Види клумб та квітників – опис базових конструкцій

В статті піде про те, які види клумб і квітників існують, чим вони відрізняються один від одного, які принципи формування використовуються у кожному конкретному випадку. Знання про них, фото і відео готових робіт розкриють існуючий потенціал і дозволять вибрати щось підходяще для озеленення власної ділянки.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Квіткова клумба у вигляді божої корівки Джерело hr.aviarydecor.com

Існує величезна різноманітність декоративних квіткових композицій, розібратися в ньому простому обивателю складно. Для цього необхідно вивчити всі терміни і дізнатися їх значення. В основі створення кожного варіанту оформлення лежать базові принципи. Вони нескладні, але не застосовуючи їх, неможливо створити особливий ефект виразності.

Завдяки наявності великої кількості стилів ландшафтного дизайну, величезної кількості квітучих рослин, появи нових варіантів оформлення клумб, сьогодні можна створювати різні види квітників. Їх варіативність стримується тільки об’єктивними умовами (видом ґрунтів, кліматом, розмірами ділянки, матеріальними можливостями його господаря, освітленості місцевості). Але з художнього боку обмежень ніяких не існує.

Що таке квітник? Це обмежена площа землі, на якій провадиться посадка декоративних рослин. На ньому, в принципі, можна вирощувати, що завгодно. Будь-яка композиція з декоративних трав і квітів на окресленій території буде вважатися квітником. Він може бути за розміром великим і дрібним, за формою строгим класичним, по насиченості парадним і сезонним. Комбінуючи різні рослини можна створювати різні за характером клумби, рабатки, міксбордери. Але всі вони будуть вважатися квітниками.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Традиційна квіткова клумба Джерело giropark.ru

Щоб полегшити завдання спілкування з клієнтами ландшафтні дизайнери виділили вісім основних видів квітників і клумб. Вони вважаються базовими, їх можна брати за основу озеленення дачної ділянки. У кожного свої відмінні риси.

Клумби

Це класичні квітники. У них є чітка геометрична форма (кругла, квадратна, овальна, трикутна) і плоска поверхня. Подібні квітники розрізняються по стилю, по щільності висадки рослин. Є строкаті, одноколірні клумби, гармонійні і контрастні, різні по набору рослин. З цієї точки зору фахівці розрізняють такі типи клумб.

Регулярна – в ній всі рослини цвітуть одночасно. На дачних ділянках такі квітники зустрічаються рідко, в основному за допомогою них прикрашаються міські парки і сквери. Пояснити непопулярність регулярних клумб у дачників нескладно: для їх створення характерне складання суворого геометричного малюнка, посадки квітів необхідно проводити строго за схемою, що допомагає формувати чіткі форми і симетрії.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Суворі регулярні клумби Джерело idei-dekoru.com

Нерегулярна – в ній висаджуються рослини в довільному порядку з довільним вибором растениц. Як правило, навіть таким способом сформовані квіткові композиції виглядають дуже декоративно, виглядають легко і невимушено. Зазвичай для створення такого квітника використовуються багаторічники, вони підбираються таким чином, щоб протягом всього теплого сезону клумба цвіла і радувала око. Описувані рослини невибагливі, за ними не потрібен складний догляд, тому саме такий тип квітників найчастіше використовується для прикраси дач.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Нерегулярний тип квітників Джерело houzz.es

Піднесена – у ній є кілька ярусів, найчастіше споруджується з предметів, яким дарується друга життя. Тут допускаються будь-які експерименти, вітається використання несподіваних матеріалів для виконання основи. У результаті виходять дуже оригінальні об’єкти, такі, як показано на наступному фото.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Оригінальне оформлення квітника Джерело ar.pinterest.com

 • Килимова – в ній висаджуються карликові рослини. Вони розподіляються всередині обмеженого периметра певним чином. Коли квіти розростаються і розпускаються, виходить складний малюнок, пухнастий і оксамитовий, по фактурі схожий на персидський килим.

