Зміцнення стінок дренажних канав. П’ять революційних підходів

 
 Укрепление стенок дренажных канав. Пять революционных подходов

Будинки в передмісті або сільській місцевості часто мають розвинену дренажну систему. На її зведення потрібно багато часу і грошей, тому ця конструкція повинна будуватися правильно з самого початку. Найдорожча дренажна система – закрита, тому малозабезпечені жителі заміських будинків або сільській місцевості вибирають відкриту систему, яка, природно, має ряд недоліків.

Відкрита дренажна система – це сукупність пов’язаних між собою ровів. Неправильно укріплена відкрита дренажна система з часом починає обсипатися, що призводить до її повного руйнування. Щоб такого не сталося, провідні інженери дренажних систем розробили 5 революційних підходів у зміцненні стінок канав.

Загальні вимоги до зміцнення

Перед тим як приступити до будівництва дренажної системи, необхідно перевірити кут її нахилу:

 • З незначним нахилом, кут якого не перевищує 8 градусів легше всього. Вони не вимагають додаткового зміцнення, досить на узбіччях канав посадити квіти або кущі для запобігання осипання.
 • Канали з нахилом більше 8-15 градусів потребують додаткового укріплення у вигляді геосеток.
 • Канали з нахилом більше 15 градусів вважаються в інженерній справі самими крутими, тому для їх зміцнення потрібно внутрішнє армування.
 • Від глибини канави також залежить підхід до її зміцненню. З неглибокими канавами робимо наступним чином: викладаємо на укоси звичайні камені. Для зміцнення глибоких ровів вам знадобляться додаткові знання і матеріали.

Перший підхід до зміцнення канав – тривимірна геосітка

Тривимірна сітка виготовляється з полімерних волокон. На виробництві сітку обробляють полімерними складами для збільшення терміну її служби і міцності. Тривимірна сітка призначається для каналів з нахилом більше 15 градусів. Її структура комірок влаштована таким чином, щоб не перешкоджати кореневій системі рослин проникати вглиб канави і утворювати там дерновий шар, який виконує функцію власника грунту.

Послідовність дій укладання сітки:

 • Стінки каналу вирівнюються за допомогою лопати або ковзанки.
 • Рулон сітки натягається по схилу канави по всій довжині.
 • Кожна смуга сітки укладається встик з іншого. Зазорів бути не повинно.
 • Покладену тривимірну сітку закріплюють спеціальними анкерами. Варто відзначити, на відкритій місцевості (поле або недалеко від річки) сітку краще кріпити спеціальними П-образними металевими скобами, щоб додати всій конструкції додаткової жорсткості.
 • Після закріплення сітку засипають шаром грунту або декоративними матеріалами – камінням, щебенем і т. д. Для додання канаві додаткової міцності і візуального ефекту, її засаджують декоративними довголітніми рослинами.
 • Тривимірна геосітка відрізняється хорошою стійкістю до корозії, гниття, атмосферних опадів і сильних перепадів температури. Матеріал також відрізняється міцністю і може витримувати значні навантаження. Свої параметри сітка зберігає протягом довгих років. Практика показала, що викликати деформацію сітки не може навіть зсув ґрунту або техніка, випадково яка проїхала по канаві.

  Другий підхід до зміцнення канав – протиерозійні геоматы

  За зовнішнім виглядом геоматы складно віднести до сітки, вони скоріше схожі на комірки, у яких заплутався велику кількість іншого матеріалу. Така незвичайна структура дає геоматам видимі переваги над своїми родичами – вони легко скріплюються один з одним за допомогою поліпропіленової нитки, створюючи дуже міцну структуру. Щільна структура не перешкоджає росту рослин і розвитку кореневої системи, а, навпаки, сприяє формуванню унікального симбіозу між сіткою і переплетеннями коренів рослин.

  Властивості сітки:

  • Високий рівень стійкості до ультракрасному випромінювання.
  • Не піддається іржі і руйнування при контакті з прісною і солоною водою.
  • Матеріал не виділяє токсини в грунт.
  • Може переносити великі температурні коливання.
  • Має дуже низький рівень огнеопасности.
  • Несприйнятлива до впливу шкідників і інших мікроорганізмів.

