяжкості правопорушення і наявності таких фактів минулого. Юридичні особи, тобто організації та компанії, штрафуються куди більшими сумами, мінімальний показник стягнення знаходиться на рівні 80-ти тис. рублів, максимально можуть змусити заплатити 100 000 рублів.

  Але крім грошового покарання, державні структури можуть застосовувати й інші способи впливу:

  • податок за користування землею виростає до 1,5%;

  • припиняються будь-які права на територію, що передбачає розгляд між сторонами в суді;

  • розірвання орендного договору, якщо порушення допустив орендар, який взяв ділянку в користування.

  Варто пам’ятати, що іноземці, як і будь-які інші негромадяни, хоч і не мають права володіти сільськогосподарськими землями, вони можуть взяти їх в оренду. Тоді крім права користування вони набувають і обов’язки щодо належного утримання ділянок, проведення всіх необхідних заходів щодо підтримки початкового стану землі.

  Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

  Орендарі земельної ділянки також несуть відповідальність за належне утримання землі

  Також забороняється невикористання сільськогосподарських земель, таке правило не діє тільки на дільниці держави, віднесені до резерву і ГосЗемЗапасу. Адже невикористані території приходять в непридатність і втрачають свою цінність, навіть якщо на них не ведеться діяльність. В такому випадку, щоб не нести відповідальність, користувачі і власники зобов’язані як мінімум проводити заходи по підтримці нормального стану ділянок.

  Відео опис

  Про те що буває за нецільове використання землі в цьому відео:

  Процедура зміни категорії

  Законодавство допускає переведення землі з однієї категорії в іншу, якщо для цього є підстави, а діяльність не буде загрожувати стану ґрунту. Для цього слід підготувати документи:

  • посвідчення особи заявника (ним може бути будь-яка людина, що законно володіє або використовує ділянку);

  • довіреність (застосовується, якщо інтереси власника або користувача представляє інша людина);

  • завірена нотаріусом згода інших власників, що підтверджує можливість змін;

  • кадастрові документи, зазвичай це технічний паспорт і план;

  • виписка з реєстру нерухомості стосовно особи, яка володіє або користується ділянкою та основні характеристики території;

  • документ, що доводить законність права володіння (таким може бути орендний договір, договір купівлі-продажу, дарча, документи про спадкоємство і ін);

  • заяву.

  Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

  Наявність підстави на зміну категорії земельної ділянки та всіх необхідних документів прискорять процес

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про перелік всіх документів при купівлі землі і заміського будинку і для чого вони потрібні.

  Далі заяву і всі документи відправляються місцевої влади, а вірніше конкретний відділ, який займається цими питаннями. Якщо володіє землею не одна людина, то згода, або підпис на заяві потрібно від кожного, адже одноосібно таке питання вирішуватися не може.

  Після подачі документів термін очікування складе не більше місяця, і адміністрація зобов’язана видати дозвіл на руки заявникові, а також надіслати інформацію для внесення у кадастрову базу даних. Негативне рішення теж можливо, його повинні письмово обґрунтувати, посилаючись на юридичні норми і також видати заявнику.

  Важливо те, що негативне рішення влади можливо оскаржити через судову інстанцію, для цього потрібно вказати на порушення чиновників, незаконність рішення. Найбільш ефективно буде запросити юриста або адвоката для написання якісного позовної заяви.

  Можливість змінити категорію землі надається тільки громадянам Російської Федерації, тому, навіть якщо іноземець або особа без громадянства користуються землею, вони не можуть змінювати її призначення. Також ця процедура не проводиться для лісового і водного фонду, або земель, що перебувають під особливою охороною держави. У всіх інших випадках обмежень на зміни немає.

  Відео опис

  Про зміну виду дозволеного використання земельної ділянки у відео:

  Особливості об’єднання ділянок

  Часто громадяни мають у власності декілька окремих ділянок, які цілком реально об’єднати між собою, провівши відповідну процедуру. Але потрібно враховувати, що вони повинні мати суміжні кордону, перебуваючи поруч один з одним. На кожну одиницю повинен бути план, в якому уточнені межі, а також її потрібно зареєструвати в кадастр як окремий ділянку.

  Крім того, щодо землі діють обмеження щодо максимальної площі, а до місцезнаходженням пред’являється вимога у вигляді одного кадастрового кварталу. Крім цього, потрібно однакова категоріальна приналежність, і що найважливіше – БРЕШИ також повинні збігатися. Якщо власників кілька, від них також потрібна згода на дію у вигляді об’єднання ділянок.

  З документів громадянину потрібно:

  • заяву, в якій описана прохання провести об’єднання;

  • кадастрові папери, що підтверджують офіційну інформацію ділянки;

  • виписка з держреєстру на право власності;

  • письмово оформлена згода власників на процедуру суміщення земель.

  Вся процедура починається саме зі збору вищеописаною документації, яка подається кадастрового інженера, розробляє план поєднання територій. Далі готові папери відправляються в Росреестр або передаються співробітникам МФЦ, де за ним коригується держреєстру, формуються оновлені документи щодо права власності і змінена кадастрова документація.

  Відео опис

  Відео про об’єднання земельних ділянок:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням дивіться на приклад реставрації фамільного будинку в Мельбурні.

  Коротко про головне

  Державний класифікатор видів дозволеного використання земельних ділянок регламентує те, яку діяльність можна вести людині на конкретних територіях. Робота в напрямку, не призначеному для конкретної ділянки, буде переслідуватися за законом, оскільки таким чином порушується нормальний режим користування землею і знижується її цінність в майбутньому.

  За порушення правил землекористування може бути призначений штраф або навіть відібрані права на володіння або дозвіл на землекористування, що можуть провести через судову інстанцію. Закон обумовлює можливість доповнення або зміни БРЕШИ за заявою, до якого необхідно додати ряд документів. Таким чином, без погоджень неможливо звести житловий будинок на сільгосп ділянці або почати вирощувати пшеницю на запасних землях.

  Вид разрешенного использования земельного участка: что это и чем грозит нарушение

  Використання землі не за призначенням загрожує штрафом

  Щоб встановити, чи можливо виробляти певні дії на земельному наділі, слід перевірити БРЕШИ земельної ділянки, використовуючи єдину базу державного кадастру. При погіршенні стану ділянки буде застосовуватися покарання, оскільки кожен власник землі і землекористувач зобов’язані підтримувати її гарний стан.

  Ще трохи уваги!

  Напишіть в коментарях, як думаєте – зараз ще можна «проскочити» з самобудом, або держава вже не обдуриш?

  Оцінок 0