 • Вертикальна – квіткова скульптура. Її оформлення – справа клопітка, воно вимагає докладання певних зусиль. Спочатку створюється каркас, він заповнюється спеціальним родючим грунтом, в ньому і висаджуються квіти, які, розростаючись, дають хорошу зелень і яскраві бутони.

 • Зимова – пишна клумба, яка створюється за допомогою зимостійких сортів квітів (хризантем і жоржин). Добре переносять невеликі низькі температури гладіолуси, морозник і спеціально виведені для позначених цілей гібриди айстр. Такі рослини переживуть короткочасні морози і будуть цвісти аж для перших рясних снігопадів.

 • Моноклумба – в ній висаджуються квіти або трав одного виду. Це можуть бути троянди, жоржини, айстри. Розпускаючись, вони дозволяють формувати дуже красивий декоративний об’єкт, який незмінно буде прикрасою саду.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Моноцветники, сформовані за допомогою квітів одного виду Джерело artforlife.ru

Арабеска

У ній квіти висаджуються таким чином, щоб при цвітінні вони змогли сформувати контур якої-небудь тварини, комахи або птиці. Самостійно здійснити такий експеримент непросто. Створення арабески під силу не кожному квітникарю-любителю. Під неї потрібна велика територія. Протягом всього часу за такий клумбою доведеться пильно доглядати: регулярно проводити обрізку, видаляти засохлі стеблинки і гілочки, зламані квіти, стежити за тим, щоб рослини не розповзалися і не виходили за межі контуру.

Найпростіше зробити арабеску за допомогою грунтопокривних рослин. Вони не виростають більше 15 см у висоту, пушатся і стеляться по землі. Ідеальним рослиною вважається гацания. Існує велика кількість її видів, у кожного – свій колір цвітіння. Компонуючи різні, можна створювати що завгодно: смуги, візерунки, контури. Простір між ними заповнюють фахівці газонної травою, іноді використовують для позначених цілей та мармурову крихту або мелкофракционный гравій.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Яскрава красива метелик Джерело tapatalk.com

На нашому сайті Ви можете знайти контакти будівельних компаній, які пропонують проектування та виконання ландшафтних робіт будь-якої складності. Безпосередньо поспілкуватися з представниками можна відвідавши виставку будинків «Малоповерхова Країна».

Плаваючі клумби

Сьогодні вони є трендом, фішкою нового сезону. Ще десять років тому ніхто і не здогадувався, що таке стане можливим, хоча стародавні літописи свідчать, що подібні елементи ландшафтного дизайну активно використовували ацтеки. Невідомо, які вони для цього застосовували конструкції, в теперішній час створюються дивні вироби, які можна використовувати для реалізації поставлених цілей. В основі їх використовується поплавок, сформований з пористих матеріалів. До нього кріпиться контейнер. Для його виготовлення можуть бути обрані різні матеріали. Все залежить від того, як будуть вирощуватися рослини: за допомогою важкого родючого ґрунту або гідропоніки.

Сучасні технології допомагають вирощувати на воді не тільки клумби, але і великі сади. Той, хто вкладається в створення подібного об’єкта, отримує по-справжньому приголомшливий результат. Вибираючи економні рішення, можна створювати невеликі композиції. Існує цілий ряд готових ідей, які можна взяти за основу.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Плаваюча клумба у вигляді стільників Джерело tytmaster.ru

Фахівці радять починати експериментувати у зазначеному напрямку з виготовлення клумб, схожих на килимки. Вони мають плоске підстава, невеликий шар грунту. У нього висаджуються вологолюбні рослини, ті, що зазвичай ростуть на болотах (осока, лилейники, сріблясті хвости). Таким кольорам практично не потрібна грунт.