  Геомат можна укладати в зимовий час. Також геомат зберігає структуру рельєфу канав. Крім цього, ця різновид сітки дуже проста в укладанні:

 • Перед монтажем канави необхідно вирівняти та утрамбувати за допомогою лопати або ковзанки. Користуйтеся рекомендаціями виробника по вирівнюванню дренажної системи, які йдуть в комплекті з сіткою.
 • Після вирівнювання можна приступати до монтажу. Верхню частину сітки необхідно закріпити анкерами.
 • Розкручуємо потрібну кількість сітки і закріплюємо інший край за допомогою анкерів.
 • Закріплений матеріал натягується до усунення хвиль, і кріпиться до землі.
 • Кожна наступна смуга укладається з нахлестом в 10 див.
 • Покладений геомат покривається шаром ґрунту (5-8 см), в який можна насадити живі рослини або насипати насіння. Для кращого проростання насіння вони насипаються за такою схемою: 1/3 сиплеться прямо на сітку, а інша частина на грунт. Така технологія дозволяє зміцнити дренажну структуру рослин і збільшити міцність самого геомата. Професіонали рекомендують використовувати не більше 50 г насіння на 1 кв. метр.

  Третій підхід до зміцнення канав – саморобний габион

  Габіонів – це каркас, виготовлений з металевої сітки, осередки якого нагадують геометричну фігуру шестикутника. Габіонна система вважається однією з найбільш ефективних і міцних структур. Додаткову жорсткість конструкції надають цинк і гальфан, якими покривається металева сітка для габіону. Варто зазначити, що матеріали для наповнення конструкції (каміння, будівельне сміття тощо) потрібно вибирати більший за діаметр комірки, щоб вони не висипалися і не засмічували канал. Процес монтажу габионного каркаса можна спростити наступним чином: спочатку поставити сітку, а потім заповнити її камінням.

  На даний момент відомо два типи таких конструкцій: коробчаті і матрасно-тюфячные. Коробчаті використовуються в якості опори для схилів, а матрацні для расстилания на поверхню канави. Обидва типу виготовлені таким чином, щоб не заважати рослинам проростати і формувати щільну дренажну систему. За рахунок чого габіони забезпечують надійний захист від обвалів і виносу грунту. Виробники габіонів гарантують довгий термін служби (майже 100 років) і їх унікальні експлуатаційні властивості. Габіони відмінно переносять морози і високу температуру також вони не іржавіють і не піддаються гниттю.

  З недоліків можна виділити дорожнечу матеріалу. Але цей пункт можна опустити, оскільки простота конструкції дозволяє створювати габіони самостійно в домашніх умовах. З інструментів вам знадобиться зварювання, ножиці по металу, плоскогубці і рукавиці. Послідовність виготовлення габіону наступна:

 • Створюємо схему конструкції і підбираємо відповідну сітку. Для невеликих ділянок рекомендується вибирати сітку таких розмірів: 800х500х500 мм Далі закуповуємо або збираємо каміння для засипання конструкції і можна приступати до наступного етапу.
 • Зварює конструкцію. Для виконання цього пункту потрібно 2-3 осіб. Один варить, а другий притримувати і допомагати формувати прямокутну форму конструкції.
 • Встановіть зварену конструкцію на дренажну канаву.
 • Заповніть габион камінням або будівельним сміттям. Варто зазначити, що матеріал для засипання повинен бути візуально більше клітинок, щоб запобігти висипання.
 • Для додання додаткової міцності конструкцію можна покрити сіткою-рабицею.
 • Варто відзначити, що сітка-рабиця – це недовговічний матеріал, який через кілька років починає іржавіти. Вирішити цей недолік можна кількома способами: придбати оцинковану сітку (вона не іржавіє) або прикріпити таким чином, щоб демонтаж не доставляв багато клопоту.