Є квітники, мають пористу основу. У дні такого контейнера проробляються дірочки. Через них проходить волога і зрошує грунт, який знаходиться всередині контейнера, поверх шару керамзиту. Він виступить у ролі дренажу. Для озеленення такого виду клумб потрібно використовувати вологолюбні квіти.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Комплекс з нерегулярних клумб Джерело m.cuantarazon.com

На воду можна спустити горщики або будь-які інші ємності, які потребують поливу. Зазвичай вони встановлюються на поверхню води, в товщі якої є стійке кріплення. Вони заповнюються родючим грунтом, в них можна, по суті, висаджувати будь-які квіти. Але за ними потрібно буде також доглядати, як за звичайної клумбою на землі.

У будь-яких плавучих квітників є свої переваги. Практика показує, що з подібними об’єктами починає активно взаємодіяти живність, що живе у воді і літає по повітрю. І жабам, і птахам подобається грітися, сидячи на зеленому острівці. Все це покращує зорові характеристики ландшафтного дизайну. Приємно сидіти на березі і спостерігати, як повільно і чинно живе і розвивається місцева екосистема.

Проконтролювати зростання вологолюбних рослин в природному дикої середовищі дуже важко: вони швидко розростаються, засмічуються листям, «душать» невелика водойма. З плавучими клумбами це не відбувається.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Зелені плавучі острівці Джерело aviarydecor.com

Самі по собі плавучі зелені острівці виглядають за рахунок невеликого руху, виглядають дуже ефектно. Якщо пустити по воді відразу кілька клумб, він буде переміщатися відносно один одного. При бажанні їх можна зафіксувати на одному місці, кинувши якірну ланцюг. Це дозволить створити яку-небудь складну композицію і милуватися нею постійно.

Доглядати за плавучими клумбами набагато простіше, ніж за традиційними квітниками. Вони не будуть доступні для комах-шкідників, квітам нікуди буде розростатися. Періодично доведеться проріджувати посаджені кущики. Це можна робити на березі, пришвартовав плавучий об’єкт.

Особливо красиво виглядають клумби у вигляді човнів, перевернутої парасольки, ящиків, збитих з грубих дощок. Додатково такі острови можна декорувати статуетками, маленькими скульптурами. Якщо в темний час доби їх підсвітити світлодіодами, вийде казковий об’єкт.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Квітник «плаваючий човен» Джерело propositive.ru

Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про огорожі і огорожі для клумб: від дорогих надмірностей до підручних матеріалів.

Стрічкові квітники

Зазвичай їх висаджують уздовж садових доріжок. Вони мають дуже вузьку форму, за допомогою них формуються бордюри там, де ландшафтний дизайн вимагає дотримання чітких строгих ліній. Вузька і акуратна смуга з квітучої рослини одного виду здатна замінити нудну рамку і оживити який-небудь окремий елемент. Вона виглядає монолітно, яскраво, помітно.

На відміну від рабатки, її ширина може бути менше 50 см. Стрічковий квітник може бути дуже коротким. Він і в такому варіанті буде виглядати дуже гармонійно. Підбір культур проводиться за тими ж правилами, що і при створенні звичайної клумби. Але тут є суворе обмеження по висоті.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Яскравий квітковий бордюр Джерело dekorsad56.ru

Рослини в такому квітнику висаджуються в один ряд. Підбираючи різні види, можна створювати об’єкти, відповідні того чи іншого стилю. Якщо ретельно дотримувати відстань між посадками, вийде строга класична лінія.

Якщо вибирати для позначених цілей рослини з суворою формою куща (кульки самшиту, хвости папоротей, невеликі кущики барбарисів), вдасться створити стрічковий квітник класичного стилю.

Варто використовувати гейхери, герань і чистецу, коли реалізується концепція сучасних стилів модерн, хай-тек, мінімалізм). Мініатюрні троянди – кращий вибір для англійського саду, лаванда і полин для середземномор’я.

Відео опис

У відео фахівець розповідає про те, як правильно влаштувати гарний квітник:

Для створення стрічкових квітників підходять витривалі і невибагливі декоративні рослини, які не втрачають своєї привабливості протягом теплої пори року, здатні виділятися на тлі інших рослин за рахунок своєї індивідуальності. Зазвичай у них привабливим є не тільки бутон, але і крона, а також листя. Саме вона визначає форму бордюру.

Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

Яскравий стрічковий бордюр Джерело pinterest.co.uk

У квітнику подібного виду рослини висаджуються, згідно з такими принципами:

 • Великі квіти і рослини висаджуються виключно в ряд, а не групою (винятки становлять лише ті рослини, які тільки в сусідстві один з одним допомагають створювати красиві щільні плями).

 • Рослини середнього зросту можна висаджувати парами.

 • Низькорослі, ті, що виростаючи, досягають у висоту не більше 15 см, важливо висаджувати тісно один до одного, групами, щоб вони, після того, як розростуться, змогли сформувати одну безперервну лінію.

 • Найпростіше для створення стрічкової клумби використовувати один вид рослин, складніше скомпонувати між собою три, п’ять рослин. Тут потрібно враховувати і колір, і форму, і навіть їх текстуру. У такій ситуації спочатку фахівці рекомендують посадити рослини, які будуть створювати яскраві акцентні плями, рухатися при цьому потрібно зверху вниз: спочатку великі, потім середні, потім почвопокрывные. Краще заздалегідь на аркуші паперу скласти план або схему посадки, і вже потім суворо дотримуватися її.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Стрічковий бордюр з тюльпанів Джерело pinterest.com

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про декоративний парканчик для клумб.

  Існують готові схеми, складені професійними ландшафтними дизайнерами. Їх можна легко брати за основу, бажаючи самостійно поекспериментувати в описуваному напрямку. Найбільш популярними вважаються наступні варіанти посадок:

 • Красиво виглядає чергування рудбекії, лілійників і сибірських ірисів.

 • Оригінальною виходить композиція з стрижених самшитів, кущиків лаванди і рути запашної, посадженої між самшиту.

 • Вельми ефектним виходить бордюр, сформований за допомогою декоративного цибулі, полину і лаванди.

 • Якщо посадите в ряд дзвіночки, лилейники, флокс і шавлія, вийде дуже красиве обрамлення доріжок.

 • Роблячи подібні сполучення, рослини комбінуються таким способом, щоб були сумісні темпи зростання, розростання, поділу, схильність до загибелі і виродження. Важливо в один ряд садити тільки те, що одночасно треба ділити і пересаджувати.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Стрічкова клумба, як прикраса доріжки Джерело pinterest.com

  Рабатки

  Ці квітники схожі на довгі прямокутні грядки. Вони найчастіше формуються вздовж широких алей, уздовж витягнутих архітектурних елементів, для розділення внутрішнього простору на окремі функціональні зони. На відміну від стрічкового бордюру рабатки мають велику ширину. Мінімально вона становить 50 див. Правильною вважається та рабатка, розміри якої відповідають пропорції 1х3. При ширині 50 см довжина пікніка повинна становити не менше 150 див.

  Існує два види рабаток:

  • двосторонні;

  • односторонні.

  Перші використовуються для поділу широких алей або під’їзних шляхів. Всередині них висаджуються однакові по висоті рослини або роблять посадку великих квітів всередині рабатки, а по краях розміщують почвопокривні рослини.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Двостороння рабатка посеред газону Джерело sazhaemsad.ru

  Другі мають привабливе оформлення тільки з одного боку. Їх найчастіше створюють вздовж парканів. На задньому плані ближче до огорожі висаджуються найвищі рослини, потім формуються яруси на пониження. Саме тому у односторонньої рабатки є ще одна назва «багатоярусна».

  Створення рабатки починається з складання схеми посадки рослин. Важливо всередині квіткової грядці сформувати якийсь візерунок. Він може бути геометричним або килимовим. Вибір колірного рішення і фактуру багато в чому залежить від стилю оформлення дачної ділянки.