  Четвертий підхід до зміцнення канав – об’ємна георешітка

  Об’ємна сітка або геосоты виготовляється з скріплених об’ємних стрічок. За формою нагадує об’ємні стільники. На виробництві їх виготовляють на спеціальних високотехнологічних апаратах. Завдяки цьому об’ємна георешітка отримує високу міцність і надійність.

  На даний момент виробники випускають два типу сітки: з перфорацією і без. Перша сприяє розвитку дренажної системи, а друга використовується тільки для крутих схилів разом з геотекстилем. Монтаж грат здійснюється за такою схемою:

 • Вирівнюється схил за допомогою лопати або ковзанки. Варто відзначити, що вирівнювання повинно проводитися за інструкцією, що додається до товару.
 • Матеріал укладається за суворої схемою: зверху вниз.
 • В якості кріплень виробник рекомендує використовувати Т-подібні анкери. Практика показала, що неякісно закріплена сітка не буде служити довго, тому кожне кріплення потрібно перевірити кілька разів перед переходом на наступний етап.
 • Об’ємні клітинки можна засипати грунтом або піском. Якщо ви плануєте висаджувати рослини в об’ємній георешетке, то на дно клітинок потрібно насипати трошки гальки та щебеню, щоб допомогти рослинам сформувати дренажну систему.
 • Виробники відпускають об’ємні решітки з різною висотою ребра і розмірами комірок, тому перед покупкою поцікавтеся у нього, які вам підійдуть. Незважаючи на свою гнучкість, сітка відрізняється великою міцністю і хорошими експлуатаційними якостями – вона довговічна, не боїться перепадів температури і добре переносить вплив мікроорганізмів.

  П’ятий підхід до зміцнення канав – бюджетні способи

  Читачі вже встигли здогадатися, що вищеописані способи зміцнення канав досить витратні, тому п’ятий підхід ми вирішили присвятити бюджетних варіантів:

  • Старі шини. В господарстві кожного чоловіка є старі шини. Якщо таких немає, то їх можна дістати за безцінь, або в подарунок від сусіда. Схема укладання старих шин проста і не потребує від їх власника особливих знань. Єдине правило, яке необхідно засвоїти в технології розміщення шин – збереження правильної відстані між ними. Отже, кожна наступна шина укладається на полдиаметра від попередньої. Далі шини засипаються піском або грунтом і міцно зв’язуються один з одним металевої мотузкою.
  • Листи шиферу. Ця технологія має багату історію, оскільки нею користувалися наші бабусі і діди. Шифер – дивовижний матеріал, який не боїться сильних перепадів температури, він не піддається гниттю і впливу мікроорганізмів. Для захисту схилів використовують різні методи розстановки шиферу. Хтось віддає перевагу його класти у вертикальному положенні, а хто-то в горизонтальному. Міцність конструкції практично не залежить від розташування шиферу. Отже, шифер закопується в землю на глибину, в залежності від нахилу – чим крутіше, тим на більшу глибину потрібно загнати матеріал. Практика показала, що така конструкція може утримувати осипання землі лише через кілька років, після закінчення яких починаються проблеми – шифер ламається під масою грунту і призводить до деформації канави. Саме з цієї причини фахівці рекомендують збирати гроші на надійні матеріали, щоб не зміцнювати дренажні канави знову.

  У статті розглянуто основні методи зміцнення дренажної системи, кожна з яких має свої переваги і недоліки. Варто відзначити, що не всі технології підходять для установки на один тип відкритої дренажної системи, тому перед покупкою сітки, покажіть схему і кут нахилу ваших схилів виробника, щоб він допоміг вибрати потрібну конструкцію.

  Також необхідно сказати кілька слів про бюджетні варіанти, які скрізь використовуються на дачах і в селах. Час показав, що ці конструкції не живуть більше 2-3 років, після закінчення яких власники дренажних систем стикаються з двома проблемами: демонтажем старої конструкції і створення нової системи каналів.

  Свіжі матеріали:

  • Скинали перетворює інтер’єр кухні на 100 %
  • Ідеальні мийки з штучного каменю
  • Алюмінієві профілі під світлодіодну стрічку: різновиди та особливості
  • Як вибрати генератор для дому
  • Правила вибору плитки для кухні