  Відео опис

  У відеоролику показано кілька варіантів оформлення клумб у вигляді рабаток:

  Останнім часом дизайнери віддають перевагу йти від квіткових композицій і використовувати для створення квітників більш різноманітні рослини. Сучасні рабатки стають схожими на міксбордери. Межа між ними стирається,

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Яскрава килимова рабатка Джерело zagrebonline.hr

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про клумби з каменів.

  Міксбордери

  Зрозуміти, де рабатка, а де міксбордер можна за формою розташування квітника. У рабатки завжди присутній строга прямокутна форма, чітко окреслені контури. У міксбордера їх немає. Цей квітник формується найчастіше всередині газону, уздовж водойми, на схилах пагорбів. Він створюється завдяки многорядному і многоярусному розташуванню квітів, трав, гіллястих кущів і навіть дерев. Композиція формується таким способом, щоб об’єкт безперервно цвів з ранньої весни до пізньої осені.

  Ширина міксбордера не повинна перевищувати більш ніж удвічі висоти самого рослого рослини. Всередині нього немає ніякої симетрії, немає ніякого порядку, рослини підбираються за принципом тісного сусідства. Головне, щоб обрані види мирно уживалися один з одним і гармонійно виглядали, перебуваючи поруч. Принцип розміщення один: високі ззаду, низькі попереду. Якщо міксбордер розбивається по центру плоскої галявини, то високі рослини повинні опинитися в центрі композиції, низькі по її периметру.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Миксбордер, що прикрашає схил Джерело fotoflowers.ru

  Можна створювати одноколірні квітники, тоді доведеться підбирати квіти одного кольору, але різних відтінків. При створенні багатобарвних міксбордерів враховуються правила поєднання фарб. Дуже благородно виглядають квітники постільної палітри, але їх потрібно розміщувати тільки на увазі. Яскраві соковиті фарби самі кидаються в очі. Використовуючи їх, важливо знати міру.

  Відео опис

  Хочете розібратися в питанні, що таке міксбордери, подивіться відео:

  Миксбордеру можна складати за допомогою хвойників різних карликових порід і робити вкраплення з ділянок, засипаних світлої мармуровою крихтою, можна використовувати для позначених цілей трав’янисті багаторічні або однорічні квіти. Головне, щоб зовнішній вигляд об’єкта ідеально вписувався в обрану стилістичну концепцію і був її невід’ємною частиною. Підкреслити напрямок ландшафтного дизайну здатне обрамлення міксбордера.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Яскравий плоский міксбордер Джерело saccaldesignhouse.com

  Модульні композиції

  Ландшафтні дизайнери називають їх квіткової мозаїкою. Для її створення потрібні великі площі. На них розбиваються композиції, що складаються з повторюваних модулів. Зібрані разом, вони формують одну єдину картинку. Часто сюжет у неї досить складний. По суті, це окремо стоять клумби, різної геометричної форми, але за допомогою них збирається один загальний образ, який допомагає майстерно декорувати великі за площею території. Такі квітники підходять тільки господарям величезних угідь.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Складні модульні композиції Джерело sad.vse56.ru

  Квітники, схожі на острівці

  Це поодинокі клумби, які служать для пожвавлення площин, мають нудний монотонний характер. Квітники-плями найчастіше з’являються всередині газонів, на галявинах, закритих зеленими почвопокровними рослинами. Їх основна мета – максимально розкрити красу вже створених елементів ландшафтного дизайну.

  Відео опис

  У відео показані невеликі за розміром квітники, які заповнюють великі території і створюють квітучі острівці з мінімальним відходом:

  На тлі зелених галявин найбільш ефектно виглядають квітники-плями, створені за допомогою пишних рослин (гортензій, ірисів, півоній, рододендронів). Килимові клумби теж надзвичайно гарні в такій ситуації. Можна грати з кольором, з розмірами клумб, з їх формами.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Квітники-острівці, зроблені у вигляді американського прапора Джерело pinterest.com

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про клумби з дерева.

  Партери

  Такі квітники століття тому прикрашали території палацових парків, сьогодні їх можна побачити у міських скверах і на ділянках заможних людей. Вони мають чітку структуру, ретельне планування. Для їх створення вибираються рослини, здатні похвалитися високою декоративністю. Вони висаджуються щільними групами, за допомогою них створюються прості візерунки. Партери – старовинні, елітні види квітників. Вони розбиваються на самому видному місці перед будинком.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Класичні квітники партери Джерело et.aviarydecor.com

  Пейзажні квітники

  До них належать елементи, створення яких покликане імітувати дикі посадки. Всередині них рослини можуть відчувати себе вільно, як у природі. Для садіння використовуються невибагливі у догляді види, здатні з часом сильно розростися і перетворитися в пишні суцільні зарості. Вони лише зовні схожі на запущені ділянки саду. Насправді процес їх росту строго контролюється. За допомогою організації пейзажних квітників можна формувати американські прерії, музичні клумби (квітники з декоративних злаків), романтичні пишні пейзажні квітники, в яких на перше місце виходить краса розпускаються бутонів.

  Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Квітник пейзажного типу Джерело hozsektor.ru

  Існує велика кількість типів пейзажних квітників:

 • Водна клумба – композиції, які обрамляють берега різних водойм і створюють окрему екосистему. Вони створюються за допомогою водних та вологолюбних рослин.

 • Декоративні городи – квітники, всередині яких висаджуються декоративні та овочеві культури. Найчастіше такі посадки мають чітку геометричну форму і вивірену симетрію.

 • Рокарії і альпінарії – складні структури, що дозволяють відтворювати рельєф гірської місцевості. Для їх озеленення використовуються альпійські рослини і литофиты.

 • Палісадники – ділянки, заповнені квітами, що знаходяться між будинком і зовнішньою межею саду. Вони є візитною карткою господарів. Часто, щодо їх оформлення проводиться оцінка їх соціального статусу і смакових уподобань.

 • Иридарии – квітники, повністю засаджені ірисом. Вони ніколи не бувають великими, частіше всього мають середні розміри. Найчастіше створюються садівниками-аматорами, збирають колекцію різних видів ірису.

 • Конвалярий – квітник, повністю засаджений конваліями. Такий вигляд квітників часто використовується для декорування тінистих куточків саду чи вологих місць.

 • Примулярии – весняна клумба, повністю сформована з примул.

 • Сиренгарии – квітники, створені за допомогою посадки різних кущів бузку.

 • Виды клумб и цветников – описание базовых конструкций

  Ніжний весняний конвалярий Джерело pinterest.com

  В окремий підвид потрібно виділить квіткові галявини – висадження декоративних рослин, за допомогою яких заповнюються ділянки між чагарниками і дерев. Вони покликані підкреслити велич деревних велетнів.

  Відео опис

  У відео показано безліч варіантів, як оформляють квітники і клумби:

  Це може бути цікаво! У статті за наступним посиланням читайте про багатоярусні клумби.

  Узагальнення по темі

  Описані в статті види квіткових композицій – це засади, які використовуються для створення нових жанрів. Віяння моди стимулюють ландшафтних дизайнерів придумувати щось оригінальне. І ці продукти завжди вражають, викликають особливу цікавість. Ще зовсім недавно всі дивувалися яскравим композиціям, за допомогою яких створювалися сонячні години. У них квіти відкривали свої бутони строго по годинах: одні цвіли, інші закривалися. Сьогодні можна побачити квітники, схожі на солодкі торти, квіткові топіари, багатовимірні 3D квіткові картини. Об’ємні фігури, ширми, стіни – фантазії дизайнерів немає межі. І це радує.

  Оцінок 0